„V rámci pracovného programu Sergeja Lavrova sa v New Yorku uskutočnia desiatky podujatí na najvyššej úrovni a dvojstranných stretnutí. Lavrov sa zúčastní na tradičných stretnutiach ministrov zahraničných vecí členských štátov multilaterálnych a regionálnych platforiem vrátane Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, BRICS, Organizácie čiernomorskej hospodárskej spolupráce, Organizácie zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok, Konferencie o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii, Spoločenstva latinskoamerických a karibských štátov a iných, ako aj na rôznych tematických podujatiach na najvyššej úrovni venovaných aktuálnym otázkam a organizovaných “na okraji” zasadnutia Valného zhromaždenia. Na programe je stretnutie s generálnym tajomníkom OSN A. Guterresom a predsedom 72. zasadnutia Valného zhromaždenia Miroslavom Lajčákom.
Prebiehajúce zasadnutie Valného zhromaždenia OSN má potvrdiť ústrednú úlohu a vedúce postavenie OSN vo svetovej politike. V období vyhrotenej situácie vo svete, množiacich sa konfliktov a šírenia terorizmu sa snažíme o zjednotenie úsilia medzinárodného spoločenstva za účelom riešenia nových problémov na základe medzinárodného práva.
Dôsledne vystupujeme za polycentrické usporiadanie sveta a dosiahnutie rovnakej nedeliteľnej bezpečnosti pre všetky krajiny pri bezpodmienečnom rešpektovaní suverenity a práv národov na vlastnú voľbu cesty. V tejto súvislosti budeme presadzovať dodržiavanie zásad zvrchovanosti medzinárodného práva a Charty OSN, ako aj Chartou dané prioritné postavenie Bezpečnostnej rady.
V súlade s národnými záujmami budeme v OSN tvrdo presadzovať neprípustnosť skresľovania dejín a revízie výsledkov Druhej svetovej vojny. V duchu týchto snáh a v rámci boja so všetkými formami a prejavmi rasizmu, diskriminácie a xenofóbie Rusko opäť predloží Valnému zhromaždeniu návrh rezolúcie s názvom Boj proti heroizácii nacizmu, neonacizmu a iným praktikám, ktoré napomáhajú eskaláciu súčasných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a s nimi súvisiacej neznášanlivosti.
Tento dokument má už tradične podporu veľkej väčšiny členských štátov OSN, ale niektorým chýba politická vôľa ozvať sa proti tomu, že v určitých krajinách panuje glorifikácia nacistov a ich pomáhačov. Dúfame, že delegácie, ktoré sa v roku 2016 zdržali hlasovania alebo hlasovali proti tejto iniciatíve, prehodnotia svoje stanovisko k tejto otázke.
Dôsledne vystupujeme za sformovanie širokého protiteroristického frontu s účasťou všetkých krajín, primeranou ich schopnostiam, a so súhlasom štátov, na ktorých území prebieha boj s teroristami, pričom musí byť zachovaná kľúčová koordinujúca úloha OSN a dodržané zásady a normy medzinárodného práva. Vychádzame z toho, že s týmto zámerom bol v rámci Sekretariátu OSN nedávno zriadený post a úrad koordinátora pre boj proti terorizmu.
Vyzývame na zintenzívnenie spoločného úsilia o zastavenie šírenia teroristickej ideológie a propagandy, a to aj prostredníctvom realizácie “všestranného rámca boja s teroristickou propagandou” a rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2354.
Budeme podporovať iniciatívu nového Generálneho tajomníka na reformovanie OSN. Reforma by mala byť zameraná na prispôsobenie organizácie k súčasnej realite, pričom je dôležité zachovať medzivládny charakter OSN.
Sme pripravení aktívnou prácou prispieť k reforme Bezpečnostnej rady OSN, aby tento orgán nadobudol reprezentatívnejšiu podobu bez toho, aby tým utrpela jeho účinnosť a operatívnosť. Musíme pokračovať v hľadaní reformného modelu bez umelého vytyčovania termínov, na prvom mieste musí stáť snaha o čo najširšiu podporu členských štátov, v opačnom prípade nás jednoducho nepustia počty a deklarované ciele reformy sa nám dosiahnuť nepodarí. Právomoci stálych členov Bezpečnostnej rady vrátane práva na veto revidované byť nesmú.
Podporujeme realistické iniciatívy na optimizáciu činnosti Valného zhromaždenia OSN. Vystupujeme za rozvoj a zlepšenie spolupráce OSN s regionálnymi a subregionálnymi mechanizmami na základe Kapitoly VIII Charty OSN. V tomto kontexte vystupujeme na rozširovanie konštruktívnej interakcie s takými organizáciami ako Organizácia zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, Šanghajská organizácia pre spoluprácu a BRICS.
Medzi ruské priority patrí aj zabránenie rozmiestňovaniu zbraní na obežnej dráhe Zeme. Tento cieľ sleduje rusko-čínsky návrh zmluvy o zákaze rozmiestňovania zbraní v kozmickom priestore, používania sily a hrozby silou vo vzťahu ku kozmickým objektom, ako aj globalizácia ruskej iniciatívy, aby štáty ako predbežné opatrenie na upevnenie bezpečnosti a dôvery prijali záväzok, že nerozmiestnia v kozme zbrane ako prvé. Už tradične predložíme Prvému výboru 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN návrh príslušnej rezolúcie.
Sme pripravení konštruktívne spolupracovať s ďalšími delegáciami pri realizácii Programu trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030 bez toho, aby dochádzalo k deformáciám alebo selektívnemu uprednostňovaniu priorít. Budeme spoločne prispievať k upevňovaniu a zvyšovaniu efektivity mierotvornej činnosti OSN, k ďalšiemu rozvoju noriem medzinárodného práva na platforme OSN, k prijatiu účinných opatrení v oblasti spoločného boja proti drgám, kriminalite a korupcii.
Vo všeobecnosti vidíme náš spoločný cieľ v zabezpečení nevyhnutnosti existencie a účinnosti OSN, v presadzovaní zjednocujúcej agendy, ktorá je potrebná na zníženie konfrontácie a napätia vo svete,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministers