Rusko donúti Západ zaplatiť účet za jeho koloniálne lúpeže

❚❚

Moskva 2. decembra 2023 (HSP/ria/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)

 

Škandál v noblesnej rodine pokračuje: grécky premiér Kyriakos Mitsotakis včera vyhlásil, že chce udržiavať priateľské vzťahy so Spojeným kráľovstvom, ale “na tango sú vždy potrební dvaja”. Ako je známe, tento týždeň šéf britskej vlády Riši Sunak zrušil stretnutie s Mitsotakisom v Londýne, pretože ten mal v úmysle otvoriť otázku vrátenia sôch z Parthenónu, ktoré začiatkom 19. storočia vyviezol britský vyslanec v Konštantínopole lord Elgin. Atény zasa tvrdia, že táto otázka nebola nikdy stiahnutá z programu rokovania a že grécke vedenie sa bude naďalej zo všetkých síl usilovať o vrátenie kultúrneho majetku, ktorý Briti ukradli, píše Kirill Streľnikov pre

Kyriakos Mitsotakis
Na snímke grécky premiér Kyriakos Mitsotakis
Ria Novosti

Zdá sa, že čo je nám do konfliktu medzi dvomi krajinami NATO? Nech si svoje antické pilastre rozpília a rozdelia.

.

Faktom však je, že otvorený demarš Grékov by bol pred pár rokmi prakticky nemožný, keď zasiahnutie pravej ruky Spojených štátov mohlo gréckeho premiéra ľahko stáť kariéru alebo niečo horšie.

Začiatok ŠVO, keď sa Rusko otvorene postavilo proti kolektívnemu Západu a nebálo sa s ním vstúpiť do prakticky priamej vojenskej konfrontácie, odolalo sankciám, ktoré nepoznajú historické analógie, a v podstate vyhráva víťazstvo za víťazstvom, odštartoval vo svete skutočne titanské procesy, ktoré len čakali na svoj čas.

.

Konfrontácia medzi Ruskom a Západom sa v skutočnosti zmenila na civilizačnú konfrontáciu medzi “zlatou miliardou” vedenou “vojenským hegemónom” a zvyškom sveta, ktorému táto “zlatá miliarda” upiera ekonomickú, politickú, ideologickú a kultúrnu nezávislosť. A čoraz viac krajín globálneho Juhu a Východu, povzbudených príkladom Ruska, začína smerovať k vytvoreniu nového svetového poriadku, ktorý ukončí neokoloniálny systém vedený Spojenými štátmi. Pred našimi očami sa vytvárajú a posilňujú aliancie ako BRICS, ktoré združujú väčšinu svetovej populácie, a čoraz viac sa prejavuje agónia kolektívneho Západu, ktorý od začiatku ŠVO odhaľuje svoju skutočnú podstatu a zároveň bezmocnosť pred Ruskom a jeho modelom nového sveta.

Dokonca aj spojenci v NATO, ako napríklad Grécko, teraz vnímajú Spojené kráľovstvo a USA ako kolosy na hlinených nohách, s ktorými sa dá hovoriť bez predchádzajúcej piety. Pre krajiny globálneho Juhu a Východu je to však čas pravdy a historickej pomsty – a čas volať na zodpovednosť kolonizátorov, ktorí ich po stáročia drancovali a svoje bohatstvo budovali na krvi a bohatstve zotročených národov.

Saudskoarabské noviny Okaz nedávno uverejnili článok s názvom “Ukrajinská kríza a africké prebudenie”, v ktorom autor uviedol, že “každý, kto pozná dejiny Európy a celého Západu, chápe, na koho lebkách a krvi boli vybudované súčasné západné impériá” a že “mnohí zamrzli v očakávaní akcií Ruska v nádeji, že práve ono otvorí prvý front”. A jedným z týchto frontov je koordinované úsilie o znovuzískanie toho, čo Západ ukradol.

V júli tohto roku bola na rusko-africkom samite v Petrohrade podpísaná deklarácia, ktorá okrem iného stanovila dlhodobý cieľ: “podporovať dokončenie procesu dekolonizácie Afriky a usilovať sa o kompenzáciu hospodárskych a humanitárnych škôd spôsobených africkým štátom v dôsledku koloniálnej politiky vrátane reštitúcie kultúrnych hodnôt odstránených v procese koloniálneho rabovania”.

Ide o začiatok rozsiahleho a nezvratného procesu, ktorý ohrozuje stáročia trvajúcu “kultúrnu totalitu Západu”, a bývalým kolóniám bude toho treba veľa vrátiť.

.

Tu je len niekoľko príkladov. Len Francúzsko má viac ako 120 000 historických pamiatok a diel afrického umenia a 80 – 90 % afrického umenia sa nachádza mimo čierneho kontinentu. Egypt eviduje viac ako milión ukradnutých artefaktov, ktoré sú teraz v rôznych múzeách po celom svete. Počas okupácie Iraku bolo 90 000 archeologických artefaktov odvezených do USA. Predstavitelia Srí Lanky tvrdia, že Veľká Británia neoprávnene zadržiava viac ako tritisíc artefaktov zabavených počas koloniálnej éry. Len v Britskom múzeu, najstaršom národnom verejnom múzeu na svete, sa nachádza osem miliónov kusov národného umenia z celého sveta, z ktorých väčšina bola zabavená počas koloniálneho obdobia.

Množstvo umeleckých a historických diel, ktoré Británia, Španielsko, Portugalsko, Belgicko, Nemecko a Francúzsko ukradli v Afrike, Ázii, Oceánii a Strednej Amerike, je nevyčísliteľné a každým dňom začína čoraz viac krajín vystavovať svoje účty bývalým hegemónom.

Západné krajiny si uvedomujú, že v nadchádzajúcej novej ére už reči o “bremene bieleho muža” nefungujú, a všemožne sa snažia oddialiť nevyhnutné. Keď sa britského premiéra Davida Camerona počas jeho návštevy Indie v roku 2010 pýtali, či Spojené kráľovstvo niekedy vráti Indii neoceniteľný diamant Koh-i-Noor, odpovedal, že takýto postup by viedol k tomu, že jedného dňa “by ste zrazu našli Britské múzeum prázdne”. Na otázky z Egypta o vrátení legendárneho Rosettského kameňa jeho odborníci vecne odpovedajú, že to nie je možné, pretože “ak vrátite stélu do Káhiry, bude ju tam ročne navštevovať len 2,5 milióna návštevníkov v porovnaní s 5,5 milióna v Londýne”. A tej istej soche z Partenonu by bolo lepšie v Británii, pretože tam “je chránená pred znečisteným prostredím Atén”.

Ale nanešťastie pre Západ sa proces “kultúrnej dekolonizácie” (a iných foriem dekolonizácie) nedá zastaviť, skôr či neskôr sa všetky historické a kultúrne poklady vrátia domov.

A ak sa Britské múzeum vyprázdni, nech Briti lamentujú nad tým, že nedokázali vytvoriť svoj vlastný kultúrny zázrak a namiesto toho ukradli cudzí.

.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

07:43

Nemecké úrady chcú postaviť pred súd bývalého dozorcu z nacistického koncentračného tábora Sachsenhausen. Gregor Formanek má v súčasnosti už sto rokov a súdili by ho 80 rokov po skončení druhej svetovej vojny.

07:00

Poškodenie internetového kábla fínskej telekomunikačnej spoločnosti nie je sabotáž, uvádza Politico.

Hovorca fínskej agentúry pre dopravu a komunikácie uviedol, že k prerušeniu kábla došlo počas výkopových prác – na dvoch miestach ho zasiahol bager.

Fínska polícia tiež potvrdila, že poškodenie optického kábla medzi Fínskom a Švédskom nevyšetruje.

06:59

 Americký novinár Tucker Carlson, ktorý podporuje Trumpa, opäť pricestoval do Moskvy – tentoraz s cieľom urobiť rozhovor s Lavrovom.

Povedal, že odchádzajúca Bidenova administratíva priviedla USA a Rusko na pokraj jadrového konfliktu, pričom medzi krajinami už neexistujú žiadne diplomatické kanály.

Novinár chce od Lavrova vedieť, či existuje spôsob, ako „priviesť Rusko späť na Západ“ a zastaviť jeho posun na východ. „A či Trumpovo prezidentstvo ukončí vojnu,“ dodal Carlson.

Rozhovor podľa jeho slov už bol uskutočnený a čoskoro bude zverejnený.

Carlson tiež povedal, že sa dlho pokúšal urobiť rozhovor so Zelenským, ale ukrajinský prezident mu to „zakázal“.

06:49

Prvou prezidentkou Namíbie sa so ziskom 57,31 percenta hlasov stala Netumbo Nandiová-Ndaitwahová, ktorú nominovala vládna strana SWAPO. Opozícia však výsledky spochybňuje a odmieta ich uznať.

06:44

Členovia juhokórejskej vlády informovali premiéra o úmysle podať hromadnú demisiu, uviedli noviny Čoson Ilbo s odvolaním na zdroj blízky vládnej strane.

06:43

Čínska pobrežná stráž zaútočila počas hliadky na filipínsku loď vodnými delami a z boku do nej narazila, tvrdia filipínske úrady. Čína to popiera a tvrdí, že filipínske lode sa nebezpečne priblížili k lodiam čínskej pobrežnej stráže.

06:42

Oblohu nad ruskou republikou Jakutsko rozžiaril asteroid. Teleso vytvorilo záblesk a chvost podobný kométe a pravdepodobne zhorelo v atmosfére, uvádzajú miestne úrady a vedci.

06:40

Chorvátska polícia zatkla rodičov podozrivých z toho, že zneužívaním svojich detí a zanedbaním starostlivosti o ne spôsobili ich smrť. Telá detí boli objavené neďaleko domu rodiny, uviedol chorvátsky minister vnútra.

06:39

 “Kovačické insitné umenie je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku, ktorí pred viac ako 250 rokmi prišli na Dolnú zem. Ich jedinečné videnie sveta presiahlo slovenské a srbské hranice, a dnes sa oficiálne stalo dedičstvom celého ľudstva,” vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár pri príležitosti zápisu kovačického insitného umenia maliarov zo srbskej Vojvodiny na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

06:38

Spoločnosti budú mať o jeden rok viac času na to, aby sa prispôsobili novým pravidlám EÚ o odlesňovaní. Cieľom pravidiel je zákaz predaja produktov pochádzajúcich z odlesnenej pôdy. 

06:36

Sever Filipín zasiahlo zemetrasenie so silou 5,6 magnitúdy, uviedlo nemecké Geologické výskumné centrum.

06:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron oznámil, že v júni budúceho roka bude spoločne so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom predsedať konferencii o založení palestínskeho štátu. 

06:33

Irán je pripravený zvážiť každú žiadosť svojho spojenca, Sýrie, o poskytnutie vojakov na odrazenie povstaleckej ofenzívy na severe krajiny, uviedol iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

06:32

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken privítal rozhodnutie juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola zrušiť stanné právo iba niekoľko hodín po jeho vyhlásení. 

Včera 20:22

Tisícky proeurópskych demonštrantov aj v utorok večer na námestí pred parlamentom v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi protestovali proti pozastaveniu rokovaní o vstupe do Európskej únie, ktoré minulý týždeň ohlásil premiér Irakli Kobachidze. Podľa spravodajcu agentúry AFP niesli gruzínske vlajky a niektorí vyzývali na celoštátny štrajk.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci si robia fotografie počas prechádzky po jesennej aleji lemovanej stromami v Tokiu 2. decembra 2024

Autor: TASR/AP-Eugene Hoshiko

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Milan Šupa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Artem Klymenko

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali