Svoj názor v rozhovore pre Sputnik vyjadril renomovaný slovenský publicista Martin Krno.
Krno: Obaja kandidáti, pani Čaputová aj pán Šefčovič, sa zhodujú na členstve Slovenska v EÚ a NATO. Je tam menší detail, totiž pán Šefčovič, na rozdiel od súčasného prezidenta, vždy zdôrazňuje, že chce mať dobré vzťahy aj s Ruskou federáciou a s Čínou. Tak vždy hovoril o zahraničnom smerovaní Slovenska.
Má pán Šefčovič šancu v druhom kole vyhrať? Čo by mal urobiť, aby pani Čaputovú porazil?
Ona má veľký náskok. V porovnaní s ním získala dvakrát viac hlasov. Je tu veľká skupina, ktorá volila ostatných kandidátov. Viac ako polovica ľudí sa ale hlasovania vôbec nezúčastnila. Ešte teda nie je rozhodnuté, že vyhrá. Môže sa stať čokoľvek.
Ešte uvidíme, čo urobia národní lídri, ktorí sa nachádzajú na treťom a štvrtom mieste. Oni sú výrazne proti nej. Šefčovič im pritom je o trochu bližšie. On je konzervatívnejší, zdôrazňuje svoje kresťanstvo, rodinu, tradície, nie je za partnerstvo ľudí rovnakého pohlavia, a tak ďalej.
Je tu ešte jeden faktor – postoj vo vzťahu k migrantom…
Áno, máte pravdu. Pani Čaputová je podpredsedníčkou strany Progresívne Slovensko, ktorá je pomerne dosť liberálna, vystupuje proimigrantsky. Čaputová sama tvrdí, že nie. Je veľmi opatrná v tejto veci.
Pán Šefčovič, a to sme ani nevedeli, išiel na rokovaniach Európskej komisie tvrdo proti kvótam na prerozdeľovanie migrantov, ktoré nám chcel Brusel vnútiť. V tomto teda určitý rozdiel existuje.
Postoj pani Čaputové k migrantom údajne nezdieľa 60% Slovákov. Je to tak?
Ona to nestavia do popredia. Ona sa tejto téme vyhýba. Teraz ale chce získať ďalšie hlasy, tak sa tiež posúva, začína hovoriť o rodine, nehľadiac na to, že je rozvedená. Tiež začína hovoriť o sociálnych témach. Podobne sa pán Šefčovič začína posúvať doprava, ohľadom národných otázok a podobné.
Povedali ste, že v druhom kole by mohlo dôjsť k prekvapeniu. Čo ste tým mali na mysli?
To, že by prezidentom skutočne mohol byť pán Šefčovič. Nie je to vylúčené! Nehľadiac na náskok Čaputovej, musí ešte získať. Pokiaľ k voľbám pôjde aj tých 51%, čo nevolili, nejaká ich časť môže ísť voliť a my nevieme, aký majú oni názor. Tiež môže dôjsť k presunom vo veci voličov, ktorí volili v prvom kole neúspešných kandidátov.
Ako môže výsledok volieb prezidenta na Slovensku – či už sa ním stane pani Čaputová či pán Šefčovič – ovplyvniť vzájomné vzťahy s Ruskom – ekonomické, medzištátne, kultúrne? Kto z týchto dvoch kandidátov, keď sa stane prezidentom, by skôr našiel spoločný jazyk s Kremľom? Slovenský prezident predsa do istej miery ovplyvňuje zahraničnú politiku krajiny…
Prezident má niektoré kompetencie, vymenuje veľvyslanca, chodí na niektoré rokovania. Ako hlava štátu môže ovplyvňovať vzťahy s jednotlivými krajinami.
Netreba sa tajiť tým, že súčasný prezident Kiska, ktorý doteraz podporoval pani Čaputovou, má dosť protiruské stanoviská a dostatočne proamerické. Ona sa ku Kiskovi v prvej fáze hlásila, teraz sa od neho dištancovala, aby získala hlasy.
Čo sa týka Šefčoviča, ten študoval diplomaciu v Moskve. Je to profesionálny diplomat, je 12 rokov v Európskej komisii. On rozumie tomu, že sa nestačí obracať len na Washington, ale musí zájsť aj do Moskvy, do Pekingu, do Bruselu.
Ak sa on stane prezidentom, tak nevidím dôvod, že by sa mali zhoršiť vzťahy s Ruskom. Práve naopak. Po prezidentovi Kiskovi by to mohlo viesť k zlepšeniu dialógu s Moskvou, aby tento dialóg zdvihol na novú úroveň.