Rusko dodáva Sýrii S-300, Izrael sa obáva o rovnováhu síl v regióne

Moskva/Damask 25. septembra 2018 (HSP/SvPressa/Foto:TASR/AP)

 

Andrej Bunič na portáli SvPressa bližšie informuje o dodávkach ruského systému S-300 Sýrii. Podľa informácii ruského ministra Sergeja Šojgu po zostrelení prieskumného ruského lietadla IL-20M sa Rusko rozhodlo v najbližších dvoch týždňoch dodať Sýrii prvé batérie S-300, čo diametrálne mení situáciu na Blízkom východe.

Snímka protilietadlového raketového systému S-300

Systém S-300 dokáže sledovať letiace ciele vo vzdialenosti väčšej ako 250 km a  súčasne likvidovať niekoľko letiacich cieľov. Systém S-300 rozhodným spôsobom zlepšuje možnosti sýrskej PVO. Rusi už boli pripravení  dodať S-300 Sýrii v roku 2013, na prosbu Izraela však daný obchod pozastavili. Po zostrelení IL-20M už Rusko necíti žiadnu potrebu brať na Izrael ohľady. Situácia sa  zmenila, môže si za to Izrael.

Batérie S-300 umožnia výrazne zautomatizovať činnosť sýrskej PVO. Batérie, ktoré Rusko Sýrii dodáva obsahujú aj komponenty, ktoré sa dosiaľ nachádzajú len vo výzbroji Ruska. Nové batérie S-300 výrazne zvýšia bojaschopnosť sýrskej PVO, sýrsky štáb protivzdušných síl získa prehľad o dianí vo východnom Stredomorí a radary dokážu sledovať dianie aj hlboko na izraelskom území. Izraelské lietadlá už nebudú môcť beztrestne útočiť, pretože ich pohyb bude známy okamžite, ako sa ocitnú vo vzduchu nad materským letiskom.

Izrael bol vždy kategoricky proti tomu, aby boli S-300 rozmiestnené v Sýrii. Pred niekoľkými dňami  Šaul Mofaz, bývalý náčelník generálneho štábu izraelskej armády pre tlač uviedol, že systémy S-300 dokážu kontrolovať takmer celé územie Izraela. Sýrske protivzdušné rakety podľa Šaula Mofaza budú schopné zostreliť ľubovoľné lietadlo letiace do 250 km od severnej izraelskej hranice, podľa Mofaza to znamená že v ohrození sú aj všetky lietadlá na letisku Ben Gurion. Podľa Mofaza dodávky S-300 radikálne porušujú rovnováhu síl a stavajú Izrael do ťažkého postavenia.

K vyhláseniu Šaula Mofaza len toľko. Od začiatku 21. storočia Sýria neuskutočnila ani jeden letecký útok voči Izraelu, neútočila na žiadne izraelské civilné letisko. Naopak, je to Izrael, ktorý uskutočňuje nálety na sýrske územie a útočí na pozície sýrskej armády i civilné ciele. S-300 znamená, že Sýria získava možnosť úspešne sa brániť. Arogantnosť niektorých izraelských vojenských predstaviteľov je prekvapujúca. Ich slová treba vnímať podobne, ako sťažnosti sexuálneho maniaka, ktorý sa obáva o svoju bezpečnosť, pretože sa dozvedel, že jeho obete sa rozhodli brániť a začali v kabelkách nosiť pištole.

Dodávky S-300 však určite budú znamenať vyostrenie situácie na Blízkom východe.

Pripomíname, že dňa 23.9.2018 ruský vojenský generál Igor Konašenkov dokázateľne obvinil Izrael za incident s IL-20M, ktorý sa skončil zostrelením lietadla. Izrael vyslal štvoricu F-16, ktoré útočili v Latakii a piloti F-16 sa prikryli ruským IL-20M pred sýrskymi raketami S-200.

Na snímke Igor Konašenkov

Izraelci ruské argumenty neprijali a odmietajú, že by sa izraelské F-16 kryli ruským IL-20M. Poukázali na skutočnosť, že 20.9.2018 priletel do Moskvy hlavný veliteľ izraelského letectva generál Amikam Norkin, ktorý priniesol so sebou podrobnú a profesionálnu analýzu celej situácii. Izraelci tvrdia, že všetka zodpovednosť za tragédiu leží na sýrskom režime a samozrejme na Iráne a šiítskom Hizballáhu. Tel Aviv v Latakii útočil práve na objekty Hizballáhu. Podľa informácii šejka Nasralláha, hlavy Hizballáhu sa však už Hizballáh dostal k väčšiemu množstvu moderných iránskych rakiet zem-zem a v prípade potreby je pripravený vystreliť ich na Izrael, čo vyvolalo vlnu zúrivosti medzi izraelskými politikmi. Netanjahu už na oplátku upozornil Nasrallaha, že v prípade útoku na izraelské územie, príde k tvrdej izraelskej odpovedi.

Podľa izraelského ministra Avigdora Liebermana však Izrael bude pokračovať v útokoch na sýrske vojenské, iránske ciele i na ciele Hizballáhu. Svoje slová Liebermann vyslovil vo vysielaní rádia KAN-Rešet Bet.

Podľa informácii švédskeho denníka Dagens Nyheter, rýchla ruská reakcia je svedectvom, že Rusko využilo situáciu k tomu, aby prinútilo Tel Aviv prejsť od vojenských aktivít k diplomacii. Pre izraelských pilotov znamená systém S-300 smrteľné nebezpečenstvo, viacerí experti sú však presvedčení, že pokiaľ však niekoľko izraelských pilotov nezahynie, izraelské útoky budú pokračovať. Netanjahu sa už nechal počuť, že Izrael bude pokračovať v útokoch voči Sýrii dovtedy, pokiaľ sa tam budú nachádzať iránski vojaci. Netanjahu absolútne neberie do úvahy možnosť, že suverénny štát má právo spolupracovať s kým chce. Netanjahu navyše svoju politickú budúcnosť spája s radikalizáciou pomerov v Izraeli, stavia na svojom image “neohrozeného ochrancu Izraela” a rok pred izraelskými voľbami nebude svoj image meniť.

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

K radikalizácii situácie na Blízkom východe sa vyjadril aj ruský expert , doktor politických vied Michail Alexandrov z Centra vojensko politického výskumu na  Lomonosovovej univerzite v Moskve. Podľa Alexandrova Izrael vedome eskaluje konflikt medzi Sýriou a Izraelom, spolieha sa na pomoc USA. Aktivity Izraela však znamenajú hrozbu pre ruských vojakov na Blízkom východe.

Podľa Alexandrova batérie S-300 maximálne ohraničia možnosti Izraelcov útočiť na sýrske územie. Keď sa skončia drzé a teroristické izraelské útoky na sýrske územie, bude možné ďalej pokračovať v stabilizácii pomerov v Sýrii. Viacerí západní a izraelskí experti sa však obávajú, že ak nebude Izrael v Sýrii útočiť, Irán presunie do Sýrie množstvo rakiet zem-zem krátkeho doletu, ktoré dokážu zahltiť izraelskú protivzdušnú obranu. Čím viac rakiet bude v Sýrii k dispozícii, tým problematickejšie bude pre Izrael brániť sa prípadnému útoku.

Izrael prisľúbil, že zaútočí na batérie S-300, ktoré sú Rusi ochotní Sýrii dodať priamo pri vykladaní z lietadiel na letiskách, alebo z lodí v prístavoch. To znamená, že náklad S-300 pre Sýriu bude musieť kryť existujúca ruská protivzdušná obrana v Hmeimmim a Latakii (systémy S-400 a S-300). Alexandrov nevylučuje ani možnosť, že Izrael naozaj zaútočí na systémy S-300, určené pre Sýriu, ktoré sa budú práve z lietadiel alebo lodí vykladať. Podľa Alexandrova však už dnes v Sýrii pôsobí niekoľko “klamlivých batérii S-300”, ktoré na izraelských radaroch vyzerajú nesmierne vieryhodne. To znemožňuje izraelským dôstojníkom naplánovať bezpečné koridory útoku pre izraelské lietadlá. Okrem toho majú Sýrčania k dispozícii komplexy Pancir C-1 a Torom M4, ktoré takisto predstavujú hrozbu pre izraelské vojenské lietadlá.

Alexandrov uvádza, že S-300 prinesie so sebou výrazné zníženie možností Izraela beztrestne útočiť na sýrske vojenské a civilné ciele. Podľa Alexandrova komplexy S-300 Sýria rozmiestni hlbšie na svojom území, aby sa nestali cieľom útokov izraelských rakiet zem – zem. Pre izraelských pilotov po posilnení sýrskej PVO na úroveň S-300 bude znamenať každý let nad Sýriou vážne ohrozenie života. Podľa Alexandrova, Izrael je postupne tlačený Ruskom k tomu, aby začal riešiť problémy diplomatickou cestou. Bude to ťažké, pretože Izrael si podobne ako Američania zvykol presadzovať arogantne svoje predstavy a návrat k diplomacii si vyžiada nejaký čas. Izraelskí politici sú však pragmatici. Už začali chápať, že útoky budú znamenať problémy, takže bude vhodnejšie hľadať politické riešenia.

Podľa Alexandrova ruské dodávky S-300 zapríčinia,že Izrael sa stane prístupnejší argumentom. Izrael má problémy s aktivizáciou Iránu a Hizballáhu na sýrskom a libanonskom území. Ak bude chcieť tento problém riešiť, môže ho riešiť cez Rusko. Putin dokáže nájsť kompromis, ktorý by dokázal obe krajiny uspokojiť. Riešenie však už nebude vyzerať tak, ako si americkí neoconi a viacerí izraelskí politici predstavujú – to znamená totálne presadenie izraelských a amerických predstáv. Rusko už ukázalo svoje možnosti a dobrú vôľu – bojových operácii v blízkosti Golanských výšin sa nezúčastňovali iránski dobrovoľníci a ani členovia Hizballáhu. Len od Izraela záleží, akú cestu si zvolí – cestu nepríjemností a problémov, alebo cestu dialógu a koncepčných riešení, ktoré uspokoja obe strany. Alexandrov uvádza príklad –  Tel Aviv požaduje obmedzenej prítomnosti iránskych vojsk na území Sýrie. V poriadku, na oplátku Izrael uzná politicky Asadov režim a skončí s agresiou v Sýrii.

Podľa Alexandrova v diplomacii s Izraelom je potrebné postupovať premyslene, rýchlo a tvrdo. Jednopolárny svet s USA v čele je už minulosťou a Izrael si musí zvyknúť, že už si nemôže s americkou pomocou robiť čo chce. Američania už na to nemajú, aby Izraelu plnili všetky jeho predstavy a priania. Prišiel čas, aby sa aj Izrael upokojil a začal sa správať v intenciách medzinárodného práva.

Ruský vojenský odborník,  akademik a generálplukovník Leonid Ivašov, uvádza, že Sýria a Rusko pracujú na rozdiel od Izraela a USA v intenciách medzinárodného práva. 51 článok Charty OSN hovorí o práve národov a štátov na individuálnu a kolektívnu obranu. Sýria požiadala o pomoc Rusko a Irán, Rusko a Irán s tým súhlasili, takže podľa medzinárodného práva sa ruské a iránske jednotky nachádzajú na území Sýrie oprávnene. Američanov a Izrael nikto do Sýrie nevolal, ich činnosť je v rozpore s chartou OSN i medzinárodnými zákonmi.

Podľa Ivašova žiaľ Rusko akceptovalo americké a izraelské predstavy, takže americká a izraelská agresia voči Sýrii pokračovala. Po zostrelení ruského Il-20M sa však situácia zmenila. Izrael si bude musieť zvyknúť na to, že na základe medzinárodného práva budú všetky izraelské lietadlá, ktoré budú útočiť na sýrske územie legitímnym cieľom sýrskej a ruskej PVO. Situácia je jednoduchá, ak nebude Izrael útočiť na Sýriu, nikto nebude po izraelských lietadlách a cieľoch viesť paľbu. Žiadne útoky na Tel Aviv alebo letisko Ben Gurion nebudú, stačí keď sa začne Izrael správať kultivovane.

Ivašov uviedol, že v počiatočnej fáze etablovania sýrskych systémov S-300 budú so Sýrčanmi úzko spolupracovať ruskí odborníci. Pri dodávaní systémov S-300 do Sýrie Rusi a Sýrčania spoločne vytvoria obranný systém, ktorý zabráni Izraelu a jeho spojencom v prípadných útokoch. Všetky izraelské lietadlá, ktoré by zaútočili na vykladané systémy S-300 budú nemilosrdne zničené.

Ivašov uviedol, že Izrael sa správa ako štát, ktorý je presvedčený že rovnako ako USA stojí nad medzinárodnými normami a pravidlami. Likviduje ciele, ktoré uzná za vhodné, okupuje palestínske územia, vraždí palestínskych civilistov. Tvrdí, že tak koná z dôvodov ochrany izraelskej bezpečnosti. Rovnako sa teda môžu správať aj iné štáty, ktoré budú tvrdiť, že tak konajú z dôvodov ochrany libanonskej či sýrskej bezpečnosti. Ak budú nejaké vojenské ciele v Izraeli považovať za hrozbu, môžu letecky tieto ciele na území Izraela zlikvidovať. Rovnako tak môže učiniť aj atómová veľmoc Rusko – ak budú Izraelci znamenať hrozbu pre Rusko, Rusko si vyhradzuje právo zasiahnuť.

Podľa Ivašova Izrael rovnako ako Američania považuje slušné jednanie a ústupky za znak slabosti. Podľa Ivašova práve politika ústupkov a korektného jednania Ruska viedla k vyhroteniu situácie na Blízkom východe. Prišiel čas to zmeniť.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Ako ďalej Ukrajina?

0 icon

Kyjev 5. decembra 2022 (HSP/theamericanconservative/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin, Andrew Kravchenko)   Možné výsledky od začiatku vojny zostávajú rovnaké aj dnes, píše Peter Van Buren pre The American Conservative Od okamihu, keď ruské vojská vstúpili na Ukrajinu, existovali len dva možné výsledky. Ukrajina mohla dosiahnuť diplomatické riešenie, ktoré by obnovilo jej…

Šutaj Eštok kvôli Vagovičovej relácii s Imreczem dáva na RTVS podnet na Radu pre mediálne služby

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)   Pred niekoľkými dňami sme písali o zasadnutí Rady RTVS, ktorá vyjadrila nespokojnosť s reláciou Pod povrchom, do ktorej si Marek Vagovič pozval ako hosťa Františka Imreczeho. "Čistý bulvár," povedala o nej jedna členka rady "Je zarážajúce, že RTVS dala polhodinový priestor na obhajovanie…

Vláda schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov vo výške 5000 eur

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   Vláda v pondelok schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov vo výške 5000 eur. Opatrenie si má celkovo vyžiadať 200 miliónov eur. Zdravotníci sa musia zaviazať, že zostanú v nemocnici či záchranke pracovať tri roky. Podporiť by sa podľa premiéra Eduarda Hegera…

Surovikinov “ruský mlynček na mäso” a kolaps taktiky NATO: Čo sa deje v zóne najväčších bojov na Donbase

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Prečo západní inštruktori nedokážu z Ukrajincov narýchlo vycvičiť "univerzálnych vojakov". Na túto tému prinášajú rozhovor s plukovníkom Viktorom Litovkinom ruské noviny Komsomoľskaja pravda Aby zastavila neúnavnú ofenzívu Ruska smerom na Artemovsk, Ukrajina nasadzuje do boja rezervy a snaží sa použiť pokročilú taktiku NATO. Generál…

Mečiar na stretnutí národných síl v Nitre: časti suverenity sme sa zbavili zmluvami a časti pasivitou

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Štát ukradnutý juntou zapredancov, hochštaplerov, plagiátorov a hlupákov, ktorí si zodpovedné spravovanie krajiny mýlia s jej zadĺžením, zdevastovaním a odovzdaním cudzincom, si žiada resuscitáciu. Aj vy sa môžete pridať k záchranným prácam Vlastenecký inštitút Petra Šveca (VIPŠ) zorganizoval v sobotu 3. decembra v Nitre…

Ropná vojna Západu s Ruskom sa stáva skutočnou

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Valery Sharifulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Toto je to, podľa POLITICO, čo potrebujete vedieť, keď vstúpia do platnosti sankcie EÚ a cenový strop na Putinov vývoz ropy Európska únia sa konečne snaží zasiahnuť Rusko tam, kde to bolí - na príjmoch Moskvy z ropy. Musí…

Tabák: „Nikdy nepodporím špinavú politiku SaS“

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Facebook/Topky/Plus 7 dní/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   O Romane Tabák (Sme rodina) sme nedávno písali v súvislosti s uniknutou komunikáciou medzi poslankyňou a Romanom Mikulcom (OĽaNO). Tentokrát Tabák uverejnila email, ktorý jej mal údajne zaslať Erik Kaliňák (Smer - SD). V ňom poslanec tvrdí, že…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Budú USA považovať Rusko za teroristický štát?

0 icon

Kyjev 5. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 11:10 - Biely dom spolupracuje s Kongresom USA na návrhu zákona, ktorý by uznal Rusko za…

Arogancia, pokrytectvo a sebaľútosť

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Facebook/RTVS/Foto: Screesnhot)   V nedeľňajšej politickej diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS bola hostkou prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, politologička Darina Malová a Miloslav Bahna, riaditeľ Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Na niekoľko odznených tvrdení reagoval politický komentátor Eduard Chmelár Hneď v úvode moderátor…

Hraničnými priechodmi prešlo v uplynulom týždni 17.666 ľudí z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Milan Kapusta)   Hraničnými priechodmi prešlo v uplynulom týždni (28. 11. – 4. 12.) na vstupe do Slovenskej republiky 17.666 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 734 žiadateľov. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová Naopak, na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Tri otázky

0icon

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr n

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

Boris Mesár

1.Scott Ritter - O načasovaní a forme konca špeciálnej operácie. 2. James Rickards : Prepáčte, ale Rusko vyhráva vojnu !  3. O neúspechu USA na Ukrajine s bývalým dôstojníkom špeciálnych leteckých síl

0icon

Preložil som tri články s vyjadreniami známych ľudí zo ,,západu" na dianie na Ukrajine.SCOTT RITTER - O NAČASOVANÍ A FORME KONCA ŠPECIÁLNEJ OPERÁCIEAk sa pozriete na západ až po Odesu a potom ešte ďalej na západ, prerušovaná čiara vedie pozdĺž Podnesterska.  Ukrajinci začnú kvičať, hroziť útokom na Podnestersko, aby sa…

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke tiene hokejistov Trenčína na ľade počas štátnej hymny pred zápasom 23. kola Tipos extraligy HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen, 4. decembra 2022 v Dubnici nad Váhom

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ako ďalej Ukrajina?

0 icon

Kyjev 5. decembra 2022 (HSP/theamericanconservative/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin, Andrew Kravchenko)   Možné výsledky od začiatku vojny zostávajú rovnaké aj dnes, píše Peter Van Buren pre The American Conservative Od okamihu, keď ruské vojská vstúpili na Ukrajinu, existovali len dva možné výsledky. Ukrajina mohla dosiahnuť diplomatické riešenie, ktoré by obnovilo jej…

Šutaj Eštok kvôli Vagovičovej relácii s Imreczem dáva na RTVS podnet na Radu pre mediálne služby

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto: Screenshot)   Pred niekoľkými dňami sme písali o zasadnutí Rady RTVS, ktorá vyjadrila nespokojnosť s reláciou Pod povrchom, do ktorej si Marek Vagovič pozval ako hosťa Františka Imreczeho. "Čistý bulvár," povedala o nej jedna členka rady "Je zarážajúce, že RTVS dala polhodinový priestor na obhajovanie…

Vláda schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov vo výške 5000 eur

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   Vláda v pondelok schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov vo výške 5000 eur. Opatrenie si má celkovo vyžiadať 200 miliónov eur. Zdravotníci sa musia zaviazať, že zostanú v nemocnici či záchranke pracovať tri roky. Podporiť by sa podľa premiéra Eduarda Hegera…

Surovikinov “ruský mlynček na mäso” a kolaps taktiky NATO: Čo sa deje v zóne najväčších bojov na Donbase

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Prečo západní inštruktori nedokážu z Ukrajincov narýchlo vycvičiť "univerzálnych vojakov". Na túto tému prinášajú rozhovor s plukovníkom Viktorom Litovkinom ruské noviny Komsomoľskaja pravda Aby zastavila neúnavnú ofenzívu Ruska smerom na Artemovsk, Ukrajina nasadzuje do boja rezervy a snaží sa použiť pokročilú taktiku NATO. Generál…

Mečiar na stretnutí národných síl v Nitre: časti suverenity sme sa zbavili zmluvami a časti pasivitou

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:HSP)   Štát ukradnutý juntou zapredancov, hochštaplerov, plagiátorov a hlupákov, ktorí si zodpovedné spravovanie krajiny mýlia s jej zadĺžením, zdevastovaním a odovzdaním cudzincom, si žiada resuscitáciu. Aj vy sa môžete pridať k záchranným prácam Vlastenecký inštitút Petra Šveca (VIPŠ) zorganizoval v sobotu 3. decembra v Nitre…

Ropná vojna Západu s Ruskom sa stáva skutočnou

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Valery Sharifulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Toto je to, podľa POLITICO, čo potrebujete vedieť, keď vstúpia do platnosti sankcie EÚ a cenový strop na Putinov vývoz ropy Európska únia sa konečne snaží zasiahnuť Rusko tam, kde to bolí - na príjmoch Moskvy z ropy. Musí…

Tabák: „Nikdy nepodporím špinavú politiku SaS“

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Facebook/Topky/Plus 7 dní/Foto: TASR - Jaroslav Novák)   O Romane Tabák (Sme rodina) sme nedávno písali v súvislosti s uniknutou komunikáciou medzi poslankyňou a Romanom Mikulcom (OĽaNO). Tentokrát Tabák uverejnila email, ktorý jej mal údajne zaslať Erik Kaliňák (Smer - SD). V ňom poslanec tvrdí, že…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Budú USA považovať Rusko za teroristický štát?

0 icon

Kyjev 5. decembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter, Telegram)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 11:10 - Biely dom spolupracuje s Kongresom USA na návrhu zákona, ktorý by uznal Rusko za…

Arogancia, pokrytectvo a sebaľútosť

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Facebook/RTVS/Foto: Screesnhot)   V nedeľňajšej politickej diskusnej relácii O 5 minút 12 na RTVS bola hostkou prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, politologička Darina Malová a Miloslav Bahna, riaditeľ Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied. Na niekoľko odznených tvrdení reagoval politický komentátor Eduard Chmelár Hneď v úvode moderátor…

Hraničnými priechodmi prešlo v uplynulom týždni 17.666 ľudí z Ukrajiny

0 icon

Bratislava 5. decembra 2022 (TASR/HSP/Foto: TASR-Milan Kapusta)   Hraničnými priechodmi prešlo v uplynulom týždni (28. 11. – 4. 12.) na vstupe do Slovenskej republiky 17.666 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 734 žiadateľov. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová Naopak, na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Tri otázky

0icon

Viem, život každého občana demokratického štátu je v rukách jeho najvyššieho správneho orgánu – parlamentu. Ako kvalitne pracuje parlament, tak umne parlamentom zostavená vláda štát riadi a tak dobre, alebo zle sa majú občania. Ten náš, súčasný, ale aj tie predchádzajúce vlády, nám život veľmi neosladili. Skôr n

Gustáv Murín

Samozvaní Spasitelia sveta hlásia: Kapria revolúcia na Slovensku!

0icon

Najbrutálnejšími novodobými aktivistami, samozvanými „záchrancami Sveta“, sú ochrancovia zvierat. V prvopočiatku tohto hnutia (ktoré čím je menšie, tým sa prejavuje agresívnejšie) boli jeho členovia schopní aj teroristických činov a dokonca úmyselného zabitia bombovým útokom. Preto niektorí skončili aj vo väzen&iacu

Boris Mesár

1.Scott Ritter - O načasovaní a forme konca špeciálnej operácie. 2. James Rickards : Prepáčte, ale Rusko vyhráva vojnu !  3. O neúspechu USA na Ukrajine s bývalým dôstojníkom špeciálnych leteckých síl

0icon

Preložil som tri články s vyjadreniami známych ľudí zo ,,západu" na dianie na Ukrajine.SCOTT RITTER - O NAČASOVANÍ A FORME KONCA ŠPECIÁLNEJ OPERÁCIEAk sa pozriete na západ až po Odesu a potom ešte ďalej na západ, prerušovaná čiara vedie pozdĺž Podnesterska.  Ukrajinci začnú kvičať, hroziť útokom na Podnestersko, aby sa…

Ivan Štubňa

Spojené štáty americké podporujú ruské strategické ciele na Ukrajine!!! Aj v Európe...

0icon

Môže sa to zdať divné, ale je to tak. Uveďme si stručne základné fakty. Západ na čele s USA vyvolal na Ukrajine prevrat organizáciou majdanských udalost&iacu

Erik Majercak

Soros rozpútava Majdan v Číne. Čínske vedenie vyhodilo slniečkárov z vedenia krajiny. Vojna je primárne ale v ekonomike

0icon

Krajina, ktorá neposlúcha je potrestaná. Čínska spoločnosť je majdanizovaná každým dňom. Tu protesty na univerzitách, tu správy ako sa protesty š&ia

Vášeň v Tebe

Pochváľte sa kamarátke so svojím úspechom a čakajte na reakciu

0 icon

Priateľstvá sú súčasťou celého vášho života. Už v detstve začínajú mnohé priateľstvá, ktoré pretrvajú až do dospelosti. Niektorí priatelia vstúpia do vášho života len na určité obdobie, ale napriek tomu v ňom zanechajú trvalú stopu. A skutoční priatelia sú veľká vzácnosť. Ako však zistiť, že vám blízka osoba je skutočne vašou dobrou…

Dojčíte? Dajte si do podprsenky lienku

0 icon

Lienka v podprsenke? Pre niektoré dojčiace matky je lienka v podprsenke úplne samozrejmá vec. Nejde však o skutočný drobný a milučký hmyz, ale o umelý výrobok z mäkkého plastu. Hlavnou úlohou lienky v podprsenke je totiž zachytiť každú kvapku vzácneho materského mlieka. Následne môže mama zachytené mlieko použiť pre svoje bábätko. Ďalšou úlohou lienky je…

Pondelková pieseň - ... najväčší dar ...

0 icon

Do konca roka 2022 máme už len 4 pracovné týždne. Spomaľte a vychutnávajte si posledné dni roka. Prinášame vám pondelkovú pieseň, ktorá je opäť vianočná. Jeden z najznámejších operných spevákov, Andrea Bocelli, už na konci októbra zverejnil krásnu vianočne ladenú pieseň The Greatest Gift. Skladbu naspieval so svojou dcérou Virginiou a synom Matteom.…

Babské povedačky radili natierať cibuľou prsia. Potrite si ňou tvár. Jej účinok vás určité prekvapí

0 icon

Cibuľa je jednou z najviac podceňovaných druhov zeleniny. Má nielen mnohostranné využitie, ale aj skvelé vlastnosti. Cibuľa je bohatá na vitamíny a minerály. Čo sa stane, keď namiesto varenia použijete cibuľu na tvár? Účinok, ktorý poznali už vaše staré mamy i prababičky, vás určite prekvapí. Čo obsahuje cibuľa?

Bibiána Ondrejková na onkológii v Prešove. Prečo s ňou prišiel aj moderátor Patrik Herman?

0 icon

Na oddelenie onkológie v Prešove prišla známa herečka Bibiána Ondrejková. Sprevádzal ju tiež známy moderátor Patrik Herman. Aká udalosť ich spojila? Povedali nie rakovine. V Prešove totiž otvorili novú poradňu pre onkologických pacientov. Keďže Ondrejková a Herman sú spoluzakladateľmi aliancie NIE RAKOVINE, je prirodzené, že svojou prítomnosťou prišli podporiť ľudí, ktorí budú…

Armádny Magazín

O „virtuálnych“ práporoch na strane Ozbrojených síl Ukrajiny

0 icon

Ukrajina, 5.december 2022 (AM) – Vojenský analytik Vladlen Tatarskij sa čuduje, kde bojujú všetky dobrovoľnícke nacionalistické prápory, ktoré tvoria ľudia zo Severného Kaukazu a Krymu. A existuje nejaké potvrdenie ich skutočnej účasti na bojoch na Ukrajine? O akých formáciách hovoríme?   [caption id="attachment_49376" align="alignnone" w

Ukrajinský front v Bachmute sa môže zrútiť kvôli chybe amerických dôstojníkov

0 icon

Ukrajina, 5.december 2022 (AM) –  25. novembra sa jednotky 58. motorizovanej pechoty, 54. samostatnej mechanizovanej a 71. jaegerskej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pokúsili zaútočiť na pozície Wagner východne od Bachmutu. Útok na pozície bol plánovaný od začiatku novembra, ale jeho realizácia bola pre vy

Ako je vystrojený najnovší americký strategický bombardér

0 icon

USA, 5. december 2022 (AM) –V Spojených štátoch po prvý raz verejnosti predstavili prvý prototyp nového amerického strategického bombardéra Northrop Grumman B-21 Raider. Podujatie nie je obyčajné – ide o prvý nový ťažký bombardér na svete za viac ako tridsať rokov. Prečo americké letectvo potrebovalo nový stroj tejto triedy, čím je…

Zrod ruskej strednej vrstvy v bojisku ukrajinského konfliktu

0 icon

Rusko, 5.december 2022 (AM) – V zóne špeciálnej operácie na Ukrajine popri všetkom prebieha formovanie strednej triedy, strednej vrstvy, o ktorej demokrati tak dlho snívali. Pravda, nebude to celkom tak, ako chceli, ale bude to viac vojensko-vlastenecké. Pretože stredná vrstva vyjde „z kabáta“ tých, ktorí prešli vojnou. Prečo? Minimálna platba pre bojovníkov…

Ozbrojené sily Ukrajiny majú veľké straty kvôli NATO taktike COIN

0 icon

Ukrajina, 4.december 2022 (AM) – Ukrajinská armáda má veľké straty pri Bachmute (Arťomovsku) kvôli používaniu natovskej taktiky COIN. O tom, čo to znamená, hovoria experti ruskej „Vojennoj chroniky“. Tí sa odvolávajú na vyhlásenia ukrajinských vojakov, ktorí boli v novembri zajatí práve pri Bachmute. Uvádzajú totiž, že ich vojenská prípravka vo V. Británii a na území

TopDesať

Toto sú uniformy tých najobávanejších špeciálnych jednotiek na svete

0 icon

Špeciálne jednotky sú vojenské jednotky vycvičené na vykonávanie špeciálnych operácií. Je to skupina mužov, ktorá má potenciál urobiť čokoľvek, aby splnila svoj účel. majú schopnosť vykonávať najnebezpečnejšie operácie a misie. A toto sú uniformy tých najobávanejších. Po veľkom zlyhaní Versaillskej mierovej zmluvy bola na konci druhej svetovej vojny podpísaná dôležitá…

Sedavé zamestnanie: 6 malých trikov, ako spáliť kalórie v práci

0 icon

V dnešnom rýchlom a uponáhľanom svete sa do popredia dostalo množstvo zamestnaní, ktoré môžeme zaradiť do kategórie sedavé zamestnanie. V dnešnom príspevku si ukážeme zopár malých trikov, vďaka ktorým dokážeš spáliť zopár kalórii aj na svojej stoličke v práci. Keďže množstvo ľudí väčšinu dní presedí na stoličke kvôli svojej práci,…

Med môže byť lepší ako antibiotiká pri liečbe kašľa a prechladnutia

0 icon

Oxfordskí vedci potvrdili, že nerafinovaný med funguje podobne ako antibiotiká, no bez zlých vedľajších účinkov. Pre niektorých z nás to možno nie je až taká novinka, pretože už naše staré babky nám odporúčali konzumáciu medu počas chrípkového obdobia.    [the_ad id="80455"]   Skupina vedcov z Oxfordskej univerzity uskutočnila výskum s…

Ovocie a zelenina: Ako ich udržať čerstvé?

0 icon

Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako sa dá uskladniť ovocie a zelenina, aby neprišli o svoju čerstvosť? Dnešných zopár tipov ťa nasmeruje tým správnym smerom. Ovocie a zelenina sú našim zdrojom vitamínov najmä v zimnom období. Niektoré z nich sú však sezónne a vyžadujú si osobitnú starostlivosť: napríklad cibuľa…

Fotografie, ktoré ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok

0 icon

Nasledujúce fotografie ťa pobavia a zároveň v tebe vyvolajú množstvo otázok. Ľudia sa na internete podelili o naozaj bizarné momenty. Vedci tvrdia, že inteligencia by sa nemala merať pomocou IQ testov, ale skôr kreativitou, logickou a schopnosťami kritického myslenia človeka. Niektoré čudné činy na nasledujúcich fotografiách sú úplne mimo tohto…

FOTO DŇA

Na snímke tiene hokejistov Trenčína na ľade počas štátnej hymny pred zápasom 23. kola Tipos extraligy HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen, 4. decembra 2022 v Dubnici nad Váhom

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali