Ruskí a americkí vedci sa sporia kvôli príčinám bolesti hlavy astronautov na ISS

Ruskí a americkí vedci sa sporia kvôli príčinám bolesti hlavy astronautov na ISS

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Instagram/Roscosmos/Ivan Vagner)

 

Astronauti na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa sťažujú na bolesti hlavy. Americkí vedci sa domnievajú, že za to môže zvýšený obsah oxidu uhličitého v atmosfére stanice, ale ich ruskí kolegovia s tým nesúhlasia, uvádza sa v správe zverejnenej na webových stránkach moskovského výcvikového strediska kozmonautov

pohľad z ISS
Na snímke pohľad z ISS

Názor amerických vedcov

Podľa správy vydala NASA v roku 2014 článok o podrobnej štúdii vzťahu medzi hladinami CO2 v atmosfére ISS a bolesťami hlavy astronautov.

Reklama

“Štúdia zahŕňala údaje o astronautoch, ktorí leteli na ISS medzi 14. marcom 2001 a 31. májom 2012 … Podali 46 sťažností na bolesti hlavy a v 1670 prípadoch k žiadnym sťažnostiam nedošlo,” uvádza sa v správe.

Je potrebné poznamenať, že sťažnosti na bolesti hlavy boli v dvoch prípadoch: raz, keď astronauti pracovali v obmedzenom priestore s nedostatkom vzduchu, a druhýkrát – keď sa posádka zhromaždila na jednom mieste.

Reklama

Okrem toho americkí vedci uviedli, že keď na ISS vypli americký systém odstraňovania oxidu uhličitého CDRA a fungoval iba ruský systém, obsah CO2 sa zvýšil na 6,2 milimetrov ortuťového stĺpca.

“Posádka si nebola vedomá zvýšenej hladiny CO2, ale pozemní operátori uviedli, že posádka v tej dobe vyzerala nahnevane. Jeden člen posádky hlásil únavu a označil ju za atypickú v porovnaní s únavou počas bežného pracovného dňa. Povedal tiež, že sa cítil lepšie ráno, keď zapli CDRA, rovnako ako v nasledujúcich dňoch,” uvádza sa v správe.

Na tomto základe odborníci NASA zvažovali možnú súvislosť medzi koncentráciou CO2 a spánkovou depriváciou, podráždenosťou a únavou. Predpokladali, že vyššie hladiny CO2 sú spojené s bolesťou hlavy, podráždením sliznice a zníženým výkonom.

“Štúdia NASA tiež zmieňuje vplyv CO2 ako príčinu bolesti hlavy počas transportu k ISS na kozmickej lodi Sojuz, ktorý podľa posádky presahoval 20 milimetrov ortuťového stĺpca,” uvádza sa v správe.

 

Reklama
Názor ruských kolegov

Ruskí vedci v správe poznamenávajú, že viac ako 30 rokov sa ruskí kozmonauti a zahraniční astronauti, ktorí lietali na orbitálnych staniciach Saľut, Mir a ISS, nesťažovali na bolesť hlavy s priemerným obsahom CO2 v atmosfére staníc asi 6 milimetrov ortuťového stĺpca.

“Obsah CO2 6-6,5 milimetrov ortuťového stĺpca bol bežný počas expedícií na stanici Mir po dobu 15 rokov,” uviedli odborníci.

Poznamenali, že ich americkí kolegovia dospeli k záveru, že astronauti sú citlivejší na CO2 počas letu, a to napriek skutočnosti, že bolesť hlavy bola 2,7%. Okrem toho podľa ruských odborníkov pri ktoromkoľvek lete kozmickej lode Sojuz obsah CO2 neprekročil 6 milimetrov ortuťového stĺpca.

Medzi možné príčiny bolesti hlavy u astronautov vedci Ruskej federácie uviedli predovšetkým účinok beztiaže spojený s prívalom krvi do hlavy, rovnako ako dýchanie astronauta vzduchu s vysokým obsahom CO2 (v spánku, v kľudovom stave).

“Nemáme dôvody domnievať sa, že fyziológia dýchania v kozmických podmienkach vo vzťahu k oxidu uhličitému sa výrazne líši od pozemského. Nepriame známky nepohody človeka, najmä bolesti hlavy, ktoré môže spôsobovať až 200 príčin, nemôžu poskytnúť jednoznačné informácie o vplyve obsahu CO2 na zdravie posádok,” uviedli Rusi.

Reklama

Podľa ich názoru nemožno telemetrické údaje existujúce v americkej správe spracovať správne, pretože nie je známe, v ktorom module ISS členovia posádky boli a koľko hodín.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Slovenským ovocinárom sa zatiaľ podarilo ochrániť úrodu pred nepriazňou počasia približne na 80 % vrátane marhúľ či jahôd. Všetko zatiaľ prikrývajú, zohrievajú vzduch. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Spresnila, že práce na záchrane úrody pokračujú aj v týchto chladných nociach. Rozhodujúca bude noc na piatok (26. 4.), keď hlásia mrazy.

15:34

Očkovanie je jeden z najväčších objavov medicíny, ktorý chráni proti vážnym smrteľným chorobám. Objavujú sa však proti nemu dezinformácie a preočkovanosť v populácii v Česku klesá, nie som s ňou spokojný. Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek to vyhlásil pri príležitosti európskeho a svetového týždňa očkovania.

15:25

Tohtoročnú Cenu za slobodu tlače udelili nemeckí vydavatelia novinárke, vojnovej dopisovateľke a aktivistke za ľudské práva Düzen Tekkalovej TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

15:24

Do Chorvátska dorazilo prvých šesť z celkovo 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale, ktoré si balkánska krajina objednala. 

15:23

Niektorí nemeckí poslanci Slobodnej demokratickej strany chcú, aby Nemecko uzavrelo azylovú dohodu s krajinou mimo Európy. Inšpiroval ich nový zákon z dielne britského premiéra Rishiho Sunaka, podľa ktorého bude Rwanda prijímať migrantov z Británie.

15:21

Už tretieho podozrivého zadržali v súvislosti s kauzou podplácania, do ktorej je zapletený námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov. Oznámili to moskovské justičné úrady.

15:20

 Najmenej 155 ľudí zahynulo v Tanzánii v dôsledku prívalových dažďov, informoval premiér Kassim Majaliwa. Uviedla to agentúra AFP.

15:19

Maďarského prezidenta Tamása Sulyoka prijal vo Vatikáne pápež František. Maďarská hlava štátu absolvuje oficiálnu návštevu tohto mestského štátu a sídla hlavy katolíckej cirkvi, uviedla agentúra MTI.

15:08

To, že má Ukrajina prístup k ťažkým zbraniam dlhého dosahu vrátane rakiet ATACMS zo Spojených štátov, v zásade nezmení výsledok prebiehajúcej vojny. Vyhlásil to Kremeľ.

14:34

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v očakávanom príhovore v poľskom parlamente oznámil, že Poľsko sa chce opäť zaradiť medzi krajiny, ktoré určujú smerovanie Európskej únie. 

14:32

Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali politické vedenie v EÚ a členské štáty eurobloku, aby urýchlene a rázne bojovali proti ruským pokusom o zasahovanie do demokratických a volebných procesov. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali