Proti návrhu hlasovali traja poslanci, zvyšní zákonodarcovia nehlasovali. Poslanci ultrapravicového Jobbiku v rokovacej sále rozvinuli transparent s nápisom: “Vlastizradcom je ten, kto do krajiny vpustí za peniaze teroristov!”
Jobbik totiž podporenie novely ústavy podmienil zrušením prisťahovaleckých dlhopisov, k čomu pred hlasovaním o novele základného zákona nedošlo.
V novele ústavy by v zmysle predloženého návrhu bolo uvedené, že do Maďarska nie je možné prisťahovávať cudzie obyvateľstvo, pričom podľa Jobbiku predaj štátnych obligácií túto možnosť nevylučuje.
Podľa odmietnutého návrhu novely ústavy malo byť zakázané presídľovať do Maďarska mimoeurópskych cudzincov. Na území Maďarska by podľa tohto návrhu mohol žiť prisťahovalec iba na základe individuálneho posúdenia svojej žiadosti maďarskými orgánmi v zmysle zákonov schválených maďarským Národným zhromaždením.
Orbán chcel do základného zákona ďalej zakomponovať ustanovenie, že ochrana identity Maďarov, ktorá je zakotvená v historickej ústave, je zásadnou povinnosťou štátu. Novela ústavy mala byť podľa premiéra prejavom vôle 3,3 milióna ľudí, ktorí v plebiscite 2. októbra odmietli migračné kvóty Európskej únie.
Schválenie siedmej novely v maďarskej ústave si vyžadovalo dva opozičné hlasy
K schváleniu návrhu chýbali dva hlasy. Proti hlasovali traja nezávislí poslanci. Medzi nimi bol Gábor Fodor, ktorého strana Liberáli (Liberálisok) ako jediná vyzývala v októbrovom referende voličov, aby nehlasovali proti prisťahovaleckým kvótam.
Poslanci maďarského parlamentu rozhodovali o siedmej novele ústavy. Jej návrh predložil premiér Viktor Orbán v súvislosti s referendom proti prisťahovaleckým kvótam.
Podľa agentúry MTI k schváleniu novely potreboval vládny blok Fidesz-KDNP dva opozičné hlasy, avšak ani jedna opozičná frakcia návrh nepodporuje bezvýhradne.
Novela ústavy si vyžadovala hlasy 133 poslancov v 199-člennom zákonodarnom zbore. Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) považuje zmenu základného zákona za zbytočnú, preto sa jej poslanci nezúčastnili rokovaní o novele, ani rozpravy k návrhu.
Ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP) avizovala, že jej poslanci nebudú hlasovať vôbec, zatiaľ čo ultrapravicový Jobbik vyhlásil, že návrh podporí len vtedy, ak Orbán odmietne všetky formy prisťahovalectva, teda aj prisťahovalectvo prostredníctvom nákupu štátnych dlhopisov.
Demokratická koalícia (DK) expremiéra Ferenca Gyurcsánya sa – podobne ako MSZP – rozhodla, že kvôli krokom vládnej strany Fidesz bude bojkotovať prácu parlamentu.
Medzi vládnym blokom Fidesz-KDNP a Jobbikom vznikla v pondelok slovná prestrelka po tom, ako sa vládne strany vzdali pôvodného zámeru ešte pred schvaľovaním novely ústavy mimoriadne hlasovať o zrušení prisťahovaleckých obligácií. Podľa nich totiž nie sú dôvody na mimoriadne hlasovanie; zdôraznili, že vláda tento systém prisťahovalectva prehodnotí.
Predseda Jobbiku Gábor Vona zopakoval, že návrh novely podporia iba v prípade, že prisťahovalecké dlhopisy budú zrušené. Na margo osočovania svojej strany Fideszom Vona povedal, že nech v ňom pokojne pokračujú ďalej, pretože to svedčí o tom, že sa Jobbiku boja.
Vláda 27. októbra rozhodla, že cudzincom zruší možnosť získavania občianstva prostredníctvom nákupu štátnych dlhopisov. Zdôraznila však, že s prehodnocovaním opodstatnenosti prisťahovaleckých obligácií začala už pred pol rokom – nezávisle od iniciatívy Jobbiku.
Predseda parlamentnej frakcie Fideszu Lajos Kósa v pondelok vyhlásil, že schvaľovanie novely ústavy považuje Fidesz za otázku svedomia. Zdôraznil, že novelu ústavy nie je možné spájať s ničím iným. Podotkol, že poslancom bude predložená veľmi premyslená verzia novely, ktorú označila za prijateľnú aj strana LMP.
Orbán začiatkom októbra avizoval návrh úpravy ústavy, ktorý zakazuje presídľovať do Maďarska mimoeurópskych cudzincov. Na území Maďarska bude môcť podľa tohto návrhu žiť prisťahovalec iba na základe individuálneho posúdenia jeho žiadosti maďarskými orgánmi v zmysle zákonov schválených maďarským Národným zhromaždením.
Orbán chce do základného zákona ďalej zakomponovať ustanovenie, že ochrana identity Maďarov, ktorá je zakotvená v historickej ústave, je zásadnou povinnosťou štátu. Novela ústavy bude podľa premiéra prejavom vôle 3,3 milióna ľudí, ktorí v plebiscite z 2. októbra odmietli migračné kvóty Európskej únie.
Víkendové vydanie francúzskeho ľavicovoliberálneho denníka Le Monde označilo návrh novely ústavy, ktorý by vylúčil možnosť núteného prisťahovalectva, za “vedomé znervózňovanie Bruselu”.