S Nočnými vlkmi v Bielorusku. Konflikt počas tlačovky, v Brestskej pevnosti nás požehnali na šťastnú cestu

S Nočnými vlkmi v Bielorusku. Konflikt počas tlačovky, v Brestskej pevnosti nás požehnali na šťastnú cestu

Brest 9. mája 2018 (HSP/Foto:Slavica)

 

A je tu ďalšia časť miniseriálu o našej ceste po Bielorusku spolu s Nočnými vlkmi. Včera som popísal naše dobrodružstva v Kobrine. Dnes porozprávam o tom, aké prekvapenia, nepríjemnosti, problémy, ale aj nádherné a dojemné udalosti sme zažili v  pohraničnom meste Brest 1. mája. Povedzme, že Noční vlci mali oveľa väčšie problémy, ako my.     

Noční vlci

Všetko sa začalo tlačovou konferenciou na pôde ruského konzulátu. Ruský konzul Igor Koňakin predstavil hostí, porozprával o činnosti Nočných vlkov. Alexander Zaldostanov – Chirurg hovoril o priebehu súčasného ročníka Ciest víťazstiev. Asi v polovičke tlačovky sa do neho pustil redaktor miestneho portálu „Reálny Brest“ Denis Maruk. Najprv pripomenul, že na danú tlačovku nepustili jeho kolegu z podobne ladeného portálu Belsat, ktorý vlani provokoval, choval sa vyzývavo a drzo a zo všetkých síl sa snažil vyvolať škandál.

Reklama
Noční vlci

Teraz ho nahradil tento nový provokatér a stále sa snažil vyprovokovať a zmiasť Chirurga, prerušoval ho, trval na tom, že mu nemôže „tykať“, ale rozprávať sa s nim iba „vy“. Chirurg zvyknutý, že v prostredí Nočných vlkov si všetci „tykajú“, aj mladým novinárom kamarátsky týkal. Brestský novinár však práve v tejto „hre“ našiel možnosť prerušovať a zneisťovať Chirurga. Ten však pokojne dohovoril. Urobili sme si spoločnú fotku, darovali sme ruskému konzulovi darčeky a všetci išli do perly celého mesta – Brestskej pevnosti. V  súčasnosti je to vlastne historická pamiatka. Gro pevnosti vybudovali ešte v r. 1833 – 1836.

Noční vlci

Práve tu, v Brestskej pevnosti, ráno 22. júna 1941 vojaci Červenej armády, ako prví, čelili útoku nemecko-fašistickej vojenskej mašinérie. V tom čase v Breste a na okolí bolo iba 9 tisíc vojakov a v meste žilo 300 rodín dôstojníkov. Práve s Brestskou pevnosťou je spojené obrovské množstvo legiend, mýtov, ale aj chýb a nedorozumení. Dlhé roky sa malo za to, že obrancovia starej pevnosti vydržali 3-4 dni, maximálne týždeň. Potom, na základe výpovedí svedkov a dokumentov z nemeckých archívov stanovili, že pevnosť bojovala celý mesiac, presnejšie 32 dni. Až mnohopočetné objavy vojenských historikov a noví svedkovia umožnili odhaliť pravdu: desiatky obrancov pevnosti bojovali do konca apríla 1942, teda neuveriteľných 10 mesiacov!

Reklama
Noční vlci

Nemali spojenie so svojimi, nemali ani rádia a rozhlasové správy, preto vôbec nevedeli, kde je front, kde sa bojuje a aká je situácia, ale bojovali a nevzdávali sa. Nemali jedlo, zbrane, vodu. Cez deň sa ukrývali v hlbokých katakombách pevnosti a v noci napadali Nemcov, brali im zbrane, jedlo a v rieke Buh si naberali vodu. Občas prekvapovali fašistov nečakanými útokmi aj cez deň. Nemci zalievali katakomby vodou, hádzali tam granáty a míny, zhadzovali letecké bomby, liali do tunelov benzín a podpaľovali ho, ale nezlomili obrancov pevnosti.

Noční vlci

Spolu s Nočnými vlkmi sme prešli celý obrovský areál pevnosti, položili vence a kvety k Večnému ohňu a monumentu Hrdinstvo, fotili sa s obyvateľmi mesta. Potom sme navštívili Sväto-Nikolajevský vojenský chrám. Bol postavený v areáli pevnosti v r. 1856 – 1879. Počas vojny bol takmer zničený, chceli ho zbúrať, bol zakonzervovaný a potom aj zrekonštruovaný a v r. 1991 sa tu konala prvá bohoslužba po prestávke, ktorá trvala vyše pol storočia.

Noční vlci

Tento chrám navštívili nielen všetci ruskí cárovia v období svojho vládnutia, ale aj napríklad, Hitler a Mussolini /august 1941/, po druhej svetovej vojne sem zavítali všetci sovietski generálni tajomníci a ruskí prezidenti, ako aj mnohí prezidenti iných krajín. Predstavený chrámu kňaz Vitalij Chonovec nám porozprával mimoriadne zaujímavé epizódy z histórie chrámu. Ukázal nám miesta, odkiaľ až do Poľska viedli tunely pod riekou Buh. Boli také veľké, že tam prešiel aj jazdec na koni alebo aj z vozom. V súčasnosti sú tieto tunely zasypané. Porozprával mnohé veľmi zaujímavé a dojímavé vojnové a povojnové epizódy.

Noční vlci

Potom nás /asi 20 ľudí – vedúci predstavitelia Nočných vlkov a väčšia časť našej nitrianskej „delegácie“/ pozval do podzemného chrámu, kde nám požehnal na úspešné prekročenie hraničného prechodu a na šťastnú cestu. Potom sme mali dojem, že nám to aj pomohlo…

Noční vlci

V Brestskej pevnosti strávili sme asi 3 hodiny. Rozprávali sme sa s ľuďmi, fotili sa s nimi. Mali sme veľa dojímavých stretnutí. Nakoniec sme sa rozlúčili s Nočnými vlkmi a našou motorkárskou „brigádou“, ktorá hraničný prechod prechádzala spolu s Nočnými vlkmi. Rozdelila sa aj naša posádka auta. Dvaja s autom išli do Minsku a potom ďalej a naša dvojica vlakom /s prestupom vo Varšave/ sa vrátila do Nitry.

Reklama
Noční vlci

Tie peripetie s Nočnými vlkmi na hraničnom prechode som popísal už hneď vtedy. Dodám iba zopár pikantérií. Keď motorkári prišli na hlavný hraničný prechod v Breste, bol na prekvapenie úplne prázdny. Napriek tomu „prehliadka“ trvala 7-8 hodín. Niektorých  motorkárov nepustili na územie EÚ, pretože mali „dresy“ a symboly Nočných vlkov. Potom sa však cez iné krajiny preštrikovali do Európskej únie. V každom prípade, všetci sa zúčastnili na podujatiach v Banskej Bystrici, na Slavíne a na Vápniku.

Noční vlci

Zajtra v záverečnej časti tohto seriálu už iba krátko zhrniem výsledky tejto cesty. Určite nájdete tam aj niektoré prekvapivé objavy, konštatovania a paralely – všetko to, čo sme objavili počas našej spoločnej cesty s Nočnými vlkmi v Bielorusku.

Noční vlci
Noční vlci
Noční vlci
Noční vlci
Noční vlci

Tlačová konferencia na ruskom konzuláte v Breste 1.5.2018 očami slniečkarskeho novinára z Brestu, ktorý sa snažil vyvolať konflikt s Chirurgom:

 

 

Reklama

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali