Ťažobný rekord ZSSR – 420 miliónov ton – bol dosiahnutý v roku 1988. Ministerstvo energetiky je presvedčené, že podľa doterajších výsledkov roka bude prekonaný, na čom sa podpisuje aj rastúci dopyt na celom svete. Osobitne rastúce hospodárstva v Ázii potrebujú energie.
Rast ťažby v Rusku prebieha už šesť rokov po sebe a dosahuje 15,5 %. Čo sa týka exportu, tak v roku 2016 bolo z Ruska vyvezených 164,9 miliónov ton uhlia za 8,84 mld. USD. V roku 2017 to bolo 179,9 miliónov ton za 13,4 mld. USD. Čiže priemerná cena uhlia narástla takmer o 40 %
No a v prvom polroku 2018 dosiahol export uhlia 97 miliónov ton, čo je rast o 9,5 % v porovnaní s prvým polrokom 2017, za cenu takmer 8 mld. USD, čo je rast o 20,4 %. Tieto ukazovatele sú svedectvom, že ruský ťažobný priemysel uhlia sa cíti v dobrej kondícii.
Šéfredaktor časopisu Geoenergetika.ru Boris Marcinkevič pripomína, že v roku 2015 sa začala znižovať ťažba uhlia v Číne, no toto znižovanie je rýchlejšie ako znižovanie počtu tepelných elektrární. A práve s tým je spojený razantný rast cien uhlia.
Obratný skok môže nastať len v prípade prudkého zvýšenia exportu uhlia z USA, teda ak sa Donaldovi Trumpovi podarí obnoviť ťažobný priemysel uhlia, ktorý bol utláčaný pri Obamovi. Problémom je, že Kongres je proti tomu. Paralelne rastie dopyt po uhlí v Indii i v Bangladéši, kde je deficit elektrickej energie. Ich tradičný dodávateľ, Austrália, to sama nedokáže vyriešiť.
Celkovo však vo svete veľké skoky pri dopyte uhlia nie sú. V posledných piatich rokoch objem spotreby kolísal v rozmedzí 5 % (3706 – 3865 miliónov ton). Predpovede Medzinárodnej energetickej agentúry hovoria o raste dopytu o 0,5 % ročne. Podpíše sa na tom rast spotreby v Ázii, predovšetkým v Indii na pozadí značného poklesu dopytu v Európe. Rusi aj na tom vyhrajú, pretože v ostatných rokoch logistiku orientujú v prevažnej miere na Áziu.
Obrovská uhoľná renesancia núti Rusov spomenúť si, že majú niekoľko obrovských nálezísk, osvojenie ktorých sa ani nezačalo i keď sa okolo nich už krútili mnohomiliardové projekty. Najznámejšie je Elegestské nálezisko koksu v republike Tyva, ktoré však potrebuje vybudovať železnicu s dĺžkou 400 km do Kuragina v Krasnojarskom kraji.
Podľa vz.ru, srspol.sk