Moskva 22. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Mary Altaffer)
Rusko a Čína zvolali zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN kvôli plánom USA vyvíjať a rozmiestňovať rakety stredného doletu, Sputniku to oznámil zástupca stáleho predstaviteľa pri tejto medzinárodnej organizácii Dmitrij Poljanskij. Zasadanie sa má konať vo štvrtok, podotkol

Zástupca ministra pozemných síl USA Ryan McCarthy informoval o vývoji hypersonickej rakety s balistickou bojovou hlavicou, ktorej dolet nedovolila zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), ktorej platnosť už skončila 2. augusta.
Okrem toho Pentagon v pondelok oznámil skúšku rakety s plochou dráhou letu pozemnej dislokácie s nejadrovým vybavením, ktorú predtým tiež zakázali zmluvou INF.
„Ministerstvo obrany vykonalo letové skúšky riadenej strely konvenčnej, tzn. nejadrovej, konfigurácie na ostrove San Nicolas v Kalifornii. Skúšobná raketa opustila pozemné mobilné odpaľovacie zariadenia a cieľ zasiahla presne po viac ako 500 kilometroch,“ uviedol vo svojom vyhlásení Pentagon.
Pentagon testuje rakety, které dříve zakazovala smlouva INF, jež už neplatí
Pentagon testuje rakety, které dříve zakazovala smlouva INF, jež už neplatí.Americká armáda testovala řízenou raketu s doletem přes 500 km, potvrdil Pentagon. Takové zbraně byly zakázány na základě smlouvy o kontrole zbraní INF, kterou USA tento měsíc opustily.Zkušební let konvenčně konfigurované řízené rakety byl proveden 18. srpna na ostrově San Nicolas v Kalifornii, uvedlo v pondělí americké ministerstvo obrany. Po úspěšném startu raketa zasáhla svůj cíl ve vzdálenosti přes 500 km (310 mil).Fotografie a video ze zkušebního startu naznačují, že uvedená raketa byla Tomahawk. Existující americká řízená střela byla dříve vystřelována z lodí a ponorek. Později to potvrdil mluvčí Pentagonu podplukovník Robert Carver.Použití vertikálního odpalovacího systému Mark 41 má zvláštní význam, protože se jedná o nosné rakety umístěné na amerických raketových obranných základnách v Polsku a Rumunsku. Rusko označilo existenci těchto základen za hrozbu a porušení INF ze strany USA.Zbraně s doletem mezi 500 km a 5 500 km byly zakázány v rámci smlouvy o jaderných silách pro střední vzdálenosti, což je klíčový mechanismus kontroly zbraní, který při podpisu v roce 1987 pomohl snížit eskalaci jaderného napětí během studené války.V únoru letošního roku USA oznámily, že odstoupily od smlouvy a obvinily Rusko z toho, že má raketový systém, který není v souladu se smlouvou. Moskva obvinění odmítla a vyzvala k prohlídce systému. Smlouva pozbyla platnosti 1. srpna.Administrativa Trumpa dříve naznačila, že bylo rozhodnuto o odstoupení od INF již v říjnu 2018, když ji poradce pro národní bezpečnost John Bolton během své návštěvy v Moskvě označil za „relikt studené války“.„Tam je nová strategická realita," řekl Bolton novinářům v té době a označil INF za dvoustrannou smlouvu v multipolárním balistickém raketovém světě, která se týkala pouze USA a Ruska v Evropě a neudělala nic, aby omezovala akce Číny, Íránu nebo Severní Koreje.
Uverejnil používateľ Sputnik Česká republika Utorok 20. augusta 2019
Ruský minister obrany Sergej Šojgu poznamenal, že test tejto rakety založili v americkom rozpočte ešte rok pred vystúpením zo zmluvy o INF. Podľa ruského ministerstva zahraničných vecí to nasvedčuje tomu, že sa Spojené štáty chystali vopred odstúpiť od zmluvy.
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov k tomu uviedol, že prípravy na podobné testy nemôžu prebehnúť v priebehu niekoľkých týždňov alebo niekoľkých mesiacov.
INF
Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu podpísali v roku 1987. ZSSR a USA sa vtedy zaviazali k zničeniu všetkých podobných komplexov balistických a rakiet s plochou dráhou letu pozemnej dislokácie, a tiež k budúcemu ukončeniu výroby, neskúšaniu a nerozmiestňovaniu.
V októbri 2018 Donald Trump informoval o odstúpení Washingtonu od tejto zmluvy a obvinil Moskvu z porušovania záväzkov. Americká strana pritom nepredložila žiadne dôkazy.
Minister zahraničia USA Mike Pompeo dal neskôr Moskve dva mesiace na to, aby „obnovila plnenie“ podmienok dohody. USA žiadali, aby sa Rusko vzdalo rakety 9M729 (SSC-8), ktorej dolet údajne porušuje podmienky INF. V Moskve označili tieto obvinenia za ničím nepodložené a zdôraznili, že sa raketa nevyvíjala a neskúšala na dolet presahujúci stanovenú hranicu.
Tretieho júla Vladimir Putin podpísal výnos o pozastavení platnosti zmluvy INF. Druhého augusta stratila zmluva platnosť.