USA a Rusko vlajky

NAŽIVO

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívil Peking. Stretol sa so svojím čínskym rezortným kolegom Wang Im. Diskutovali spolu o vyhliadkach na ukončenie konfliktu na Ukrajine, vzťahoch so Spojenými štátmi, ako aj o situácii v Pásme Gazy a na Kórejskom polostrove. Informujú agentúry Reuters a AFP.

Lavrov Wang I
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) a čínsky minister zahraničných vecí Wang I / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP
18:41

Záchranné zložky dočasne odvolali pátranie po osobách, ktoré sa stratili pri ničivých záplavách v Texase. Urobili tak pre nové varovania pred dažďami, ktoré by mohli spôsobiť ďalšie povodne. Informuje agentúra AP.

18:04

Sýrsky úrad pre civilnú ochranu oznámil, že lesné požiare na západe krajiny sa po desiatich dňoch podarilo dostať pod kontrolu.

Plamene za ten čas spálili veľkú časť lesa a poľnohospodárskej pôdy a vyžiadali si evakuáciu tamojších obyvateľov. Informuje agentúra AFP.

18:03

Český premiér Petr Fiala v liste požiadal predsedu vlády SR Roberta Fica, aby na úrovni EÚ neblokoval osemnásty balík sankcií proti Rusku. Napísal v nedeľu na sociálnej sieti X.

18:01

Austrália sa vopred nezaviaže k nasadeniu vojakov v akomkoľvek konflikte, povedal minister obranného priemyslu Pat Conroy. Jeho slová sú reakciou na naliehanie amerického Pentagónu, ktorý od Canberry žiadal objasnenie svojej úlohy v prípadnom spore medzi USA, Čínou a Taiwanom. Informuje agentúra Reuters.

18:00

Generálny tajomník NATO Mark Rutte navštívi budúci týždeň Washington. Tam sa stretne s prezidentom USA Donaldom Trumpom a ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi americkej administratívy. Informuje agentúra Reuters.

18:00

EÚ predĺži lehotu, v rámci ktorej neuplatňuje odvetné clá voči USA, do augusta. Oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. EÚ tak reaguje na najnovšie rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa posunúť platnosť amerických ciel až na 1. augusta, zároveň však potrebuje posledné týždne na vyriešenie sporu, keďže Trump oznámil, že od augusta zavedie na produkty z EÚ 30-percentné dovozné clá. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

15:39

Európska únia a Indonézia dosiahli politickú zhodu na obchodnej dohode. Oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stretnutí s indonézskym prezidentom Prabowom Subiantom.

15:12

V minulých dňoch oznámil americký prezident Donald Trump dovozné clá na produkty z Brazílie. Tie znervóznili trhy s kávou, a preto sa dá očakávať, že po predchádzajúcom zvýšení cien bude šálka kávy stáť Američanov ešte omnoho viac. Odhadujú to analytici a obchodníci s kávou, ktorých oslovila agentúra Reuters.

15:11

Šesť ľudí utrpelo zranenia v nedeľu počas siedmeho dňa tradičného behu s býkmi v španielskej Pamplone. Informuje agentúra DPA.

Španielsko Pamplona beh býkov
Na snímke býky z farmy La Palmosilla bežia medzi účastníkmi počas siedmeho dňa behu býkov, ktorý je súčasťou slávností sv. Fermína v španielskej Pamplone v nedeľu 13. júla 2025 / Foto: TARS/AP-Miguel Oses
14:52

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján utrpel ľahké zranenie nohy pri izraelskom leteckom útoku počas 12-dňovej izraelsko-iránskej vojny. Informovala o tom ešte včera iránska tlačová agentúra Fars.

14:25

Rusko odmietlo správu portálu Axios. Podľa správy mal prezident Vladimir Putin vyzvať Irán, aby súhlasil s princípom nulového obohacovania uránu v rámci jadrovej dohody s USA. Ruské ministerstvo zahraničných vecí túto správu označilo za „spolitizovanú očierňujúcu kampaň“. Informuje agentúra TASS.

 

14:25

Česká republika vyslala 16-členný špeciálny záchranný tím, takzvaný USAR, do amerického štátu Texas. Texas tento mesiac zasiahli ničivé povodne. Českí hasiči budú pomáhať pri pátraní po nezvestných osobách. Informuje portál Novinky.cz.

14:25
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rusko poslalo Američanom oficiálnu odpoveď. A tí si to za klobúk nedajú: veci sú pomenované absolútne jasne

Ruská federácia včera odovzdala americkému veľvyslancovi v Moskve oficiálnu odpoveď na americkú reakciu na ruské požiadavky bezpečnostných záruk. Text prinášame v plnom znení

USA a Rusko vlajky
Ilustračné foto
❚❚
.

Ruská odpoveď bola v duchu novej ruskej komunikačnej línie: priama, jednoznačná a tvrdá. Agentúra TASS zverejnila plné znenie textu, prinášame jeho slovenský preklad:

 

Všeobecný popis

Konštatujeme, že americká strana neposkytla konštruktívnu odpoveď na základné prvky návrhu zmluvy o bezpečnostných zárukách, ktorý pripravila ruská strana. Máme na mysli odmietnutie ďalšieho rozširovania NATO, odvolanie „bukureštskej formuly“, podľa ktorej sa „Ukrajina a Gruzínsko stanú členmi NATO“, a odmietnutie zriaďovania vojenských základní na území bývalých sovietskych a nečlenských štátov, vrátane využívania ich infraštruktúry k akýmkoľvek vojenským aktivitám, ako aj vrátenie vojenských kapacít NATO, vrátane údernej kapacity a infraštruktúry do stavu z roku 1997, keď bol podpísaný Zakladajúci akt Rusko – NATO. Tieto ustanovenia majú pre Ruskú federáciu zásadný význam.

.
NATO ukrajina
Ilustračné foto

Ignorovaná bola balíčková povaha ruských návrhov, z ktorých boli zámerne vybrané „vhodné“ témy, ktoré boli následne prekrútené tak, aby vytvorili výhody pre Spojené štáty a ich spojencov. Tento prístup, rovnako ako sprievodná rétorika amerických predstaviteľov, posilňuje dôvodné pochybnosti o tom, či je Washington skutočne odhodlaný zasadzovať sa o európsku bezpečnostnú situáciu.

Rastúca vojenská aktivita USA a NATO priamo pri ruských hraniciach je znepokojujúca, zatiaľ čo naše červené línie a základné bezpečnostné záujmy, rovnako ako zvrchované právo Ruska na ich obranu, sú naďalej ignorované. Ultimáta o stiahnutí vojsk z niektorých oblastí na ruskom území, sprevádzané hrozbami sprísnenia sankcií, sú neprijateľné a podkopávajú vyhliadky na skutočné dohody.

V prípade, že americká strana nebude ochotná pristúpiť na pevné a právne záväzné záruky zaistenia našej bezpečnosti zo strany USA a ich spojencov, bude Rusko nútené reagovať, a to aj zavedením opatrení vojenského a technického charakteru.

 

O Ukrajine

Žiadna „ruská invázia“ na Ukrajinu neprebehla, ako USA a ich spojenci na oficiálnej úrovni tvrdia od minuloročnej jesene, a preto tvrdenia o „ruskej zodpovednosti za eskaláciu“ nemožno chápať inak ako ako pokus o nátlak a znehodnotenie ruských návrhov bezpečnostných záruk.

.
kyjev ukrajina
Ilustračné foto

Odkaz v tejto súvislosti na záväzky Ruska vyplývajúce z Budapeštianskeho memoranda z roku 1994 nemá nič spoločné s vnútorným konfliktom na Ukrajine a nevzťahuje sa na okolnosti, ktoré sú dôsledkom tamojších vnútorných faktorov. Strata územnej celistvosti ukrajinského štátu je dôsledkom procesov vo vnútri neho.

Obvinenie v reakcii Spojených štátov, že Rusko „okupovalo Krym“, tiež neobstojí. V roku 2014 došlo v Kyjeve k štátnemu prevratu, ktorého iniciátori sa s podporou Spojených štátov a ich spojencov rozhodli vytvoriť nacionalistický štát, ktorý porušuje práva ruského a ruskojazyčného obyvateľstva a ďalších „netitulných“ etnických skupín. Niet divu, že v takejto situácii krymský ľud hlasoval za zjednotenie s Ruskom. Obyvatelia Krymu a Sevastopolu sa rozhodli vrátiť do Ruskej federácie na základe slobodného prejavu vôle a uplatnenia práva na sebaurčenie zakotveného v Charte OSN. Nebolo použité násilie ani hrozba násilím. Otázka príslušnosti Krymu je uzavretá.

Ak bude Ukrajina prijatá do NATO, existuje reálna hrozba, že sa režim v Kyjeve pokúsi „navrátiť“ Krym silou, čím by USA a ich spojenci boli v súlade s článkom 5 Washingtonskej zmluvy zatiahnutí do priameho ozbrojeného konfliktu s Ruskom so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami.

Téza opakovaná v reakcii USA, že Rusko údajne „zapálilo konflikt v Donbase“, je neudržateľná. Jej príčiny sú čisto vnútroukrajinskej povahy. Vyriešiť ju možno len prostredníctvom vykonávania minských dohôd a súboru opatrení, ktorých priorita a zodpovednosť za vykonávanie je jasne stanovená a jednomyseľne potvrdená rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN 2202, vrátane Spojených štátov amerických, Francúzska a Spojeného kráľovstva. V odseku 2 tohto uznesenia sú ako strany uvedené Kyjev, Doneck a Luhansk. V žiadnom z týchto dokumentov nie je spomenutá zodpovednosť Ruska za konflikt v Donbase. Rusko spolu s OBSE zohráva úlohu sprostredkovateľa v hlavnom formáte rokovaní – kontaktnej skupine – spolu s Berlínom a Parížom v normandskom formáte, ktorý formuluje odporúčania stranám konfliktu a sleduje ich plnenie.

Na deeskaláciu situácie okolo Ukrajiny sú zásadné nasledujúce kroky. Patrí medzi ne donútenie Kyjeva vykonať súbor opatrení, zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu, stiahnutie všetkých západných poradcov a inštruktorov z Ukrajiny, odmietnutie akýchkoľvek spoločných cvičení krajín NATO s ukrajinskými ozbrojenými silami a stiahnutie všetkých zahraničných zbraní, ktoré boli Kyjevu predtým dodané, mimo ukrajinského územia.

.

V tejto súvislosti upozorňujeme na skutočnosť, že ruský prezident Vladimír Putin na tlačovej konferencii po rokovaní s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Moskve 7. februára 2022 zdôraznil, že sme otvorení dialógu, a vyzval na „premýšľanie o stabilných bezpečnostných podmienkach pre všetkých, rovnakých pre všetkých účastníkov medzinárodného života“.

 

Konfigurácia síl

Všimli sme si, že USA vo svojej odpovedi na ruské návrhy trvajú na tom, že pokrok v zlepšovaní európskej bezpečnostnej situácie „možno dosiahnuť iba v podmienkach deeskalácie vo vzťahu k hrozivým akciám Ruska voči Ukrajine“, čo, ako sme pochopili, znamená požiadavku na stiahnutie ruských vojsk od ukrajinských hraníc.

Zároveň sú USA pripravené hovoriť iba o „vzájomných záväzkoch… zdržať sa rozmiestnenia stálych síl s bojovými úlohami na území Ukrajiny“ a „zvážiť možnosť prerokovania otázky konvenčných ozbrojených síl“. Inak americká strana prechádza mlčaním naše návrhy obsiahnuté v odseku 2 článku 4 a odseku 1 článku 5 návrhu dvojstrannej zmluvy a uvádza, že „súčasná konfigurácia síl Spojených štátov a NATO je obmedzená, primeraná a plne v súlade so záväzkami vyplývajúcimi zo Zakladajúceho aktu NATO – Rusko“.

Predpokladáme, že umiestnenie ozbrojených síl Ruskej federácie na jej území nemá a nemôže mať vplyv na základné záujmy USA. Radi by sme pripomenuli, že naše jednotky sa nenachádzajú na ukrajinskom území.

Spojené štáty a ich spojenci zároveň rozširujú svoju vojenskú infraštruktúru smerom na východ a na území nových členských štátov rozmiestňujú svoje kontingenty. Obchádzajú obmedzenia vyplývajúce zo Zmluvy o spoločnom postupe v Západnej Európe a veľmi voľne si vykladali ustanovenia Zakladajúceho aktu NATO – Rusko o zrieknutí sa „dodatočného trvalého rozmiestnenia významných bojových síl“. Výsledná situácia je neprijateľná. Trváme na stiahnutí všetkých vojenských síl a výzbroje USA umiestnených v strednej a východnej Európe a pobaltských štátoch. Sme presvedčení, že národné kapacity v týchto oblastiach sú dostatočné. Sme pripravení o tejto téme diskutovať na základe článkov 4 a 5 ruského návrhu zmluvy.

 

Zásada nedeliteľnosti bezpečnosti

V odpovedi Spojených štátov sme sa nedočkali žiadneho potvrdenia, že Spojené štáty sú plne odhodlané dodržiavať nemennú zásadu nedeliteľnosti bezpečnosti. Vyhlásenia generálneho plánu o tom, že USA berú tento postulát do úvahy, sú v priamom rozpore s neochotou Washingtonu vzdať sa kontraproduktívnej a destabilizujúcej politiky vytvárania výhod pre seba a svojich spojencov na úkor bezpečnostných záujmov Ruska. K tomu dochádza v dôsledku neobmedzeného vykonávania politiky neobmedzeného geostrategického a vojenského rozvoja postsovietskeho priestoru, vrátane územia Ukrajiny, ktoré je pre nás obzvlášť citlivé, Severoatlantickou alianciou na čele so Spojenými štátmi. To všetko sa odohráva priamo na hraniciach Ruska. Týmto spôsobom sa ignorujú naše červené línie a základné bezpečnostné záujmy a popiera sa nesporné právo Ruska na ich ochranu. To je pre nás rozhodne neprijateľné.

Pripomíname, že táto zásada je zakotvená v preambule Zmluvy medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi americkými o opatreniach na ďalšie zníženie a obmedzenie strategických útočných zbraní z roku 2011, ktorej platnosť zúčastnené strany vlani vo februári predĺžili o päť rokov bez výnimiek, a tiež v celom rade základných dokumentov OBSE a Ruska a NATO prijatých na najvyššej úrovni: v preambule Helsinského záverečného aktu z roku 1975, Parížskej charte pre novú Európu z roku 1990, Zakladajúcom akte NATO – Rusko z roku 1997, Istanbulskej charte OBSE pre európsku bezpečnosť z roku 1999, Rímskej deklarácii NATO – Rusko z roku 2002 a deklarácii zo summitu OBSE v Astane z roku 2010.

Všimli sme si, že odpoveď, ktorú sme dostali, spomína záväzok Washingtonu ku koncepcii nedeliteľnosti bezpečnosti. V texte je však obmedzené na právo štátov „slobodne si zvoliť alebo zmeniť svoje bezpečnostné dohody, vrátane spojeneckých zmlúv“. Táto sloboda nie je absolútna a je iba polovicou známeho vzorca zakotveného v Charte európskej bezpečnosti. Jeho druhá časť vyžaduje, aby pri výkone tohto práva nebola „…posilňovaná vlastná bezpečnosť na úkor bezpečnosti iných štátov“. List, ktorý sme od NATO dostali 10. februára 2022, nemôžeme považovať za odpoveď na list, ktorý 28. januára 2022 zaslal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov ministrovi zahraničných vecí USA Antonymu Blinkenovi v tejto veci. Požiadali sme o odpoveď na národnej úrovni.

.

 

Politika otvorených dverí NATO

USA potvrdzujú „silnú podporu“ politike otvorených dverí NATO. Je však v rozpore so základnými záväzkami KBSE/OBSE, najmä so záväzkom „neposilňovať vlastnú bezpečnosť na úkor bezpečnosti ostatných“. Táto politika nie je v súlade s princípmi samotnej aliancie, ktorá sa na záver ministerskej schôdzky NATO v Kodani 6. – 7. júna 1991 zaviazala „nevyužívať jednostranne zmenenú situáciu v Európe“, „neohrozovať legitímne záujmy“ iných štátov a neusilovať sa o ich „izoláciu“ alebo „vytyčovať nové deliace línie na kontinente“.

Vyzývame USA a NATO, aby sa vrátili k plneniu svojich medzinárodných záväzkov v oblasti mieru a bezpečnosti. Od členov aliancie očakávame konkrétne návrhy na obsah a formy právneho zakotvenia vzdania sa ďalšieho rozširovania NATO na východ.

 

Balíčková povaha návrhov

Berieme na vedomie ochotu USA vecne pracovať na jednotlivých opatreniach v oblasti kontroly zbrojenia a znižovania rizík. Pritom konštatujeme, že vo Washingtone konečne uznali platnosť mnohých ruských návrhov a iniciatív, ktoré boli v týchto oblastiach v posledných rokoch predložené.

.

Súčasne znovu upozorňujeme Spojené štáty americké na skutočnosť, že Rusko v nami predložených dokumentoch o bezpečnostných zárukách navrhlo komplexné a dlhodobé riešenie neprijateľnej situácie, ktorá sa naďalej vyvíja v euroatlantickom priestore. V prvom rade ide o vytvorenie stabilného základu bezpečnostnej architektúry v podobe dohody o zdržaní sa ďalších akcií NATO, ktoré poškodzujú bezpečnosť Ruska. To pre nás zostáva trvalou požiadavkou. Bez takéhoto pevného základu by vzájomne previazané opatrenia v oblasti kontroly zbrojenia a znižovania vojenských rizík, ktoré zabezpečujú obmedzenie a predvídateľnosť vojenských aktivít v určitých oblastiach, neboli dlhodobo udržateľné, aj keby sa na nich podarilo dohodnúť.

Ruské návrhy tak majú povahu balíčka a mali by byť posudzované ako celok bez toho, aby boli izolované ich jednotlivé zložky.

V tejto súvislosti by sme radi upozornili na to, že Washington a Brusel nereagujú konštruktívne na základné prvky ruskej iniciatívy, ktoré sme jasne identifikovali. Čo sa týka otázok kontroly zbrojenia, považujeme ich výhradne za všeobecný kontext komplexného, balíčkového prístupu k riešeniu problému bezpečnostných záruk.

 

„Post-DCNW“ a „rovnica bezpečnosti“

Spojené štáty navrhujú „okamžite“ začať dialóg o strategickej stabilite s cieľom vypracovať „opatrenia nadväzujúce na zmluvu START“. Tým sa však Spojené štáty snažia fixovať na prístup, s ktorým nesúhlasíme, a ktorý sa zameriava výhradne na jadrové zbrane bez ohľadu na schopnosť týchto prostriedkov predstavovať priamu hrozbu pre územie štátu druhej strany. Takýto jednostranný pohľad je v rozpore s dojednaniami dosiahnutými na summite Spojených štátov a Ruska v Ženeve dňa 16. júna 2021 o komplexnej povahe strategického dialógu (StratDialog), ktorý má položiť základy pre budúce opatrenia v oblasti kontroly zbrojenia a znižovania rizík.

.

Rusko naďalej presadzuje integrovaný prístup k strategickým otázkam. Navrhujeme spolupracovať na vytvorení novej „bezpečnostnej rovnice“.

Súbor prvkov nami navrhovanej koncepcie, ktorá je aj naďalej plne relevantná, bol americkej strane oznámený – okrem iného počas rokovania StratDialogu a v pracovnom dokumente o jeho obsahu, ktorý sme odovzdali 17. decembra 2021.

 

Rozmiestnenie jadrových zbraní mimo územia štátu

Americký dokument sa nezaoberá „balíčkovým“ prvkom nášho návrhu na odstránenie jadrových zbraní rozmiestnených mimo územia štátu a na ich ďalšie nerozmiestňovanie mimo územia štátu, ale iba odkazuje na potrebu riešiť otázku nestrategických jadrových zbraní v rámci strategického dialógu bez ohľadu na ich konkrétne rozmiestnenie a ďalšie faktory ovplyvňujúce bezpečnosť strán.

jadrove zbrane
Ilustračné foto

Radi by sme upresnili, že naše návrhy sa týkajú riešenia problému prítomnosti amerických jadrových zbraní, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele na ruskom území, na území niektorých nejadrových štátov NATO, čo je v rozpore so Zmluvou o nešírení jadrových zbraní. To by zahŕňalo odstránenie infraštruktúry pre rýchle nasadenie týchto zbraní v Európe a ukončenie výcviku a cvičenia NATO, do ktorých sú zapojené nejadrové členské štáty NATO, s použitím týchto zbraní. Bez odstránenia tohto dráždidla nie je možné diskutovať o nestrategických jadrových zbraniach.

 

Pozemné strely stredného a kratšieho doletu

Túto otázku považujeme za jednu z priorít dialógu medzi Spojenými štátmi a Ruskom o strategickej stabilite. Domnievame sa, že táto kategória zbraní je nevyhnutnou súčasťou novej „bezpečnostnej rovnice“, ktorú by Rusko a Spojené štáty mali spoločne vypracovať.

.

Naďalej vychádzame z relevancie ruských iniciatív „po skončení DCMD“, ktoré sú založené na myšlienke vzájomného overiteľného moratória na rozmiestnenie pozemných rakiet MIRV v Európe.

Sme zásadne otvorení vecnej úvahe o tom, ako túto myšlienku uviesť do praxe. Zároveň upozorňujeme na pretrvávajúcu neistotu v prístupe Washingtonu k základným parametrom prípadných opatrení na kontrolu zbrojenia, predovšetkým k ich rozsahu, ktorý by sa mal vzťahovať na všetky jadrové i nejadrové zbrane príslušného rozsahu.

Konštatovalo sa, že USA vychádzajú z ruského prístupu, ktorý v rámci bývalej Zmluvy o nešírení jadrových zbraní predpokladá vzájomné riešenie protichodných obáv. V budúcnosti môže byť využitá možnosť rozvinúť našu myšlienku recipročných overovacích opatrení pre systémy Aegis Ashore v Rumunsku a Poľsku, ako aj pre niektoré zariadenia v európskej časti Ruska, ktoré navrhla americká strana.

Ako bolo zdôraznené vo vyhlásení ruského prezidenta Vladimíra Putina z 26. októbra 2020 a následne opakovane oznámené americkej strane, potenciálne opatrenia pre transparentnosť ruských lokalít, ktoré majú byť dohodnuté, by mohli zahŕňať monitorovanie neprítomnosti ruskej rakety 9M729 v týchto lokalitách. Pripomeňme, že tento krok je prejavom dobrej vôle vzhľadom na to, že vlastnosti rakety 9M729 nie sú v žiadnom rozpore s požiadavkami bývalej zmluvy INF, a že USA nikdy nepredložili žiadne dôkazy na podporu obvinení voči Rusku. Súčasne americká strana ignorovala dobrovoľnú akciu, ktorú sme usporiadali v dobe platnosti tejto zmluvy dňa 23. januára 2019 za účelom predvedenia zariadenia a technických vlastností rakety 9M729 a jej odpaľovacieho zariadenia.

 

Ťažké bombardéry a hladinové vojnové lode

Berieme na vedomie, že americká strana venuje pozornosť ruskému nápadu na dodatočné opatrenia na zníženie rizík v súvislosti s letmi ťažkých bombardérov v blízkosti štátnych hraníc oboch strán. Vidíme v tom tému na diskusiu a možnosť vzájomne prijateľných dohôd.

bombarder Tu-95MS
Ilustračné foto

Pripomíname nemenej dôležitý prvok nášho návrhu „balíčka“ týkajúceho sa podobných plavieb vojnových lodí, ktoré tiež predstavujú vážne riziká.

.

 

Vojenské cvičenia a manévre

Spojené štáty nereagovali na návrhy obsiahnuté v článku 4 odsek 2 ruského návrhu zmluvy. Americká strana zrejme predpokladá, že vojenské napätie je možné znížiť prostredníctvom väčšej transparentnosti a ďalších opatrení na zníženie rizík v súlade s návrhmi Západu na modernizáciu Viedenského dokumentu.

USA Armáda Cvičenie
Ilustračné foto

Tento prístup považujeme za nerealistický a jednostranný, ktorého cieľom je „posvietiť si“ na činnosť ozbrojených síl Ruskej federácie. Opatrenia na budovanie dôvery a bezpečnosti podľa Viedenského dokumentu z roku 2011 sú primerané súčasnej situácii. Aby sa mohla začať diskusia o ich obnovení, musia byť splnené nevyhnutné podmienky. Na tento účel by USA a ich spojenci mali opustiť politiku „zadržiavania“ Ruska a prijať konkrétne praktické opatrenia na deeskaláciu politicko-vojenskej situácie, a to aj v súlade s článkom 4 odsekom 2 nášho návrhu zmluvy.

Pokiaľ ide o predchádzanie incidentom na šírom mori a vo vzdušnom priestore nad ním, vítame ochotu USA zapojiť sa do konzultácií o tejto otázke. Táto práca však nemôže nahradiť riešenie kľúčových problémov, ktoré Rusko vznieslo.

Ivan Lehotský

 

.

Vzájomne si pomáhame

Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

Marek Brna

Branislav Čech

.
.
.

Fürst pre HS o pokračujúcom boji za pravdu ohľadom nežiadúcich účinkov mRNA vakcín: “Po tuhom boji sme teda napokon z ÚZISu vydolovali dáta”

Tomáš Fürst je vysokoškolský matematik a jeden zo zakladateľov združenia SMÍŠ – Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků v Českej republike.…

13. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj chce znovu “preniesť vojnu na ruské územie”

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj na stretnutí s vojenskými predstaviteľmi oznámil nové diaľkové údery na Rusko

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Získať celú oblasť Pokrovska? Aký je zmysel ofenzívy Ruskej federácie pri Mirnograde?

V posledných dňoch ukrajinské vojenské verejné zdroje zaznamenávajú postup Rusov severovýchodne od Mirnogradu – mesta, ktoré bráni Pokrovsk z východu.…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Danko podporil premiéra Fica v boji s nátlakom z Bruselu a Berlína

Šéf vládnej SNS Andrej Danko v príhovore na včerejších Oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici vyhlásil, že je potrebné viac ochraňovať…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kollár zverejnil reakciu na Kollára: “Stúpil si do mäkkéko!”

Podnikateľ Zoroslav Kollár vo videu na YouTube zareagoval na vyhlásenia bývalého predsedu NR SR Borisa Kollára o tom, že súčasná…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Minister vnútra kritizuje “nepochopiteľné útoky” ľudí na sociálnych sieťach na prezidenta a osobnosti, ktoré podporili výcvik v NOS

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok považuje útoky na tých, ktorí sa rozhodli zapojiť do výcviku v rámci nových Národných obranných…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensku hrozia od USA podľa ekonóma Kovandu ďalšie clá, možno až devastačné 500-percentné

Slovensko sa už možno v pondelok dozvie zdrvujúcu ekonomickú správu. Ako upozornil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, americký prezident…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó: Vieme, kto je zodpovedný za americké clá uvalené na Európu

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že od 1. augusta zavedie 30-percentné clo na tovar pochádzajúci z Európskej únie.…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

Rakety alebo veľké drony? Aké zbrane dlhého doletu dostanú Ukrajinci od Nemecka?

Včera urobil nemecký generál Froyding veľké vyhlásenie, v ktorom sľúbil, že do konca júla Ukrajina dostane prvé diaľkové zbraňové systémy…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Uskutočnil sa ďalší ročník Osláv zvrchovanosti. Premiér Fico hovorí o odpovedi na festival Pohoda

Podľa slov predsedu vlády Roberta Fica by mohlo byť tradičné podujatie v obci Stará Bystrica vnímané aj ako odpoveď na…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

V garáži rodinného domu v Korytárkach napadli starostu za Hlas-SD

Polícia vo Zvolene prijala v nedeľu v skorých ranných hodinách trestné oznámenie o tom, že v garáži rodinného domu v…

13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusi informovali o zničení ďalšieho systému Patriot

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Polícia začala trestné stíhanie pre nočný útok nožom v centre Bratislavy

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo počas uplynulej noci v centre Bratislavy. Neznámy páchateľ mal…

13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

“Sprisahanie pedofilov”. Trump má čoraz väčšie problémy so svojimi stúpencami z MAGA kvôli “prípadu Epstein”

Jeffrey Epstein – miliardár, ktorý v roku 2019 spáchal samovraždu v americkej väznici po obvineniach z organizovania sexuálnych večierkov pre…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Transparentné bojisko. Ako bezpilotné lietadlá zmenili vojnu na Ukrajine a kto víťazí v týchto pretekoch?

Na Ukrajine, na Západe a v Rusku sa snažia pochopiť novú realitu vojny po tom, ako na fronte začali dominovať…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Advokát Ribár komentuje zrušenie obvinenia P. Ďurkovi paragrafom 363

Známy advokát a predseda občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát JUDr. Martin Ribár sa na sociálnej sieti vyjadril k…

13. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Robí prezident kampaň zdravému životnému štýlu alebo NATO?

Je to na prvý pohľad veľmi sympatický obrázok: Prezident Peter Pellegrini spolu s niekoľkými predstaviteľmi SMERu a influencermi v maskáčoch…

13. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Prieskum: Mladí ľudia najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, no potraviny vyhadzujú dvakrát častejšie než starší ľudia

Mladí ľudia najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, no potraviny vyhadzujú dvakrát častejšie než starší ľudia. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Ipsos…

13. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Uzbrojenie k smrti. Slovensko potrebuje viac lekárov, nie generálov. Mierová vízia existuje – hovorí sa jej Kostarika

Naši politici súhlasili s plánom minúť do roku 2035 päť percent HDP na zbrojenie – bez mandátu občanov, bez verejnej…

13. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kim Čong-un ponúkol Moskve plnú podporu vo vojne na Ukrajine

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas rozhovorov s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom ponúkol Moskve plnú podporu vo vojne na…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Macron stanoví nové francúzske obranné ciele

Prezident Emmanuel Macron stanoví nové francúzske obranné ciele kvôli Rusku a možnému stiahnutiu Spojených štátov z Európy. Uviedol to jeho…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Poľský prezident vyzval Zelenského, aby exhumoval telá Poliakov zabitých Ukrajincami počas Volyňského masakru

Poľsko, 13. júla 2025 - Poľský prezident Nawrocki vyzval Zelenského, aby inicioval úplnú exhumáciu tiel Poliakov zabitých počas Volyňského masakru.…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

Saková: REPowerEU poškodí najmä Slovensko a Maďarsko

Úplne sa odstrihnutie od ruských energií od roku 2028 je zrejme nezvratné. Konštatuje to podpredsedníčka slovenskej vlády a ministerka hospodárstva…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia bude musieť podniknúť rozhodné kroky proti americkým clám

Európska únia bude musieť podniknúť rozhodné kroky proti americkým clám, ak sa s Washingtonom nedosiahne spravodlivá dohoda o odvrátení hroziacich…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Výsadkárska jednotka z nich nebude… Hlina má vysvetlenie, prečo Pellegrini a Kaliňák propagujú vojenskú službu

Prezident Peter Pellegrini, minister obrany Róbert Kaliňák či známy zápasník MMA Attila Végh v uplynulých dňoch propagujú výcvik a službu…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

V Španielsku po brutálnom napadnutí dôchodcu migrantmi vypukli bitky a nepokoje

Pred pár dňami sa na 70-ročného Dominga na ulici vrhla skupina mladých marockých migrantov. Starca bili, kým bezvládne nepadol na…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Až 70 % Európanov cíti finančný stres, Slováci majú jedny z najnižších úspor

Podľa dát OECD až 70 % ľudí v Európe pociťuje finančný stres, pričom vyššiu mieru obáv majú ženy. Na Slovensku…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Napätie na ministerstve spravodlivosti: šéfovia FBI zvažujú odchod kvôli prípadu Epstein

Riaditeľ FBI Kash Patel zvažuje odchod z funkcie, ak z nej odíde zástupca riaditeľa FBI Dan Bongino, obaja nespokojní s…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najprv nervózna a potom dominantná. Pohánková vyhrala dievčenskú dvojhru na Wimbledone

Slovensko je najúspešnejšia krajina vo wimbledonskej dvojhre dievčat za posledné dva roky. Znie to až neuveriteľne, ale v edíciách 2024…

13. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívil Peking. Stretol sa so svojím čínskym rezortným kolegom Wang Im. Diskutovali spolu o vyhliadkach na ukončenie konfliktu na Ukrajine, vzťahoch so Spojenými štátmi, ako aj o situácii v Pásme Gazy a na Kórejskom polostrove. Informujú agentúry Reuters a AFP.

Lavrov Wang I
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) a čínsky minister zahraničných vecí Wang I / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP
18:41

.

Nikdy sme sa podľa Fica nedostali do takejto krízovej situácie. Všetkých politikov upozornil, aby nevymýšľali s koňakom a cigarou v ruke nezmysly

Slovensko ešte nikdy nebolo v takej krízovej situácii, ako je teraz. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede premiér Robert Fico…

12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Gaza bola ráno zasiahnutá niekoľkými izraelskými leteckými útokmi

Mesto Gaza bolo v noci a skoro ráno zasiahnuté niekoľkými izraelskými leteckými útokmi. Ako uviedol pre agentúru AFP hovorca civilnej…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Raši si myslí, že o návrhoch opozície na odvolávanie ministrov sa má rokovať

Parlament by už o opozičných návrhoch na vyslovenie nedôvery vláde aj na odvolanie viacerých ministrov mal rokovať. Diskusia by ideálne…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Junta…

Jsme ve válce, říkali nám. Zlý Rus okupuje nebohou Ukrajinu a protože je neschopný, rabuje čipy z praček a co…

13. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Niečo sa chystá? USA požadujú, aby Japonsko a Austrália prijali „jasné záväzky“

USA požadujú, aby Japonsko a Austrália prijali „jasné záväzky“ v boji o Taiwan, píše denník Financial Times

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

Marek Brna

Branislav Čech

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov