Sankcie sa vracajú ako bumerang. Poľskí autodopravcovia, a nielen oni, majú vážny problém

Moskva 26. mája 2023 (HSP/Foto:Shutterstock)

 

Zatiaľ čo jastrabi v EÚ vnucujú členským krajinám už jedenásty balík sankcií proti Rusku, tie ktoré už platia si začínajú vyberať svoju daň. O Rusoch sa zvykne hovoriť, že dlho zapriahajú, ale potom rýchlo jazdia. Ich odpovede na sankcie sú uvážlivé, nie vždy zrkadlové, ale účinné. Svedčí o tom aj týchto pár príkladov:

ruské sankcie
Ilustračné foto

Poľskí autodopravcovia sa budú zodpovedať za konanie svojich úradov

Vzťahom Poľska s Ruskom hrozí ešte výraznejšie ochladenie, uvádza portál Vzgljad. Trpezlivosť ruských poslancov došla: chcú dať Varšave zrkadlovú odpoveď. Hovoríme o zákaze prejazdu poľských kamionistov územím Ruska. Ruské kamióny už dávno stratili možnosť cestovať do EÚ. Aké škody to prinesie obom stranám?

Štátnej dume bol predložený návrh vláde s výzvou zakázať poľským cestným dopravcom cestovať cez Rusko. Navrhuje sa, aby sa im umožnilo cestovať iba od hraníc k najbližším colným terminálom, aby mohli znova pripojiť prívesy alebo preložiť tovar na prepravu ruských dopravcov. Okrem toho sa navrhuje vylúčiť tankovanie paliva do poľských áut za ruské maloobchodné ceny a stanoviť náklady na pohonné hmoty na úroveň cien v krajinách EÚ, vyplýva z dokumentu.

„V dôsledku tohto rozhodnutia Poliaci prídu o približne 8,5 miliardy eur z príjmov získaných na úkor Ruska,“ uviedol predseda Štátnej dumy Vjačeslav Volodin vo svojom telegramovom kanáli.

Vedenie Poľska by sa podľa neho „malo zodpovedať za zbúranie pomníkov našim vojakom a dôstojníkom, za rusofóbnu politiku“. A podľa hovorkyne je potrebné začať tým, že svoje počínanie vysvetlíme viac ako 20-tisíc vodičom, ktorí pre ich konanie prídu o prácu a približne dvetisíc poľských dopravných spoločností skrachuje.

Poslednou kvapkou bol príbeh o zabavení budovy školy ruského veľvyslanectva vo Varšave 29. apríla poľskými úradmi.

„Rusko týmto projektom spúšťa testovanie odvetných sankcií, predovšetkým proti poľským podnikom. Zákaz poľským cestným dopravcom vykonávať prepravu v Rusku je to najmenej, čo sa dalo urobiť,“ hovorí Alexander Timofeev, docent Katedry informatiky Ruskej ekonomickej univerzity Plechanova.

Zákaz pre poľských kamionistov bude totiž zrkadlovou odpoveďou Ruska, pretože EÚ v rámci piateho balíka sankcií zakázala ruským (a bieloruským) dopravným spoločnostiam prepravovať tovar cez európske územie. A teraz zvíťazí spravodlivosť.

Ďalšia vec je, že ak takáto preprava nie je zakázaná do iných krajín EÚ, potom môžu poľské spoločnosti nájsť medzeru preregistrovaním svojich spoločností v tom istom Nemecku alebo inej európskej krajine. A potom nie poľské, ale akoby nemecké alebo iné kamióny budú prúdiť do Ruska. „Poľskí dopravcovia môžu presunúť svoje kancelárie do tretích krajín, a to je do určitej miery spôsob, ako obísť takéto ruské sankcie,“ hovorí Timofeev. Preto možno bude potrebný úplný zákaz prechodu európskych kamiónov cez územie Ruska.

Straty poľského biznisu môžu dosiahnuť miliardy dolárov a o prácu môže prísť až 20-tisíc ľudí. A musíme pochopiť, že pokles príjmov sa dotkne oveľa väčšieho počtu ľudí, keďže každý vodič má rodinu. Navyše tisíce ľudí pracujú v sektore služieb dopravných spoločností a kamionistov, od opráv áut až po catering. Bankrot dopravných podnikov ich zasiahne priamo.

„Zo 45 000 medzinárodných dopravcov je menej ako tisíc poľských. Tento problém bude mať globálny dopad len na samotných poľských dopravcov. Prevážajú tovar cez Rusko z EÚ do tretích krajín na Kaukaze a v Strednej Ázii,“ hovorí Timofeev.

„Tankovanie „za ceny EÚ“ zasiahne aj poľských dopravných pracovníkov. V priemere v EÚ teraz stojí liter AI-95 1,5 eura, teda 130 rubľov. Zatiaľ čo v našej maloobchodnej sieti zaň pýtajú asi 50-55 rubľov. To je takmer trojnásobný rozdiel v cene. Diesel sa nelíši až tak dramaticky, ale je tiež badateľný,“ hovorí Artem Dejev, vedúci analytického oddelenia v AMarkets.

Ruský biznis, naopak, môže prevziať časť príjmov Poliakov, ktorí budú musieť svoj tovar preložiť na kamióny ruských prepravcov. „Globálne Rusko veľmi neutrpí, pretože medzi európskymi krajinami je Poľsko až na 11. mieste z hľadiska podielu exportu do Ruska,“ zdôrazňuje Dejev. Medzitým cez Poľsko môže paralelný dovoz prijímať aj Rusko. Hlavným dovozom z Poľska sú stroje, zariadenia a prístroje. Rovnako ako produkty chemického priemyslu, textilu, papiera, automobilov a potravín. Podiel Poliakov na cestnej doprave a paralelnom dovoze je však malý. Po prvé, do Ruska prichádza 45 000 medzinárodných cestných dopravcov a medzi nimi je len 1 000 poľských spoločností. Po druhé, Rusko má oveľa ústretovejších a veľkých partnerov pre paralelný dovoz.

„Vo väčšej miere paralelný dovoz prechádza cez Čínu, Turecko a Kazachstan a konfrontácia sankcií na potravinárske výrobky sa ťahá už osem rokov. Zákaz teda zasiahne Poľsko vo väčšej miere a ruská ekonomika utrpí oveľa menšie škody,“ hovorí Dejev.

Rusko má však jeden zraniteľný bod – exklávu Kaliningrad. „Osobne mám otázku týkajúcu sa Kaliningradskej oblasti, ktorá dovážala množstvo potravín a tovaru dennej spotreby z Poľska. Ak sa nepodarí „pretlačiť“ Poliakov – a ja v tom všetkom vidím politickú hru – a vzťahy sa úplne zhoršia, bude treba počítať s nejakými alternatívnymi zásobovacími kanálmi pre tento región,“ hovorí Dejev.

 

Sankcie proti Rusku zničili železnice pobaltských štátov

Lotyšské, litovské a estónske železnice hlásia hlboké straty

Odkedy Litva, Estónsko a Lotyšsko vyhlásili ekonomickú vojnu Rusku a začali unáhlene ničiť vzťahy so svojím východným susedom, uplynul už viac ako rok. Do značnej miery sa to dotklo dopravy pobaltských krajín, hlavne prístavov a železníc. „Rozsah degradácie infraštruktúry je pôsobivý“ – takto odborníci podľa portálu hodnotia, čo sa deje.

Litovská železničná spoločnosť LTG Link včera oznámila dočasné zmeny v cestovnom poriadku svojich vlakov. Z dôvodu opravy mosta na trase medzi osadami Trishkiai a Duseikiai nepremávali od 15. do 20. mája vlaky na trase Vilnius – Klaipeda.

„Obvyklé správy z Litvy. V Litve bolo pozastavené železničné spojenie medzi Vilniusom a Klaipedou. Medzi prvým a tretím najväčším mestom krajiny. Medzi hlavným mestom a hlavným strategickým objektom republiky – jej námornou bránou – ironizuje politológ Alexander Nosovič.  Samozrejme, vzhľadom na veľkosť Litvy nejde o žiadnu tragédiu. Dôjdu aj pešo, s palicou a ruksakom a dokonca aj na vozíku. Napriek tomu je potrebné to zaregistrovať ako prejav hlavného súčasného baltského trendu. Rozsah degradácie infraštruktúry v minulosti najrozvinutejšieho a najvyspelejšieho regiónu ZSSR je pôsobivý.

V poslednom čase sa litovským železničiarom naozaj nedarí – avšak nielen s im. Za posledný rok sa v Litve námorná nákladná doprava znížila o 36,4 %, vnútrozemská vodná doprava – o 12,2 %, železničná doprava – o 46,1 %, cestná doprava – o 10,6 %.

Pokles pokračuje, najmä preto, že Litovské železnice si teraz vytvárajú povesť extrémne nespoľahlivého partnera. Len za posledné dva mesiace zamietli viac ako tisíc žiadostí o prepravu tovaru medzi Litvou a ďalšími krajinami pre podozrenia, že odosielatelia tohto tovaru porušujú režim protiruských sankcií.

Litovské železnice upozorňujú, že budú aj naďalej zastavovať všetky pokusy o obchádzanie sankcií. Spoločnosť starostlivo kontroluje náklad, rozšírila množstvo zbieraných informácií od zákazníkov a sprísnila pravidlá podávania žiadostí.

Pokles nákladnej dopravy mal za následok veľké škrty. V roku 2022 prepustili litovské železnice 1600 ľudí. Všetkým prepusteným bolo potrebné vyplatiť odstupné v celkovej výške viac ako šesť miliónov eur.

 

Estónsko – straty a dotácie

V krajinách nachádzajúcich sa na križovatke dopravných ciest je železnica spravidla jedným z najziskovejších podnikov. Estónsko je ale výnimkou z pravidla – tam železnica dlhé roky spôsobuje štátu stratu. V roku 2022 štátne Estónske železnice (Eesti Raudtee) prepravili 7,83 milióna ton nákladu, čo je o 39 % menej ako v roku 2021. Cez Estónsko prešlo tranzitom 3,9 milióna ton nákladu, čo je o 59 % menej ako pred rokom.

V súlade s tým klesol obrat estónskych prístavov v minulom roku z 39 na 33 miliónov ton. Štátne ministerstvo štatistiky poznamenalo, že pokles bol spôsobený najmä ruským a bieloruským tranzitom, ktorých podiel na celkovom objeme železničnej dopravy klesol zo 41 % v roku 2021 na 16 % v roku 2022.

V súlade s tým je priemysel čoraz viac nerentabilný a visí na krku štátu ako ťažká reťaz. Ministerstvo hospodárstva a komunikácií muselo vo februári tohto roku požiadať Eesti Raudtee o 8,7 milióna eur zo štátnej rezervy, aby čiastočne pokrylo stratu 20,7 milióna eur, ktorá vznikla v roku 2022. Zvyšných 12 miliónov dostalo ministerstvo zo štátneho rozpočtu vlani. Ministerstvo vysvetlilo: „Vzhľadom na sankcie uvalené na Rusko a Bielorusko a pokračujúci rast cien energií a nákladov práce bude v nadchádzajúcich rokoch potrebná väčšia podpora na vyrovnanie príjmov a výdavkov.

Úprimne povedané, Eesti Raudtee sa stala nerentabilnou nie teraz, ale oveľa skôr. Ešte v roku 2007, po udalostiach Bronzovej noci, Moskva vsadila na postupné stiahnutie ruskej nákladnej dopravy z Estónska. V nasledujúcich rokoch sa tento trend ešte zintenzívnil. Estónsky štát musel ešte v roku 2020 zaplatiť železniciam viac ako 24 miliónov eur, z čoho 7 miliónov eur predstavoval deficit v roku 2019.

A keďže oživenie objemu dopravy sa rozhodne neočakáva, Eesti Raudtee bude v najbližších rokoch potrebovať ešte viac peňazí od štátu. 12 miliónov eur vyčlenených na podporu železnice v minuloročnom štátnom rozpočte bledne v porovnaní s ešte vyššou sumou 25,9 milióna eur, ktorá sa v tomto roku očakáva na tento účel.

 

Lotyšsko – ak chceš žiť, treba sa vedieť otáčať

Lotyšské železnice sa k roku 2022 priblížili už v zlej pozícii – v dôsledku stiahnutia ruského tranzitu spoločnosť v rokoch 2020-2021 zažila niekoľko bolestivých vĺn prepúšťania a venovala sa predaju majetku. V minulom roku sa množstvo prepraveného nákladu lotyšskou železnicou znížilo o 1,7 % a predstavovalo 21,588 milióna ton.

Napriek tomu lotyšské prístavy fungovali v roku 2022 s lepšími výsledkami ako v roku 2021. Vlani sa cez tamojšie prístavy preložilo 48,078 milióna ton nákladu, čo je o 15,2 % viac ako rok predtým. Výrazný nárast v roku 2022 bol zaznamenaný v kategórii hromadného nákladu – objem prekládky sa medziročne zvýšil o 26,8 % na 25,608 milióna ton. V tomto segmente pripadá hlavný podiel na uhlie.

Lotyšský minister dopravy Janis Vitenbergs hovorí, že prístavom sa podarilo prilákať spoločnosti na prepravu uhlia z nových regiónov – Kazachstanu, Afriky a ďalších. Lotyšským prístavným robotníkom hral do karát dopyt po uhlí, ktorý na trhu EÚ prudko vzrástol v dôsledku boja s ruskými energetickými nosičmi. Táto prosperita lotyšských prístavov viac-menej poskytuje prácu lotyšským železničiarom.

Všimnime si, že lotyšskí železničiari teraz dostávajú prácu hlavne z východu. Podľa správy Lotyšských železníc za rok 2022 bolo 52 % nákladu, ktorý prepravili z Ruska, 23 % z Kazachstanu a 9 % z Bieloruska. Obzvlášť veľké nádeje vkladá podnik práve do spolupráce s Kazachstanom, ktorého podiel nákladu po začiatku konfliktu na Ukrajine prudko rastie.

V každom prípade sa však z „lotyšských železníc“, ktoré boli pred niekoľkými rokmi najziskovejším podnikom v krajine, stala hlboko nerentabilná spoločnosť. Ročné štátne dotácie na údržbu železnice v súčasnosti dosahujú približne 70 miliónov eur. Podľa Rinaldsa Plavnieksa, predsedu predstavenstva železníc, ak Lotyšsko úplne príde o prepravu  východných nákladov, potom bude potrebné zvýšiť dotácie na udržanie železníc nad vodou o ďalších 50-60 miliónov eur.

 

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

18:28

Už 30 ľudí zabil pančovaný ovocný alkoholický nápoj na západe Ruska a desiatkam ďalších spôsobil zdravotné problémy.

18:22

Zemetrasenie v západnej časti Haiti si vyžiadalo najmenej tri obete na životoch a vyše 20 zranených. 

18:21

Fínsko vyhostí deväť ruských diplomatov z veľvyslanectva v Helsinkách, ktorých podozrieva z práce pre ruské tajné služby. Oznámila to kancelária fínskeho prezidenta Sauliho Niinista.

17:30

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zagratulovala bulharskému premiérovi Nikolajovi Denkovovi, ktorého parlament potvrdil vo funkcii.

17:29

Bulharské Národné zhromaždenie (parlament) v hlasovaní potvrdilo novú vládu premiéra Nikolaja Denkova. Ukončilo tým dlhotrvajúcu patovú situáciu v domácej politike.

17:28

Švédska kráľovská rodina sa zúčastnila na oslavách 500. výročia samostatnosti tejto škandinávskej krajiny. 

17:26

Prímerie vo vojne na Ukrajine k mieru nepovedie. Povedal to v Kyjeve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobitnému vyslancovi Vatikánu pre vojnu na Ukrajine kardinálovi Mattovi Zuppimu. 

17:22

Ak chceme žiť v slobodnej demokratickej spoločnosti, potom nemáme inú možnosť, ako naďalej podporovať Ukrajinu. Uviedol to prezident ČR Petr Pavel na summite Bukureštskej deviatky na Bratislavskom hrade.

17:20

Americký minister obrany Lloyd Austin, predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley, stovky súčasne aktívnych vojakov a aj viacerí žijúci pamätníci si na severe Francúzska pripomenuli 79. výročie vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny. Táto operácia dostala krycí názov Overlord.

17:19

UNESCO uvítalo záväzky Austrálie, ktorá sa zaviazala poskytnúť viac ako 2,7 miliardy eur na ochranu Veľkej koralovej bariéry. V liste adresovanom šéfke UNESCO Audrey Azoulayovej to minulý týždeň prisľúbila austrálska ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková. 

16:17

Európsky súd pre ľudské práva odsúdil Rusko za to, že riadne nevyšetrilo otravu opozičného lídra Alexeja Navaľného z roku 2020, ktorú Západ považuje za pokus o atentát.

16:07

Českému prezidentovi Petrovi Pavlovi dôveruje väčšina obyvateľov ČR. Podľa prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), ktorý je súčasťou Sociologického ústavu Akadémie vied ČR, je zároveň jediným z politikov, pri ktorom dôvera prevyšuje nedôveru.

16:06

Pracovníčky mimovládnej organizácie Nórska rada pre utečencov v Afganistane sa čiastočne opäť vrátili do práce. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako im Taliban zakázal pracovať. 

16:04

Svet musí reagovať na zničenie ukrajinskej priehrady Nova Kachovka na rieke Dneper v Chersonskej oblasti. Vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pričom z útoku obvinil Rusko. 

15:39

V Iráne predložili návrh zákona zvyšujúci pokuty pre ženy za porušenie kódexu nosenia hidžábu na verejnosti. Zároveň však zo súčasnej legislatívy odstraňuje väzenské tresty za porušenie tohto nariadenia. Nenosenie hidžábu už nebude trestným činom, ale iba priestupkom. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Muchová postúpila prvýkrát do semifinále parížskej dvojhry

0 icon

Paríž 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aurelien Morissard) Aktualizované 6. júna 2023 o 18:15 h. Česká tenistka Karolína Muchová sa po prvý raz v kariére predstaví v semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. Vo štvrťfinále zvíťazila na parížskej antuke v pozícii nenasadenej hráčky nad Ruskou Anastasiou Pavľučenkovovou 7:5, 6:2. Jej ďalšou…

Čaputová: Prioritou SR je posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jaroslav Novák) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:55 h. Prioritou Slovenska je vytvorenie mechanizmu, ktorý zabezpečí posilnenie protivzdušnej obrany východného krídla NATO. Uviedla to v utorok prezidentka SR Zuzana Čaputová na samite Bukureštskej deviatky (B9) v Bratislave, informuje TASR Prezidentka povedala, že cieľom všetkých…

Fico a Uhrík kritizujú peniaze pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, MPSVR namieta

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Strana Smer-SD a hnutie Republika kritizujú poskytnutie dotácie pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, ktorú spájajú s finančníkom Georgeom Sorosom. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR ostro odmietlo tvrdenia o účelovej podpore jedinej nadácie. Za zavádzajúce považuje aj vyjadrenia o výške poskytnutých finančných prostriedkov…

Pozor Ukrajina! Prichádza Rakúsko – Uhorsko – Slovenská ríša

0 icon

Viedeň 6. júna 2023 (HSP/Politico/Foto:Twitter/Kronen Zeitung)   V Rakúsku a na Slovensku sú na vzostupe proruskí politici v duchu maďarského Viktora Orbána, tvrdí magazín Politico Podľa Politico je rakúsky politik Herbert Kickl proruský a protiamerický konšpiračný teoretik, ktorý chce z alpskej krajiny urobiť "pevnosť" proti migrácii. Je tiež favoritom na…

Rober Fico: Čaputovej vláda nadelila takmer 22 miliónov Sorosovej mimovládke. Budú nás za tie peniaze kráľovať a likvidovať?

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Henrich Mišovič)   Dnes sa konala tlačová beseda predstaviteľov strany SMER – slovenská sociálna demokracia, kde reagovali na aktuálne politické dianie. Predseda strany Robert Fico skonštatoval, že dnes bolo jedno z najvážnejších zasadnutí vedenia strany, pretože hodiny analyzovali, čo sa na Slovensku deje. Došli…

Tri zničujúce dni pre ukrajinské ozbrojené sily prinútili Kyjev, hrať vabank

0 icon

Kyjev 6. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Russian Defense Ministry Press Service)   Ofenzíva ukrajinských ozbrojených síl sa začala, teraz už oficiálne. Oznámil to ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý situáciu na línii dotyku označil za "dlho pripravovanú ofenzívu" Odrážanie ukrajinských útokov prebieha pomerne úspešne. V každom prípade pomer strát je o dva…

Silvia Hroncová diskutovala o kultúrnej spolupráci medzi SR a ČR

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pokračovanie česko-slovenskej spolupráce v oblasti kultúry, júnové stretnutie krajín V4 v Bratislave i projekt Európske hlavné mesto kultúry boli témami stretnutia ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej s jej českým náprotivkom Martinom Baxom. Diskusia bola súčasťou prvej zahraničnej pracovnej cesty, ktorú Hroncová absolvovala 2.…

Jens Stoltenberg: Poškodenie priehrady Nova Kachovka ukazuje brutalitu Ruska

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo, TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian) Aktualizované 6. júna 2023 o 17:05 h. Zničenie priehrady Nova Kachovka je otrasný čin, ktorý ukazuje brutalitu Ruska vo vojne na Ukrajine, uviedol v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na samite Bukureštskej deviatky (B9) na Bratislavskom hrade Šéf NATO…

Chmelár: Nežerte aj s navijakom propagandu ľudí, ktorí poznajú odpovede ešte skôr ako si kladú otázky

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (HSP/Foto: Screenshot)   Priehrada Nova Kachovka bola údajne poškodená už 18 mesiacov pred začatím vojenského konflinku na Ukrajine. Neoverené videá zobrazujú sériu výbuchov v okolí priehrady. Naozaj vyhodili Rusi do vzduchu Kachovskú priehradu? Pochybnosti sú prednosťou kriticky zmýšľajúceho človeka Čistú pravdu sa asi tak skoro nedozvieme,…

Godeal24 – super akcia uprostred roka: Office 2021 od 13,05 € a Office 2021 Mac Low do 28,99 €

0 icon

Bratislava 6. júna 2023 (PR článok/Foto:screenshot)   Oficiálna cena balíka Microsoft Office 2021 Pro je 439,99 USD. Na stránke Godeal24's Mid-year Sale, originálny Office 2021 Pro Plus stojí len 24,25 €, čím ušetríte až 90 %. Ak ho potrebujete nainštalovať pre viac počítačov alebo ho kupujete s priateľmi, balík Office…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Prokremeľská propaganda z USA

0icon

Je Robert F. Kennedy, Jr. na výplatnej páske Putina? Na Slovensku nedávno „super utajená“ d

Milan Šupa

Zostaňme ľuďmi! Vždy a v každej situácii!

0icon

V istom blogu na sme.sk, s počtom prečítaní 9000, sa jeho autor tešil z toho, koľko Rusov už „zdochlo“ vo vojne a ľutoval, že ich „nezdochlo“ viac. Normálnemu človeku je ľúto, ako mŕtvych Rusov, tak i mŕtvych Ukrajincov. Postoj spomínaného blogera, tolerovaný platformou sme.sk, je svedectvom elementárnej straty ľudskosti, prejavujú

Ivan Štubňa

Ochudobnený urán na Ukrajine zabíja. V Európe a na Slovensku nie?

0icon

  Problém začal, keď Briti poslali na Ukrajinu muníciu s ochudobneným uránom. Dopustili sa tak podobne ako USA v Juhoslávii (1999), Sýrii, Iraku a pod. vojnového zločinu najťažšieho rangu. Tvrdenie a zľahčovanie kolektívneho Západu, že o

Gustáv Murín

Blogosféra na Hlavných správach príkladom, ako sa vysporiadať s hejtermi na diskusiách k blogom

0icon

V internetovej TV relácii „G. Murín: Na moment, blogeri!“ hodnotíme čítanosť troch vybraných blogosfér za daný mesiac. V máji 2023 skončila doterajšia dominancia článkov na Pravda.blog, keď tu tri najčítanejšie články blogerov dosiahli súhrnne čítanosť „len“ 104 772x, kým na SME-blog bola takmer dvojn&

Viktória Hellenbart

Hovoriť pravdu je kľúčom k získaniu dôvery a dôvera je základom úspešného vládnutia

0icon

Medzi blogerov v Hlavných správach som sa zaradila článkom "Homo homini lupus", v ktorom okrem iného poukazujem na dôsledky zneužívania rôznych káuz politikmi v predvolebnom boji a to na pozadí konkrétnej kauzy známej ako "Čistý deň". Dňa 25.5.2023 zorganizovala strana Smer SSD tlačovú besedu, v ktorej sa Robert Fico, Tibor…

Vášeň v Tebe

Zhodujú sa názory na kŕmenie? Pes versus pániček

0 icon

2.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív Baška). Ahoj!  Čo si myslíte o kŕmení psov? Ja Vám poviem svoj názor. Ale asi sa Vám veľmi páčiť nebude.  Nerozumiem, prečo si ľudia myslia, že my, hafani, budeme jesť každý de

Princ Harry môže byť vyhostený z USA. Začalo sa súdne konanie. Drogy v pozadí

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:instagram.com/princeharryofengland). Princ Harry má problémy. Konzervatívna organizácia chce, aby sa zverejnila jeho žiadosť o víza do Spojených štátov. Týka sa užívania drog. Prípad sa dostal na súd.

Zlejeme horúcou vodou a zalejte ríbezle. Vaši susedia budú ohromení bohatým ovocím

0 icon

6.6.2023 Redakcia vášeň v tebe (Foto: tiktok.com/@stalewiak). Pestovanie ríbezlí nie je zložité, ale stojí za to vedieť, čo robiť, aby boli plody veľké a šťavnaté. Našťastie pomôže domáce hnojivo, za ktoré neminiete ani cent. Prečo? Pretože ho pripravíte z toho, čo bežne vyhadzujete.

Držíte paradajky v chladničke? Vďaka tomuto triku budú sladké a voňavé

0 icon

6.6.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Najlepšie je jesť paradajky priebežne, aby ste si užili ich vôňu. Pri veľkých zásobách však vyvstáva otázka, kde ich najlepšie uskladniť, aby za krátky čas nestratili chuť a nepokazili sa. Ukázalo sa, že stačí použiť jednoduchý trik, potom vložiť do chladničky a hotovo.

Domáceho miláčika k deťom - áno alebo nie?

0 icon

6.6.2023. Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/tonyminguillon). Vaša ratolesť žadoní o psíka už druhý rok, a že keď nemôže mať psíka (alebo mačičku, dodá potichu), tak aspoň škrečka. A čo takto za dobré vysvedčenie? Vy sa bojíte, že zvieratko po opadnutí prvého nadšenia po týždni zostane na vašich pleciach a budete sa oň musieť…

Armádny Magazín

Čo sa stalo s Nemcami?

0 icon

Nemecko, 6.jún 2023 (AM) – Vzťahy Ruska s Nemeckom sa dlhodobo zhoršujú a v súčasnosti sú najhoršie v povojnovom období. Prešlo obdobie, keď Nemecko bolo v mnohých ohľadoch vlajkovou loďou Európy, keď k nemu vzhliadali mnohé iné krajiny nášho kontinentu. Dnes je to inak. Nemecké hospodárstvo pomaly degraduje, ako je to…

Kyjev namiesto ofenzívy evakuuje jednotky. Zničenie vodnej elektrárne Kachovka ohrozuje desiatky osád záplavami

0 icon

Ukrajina, 6.jún 2023 (AM), aktualizované – Zničenie elektrárne Kachovskaja v noci 6. júna by mohlo viesť k zaplaveniu 80 osád vrátane tých, ktoré sa nachádzajú na území Chersonskej oblasti (RF), ktorú okupujú ozbrojené sily Ukrajiny. Úradníci sú vo svojich svedectvách zmätení: buď hovoria o výbuchu, alebo o zničení v dôsledku výbuchu,…

Bezpečnejšie je uzavrieť dohodu s kolumbijským drogovým kartelom ako s WHO

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – WHO organizuje 2. júna vo svojom sídle v Ženeve slávnostnú oslavu 75. výročia svojho vzniku. Pozvaní musia povinne predložiť očkovací preukaz. To je posolstvo, ktoré je určené všetkým, vzhľadom na plány WHO uzurpovať si globálnu moc pod zámienkou novej "pandémie" oznámenej na 76. Svetovom zdravotníckom zhromaždení,…

Jordánske sklady môžu byť esom západu proti Rusku

0 icon

USA, 6.jún 2023 (AM) – Obrovský problém pre Rusko môže vznikať v Jordánsku. Americké ministerstvo obrany udelilo kontrakt v hodnote 118 375 740 USD firme Global Military Products na dodávku 60 protilietadlových tankov Gepard z výzbroje Jordánska Ukrajine. Firma má dodávku zrealizovať do 30.5.2024. Jordánsko kúpilo 60 svojich Gepardov o

Andrej Fursov: Stalin trikrát prekazil plány globalizátorov

0 icon

Rusko, 6.jún 2023 (AM) – Vo vnútri strany počas Stalinovho života, ho nenávideli dve skupiny. Jednu by sme mohli konvenčne nazvať ľavicovými globalistami: boli to tí, ktorí sa usilovali o svetovú revolúciu, boli to strážcovia kardinálov svetove

TopDesať

Tieto fotografie dajú poriadne zabrať tvojmu zraku a mozgu

0 icon

V tomto článku si ukážeme fotografie, ktoré nenechajú váš zrak a mozog na pokoji. Pri niektorých fotografiách sa budete musieť skutočne zamyslieť, či vidíte skutočnosť alebo iba optický trik. Tieto fotografie majú schopnosť vyvolávať záhadné dojmy a vášne vo vašom vnútri. Za ich zdanlivo jednoduchými a bežnými kompozíciami sa však…

Extrémne drahé chyby zachytené na fotografiách

0 icon

Hovorí sa, že za chyby sa platí. Bohužiaľ, tieto fotografie majú hodnotu tisícky eur - tisícky eur na opravy poškodených vecí. Pozrite sa na zbierku nešťastia v podaní extrémne drahých chýb. Reddit je na vrchole v poskytovaní fotografií ľudí, ktorí majú naozaj ťažký deň. Prispievatelia na r/ThatLookedExpensive sa delia o…

Revolučná umelá inteligencia vygenerovala pozadie na známych fotografiách

0 icon

Niet pochýb o tom, že umelá inteligencia sa rozvíja obrovskou rýchlosťou a každý deň vidíme, ako pokročila k lepšiemu. Každý deň sme tak šokovaní, pretože objavujeme nové a nové veci. Názory ľudí na tieto technológie sú rôznorodé. Niektorí sú z umelej inteligencie ohromení a nadšení, pretože im dokáže pomôcť v ich každodennej práci,…

Život s mužom je ťažký a zábavný. Fotografie ako dôkaz

0 icon

Život s mužom vie byť občas poriadne ťažký. Ale aby sme mužskému pohlaviu nekrivdili, musíme uznať, že často je aj poriadne zábavný. A práve tento fakt vám dokážu nasledujúce fotografie. Na nich môžete vidieť, že život s mužom nie je iba o trápení ale aj o poriadnej zábave. Chlap vymyslí všetko možné…

Očakávanie vs. krutá realita: Nakupovanie nás občas dokáže prekvapiť

0 icon

Nakupovanie má mnoho z nás v obľube. Taktiež ste už niekedy určite nakupovali na internete. Občas sa stane, že naše očakávania sú oveľa vyššie a realita nám ukáže skutočnú pravdu. V tejto dobe neustáleho rozvoja technológií a informačnej dostupnosti sme často obklopení dokonalými produktovými fotografiami, ktoré nám sľubujú naplnenie našich túžob…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali