Rusko dodáva Sýrii S-300, Izrael sa obáva o rovnováhu síl v regióne

Moskva/Damask 25. septembra 2018 (HSP/SvPressa/Foto:TASR/AP)

 

Andrej Bunič na portáli SvPressa bližšie informuje o dodávkach ruského systému S-300 Sýrii. Podľa informácii ruského ministra Sergeja Šojgu po zostrelení prieskumného ruského lietadla IL-20M sa Rusko rozhodlo v najbližších dvoch týždňoch dodať Sýrii prvé batérie S-300, čo diametrálne mení situáciu na Blízkom východe.

Snímka protilietadlového raketového systému S-300

Systém S-300 dokáže sledovať letiace ciele vo vzdialenosti väčšej ako 250 km a  súčasne likvidovať niekoľko letiacich cieľov. Systém S-300 rozhodným spôsobom zlepšuje možnosti sýrskej PVO. Rusi už boli pripravení  dodať S-300 Sýrii v roku 2013, na prosbu Izraela však daný obchod pozastavili. Po zostrelení IL-20M už Rusko necíti žiadnu potrebu brať na Izrael ohľady. Situácia sa  zmenila, môže si za to Izrael.

Batérie S-300 umožnia výrazne zautomatizovať činnosť sýrskej PVO. Batérie, ktoré Rusko Sýrii dodáva obsahujú aj komponenty, ktoré sa dosiaľ nachádzajú len vo výzbroji Ruska. Nové batérie S-300 výrazne zvýšia bojaschopnosť sýrskej PVO, sýrsky štáb protivzdušných síl získa prehľad o dianí vo východnom Stredomorí a radary dokážu sledovať dianie aj hlboko na izraelskom území. Izraelské lietadlá už nebudú môcť beztrestne útočiť, pretože ich pohyb bude známy okamžite, ako sa ocitnú vo vzduchu nad materským letiskom.

Izrael bol vždy kategoricky proti tomu, aby boli S-300 rozmiestnené v Sýrii. Pred niekoľkými dňami  Šaul Mofaz, bývalý náčelník generálneho štábu izraelskej armády pre tlač uviedol, že systémy S-300 dokážu kontrolovať takmer celé územie Izraela. Sýrske protivzdušné rakety podľa Šaula Mofaza budú schopné zostreliť ľubovoľné lietadlo letiace do 250 km od severnej izraelskej hranice, podľa Mofaza to znamená že v ohrození sú aj všetky lietadlá na letisku Ben Gurion. Podľa Mofaza dodávky S-300 radikálne porušujú rovnováhu síl a stavajú Izrael do ťažkého postavenia.

K vyhláseniu Šaula Mofaza len toľko. Od začiatku 21. storočia Sýria neuskutočnila ani jeden letecký útok voči Izraelu, neútočila na žiadne izraelské civilné letisko. Naopak, je to Izrael, ktorý uskutočňuje nálety na sýrske územie a útočí na pozície sýrskej armády i civilné ciele. S-300 znamená, že Sýria získava možnosť úspešne sa brániť. Arogantnosť niektorých izraelských vojenských predstaviteľov je prekvapujúca. Ich slová treba vnímať podobne, ako sťažnosti sexuálneho maniaka, ktorý sa obáva o svoju bezpečnosť, pretože sa dozvedel, že jeho obete sa rozhodli brániť a začali v kabelkách nosiť pištole.

Dodávky S-300 však určite budú znamenať vyostrenie situácie na Blízkom východe.

Pripomíname, že dňa 23.9.2018 ruský vojenský generál Igor Konašenkov dokázateľne obvinil Izrael za incident s IL-20M, ktorý sa skončil zostrelením lietadla. Izrael vyslal štvoricu F-16, ktoré útočili v Latakii a piloti F-16 sa prikryli ruským IL-20M pred sýrskymi raketami S-200.

Na snímke Igor Konašenkov

Izraelci ruské argumenty neprijali a odmietajú, že by sa izraelské F-16 kryli ruským IL-20M. Poukázali na skutočnosť, že 20.9.2018 priletel do Moskvy hlavný veliteľ izraelského letectva generál Amikam Norkin, ktorý priniesol so sebou podrobnú a profesionálnu analýzu celej situácii. Izraelci tvrdia, že všetka zodpovednosť za tragédiu leží na sýrskom režime a samozrejme na Iráne a šiítskom Hizballáhu. Tel Aviv v Latakii útočil práve na objekty Hizballáhu. Podľa informácii šejka Nasralláha, hlavy Hizballáhu sa však už Hizballáh dostal k väčšiemu množstvu moderných iránskych rakiet zem-zem a v prípade potreby je pripravený vystreliť ich na Izrael, čo vyvolalo vlnu zúrivosti medzi izraelskými politikmi. Netanjahu už na oplátku upozornil Nasrallaha, že v prípade útoku na izraelské územie, príde k tvrdej izraelskej odpovedi.

Podľa izraelského ministra Avigdora Liebermana však Izrael bude pokračovať v útokoch na sýrske vojenské, iránske ciele i na ciele Hizballáhu. Svoje slová Liebermann vyslovil vo vysielaní rádia KAN-Rešet Bet.

Podľa informácii švédskeho denníka Dagens Nyheter, rýchla ruská reakcia je svedectvom, že Rusko využilo situáciu k tomu, aby prinútilo Tel Aviv prejsť od vojenských aktivít k diplomacii. Pre izraelských pilotov znamená systém S-300 smrteľné nebezpečenstvo, viacerí experti sú však presvedčení, že pokiaľ však niekoľko izraelských pilotov nezahynie, izraelské útoky budú pokračovať. Netanjahu sa už nechal počuť, že Izrael bude pokračovať v útokoch voči Sýrii dovtedy, pokiaľ sa tam budú nachádzať iránski vojaci. Netanjahu absolútne neberie do úvahy možnosť, že suverénny štát má právo spolupracovať s kým chce. Netanjahu navyše svoju politickú budúcnosť spája s radikalizáciou pomerov v Izraeli, stavia na svojom image „neohrozeného ochrancu Izraela“ a rok pred izraelskými voľbami nebude svoj image meniť.

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

K radikalizácii situácie na Blízkom východe sa vyjadril aj ruský expert , doktor politických vied Michail Alexandrov z Centra vojensko politického výskumu na  Lomonosovovej univerzite v Moskve. Podľa Alexandrova Izrael vedome eskaluje konflikt medzi Sýriou a Izraelom, spolieha sa na pomoc USA. Aktivity Izraela však znamenajú hrozbu pre ruských vojakov na Blízkom východe.

Podľa Alexandrova batérie S-300 maximálne ohraničia možnosti Izraelcov útočiť na sýrske územie. Keď sa skončia drzé a teroristické izraelské útoky na sýrske územie, bude možné ďalej pokračovať v stabilizácii pomerov v Sýrii. Viacerí západní a izraelskí experti sa však obávajú, že ak nebude Izrael v Sýrii útočiť, Irán presunie do Sýrie množstvo rakiet zem-zem krátkeho doletu, ktoré dokážu zahltiť izraelskú protivzdušnú obranu. Čím viac rakiet bude v Sýrii k dispozícii, tým problematickejšie bude pre Izrael brániť sa prípadnému útoku.

Izrael prisľúbil, že zaútočí na batérie S-300, ktoré sú Rusi ochotní Sýrii dodať priamo pri vykladaní z lietadiel na letiskách, alebo z lodí v prístavoch. To znamená, že náklad S-300 pre Sýriu bude musieť kryť existujúca ruská protivzdušná obrana v Hmeimmim a Latakii (systémy S-400 a S-300). Alexandrov nevylučuje ani možnosť, že Izrael naozaj zaútočí na systémy S-300, určené pre Sýriu, ktoré sa budú práve z lietadiel alebo lodí vykladať. Podľa Alexandrova však už dnes v Sýrii pôsobí niekoľko „klamlivých batérii S-300“, ktoré na izraelských radaroch vyzerajú nesmierne vieryhodne. To znemožňuje izraelským dôstojníkom naplánovať bezpečné koridory útoku pre izraelské lietadlá. Okrem toho majú Sýrčania k dispozícii komplexy Pancir C-1 a Torom M4, ktoré takisto predstavujú hrozbu pre izraelské vojenské lietadlá.

Alexandrov uvádza, že S-300 prinesie so sebou výrazné zníženie možností Izraela beztrestne útočiť na sýrske vojenské a civilné ciele. Podľa Alexandrova komplexy S-300 Sýria rozmiestni hlbšie na svojom území, aby sa nestali cieľom útokov izraelských rakiet zem – zem. Pre izraelských pilotov po posilnení sýrskej PVO na úroveň S-300 bude znamenať každý let nad Sýriou vážne ohrozenie života. Podľa Alexandrova, Izrael je postupne tlačený Ruskom k tomu, aby začal riešiť problémy diplomatickou cestou. Bude to ťažké, pretože Izrael si podobne ako Američania zvykol presadzovať arogantne svoje predstavy a návrat k diplomacii si vyžiada nejaký čas. Izraelskí politici sú však pragmatici. Už začali chápať, že útoky budú znamenať problémy, takže bude vhodnejšie hľadať politické riešenia.

Podľa Alexandrova ruské dodávky S-300 zapríčinia,že Izrael sa stane prístupnejší argumentom. Izrael má problémy s aktivizáciou Iránu a Hizballáhu na sýrskom a libanonskom území. Ak bude chcieť tento problém riešiť, môže ho riešiť cez Rusko. Putin dokáže nájsť kompromis, ktorý by dokázal obe krajiny uspokojiť. Riešenie však už nebude vyzerať tak, ako si americkí neoconi a viacerí izraelskí politici predstavujú – to znamená totálne presadenie izraelských a amerických predstáv. Rusko už ukázalo svoje možnosti a dobrú vôľu – bojových operácii v blízkosti Golanských výšin sa nezúčastňovali iránski dobrovoľníci a ani členovia Hizballáhu. Len od Izraela záleží, akú cestu si zvolí – cestu nepríjemností a problémov, alebo cestu dialógu a koncepčných riešení, ktoré uspokoja obe strany. Alexandrov uvádza príklad –  Tel Aviv požaduje obmedzenej prítomnosti iránskych vojsk na území Sýrie. V poriadku, na oplátku Izrael uzná politicky Asadov režim a skončí s agresiou v Sýrii.

Podľa Alexandrova v diplomacii s Izraelom je potrebné postupovať premyslene, rýchlo a tvrdo. Jednopolárny svet s USA v čele je už minulosťou a Izrael si musí zvyknúť, že už si nemôže s americkou pomocou robiť čo chce. Američania už na to nemajú, aby Izraelu plnili všetky jeho predstavy a priania. Prišiel čas, aby sa aj Izrael upokojil a začal sa správať v intenciách medzinárodného práva.

Ruský vojenský odborník,  akademik a generálplukovník Leonid Ivašov, uvádza, že Sýria a Rusko pracujú na rozdiel od Izraela a USA v intenciách medzinárodného práva. 51 článok Charty OSN hovorí o práve národov a štátov na individuálnu a kolektívnu obranu. Sýria požiadala o pomoc Rusko a Irán, Rusko a Irán s tým súhlasili, takže podľa medzinárodného práva sa ruské a iránske jednotky nachádzajú na území Sýrie oprávnene. Američanov a Izrael nikto do Sýrie nevolal, ich činnosť je v rozpore s chartou OSN i medzinárodnými zákonmi.

Podľa Ivašova žiaľ Rusko akceptovalo americké a izraelské predstavy, takže americká a izraelská agresia voči Sýrii pokračovala. Po zostrelení ruského Il-20M sa však situácia zmenila. Izrael si bude musieť zvyknúť na to, že na základe medzinárodného práva budú všetky izraelské lietadlá, ktoré budú útočiť na sýrske územie legitímnym cieľom sýrskej a ruskej PVO. Situácia je jednoduchá, ak nebude Izrael útočiť na Sýriu, nikto nebude po izraelských lietadlách a cieľoch viesť paľbu. Žiadne útoky na Tel Aviv alebo letisko Ben Gurion nebudú, stačí keď sa začne Izrael správať kultivovane.

Ivašov uviedol, že v počiatočnej fáze etablovania sýrskych systémov S-300 budú so Sýrčanmi úzko spolupracovať ruskí odborníci. Pri dodávaní systémov S-300 do Sýrie Rusi a Sýrčania spoločne vytvoria obranný systém, ktorý zabráni Izraelu a jeho spojencom v prípadných útokoch. Všetky izraelské lietadlá, ktoré by zaútočili na vykladané systémy S-300 budú nemilosrdne zničené.

Ivašov uviedol, že Izrael sa správa ako štát, ktorý je presvedčený že rovnako ako USA stojí nad medzinárodnými normami a pravidlami. Likviduje ciele, ktoré uzná za vhodné, okupuje palestínske územia, vraždí palestínskych civilistov. Tvrdí, že tak koná z dôvodov ochrany izraelskej bezpečnosti. Rovnako sa teda môžu správať aj iné štáty, ktoré budú tvrdiť, že tak konajú z dôvodov ochrany libanonskej či sýrskej bezpečnosti. Ak budú nejaké vojenské ciele v Izraeli považovať za hrozbu, môžu letecky tieto ciele na území Izraela zlikvidovať. Rovnako tak môže učiniť aj atómová veľmoc Rusko – ak budú Izraelci znamenať hrozbu pre Rusko, Rusko si vyhradzuje právo zasiahnuť.

Podľa Ivašova Izrael rovnako ako Američania považuje slušné jednanie a ústupky za znak slabosti. Podľa Ivašova práve politika ústupkov a korektného jednania Ruska viedla k vyhroteniu situácie na Blízkom východe. Prišiel čas to zmeniť.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Európska únia uvíta obnovenie transatlantických vzťahov po nástupe Bidenovej administratívy

0 icon

Brusel 2. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Carolyn Kaster, Olivier Hoslet)   Európska únia vníma očakávaný nástup administratívy novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena ako kľúčový okamih pre obnovenie dobrých vzťahov s USA. Tie v priebehu ostatných štyroch rokov, počas éry Donalda Trumpa, dosť utrpeli "Nadišiel čas na opätovné spojenie," uviedla v stredu predsedníčka…

Poľská vláda chce zaočkovať 50 až 80 percent populácie

0 icon

Varšava 2. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Federica Narancio)   Poľská vláda má v pláne zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 dovedna 50 až 80 % populácie. Vakcinácia, ktorá by mala byť dostupná začiatkom roka, bude pritom dobrovoľná a bezplatná Podľa premiéra Mateusza Morawieckého chcú nakúpiť zhruba 45 miliónov dávok vakcín v cene do 10…

Ladislav Kamenický: Rozpočet je na okraji záujmu, všetko iné je dôležitejšie. Ľubomír Petrák označil rozpočet na školstvo za tragédiu a cestu 11 rokov dozadu

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   Všetko iné je momentálne dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť a ako sa budú mať ľudia. Skonštatoval to v stredu v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok poslanec Smeru-SD Ladislav Kamenický Podotkol, že v strede záujmu sú témy ako…

Od budúceho týždňa budú platiť miernejšie opatrenia, rakúske gastroprevádzky a hotely musia čakať do januára. Krajina zavádza karanténu pre ľudí prichádzajúcich do krajiny

0 icon

Videň 2. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay, SITA/AP-Ronald Zak   Všetky reštaurácie, bary a hotely v Rakúsku budú až do začiatku januára zatvorené. Tamojšie orgány však povolili od 24. decembra vstup na lyžiarske svahy V Rakúsku platia tvrdé obmedzenia od 17. novembra, keď sa začal tzv. lockdown, ktorý potrvá do nedele 6.…

Spoločnosť Penta reinvestuje svoje zisky späť do slovenského zdravotníctva

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR-Martin Baumann)   Spoločnosť Penta Investments masívne reinvestuje svoje zisky späť do slovenského zdravotníctva. V reakcii na stredajšie tvrdenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) to pre TASR uviedla hovorkyňa spoločnosti Lenka Vargová Voči tvrdeniam šéfa rezortu zdravotníctva sa firma ohradila. Hovorí, že Krajčí spojil…

KDH vláde: Napätie na školách rastie, namiesto zbytočnej debaty treba učiť

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-   Napriek vážnemu pandemickému stavu nemožno vypnúť školstvo. Výučba na diaľku je pritom len neplnohodnotná a zaťažuje tak učiteľov, ako aj rodičov a žiakov Namiesto zmysluplného riešenia však vláda hádkami a zahmlievaním zvyšuje napätie, ktoré vo vzdelávaní a výchove budúcich generácií určite nepomôžu. Uviedol to…

Premiér: Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na generálneho prokurátora. Nemusí to byť ten, ktorý zvíťazil v indikatívnom hlasovaní

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Koalícia sa priblížila k dohode na kandidátovi na generálneho prokurátora. Premiér Igor Matovič (OĽANO) to uviedol po rokovaní vlády Mená favoritov neuviedol, pripustil, že môže uspieť aj iný kandidát ako ten, ktorý najlepšie obstál v utorkovom (1. 12.) koaličnom indikatívnom hlasovaní. "Generálny prokurátor…

Branislav Gröhling: Verím, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že verí, že v januári sa podarí vrátiť do škôl "Otvorenie škôl…

Kompenzácie podnikateľom aj samosprávam zase meškajú, upozorňuje Truban

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:Pixabay)   Bývalý líder Progresívneho Slovenska Michal Truban upozorňuje na to, že sľubovaná prvá pomoc od ministra Milana Krajniaka (Sme rodina) či dotácie na nájomné od ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) meškajú "Prvá pomoc od ministra Krajniaka prichádza vždy posledná. Sľub bol, že podnikatelia môžu s…

Matovič požiadal Sulíka a Krajčího, aby „sa uvedomili“ a dohodli na nákupe antigénových testov. „Som zvedavý, kto sem príde pred Vianocami a povie, že bude lockdown“

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko má aktuálne málo antigénových testov. Ako uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO), uznesenie o nákupe 16 miliónov testov Ministerstvom hospodárstva SR prijaté ešte v novembri pritom podľa neho stále platí „Mrzí ma, že za dva týždne nie sú nakúpené žiadne,“ zhodnotil. Ministra hospodárstva…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Robo Bačinský

Fiktívna pandémia, koordinácia s EÚ a buzeranti z Bruselu.

0icon

Veľkolepý plán ďalšieho celosvetového zotročenia ľudí naberá na obrátkach. Lenže obrátky sú tak vysoké, že plán to nevydržal. Odstredivá sila spôsobila najprv netesnosti, potom malé trhlinky, čo prešlo až k trhlinám po celom obvode, a celý tento Covid kolos nakoniec praskol. Darmo ju tí, ktorí sa titulujú ako vyvolení omotali…

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

Boris Mesár

Sedem krokov od pandémie k totalite .

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by sa stalo s jadrovou elektrárňou, keby v nej nebola voda?

0 icon

Niektoré jadrové reaktory sa spoliehajú na vodu ako primárny spôsob ochladzovanie systému. Čo sa stane s jadrovou elektrárňou, ak tento systém chladenia zlyhá? V niektorých jadrových reaktoroch sa ako chladivo používa voda. Ak tento chladiaci mechanizmus zlyhá, môže teplota v aktívnej zóne reaktora stúpať nebezpečne vysoko. Najdramatickejším takýmto rozpadom bola černobyľská katastrofa z…

Boh Quetzalcoatl: Napoly had, napoly vták

0 icon

Aztécky boh Quetzalcoatl, napoly vták, napoly had, múdry učiteľ a láskavý vládca, opustil ľudí, aby dokončil svoje poslanie. Sľúbil však, že sa vráti a v oblastiach, kde po sebe zanechal stopy v podobe najväčších záhad Ameriky, ho stále čakajú. Prinášame vám ďalší článok z edície mýtických bytostí, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. Boh rozvoja Quetzalcoatl,…

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Vo svete IT

Túlavá hviezda by mohla našu sústavu rozobrať, ak sa dostane príliš blízko

0 icon

Ľudstvo sa už od nepamäti pýtalo, čo sa stane s našou Slnečnou sústavou a aký bude jej osud. Pokúša sa na to odpovedať aj nová štúdia, ktorej autorom je študent astronómie, John Zink, píše Universe Today. Stabilita Slnečnej sústavy je problémom, ktorý sa datuje až do čias Newtona. Ten predpokladal,…

Prehliadač Chrome od roku 2022 zostane pre milióny počítačov s Windowsom bez podpory Google

0 icon

Microsoft ešte začiatkom roka ukončil oficiálne podporu pre operačný systém Windows 7, ktorý bol svojho času najrozšírenejším ako aj najobľúbenejším operačným systémom spoločnosti. Týmto rozhodnutím svojim spôsobom spoločnosť dala vývojárom aplikácií a ďalšieho softwaru najavo, že vývoj ich produktov pre platformu Windows 7 nemá už väčší zmysel. Mnoho spoločností preto…

EMUI 11 nájdeme už vo viac ako 10-miliónoch zariadeniach. Pre ktoré zariadenia môžeme najbližšie očakávať aktualizáciu?

0 icon

Nadstavba EMUI 11 bola oficiálne predstavená ešte v septembri tohto roka, pričom krátko na to bola uvoľnená pre prvých BETA testerov. Aktualizácia sama o sebe priniesla viacero vylepšení a noviniek. Išlo napríklad o nové funkcie spojené s AOD (Always on Display), úprav aplikácie Galéria, boli pridané nové Živé ikony, pribudla…

SETI: „Život mimo Zeme nájdeme najneskôr do roku 2036“

0 icon

Podarí sa nám niekedy nájsť mimozemský život? To je otázka, na ktorú dnes nepoznáme odpoveď. Mnoho štúdií venujúcich sa tejto téme hovorí, že áno, ale sú aj také, ktoré hovoria nie. Tie pesimistické názory sa najčastejšie odvolávajú na Fermiho Paradox. Väčšia časť vedcov však nie je tak skeptickou a verí,…

Elon Musk je otvorený diskusii, aby sa Tesla zlúčila s inou automobilkou

0 icon

Elon Musk povedal niekoľko komentárov k téme prípadného zlúčenia spoločnosti Tesla s inou automobilkou.  Jeho komentáre sú vcelku prekvapivými. Dôvodom je, že Tesla je aktuálne najhodnotnejšou automobilkou na svete so značným náskokom pred konkurenciou. Na tému upozorňuje portál electrek.co. Druhým dychom treba však povedať, že hoci Tesla vo svojej histórii…

Armádny Magazín

Maďarsko kupuje brazílske vojenské transportné lietadlá

0 icon

Maďarsko, 2. december 2020 (AM) – Maďarské ozbrojené sily pokračujú v modernizácii svojej výzbroje a techniky. Tentokrát sú to transportné lietadlá. Na základe dohody maďarského Ministerstva obrany s brazílskym výrobcom lietadie

Prekvapenie v Pentagone: Vojenský expert hovoril o budúcnosti stavby lietadlových lodí v Ruskej federácii

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) – Vojenský expert Vasilij Dandykin poukázal na to, čo pomohlo ruským staviteľom lodí pri vytváraní domácich vrtuľníkových lodí   Lode Ruskej federácie sa v roku 2026 chystajú uviesť prvý nosič vrtuľníkov pre ruské námorníctvo. Tento stav sa stal dôvodom prekvapenia amerických odb

Video: Kurilské ostrovy chránia nové protilietadlové raketové systémy S-300V4

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) - Na Kurilských ostrovoch sa bojovej služby ujali protilietadlové raketové systémy S-300V4. Hranice a strategické objekty krajiny tak majú posilnenú ochranu. Protilietadlové raketo

Ukrajina hľadá spojencov na dobytie Krymu

0 icon

Ukrajina, 2.December 2020 (AM) – Rusko môže čoskoro pocítiť silný tlak z troch krajín. Píše o tom politológ Paul Antonopoulos vo svojom článku pre InfoBrics.   Čierne more má veľký význam tak pre Ruskú federáciu, ktorá má v tomto regióne námorníctvo, ktoré rieši problémy v Sýrii a v ostatných stredomorských krajinách,…

Východná Európa si zrazu zo strachu spomenula na Rusko

0 icon

Rusko, 2.December 2020 (AM) - V „novej Európe“ nastáva zvláštny rozruch: sú čoraz viac nespokojní s Európskou úniou a NATO. Dokonca sa začali ozývať hlasy o tom, že možno stojí za to po 30 rokov po rozpade ZSSR sa zamerať na Rusko. Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Fínsko, Rumunsko, Bulharsko a dokonca

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali