Rusko dodáva Sýrii S-300, Izrael sa obáva o rovnováhu síl v regióne

Moskva/Damask 25. septembra 2018 (HSP/SvPressa/Foto:TASR/AP)

 

Andrej Bunič na portáli SvPressa bližšie informuje o dodávkach ruského systému S-300 Sýrii. Podľa informácii ruského ministra Sergeja Šojgu po zostrelení prieskumného ruského lietadla IL-20M sa Rusko rozhodlo v najbližších dvoch týždňoch dodať Sýrii prvé batérie S-300, čo diametrálne mení situáciu na Blízkom východe.

Snímka protilietadlového raketového systému S-300

Systém S-300 dokáže sledovať letiace ciele vo vzdialenosti väčšej ako 250 km a  súčasne likvidovať niekoľko letiacich cieľov. Systém S-300 rozhodným spôsobom zlepšuje možnosti sýrskej PVO. Rusi už boli pripravení  dodať S-300 Sýrii v roku 2013, na prosbu Izraela však daný obchod pozastavili. Po zostrelení IL-20M už Rusko necíti žiadnu potrebu brať na Izrael ohľady. Situácia sa  zmenila, môže si za to Izrael.

Batérie S-300 umožnia výrazne zautomatizovať činnosť sýrskej PVO. Batérie, ktoré Rusko Sýrii dodáva obsahujú aj komponenty, ktoré sa dosiaľ nachádzajú len vo výzbroji Ruska. Nové batérie S-300 výrazne zvýšia bojaschopnosť sýrskej PVO, sýrsky štáb protivzdušných síl získa prehľad o dianí vo východnom Stredomorí a radary dokážu sledovať dianie aj hlboko na izraelskom území. Izraelské lietadlá už nebudú môcť beztrestne útočiť, pretože ich pohyb bude známy okamžite, ako sa ocitnú vo vzduchu nad materským letiskom.

Izrael bol vždy kategoricky proti tomu, aby boli S-300 rozmiestnené v Sýrii. Pred niekoľkými dňami  Šaul Mofaz, bývalý náčelník generálneho štábu izraelskej armády pre tlač uviedol, že systémy S-300 dokážu kontrolovať takmer celé územie Izraela. Sýrske protivzdušné rakety podľa Šaula Mofaza budú schopné zostreliť ľubovoľné lietadlo letiace do 250 km od severnej izraelskej hranice, podľa Mofaza to znamená že v ohrození sú aj všetky lietadlá na letisku Ben Gurion. Podľa Mofaza dodávky S-300 radikálne porušujú rovnováhu síl a stavajú Izrael do ťažkého postavenia.

K vyhláseniu Šaula Mofaza len toľko. Od začiatku 21. storočia Sýria neuskutočnila ani jeden letecký útok voči Izraelu, neútočila na žiadne izraelské civilné letisko. Naopak, je to Izrael, ktorý uskutočňuje nálety na sýrske územie a útočí na pozície sýrskej armády i civilné ciele. S-300 znamená, že Sýria získava možnosť úspešne sa brániť. Arogantnosť niektorých izraelských vojenských predstaviteľov je prekvapujúca. Ich slová treba vnímať podobne, ako sťažnosti sexuálneho maniaka, ktorý sa obáva o svoju bezpečnosť, pretože sa dozvedel, že jeho obete sa rozhodli brániť a začali v kabelkách nosiť pištole.

Dodávky S-300 však určite budú znamenať vyostrenie situácie na Blízkom východe.

Pripomíname, že dňa 23.9.2018 ruský vojenský generál Igor Konašenkov dokázateľne obvinil Izrael za incident s IL-20M, ktorý sa skončil zostrelením lietadla. Izrael vyslal štvoricu F-16, ktoré útočili v Latakii a piloti F-16 sa prikryli ruským IL-20M pred sýrskymi raketami S-200.

Na snímke Igor Konašenkov

Izraelci ruské argumenty neprijali a odmietajú, že by sa izraelské F-16 kryli ruským IL-20M. Poukázali na skutočnosť, že 20.9.2018 priletel do Moskvy hlavný veliteľ izraelského letectva generál Amikam Norkin, ktorý priniesol so sebou podrobnú a profesionálnu analýzu celej situácii. Izraelci tvrdia, že všetka zodpovednosť za tragédiu leží na sýrskom režime a samozrejme na Iráne a šiítskom Hizballáhu. Tel Aviv v Latakii útočil práve na objekty Hizballáhu. Podľa informácii šejka Nasralláha, hlavy Hizballáhu sa však už Hizballáh dostal k väčšiemu množstvu moderných iránskych rakiet zem-zem a v prípade potreby je pripravený vystreliť ich na Izrael, čo vyvolalo vlnu zúrivosti medzi izraelskými politikmi. Netanjahu už na oplátku upozornil Nasrallaha, že v prípade útoku na izraelské územie, príde k tvrdej izraelskej odpovedi.

Podľa izraelského ministra Avigdora Liebermana však Izrael bude pokračovať v útokoch na sýrske vojenské, iránske ciele i na ciele Hizballáhu. Svoje slová Liebermann vyslovil vo vysielaní rádia KAN-Rešet Bet.

Podľa informácii švédskeho denníka Dagens Nyheter, rýchla ruská reakcia je svedectvom, že Rusko využilo situáciu k tomu, aby prinútilo Tel Aviv prejsť od vojenských aktivít k diplomacii. Pre izraelských pilotov znamená systém S-300 smrteľné nebezpečenstvo, viacerí experti sú však presvedčení, že pokiaľ však niekoľko izraelských pilotov nezahynie, izraelské útoky budú pokračovať. Netanjahu sa už nechal počuť, že Izrael bude pokračovať v útokoch voči Sýrii dovtedy, pokiaľ sa tam budú nachádzať iránski vojaci. Netanjahu absolútne neberie do úvahy možnosť, že suverénny štát má právo spolupracovať s kým chce. Netanjahu navyše svoju politickú budúcnosť spája s radikalizáciou pomerov v Izraeli, stavia na svojom image “neohrozeného ochrancu Izraela” a rok pred izraelskými voľbami nebude svoj image meniť.

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

K radikalizácii situácie na Blízkom východe sa vyjadril aj ruský expert , doktor politických vied Michail Alexandrov z Centra vojensko politického výskumu na  Lomonosovovej univerzite v Moskve. Podľa Alexandrova Izrael vedome eskaluje konflikt medzi Sýriou a Izraelom, spolieha sa na pomoc USA. Aktivity Izraela však znamenajú hrozbu pre ruských vojakov na Blízkom východe.

Podľa Alexandrova batérie S-300 maximálne ohraničia možnosti Izraelcov útočiť na sýrske územie. Keď sa skončia drzé a teroristické izraelské útoky na sýrske územie, bude možné ďalej pokračovať v stabilizácii pomerov v Sýrii. Viacerí západní a izraelskí experti sa však obávajú, že ak nebude Izrael v Sýrii útočiť, Irán presunie do Sýrie množstvo rakiet zem-zem krátkeho doletu, ktoré dokážu zahltiť izraelskú protivzdušnú obranu. Čím viac rakiet bude v Sýrii k dispozícii, tým problematickejšie bude pre Izrael brániť sa prípadnému útoku.

Izrael prisľúbil, že zaútočí na batérie S-300, ktoré sú Rusi ochotní Sýrii dodať priamo pri vykladaní z lietadiel na letiskách, alebo z lodí v prístavoch. To znamená, že náklad S-300 pre Sýriu bude musieť kryť existujúca ruská protivzdušná obrana v Hmeimmim a Latakii (systémy S-400 a S-300). Alexandrov nevylučuje ani možnosť, že Izrael naozaj zaútočí na systémy S-300, určené pre Sýriu, ktoré sa budú práve z lietadiel alebo lodí vykladať. Podľa Alexandrova však už dnes v Sýrii pôsobí niekoľko “klamlivých batérii S-300”, ktoré na izraelských radaroch vyzerajú nesmierne vieryhodne. To znemožňuje izraelským dôstojníkom naplánovať bezpečné koridory útoku pre izraelské lietadlá. Okrem toho majú Sýrčania k dispozícii komplexy Pancir C-1 a Torom M4, ktoré takisto predstavujú hrozbu pre izraelské vojenské lietadlá.

Alexandrov uvádza, že S-300 prinesie so sebou výrazné zníženie možností Izraela beztrestne útočiť na sýrske vojenské a civilné ciele. Podľa Alexandrova komplexy S-300 Sýria rozmiestni hlbšie na svojom území, aby sa nestali cieľom útokov izraelských rakiet zem – zem. Pre izraelských pilotov po posilnení sýrskej PVO na úroveň S-300 bude znamenať každý let nad Sýriou vážne ohrozenie života. Podľa Alexandrova, Izrael je postupne tlačený Ruskom k tomu, aby začal riešiť problémy diplomatickou cestou. Bude to ťažké, pretože Izrael si podobne ako Američania zvykol presadzovať arogantne svoje predstavy a návrat k diplomacii si vyžiada nejaký čas. Izraelskí politici sú však pragmatici. Už začali chápať, že útoky budú znamenať problémy, takže bude vhodnejšie hľadať politické riešenia.

Podľa Alexandrova ruské dodávky S-300 zapríčinia,že Izrael sa stane prístupnejší argumentom. Izrael má problémy s aktivizáciou Iránu a Hizballáhu na sýrskom a libanonskom území. Ak bude chcieť tento problém riešiť, môže ho riešiť cez Rusko. Putin dokáže nájsť kompromis, ktorý by dokázal obe krajiny uspokojiť. Riešenie však už nebude vyzerať tak, ako si americkí neoconi a viacerí izraelskí politici predstavujú – to znamená totálne presadenie izraelských a amerických predstáv. Rusko už ukázalo svoje možnosti a dobrú vôľu – bojových operácii v blízkosti Golanských výšin sa nezúčastňovali iránski dobrovoľníci a ani členovia Hizballáhu. Len od Izraela záleží, akú cestu si zvolí – cestu nepríjemností a problémov, alebo cestu dialógu a koncepčných riešení, ktoré uspokoja obe strany. Alexandrov uvádza príklad –  Tel Aviv požaduje obmedzenej prítomnosti iránskych vojsk na území Sýrie. V poriadku, na oplátku Izrael uzná politicky Asadov režim a skončí s agresiou v Sýrii.

Podľa Alexandrova v diplomacii s Izraelom je potrebné postupovať premyslene, rýchlo a tvrdo. Jednopolárny svet s USA v čele je už minulosťou a Izrael si musí zvyknúť, že už si nemôže s americkou pomocou robiť čo chce. Američania už na to nemajú, aby Izraelu plnili všetky jeho predstavy a priania. Prišiel čas, aby sa aj Izrael upokojil a začal sa správať v intenciách medzinárodného práva.

Ruský vojenský odborník,  akademik a generálplukovník Leonid Ivašov, uvádza, že Sýria a Rusko pracujú na rozdiel od Izraela a USA v intenciách medzinárodného práva. 51 článok Charty OSN hovorí o práve národov a štátov na individuálnu a kolektívnu obranu. Sýria požiadala o pomoc Rusko a Irán, Rusko a Irán s tým súhlasili, takže podľa medzinárodného práva sa ruské a iránske jednotky nachádzajú na území Sýrie oprávnene. Američanov a Izrael nikto do Sýrie nevolal, ich činnosť je v rozpore s chartou OSN i medzinárodnými zákonmi.

Podľa Ivašova žiaľ Rusko akceptovalo americké a izraelské predstavy, takže americká a izraelská agresia voči Sýrii pokračovala. Po zostrelení ruského Il-20M sa však situácia zmenila. Izrael si bude musieť zvyknúť na to, že na základe medzinárodného práva budú všetky izraelské lietadlá, ktoré budú útočiť na sýrske územie legitímnym cieľom sýrskej a ruskej PVO. Situácia je jednoduchá, ak nebude Izrael útočiť na Sýriu, nikto nebude po izraelských lietadlách a cieľoch viesť paľbu. Žiadne útoky na Tel Aviv alebo letisko Ben Gurion nebudú, stačí keď sa začne Izrael správať kultivovane.

Ivašov uviedol, že v počiatočnej fáze etablovania sýrskych systémov S-300 budú so Sýrčanmi úzko spolupracovať ruskí odborníci. Pri dodávaní systémov S-300 do Sýrie Rusi a Sýrčania spoločne vytvoria obranný systém, ktorý zabráni Izraelu a jeho spojencom v prípadných útokoch. Všetky izraelské lietadlá, ktoré by zaútočili na vykladané systémy S-300 budú nemilosrdne zničené.

Ivašov uviedol, že Izrael sa správa ako štát, ktorý je presvedčený že rovnako ako USA stojí nad medzinárodnými normami a pravidlami. Likviduje ciele, ktoré uzná za vhodné, okupuje palestínske územia, vraždí palestínskych civilistov. Tvrdí, že tak koná z dôvodov ochrany izraelskej bezpečnosti. Rovnako sa teda môžu správať aj iné štáty, ktoré budú tvrdiť, že tak konajú z dôvodov ochrany libanonskej či sýrskej bezpečnosti. Ak budú nejaké vojenské ciele v Izraeli považovať za hrozbu, môžu letecky tieto ciele na území Izraela zlikvidovať. Rovnako tak môže učiniť aj atómová veľmoc Rusko – ak budú Izraelci znamenať hrozbu pre Rusko, Rusko si vyhradzuje právo zasiahnuť.

Podľa Ivašova Izrael rovnako ako Američania považuje slušné jednanie a ústupky za znak slabosti. Podľa Ivašova práve politika ústupkov a korektného jednania Ruska viedla k vyhroteniu situácie na Blízkom východe. Prišiel čas to zmeniť.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Polícia žiada o pomoc pri identifikovaní muža, ktorého našli bez známok života

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Polícia SR žiada na sociálnej sieti verejnosť o pomoc pri zisťovaní totožnosti neznámeho muža vo veku 20 až 30 rokov, ktorého našli bez známok života 28. septembra v opustenej budove v katastrálnom území obce Zlatá Idka v okrese Košice-okolie "Polícia v tejto súvislosti začala…

Fakty o mobilizácii v Rusku

0 icon

Moskva 7. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Rusko má od sovietskych čias dobrý mobilizačný systém. Každý mestský obvod má svoj mobilizačný úrad (napríklad Moskva s 27 obvodmi ich má 27). Zvyčajne v nich pracujú 1 - 2 dôstojníci a 4 - 5 civilistov. Sú rozdelení na dôstojnícke a nižšie hodnostné…

Solovjov veľmi kritizoval mobilizáciu a kládol logické otázky

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Nato, aby sa výrazne posilnila ruská skupina vojsk v zóne ŠVO, nebolo treba robiť mobilizáciu. televízny moderátor Vladimir Solovjov, to vyhlásil vo vysielaní internetového kanálu "Solovjov LIVE" Solovjov kritizoval čiastočnú mobilizáciu, ktorá vyradila z národného hospodárstva veľký počet odborníkov. "Máme dvojmiliónovú armádu, vo vojenskej…

Musk potopil Bidena

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Elon Musk si myslí, že Joe Biden je príliš starý na druhé funkčné obdobie. Povedal to v rozhovore pre denník Financial Times Americký miliardár obhajoval svoj postoj tým, že vekový rozdiel medzi hlavou štátu a väčšinou obyvateľstva by mal byť primeraný, aby ľudia…

Stráca Putin dôveru? Kremeľ reaguje na americké spravodajské služby

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Blízky človek Vladimira Putina mal v rozhovore s ním priamo kritizovať priebeh vojny na Ukrajine, informoval denník Washington Post s odvolaním sa na americké spravodajské služby O koho išlo, sa neuvádza, ale táto osoba údajne vyjadrila Putinovi znepokojenie nad zlým riadením vojenských operácií a…

Medzinárodná výstava mačiek sa po dvoch rokoch vracia pod Urpín

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa v Banskej Bystrici opäť uskutoční medzinárodná výstava mačiek. Počas víkendu 8. a 9. októbra v priestoroch auly Slovenskej zdravotníckej univerzity návštevníci uvidia takmer 30 rôznych plemien z viacerých kútov Európy, či už "nováčikov" výstavy alebo mačky ocenené najvyššími…

Belousovovú zarazili Zelenského slová: Dokedy sa na to budeme pozerať ?!

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský ozvučuje želania a zámery politiky USA. Potvrdilo sa to už neraz, na sociálnej sieti to uviedla bývalá poslankyňa Anna Belousovová Belousovovú zarazilo vyjadrenie ukrajinského prezidenta, aby NATO preventívne udrelo na Rusko, aby nemohli použiť jadrové zbrane. "Uvedomuje si vôbec…

Vyšetrovanie zhromaždilo dôkazy na obvinenie Huntera Bidena z viacerých trestných činov

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook,TASR/AP-Alex Brandon)   Priznal, že peniaze, ktoré dostal od ukrajinskej spoločnosti Burisma, minul na alkohol a drogy Denník Washington Post sa v rozsiahlom článku zaoberá pochybnými daňovými machináciami syna prezidenta USA Huntera Bidena medzi iným aj na Ukrajine.  To najaktuálnejšie z rôznych zdrojov, venujúcich sa tomuto…

Dědeček prvýkrát verejne prehovoril o osudnej noci

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann )   V rozhovore pre televízie Markíza a JOJ hovoril Dušan Dědeček o svojich pocitoch a okolnostiach, ktoré predchádzali tragédii Dědeček pred novinármi prehovoril o svojich pocitoch a o tom, prečo požiadal o prepustenie. Čo urobil, si vraj uvedomil už v aute.…

Čo chystá AFU? Zahraniční žoldnieri sa chystajú na útok

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Ruské ozbrojené sily sa pripravujú na obranu Svatova a Kreminnej. Zahraniční žoldnieri chcú zaútočiť na mestá, informuje ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka V poludňajších hodinách 7. októbra zostáva situácia v okolí Svatova a Kremennej napätá, ale pod kontrolou. Jednotky Ozbrojených síl RF a…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marián Servátka

Ako Wanda zachránila návštevu Jána Pavla II. Wanda Póltawska a dvaja svätí

0icon

Wanda Póltawska, blízka spolupracovníčka biskupa i kardinála Karola Wojtylu, ale aj  pápeža Jána Pavla II., lekárka, psychiatrička. Jej životopis si možno vyhľadať. O Wande som vedel, že spoločne s manželom boli naozaj najbližšími priateľmi Karola Wojtylu, neved

Pavel Jacz

Matovič: „Jak mi zobák narostol, tak vypravam“! Poslanec Taraba sa prejavil ako dobrý stratég.

0icon

  Minister Matovič zostáva v kresle. Až 90 percent národa by ho najradšej videlo, či lepšie vyslovené nevidelo vôbec. A nie to ešte na ministerskej stoličke. No ani to tomuto trnavskému štricákovi nestačí, aby tvrdil, že sa nepodvolí vydieračom a NIE JE PRILEPENÝ NA STOLIČKE!!!, ak

Erik Majercak

Putin a Biden sa dohodli. Procesy, ktoré sledujeme sú naplánované a politici hrajú svoju časť. Politické divadlo je nutné, aby sa „vysvetlilo ľuďom“ prečo veci idú tak ako idú

0icon

V súčasnosti prebieha špeciálna operácia na likvidáciu ekonomiky EU. Ukrajina je nástrojom, pomocou ktorého prebieha táto likvidácia. Putin, keď vchádzal na Ukrajinu vedel, že nič nehrozí zo západu, pretože sa dohodli dopredu ako to bude. Všetky tie dodávky zbraní, všetka tá šaškáreň je len divadlo pre nás bežných ľud&iacut

Boris Mesár

Pomsta a peniaze: v OPEC+ dosiahol Putin dvojité víťazstvo nad Západom

0icon

Tým, že sa Rusko v rámci OPEC+ dohodlo na znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, v podstate vymenilo niekoľko zahraničných žoldnierov zajatých NWO za miliardy dolárov príjmov a krízu na Západe.Rozhodnutie OPEC+ je výhodné pre RuskoHovoríme o výmene väzňov, ktorú začiatkom septembra sprostredkovala Saudská Arábia a osobne p

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Jove de Tarragona\" reagujú po páde svojej veže počas 28. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v španielskom meste Tarragona

Autor: TASR/AP-Joan Mateu Parra

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia žiada o pomoc pri identifikovaní muža, ktorého našli bez známok života

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Polícia SR žiada na sociálnej sieti verejnosť o pomoc pri zisťovaní totožnosti neznámeho muža vo veku 20 až 30 rokov, ktorého našli bez známok života 28. septembra v opustenej budove v katastrálnom území obce Zlatá Idka v okrese Košice-okolie "Polícia v tejto súvislosti začala…

Fakty o mobilizácii v Rusku

0 icon

Moskva 7. októbra 2022 (HSP/moderndiplomacy/Foto:TASR/AP-Francisco Seco)   Rusko má od sovietskych čias dobrý mobilizačný systém. Každý mestský obvod má svoj mobilizačný úrad (napríklad Moskva s 27 obvodmi ich má 27). Zvyčajne v nich pracujú 1 - 2 dôstojníci a 4 - 5 civilistov. Sú rozdelení na dôstojnícke a nižšie hodnostné…

Solovjov veľmi kritizoval mobilizáciu a kládol logické otázky

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Nato, aby sa výrazne posilnila ruská skupina vojsk v zóne ŠVO, nebolo treba robiť mobilizáciu. televízny moderátor Vladimir Solovjov, to vyhlásil vo vysielaní internetového kanálu "Solovjov LIVE" Solovjov kritizoval čiastočnú mobilizáciu, ktorá vyradila z národného hospodárstva veľký počet odborníkov. "Máme dvojmiliónovú armádu, vo vojenskej…

Musk potopil Bidena

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Elon Musk si myslí, že Joe Biden je príliš starý na druhé funkčné obdobie. Povedal to v rozhovore pre denník Financial Times Americký miliardár obhajoval svoj postoj tým, že vekový rozdiel medzi hlavou štátu a väčšinou obyvateľstva by mal byť primeraný, aby ľudia…

Stráca Putin dôveru? Kremeľ reaguje na americké spravodajské služby

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook)   Blízky človek Vladimira Putina mal v rozhovore s ním priamo kritizovať priebeh vojny na Ukrajine, informoval denník Washington Post s odvolaním sa na americké spravodajské služby O koho išlo, sa neuvádza, ale táto osoba údajne vyjadrila Putinovi znepokojenie nad zlým riadením vojenských operácií a…

Medzinárodná výstava mačiek sa po dvoch rokoch vracia pod Urpín

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:HSP)   Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa v Banskej Bystrici opäť uskutoční medzinárodná výstava mačiek. Počas víkendu 8. a 9. októbra v priestoroch auly Slovenskej zdravotníckej univerzity návštevníci uvidia takmer 30 rôznych plemien z viacerých kútov Európy, či už "nováčikov" výstavy alebo mačky ocenené najvyššími…

Belousovovú zarazili Zelenského slová: Dokedy sa na to budeme pozerať ?!

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský ozvučuje želania a zámery politiky USA. Potvrdilo sa to už neraz, na sociálnej sieti to uviedla bývalá poslankyňa Anna Belousovová Belousovovú zarazilo vyjadrenie ukrajinského prezidenta, aby NATO preventívne udrelo na Rusko, aby nemohli použiť jadrové zbrane. "Uvedomuje si vôbec…

Vyšetrovanie zhromaždilo dôkazy na obvinenie Huntera Bidena z viacerých trestných činov

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:Facebook,TASR/AP-Alex Brandon)   Priznal, že peniaze, ktoré dostal od ukrajinskej spoločnosti Burisma, minul na alkohol a drogy Denník Washington Post sa v rozsiahlom článku zaoberá pochybnými daňovými machináciami syna prezidenta USA Huntera Bidena medzi iným aj na Ukrajine.  To najaktuálnejšie z rôznych zdrojov, venujúcich sa tomuto…

Dědeček prvýkrát verejne prehovoril o osudnej noci

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann )   V rozhovore pre televízie Markíza a JOJ hovoril Dušan Dědeček o svojich pocitoch a okolnostiach, ktoré predchádzali tragédii Dědeček pred novinármi prehovoril o svojich pocitoch a o tom, prečo požiadal o prepustenie. Čo urobil, si vraj uvedomil už v aute.…

Čo chystá AFU? Zahraniční žoldnieri sa chystajú na útok

0 icon

Bratislava 7. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)   Ruské ozbrojené sily sa pripravujú na obranu Svatova a Kreminnej. Zahraniční žoldnieri chcú zaútočiť na mestá, informuje ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka V poludňajších hodinách 7. októbra zostáva situácia v okolí Svatova a Kremennej napätá, ale pod kontrolou. Jednotky Ozbrojených síl RF a…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Servátka

Ako Wanda zachránila návštevu Jána Pavla II. Wanda Póltawska a dvaja svätí

0icon

Wanda Póltawska, blízka spolupracovníčka biskupa i kardinála Karola Wojtylu, ale aj  pápeža Jána Pavla II., lekárka, psychiatrička. Jej životopis si možno vyhľadať. O Wande som vedel, že spoločne s manželom boli naozaj najbližšími priateľmi Karola Wojtylu, neved

Pavel Jacz

Matovič: „Jak mi zobák narostol, tak vypravam“! Poslanec Taraba sa prejavil ako dobrý stratég.

0icon

  Minister Matovič zostáva v kresle. Až 90 percent národa by ho najradšej videlo, či lepšie vyslovené nevidelo vôbec. A nie to ešte na ministerskej stoličke. No ani to tomuto trnavskému štricákovi nestačí, aby tvrdil, že sa nepodvolí vydieračom a NIE JE PRILEPENÝ NA STOLIČKE!!!, ak

Erik Majercak

Putin a Biden sa dohodli. Procesy, ktoré sledujeme sú naplánované a politici hrajú svoju časť. Politické divadlo je nutné, aby sa „vysvetlilo ľuďom“ prečo veci idú tak ako idú

0icon

V súčasnosti prebieha špeciálna operácia na likvidáciu ekonomiky EU. Ukrajina je nástrojom, pomocou ktorého prebieha táto likvidácia. Putin, keď vchádzal na Ukrajinu vedel, že nič nehrozí zo západu, pretože sa dohodli dopredu ako to bude. Všetky tie dodávky zbraní, všetka tá šaškáreň je len divadlo pre nás bežných ľud&iacut

Boris Mesár

Pomsta a peniaze: v OPEC+ dosiahol Putin dvojité víťazstvo nad Západom

0icon

Tým, že sa Rusko v rámci OPEC+ dohodlo na znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne, v podstate vymenilo niekoľko zahraničných žoldnierov zajatých NWO za miliardy dolárov príjmov a krízu na Západe.Rozhodnutie OPEC+ je výhodné pre RuskoHovoríme o výmene väzňov, ktorú začiatkom septembra sprostredkovala Saudská Arábia a osobne p

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Vášeň v Tebe

10 statusov, ktorým sa na sociálnych sieťach určite vyhnite (1)

0 icon

Sociálne siete umožnili okamžite zdieľať to, čo aktuálne prežívame. Ale niektoré situácie nie sú veľmi vhodné (sú priam nevhodné), aby ste ich zdieľali s celým svetom, respektíve so širokým okolím ľudí, ktorých máte medzi priateľmi. Odborníčka na spoločenskú etiketu upozornila na 10 situácií, pri ktorých ženy postupujú na sociálnych sieťach nesprávne.…

Košický maratón vyhral nielen Keňan Kerio, ale aj Slovák Maroš Kudlík, ktorému zákerná choroba vzala nohu

0 icon

Uplynulý víkend sa v Košiciach uskutočnil 99. ročník Medzinárodného maratónu mieru, ktorý je najstarším v Európe. Svoj post víťaza s časom 2:07:16 h obhájil kenský vytrvalec Reuben Kerio. V metropole východného Slovenska tak Keňan triumfoval už po tretí raz. Zo Slovákov sa najlepším bežcom stal Marián Zimmermann s čašom 2:28:19 h.

Wau, to je rozdiel! Ženy sa najprv nalíčili samy, a potom sa zverili do rúk vizážistky

0 icon

Vlastnosťou každej ženy je túžba a snaha byť krásna. Ak máte malú dcéru, určite sa vám už stalo, že ste ju prichytili pri používaní vášho rúžu či špirály. Na zahodenie nie je ani lícenka či ceruzka na obočie. Ku kráse, ktorú je vidieť aj navonok, nám teda pomáha líčenie. Make-up…

Peterson porozprával o ženských sexuálnych fantáziách. Akú úlohu v nich zohráva rozprávka Kráska a zviera?

0 icon

Uznávaný klinický psychológ, autor kníh 12 pravidiel pre život a Za hranicou poriadku - Jordan Peterson - v jednej zo svojich prednášok porozprával o ženskej sexuálnej fantázii. Jeho vyjadrenia však nie sú založené na rozhovoroch so ženami. Možno vás to prekvapí, ale na ženské sexuálne fantázie sa podľa jeho slov zamerali inžinieri z Googlu.…

Násilie "Pána Smitha" v realite? Angelina Jolie prezradila, čo sa dialo na palube lietadla

0 icon

Americká herečka Angelina Jolie podala žalobu na bývalého manžela Brada Pitta a obvinila ho z domáceho násilia, informuje portál People. Podľa žaloby Pitt počas konfliktu v súkromnom lietadle v roku 2016 chytil jedno z ich detí pod krk a ďalšie mal udrieť päsťou do tváre.

Armádny Magazín

Šéf Wagnerovcov: Patríme do strany "Vojna až do konca za každú cenu, aby sme neurobili hanbu Veľkému Rusku"

0 icon

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.V kupjanskom smere sa Kyjev so silami až troch práporových taktických skupín neúspešne pokúsil obnoviť ofenzívu na Peršotravnevoje, Kislovku a Berestov

Celému svetu odľahlo a Kyjev sa ospravedlňuje - Zelenský nemyslel jadrový útok na Rusko ale sankcie

0 icon

Ukrajina, 7.október 2022 (AM) – Zelenského vyjadrenia pre Austrálsky Lowey Institute o potrebe, aby NATO zahájilo preventívny úder proti Rusku, vyvolali ostrú reakciu logicky na ruskej strane, ale mimoriadne negatívne hodnotenia Zelenského výrokov sa prejavili aj v zahraničí. V tureckých médiách sa objavili materiály, ktoré hovoria, že slová u

Tréning baklanky priamo z ruského väzenia

0 icon

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Na našom portáli som už písal o baklanke - systéme bitky ruských chuligánov, ktorý je vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pre niekoho nesmierne surový a nečestný. Každý ruský vor, chuligán, ban

Hlavné tajomstvo nacistickej svastiky

0 icon

Nemecko, 7.október 2022 (AM) – Ani jedna ideológia, ani jedna politická strana, ani jedna armáda, ani jeden štát... sa nikdy nezaobídu bez symbolov. Zástavy, erby, pečate, štandardy, rukávnikové pásiky, dokumenty – toto všetko a mnohé ďalšie ľudia potrebujú, aby mali pocit príslušnosti k nejakému systému. Svojho času veľkú pozornosť venovalo názornej propagan

Ako môže Rusko reagovať na ukrajinské obrnené „džihád-mobily“

0 icon

Rusko, 7.október 2022 (AM) – Špeciálna operácia na Ukrajine odhalila ďalšiu nuansu moderných vojen – aktívne využitie ľahkých obrnených vozidiel v bojových operáciách. Je rýchle a manévrovateľné, dlhé vzdialenosti prekonáva rýchlejšie ako tanky, okrem automatických kanónov a guľometov môže byť vybavené protitankovými a protilietadlovými strelami. Prečo i

FOTO DŇA

Na snímke členovia družstva \"Jove de Tarragona\" reagujú po páde svojej veže počas 28. ročníka súťaže v stavaní ľudských veží v španielskom meste Tarragona

Autor: TASR/AP-Joan Mateu Parra

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali