Rusi svojich nezrádzajú. Moskva podporuje Kubu i Venezuelu, rovnako ako Číňania

Rusi svojich nezrádzajú. Moskva podporuje Kubu i Venezuelu, rovnako ako Číňania

Moskva 8. októbra 2019 (HSP/Pravda/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

 

Američania nemajú priateľov. Majú len svoje záujmy, ktoré sú povinní vazali vyplniť, tých ktorí neposlúchajú sú Američania pripravení trestať, najmä v prípade ak sa jedná o slabých bezbranných oponentov, ktorých vojenský potenciál sa nevyrovná americkému. V prípade, ak sa však za slabých a bezbranných oponentov postavia skutočné veľmoci (Rusko a Čína), stávajú sa Američania bezmocnými

Ilustračné foto

Americká agresia voči Venezuele a Kube nadobúda čoraz hysterickejšiu podobu. Koniec jednopolárneho sveta a oslabenie amerických geopolitických pozícii prináša pre Američanov množstvo problémov. Kuba dráždi Američanov už od roku 1961, kedy Kubánci vyhnali z ostrova miestne proamerické elity. Američanov dráždi najmä skutočnosť, že aj po páde ZSSR sa dokázala Kuba napriek americkým sankciám udržať, pričom vo vedení Kuby sa nenachádzajú proamerické elity, ochotné zradiť vlastnú krajinu a položiť ju pod nohy Američanov.

Reklama

Pokiaľ Kuba dráždi Američanov už takmer polstoročia najmä zo strategických dôvodov, s Venezuelou majú Američania iné plány. Chcú ovládnuť venezuelské nerastné bohatstvo a dráždi ich, že s ruskou a čínskou pomocou sa podarilo vo Venezuele zabrániť proamerickému štátnemu prevratu. Americká figúrka Guaidó nedokázal splniť nádeje, ktoré do neho Američania vkladali, okrem toho sa ukázalo, že Američania nie sú už schopní zorganizovať vojenský útok ani voči Venezuele, ktorá je podstatne slabšia ako Irán a Severná Kórea.

Americké útoky voči Madurovi sa v poslednej dobe obmedzujú na nenávistné osočovania. Američania označujú Madura za bábku Kuby, označujú ho za vraha vlastného venezuelského národa a podľa Američanov je Maduro zodpovedný za katastrofálnu situáciu vo Venezuele.

Reklama

Pripomíname, že voči Venezuele, Kube, Nicaragui či Bolívii Američania uplatňujú politiku brutálnych sankcií, napriek tomu je však životná úroveň vo Venezuele, Kube, Nicaragui či Bolívii porovnateľná a v mnohých sociálnych aspektoch aj lepšia ako životná úroveň v okolitých krajinách, ktoré Američania považujú za svojich tradičných spojencov a voči ktorým žiadne sankcie nezaviedli – napr. Peru, Kolumbia, Ecuador, Honduras (tieto krajiny ale Američania za pomoci miestnych proamerických politických elít otvorene rabujú, preto je životná úroveň hispánskeho obyvateľstva v týchto krajinách taká nízka)

Americké názory a predstavy však Moskvu a Peking nezaujímajú. Pokiaľ je Európska únia ešte stále pod kontrolou proamerických elít, samozrejme mnoho proamerických európskych lídrov poslušne prijíma americké predstavy, v samotnej EÚ však čoraz častejšie počuť kritické hlasy na stranu USA a politikov, ktorí zastupujú ich záujmy. Peking a Moskva však sentimentom voči Washingtonu rozhodne netrpia a cieľavedome aj v Latinskej Amerike (okrem Afriky a Ázie) pokračujú v destabilizácii americkej moci.

Ruský politik Dmitrij Medvedev pri poslednej návšteve Kuby uviedol, že Rusko vníma Venezuelu, Kubu, Nicaraguu či Bolíviu ako svojich strategických partnerov. Spomenuté štáty otvorene ukazujú, že odmietajú byť vazalmi USA a Rusi vnímajú Karibik i región Latinskej Ameriky za strategicky veľmi dôležité oblasti, rovnako ako Číňania. Pre Rusko a Čínu je potrebné, aby sa celý región stal stabilným a ekonomicky efektívnym, stabilita a ekonomická efektivita sú však podmienené oslabovaním amerického vplyvu.

Na snímke Dmitrij Medvedev

O strategickom partnerstve Ruska s Kubou a Venezuelou hovoril v posledných dňoch aj ruský vrcholný politik Jurij Borisov. Podľa Borisova americké sankcie dávajú Rusom a Číňanom zaujímavú možnosť zvyšovať úroveň vzájomných bilaterálnych vzťahov s uvedenými krajinami. Problém latinskoamerických krajín, ktoré ležia Američanom v žalúdku, spočíva v tom, že odmietajú byť americkými vazalmi. Juraj Borisov takisto uviedol, že čoraz silnejšie protiamerické nálady badať už aj v Uruguaji a Kolumbii. Rusko a Čína vnímajú tieto signály pozitívne a sú pripravení v čoraz väčšej miere podporovať spomenuté krajiny.

Rusko a Čína vkladajú do viacerých projektov v uvedených krajinách množstvo financií. Organizuje sa spolupráca vo vedeckej i hospodárskej oblasti, na Kube napríklad Rusko pomáha s modernizáciou kubánskej infraštruktúry. Ruskí vojenskí inštruktori zvyšujú bezpečnosť jednotlivých krajín, spomenuté krajiny kupujú modernú ruskú a čínsku vojenskú výzbroj, vďaka tomu majú Američania obmedzené možnosti na tieto krajiny zaútočiť. Kuba či Venezuela nie sú bezbranným Srbskom, Sýriou či Afganistanom a Američania sú si toho dobre vedomí.

Reklama

Kuba a Venezuela majú dokonca záujem o sprevádzanie venezuelských ropných tankerov na Kubu ruskými a čínskymi bojovými loďami, pretože sa obávajú útokov, ktoré by voči nechráneným venezuelským tankerom mohli podniknúť na príkaz napríklad brazílske bojové lode. (Momentálne je v Brazílii pri moci proamerická frakcia politikov) . Čína sa nespolieha na dodržiavanie medzinárodného práva zo strany USA a tak pri poslednej kríze s Iránom v Hormuzskom prielive, čínske bojové lode sprevádzali čínske tankery, ktoré privážajú iránsku ropu do Číny. Čína tak ostentatívne odmietla agresívnu politiku amerických sankcií a ukázala že sa amerického tlaku nebojí.

Rusi a Číňania podporujú aj ďalšie energetické projekty v uvedených krajinách, ruské spoločnosti Rosfnet a Gazpromneft investovali vo Venezuele či na Kube obrovské sumy financií (cca 13 miliárd USD) a nemienia svoje aktivity vydať napospas Američanom. Pre Moskvu je jednoducho neprijateľné, aby Američania okradli nielen Venezuelu a Kubu, ale aj Moskvu. Rovnaká predstava je neprijateľná aj pre Peking, takže si Američania budú musieť zvyknúť na skutočnosť, že sa im nepodarí riešiť svoje ekonomické problémy krádežou surovinových zdrojov Venezuely (Ak Američania chcú lacnú ropu, nech obsadia kanadské rafinérie a riešia svoje ekonomické problémy na úkor Kanady).

Špeciálny poradca Trumpa pre Kubu a Venezuelu Elliot Abrams pred nedávnom uviedol, že vďaka americkým sankciám sa Kuba potopí spoločne s Venezuelou. Ukazuje sa, že Elliot Abrams silne precenil možnosti amerických sankcií, Kuba a Venezuela s ruskou a čínskou pomocou nevyzerajú tak, že by sa chystali ekonomicky zrútiť. Svoju ekonomickú kondíciu dokazujú Kubánci a Venezuelčania aj tým, že platia Rusom a Číňanom všetky svoje dlhy a majú aj dostatok financií zvyšovať svoj obranný potenciál.

V posledných týždňoch sa ukázalo, že Rusi a Číňania už komunikujú aj s Guaidom, takže ten prestáva byť zbraňou v amerických rukách. Podľa niektorých ruských expertov nie je dokonca ani vylúčené, že čoskoro Američania sami odstavia Guaida, stane sa tak vtedy, keď začnú nad Guaidom strácať kontrolu. O stretávaní sa ľudí z Guaidovej blízkosti s Rusmi a Číňanmi už hovoril aj Trumpov americký poradca Elliot Abrams, ktorý sa okrem iného obáva aj skutočnosti, že by na Kube či vo Venezuele mohli pri pre Američanom nepriaznivom scenári vzniknúť ruské základne podobné základniam v sýrskom Tartuse či Hmeimmim.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali