Ruská novinárka, unesená príslušníkmi Služby bezpečnosti Ukrajiny, porozprávala, čo prežila

Ruská novinárka, unesená príslušníkmi Služby bezpečnosti Ukrajiny, porozprávala, čo prežila

Kyjev 2. septembra 2017 (HSP/Foto: Screenshot 1RTV)

 

Príslušníci Služby bezpečnosti Ukrajiny uniesli, dlho vypočúvali a potom priviezli v noci do lesa na rusko-ukrajinskej hranici a vyhodili z krajiny ďalšiu ruskú novinárku – Annu Kurbatovovú. Po návrate do Moskvy porozprávala o tom, čo všetko prežila

Na snímke unesená ruská novinárka Anna Kurbatovová

Pred pár dňami ruská novinárka, redaktorka Prvého kanálu Ruskej verejnoprávnej televízie Anna Kurbatovová akreditovaná na Ukrajine išla ráno do lekárne v Kyjeve, pretože bola prechladnutá a už niekoľko dní mala vysoké teploty. Na ulici ju zastavilo niekoľko mužov, preukázali sa zle čitateľnými preukazmi a násilne ju zavliekli do auta.

Reklama

„Priviezli ma do nejakej budovy, na ktorej nebola žiadna tabuľa, nebolo jasné, čo je to za budova. Priviedli ma do miestnosti, na dverách ktorej bolo napísané – „Miestnosť pre výsluchy“. Vypočúvali ma dve a pol hodiny. Vzali mi všetky doklady a telefón. Pýtali sa ma, čo robím na Ukrajine a čo si myslím o vojne na Donbase. Vnucovali mi, že nie je to občianska vojna, ale ruská agresia. Potom vyhlásili, že „predstavujem hrozbu pre bezpečnosť Ukrajiny a preto musím byť deportovaná z krajiny,“ porozprávala Anna Kurbatovová.

Povedala, že jej nedovolili zobrať kufor, žiadne osobné veci, doklady, peniaze – nič. Chorú novinárku, ktorá na sebe mala iba ľahkú bundu, v noci zaviezli na rusko-ukrajinskú hranicu a donútili ju, aby sama v tme išla cez les na ruskú stranu. Neukázali jej žiaden dokument, ktorý by svedčil, že má byť deportovaná z Ukrajiny, iba povedali, že má opustiť krajinu.

Reklama

Prezradila, že spúšťačom štvavej kampane a vyhostenia z krajiny bola, podľa nej, reportáž o oslavách Dňa nezávislosti Ukrajiny, keď udalosti na Donbase vo svojom komentári označila za občiansku vojnu. Hneď na to sa jej osobné údaje a vyhrážky na jej adresu objavili na smutne-slávnom extrémistickom portáli „Mierotvorec“. Následne v mailoch a po telefóne začala dostávať vyhrážky, že ju zbijú a zabijú.

Po únose príslušníkmi Služby bezpečnosti Ukrajiny sa musela sama v noci cez les dostať na ruskú stranu, kde ju privítali ruskí pohraničiari, dali jej teplé veci, lieky a pripravili jej chutné raňajky. Po návrate do Moskvy porozprávala o svojich dobrodružstvách, povedala, že dodnes jej prichádzajú vyhrážky z Ukrajiny, hlavne, v mailoch. „Spisovatelia“ jej hrozia, že ju dostanú aj v Moskve a aj tam ju zbijú a zabijú. Na udalosti posledných dní reagujú aj niektorí oficiálni predstavitelia Ukrajiny.

Napríklad, poradca ministra vnútra Arsena Avaková – Zoran Škirijak napísal na svojej facebookovej stránke: „Takže propagandistka Kurbatovová bola násilne vyhostená z Ukrajiny s nasledujúcim zákazom vstupu na územie krajiny na obdobie troch rokov. To je všetko. Aj keď v záujme spravodlivosti treba poznamenať, že mali by sme ju zadržať ako rukojemníčku a potom ju vymeniť za niekoho z našich…“

Ďalšiu ruskú novinárku vyhostili z Ukrajiny a zasa takmer z rovnakého dôvodu: pretože občiansku vojnu na Ukrajine neoznačovala vo svojich reportážach za „ruskú agresiu“, ako si želá súčasný režim na Ukrajine. Kyjev sa už aj predtým pokúšal „poučovať“ novinárov z európskych krajín, ako sa majú správať, aj keď západných novinárov, pochopiteľne, vyhostiť sa neodvážil.

Pred dvomi rokmi vypukol pomerne hlučný škandál, keď Kyjev vyjadril protest, že novinári britskej korporácie BBC tiež nazvali udalosti na Donbase občianskou vojnou. Vedenie BBC si príliš nekládlo servítku pred ústa a odpovedalo: „Britská spravodajská korporácia BBC si ponecháva právo používať rôzne pomenovania udalosti vo svojich reportážach počas informovania o udalostiach na juhovýchode Ukrajiny. Používanie niektorého z označení neznamená, že obhajujeme tú alebo inú stranu, ale sa snažíme rýchlo, presne a objektívne informovať verejnosť o konflikte na Ukrajine.“

Reklama

Ruské ministerstvo zahraničia, ktoré od prvej minúty po únose novinárky žiadalo, aby ju Kyjev prepustil, vydalo vyhlásenie, v ktorom poukázalo na nepriateľský a nezákonný postup ukrajinských úradov: „Únos 30. augusta v Kyjeve reportérky Prvého kanála ruskej TV Anny Kurbatovovej a jej deportácia do Ruska – rozhodne nie sú náhodným incidentom, ale zámernou provokáciou, ktorú  iniciovali ukrajinské bezpečnostné sily a radikálni nacionalisti. V predvečer udalosti boli osobné údaje Anny Kurbatovej zverejnené na neslávne známej webovej stránke „Peacemaker“, na ktorú dozerá ministerstvo vnútra Ukrajiny.

Prostredníctvom ruského veľvyslanectva v Kyjeve boli podniknuté všetky náležité opatrenia na ujasnenie situácie s ruskou novinárkou, na ochranu jej práv a záujmov. Na ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny a orgány činné v trestnom konaní boli odovzdané oficiálne nóty a výzvy. Boli tiež vyžiadané príslušné informácie od veľvyslanectva Ukrajiny v Moskve.

Na nehorázne správanie voči novinárom na Ukrajine obraciame pozornosť medzinárodných organizácií na ochranu ľudských práv, ďalších štruktúr, ktoré sú predurčené brániť slobodu a nezávislosť masmédií. Dúfame, že budú reagovať príslušným spôsobom a podniknú praktické kroky proti vyčíňaniu kyjevských orgánov moci,“ uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničia.

Eugen Rusnák

Videá si môžete pozrieť TU a TU.

Reklama

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali