Okrem stretnutia Putina s Abem majú budúci týždeň prebehnúť rokovania s najvyššími zástupcami ministerstiev zahraničia a obrany oboch krajín. Podľa expertov, na ktorých sa odvoláva Newsweek, je cieľom Tokia príprava plánu B, pokiaľ blížiaci sa summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una neprinesie výsledky.
„Pre Japonsko môže byť Rusko užitočným partnerom, ktorý dokáže zatlačiť na Pchjongjang obzvlášť vzhľadom k tomu, že bolo niekoľkokrát obviňované z toho, že nie úplne vynucuje sankcie (proti Severnej Kórei),” uviedol časopisu Newsweek riaditeľ obranných štúdií v think tanku Center for National Interest Harry Kazianis. „Putinova vláda má solídne vzťahy s Kimovým režimom, ktoré sa môžu hodiť,” dodáva analytik.
Japonsko sa obáva, že pokiaľ summit Trumpa a Kima neuspeje a vzťahy medzi USA a Ruskom sa ešte zhoršia, tak Moskva môže začať viac podporovať KĽDR. V Tokiu majú starosť, že by Rusko mohlo ľahko uškodiť sankčnému režimu alebo pomoci Pchjongjangu s protivzdušnou obranou.
Spojené štáty blízko spolupracujú s Čínou a Južnou Kóreou na príprave schôdzky s Pchjongjangom. Japonský premiér Abe sa snaží zachovať dobré vzťahy s prezidentom Trumpom a podporuje snahu Spojených štátov úplne „denuklearizovať” Kórejský poloostrov.
V priebehu stretnutia ruských a japonských vládnych činiteľov sa Tokio dotkne témy charterových letov medzi Japonskom a Južnými Kurilami, aby japonskí občania mohli navštevovať pohrebisko svojich predkov.