Rusi sa neobávajú NATO, za najväčší problém považujú USA

Moskva 16. januára 2018 (HSP/Ria/Foto.TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Na portáli Ria publikoval politológ Gevorg Mirzajan zaujímavý materiál  o tom, čo považujú Rusi za najväčšiu hrozbu pre svoju krajinu.

Ilustračné foto

Podľa prieskumu centra Levada, takmer 66% Rusov je presvedčených o tom, že na medzinárodnej scéne existujú rozhodne nepriatelia Ruska, ktorých je potrebné sa obávať. Oproti roku 2014 sa však počet Rusov, ktorí sa obávajú vonkajšieho nepriateľa znížil takmer o 18%.

Dôvodov, prečo sa počet Rusov, ktorí sa obávajú vonkajšieho nepriateľa znížil je niekoľko a takisto sa percentuálne líši postoj Rusov k jednotlivým uvedeným faktorom, ktoré považujú za hrozby.

Prvým dôvodom je nepresnosť prieskumu. Pri každom prieskume sa vyberá určitý počet respondentov, s rôznou politickou orientáciou, s rôznou úrovňou vzdelania, rôzneho veku a pod. Názory ľudí sa môžu časom meniť, pri prieskume navyše nejde o tých istých jedincov, takže percentuálne rozdiely sú samozrejmosťou. Pokles o 18% je však dosť vysoký. Takže, okrem nepresnosti prieskumu sú v hre určite aj ďalšie faktory.

Ak neberieme do úvahy nepresnosť prieskumu, tak zníženie počtu respondentov, obávajúcich sa nepriateľskej hrozby môžeme vysvetliť dvoma faktormi. Prvým faktorom je charakteristická vlastnosť Rusov a tou je, že Rusi vedia žiť v tieni hrozby. Rusko sa adaptovalo počas svojej histórie na hrozbu zo strany svojích súperov a zvyklo si na skutočnosť, že voči Rusku podnikali okolité krajiny útoky, tie sa však v drvivej väčšine končili porážkou nepriateľov. Rusi sú si proste vedomí svojej vnútornej sily a prevahy nad nepriateľom.

Druhým faktorom je skutočnosť, že ruskí politickí lídri vedú úspešnú politiku a podarilo sa im úspešne odraziť útoky na Rusko na všetkých frontoch. Ruskí obyvatelia dôverujú svojej vláde a vidia, že ruskí lídri zabránili izolácii krajiny, Rusko odolalo sankciám a vedie úspešnú a aktívnu politiku na všetkých frontoch. A každý psychológ potvrdí, že silný a motivovaný jedinec odmieta apokalyptické prognózy a depresívny obraz vývoja.

Keďže Rusko sa nenachádza na vzdialených ostrovoch, ale na strategickom území v blízkosti Európy, Blízkeho východu, Ázie a Rusko je veľmocou, nemôže si  Rusko dovoliť viesť pasívnu zahraničnú politiku. Rusko vedie aktívne svoju zahraničnú politiku, pričom sleduje cieľ presadzovania vlastných záujmov, vrátanie zabezpečenia vlastnej bezpečnosti. Ruská politika sa preto stretáva s politickým odporom iných krajín, sledujúcich ich vlastné záujmy, a títo geopolitickí súperi Ruska samozrejme vyvíjajú aktivity proti tzv. “ruskému imperializmu”, s cieľom brzdiť ruské aktivity. Hlavným súperom Ruska vo svete sú USA.

Podľa prieskumu sa drvivá väčšina respondentov obávala najmä Američanov (66%). Za nimi sa potom s vysokým odstupom umiestnili Ukrajinci (20%), Európska únia (8%), svetový terorizmus (4%) a domáca 5. kolóna (2%).

Keďže sa už skončila éra jednopolárneho sveta s hegemónom USA a nastúpila multipolárna realita, zmenil sa aj vzťah Ruska a USA.  Rusko a USA sú dnes dve veľmoci. ktoré sledujú svoje vlastné záujmy a majú aj spoločné ciele, ku ktorým patrí aj boj proti svetovému terorizmu. Moskva a Washington úspešne spolupracujú v mnohých sférach ekonomickej, bezpečnostnej i politickej oblasti a to napriek existujúcim americkým sankciám.

Samozrejme vo vzťahu dvoch veľmocí existujú aj problémy, hlavným problémom je určité spektrum amerických politických predstaviteľov, títo americkí politici sa dívajú na Moskvu cez prizmu studenej vojny. Títo politici momentálne ešte ovplyvňujú americký vývoj a  potrebujú obraz vonkajšieho nepriateľa, pretože rovnako ako v prípade Ríma, ak by neexistoval mobilizujúci faktor Kartága, Rím by sa kvôli svojím vlastným vnútorným problémom rozpadol skôr, ako by sa stal skutočnou veľmocou.

Rovnako aj  v USA, ak by neexistovala “ruská hrozba”, už dávno by USA zhnili zvnútra a hrozil by im rozpad, rovnako ako im hrozil v 19. storočí, kedy vypukla vojna Severu proti Juhu. Boj proti Rusku a zdržiavanie Ruska predstavuje faktor, ktorý pomáha udržiavať celistvosť USA. Preto USA presadzujú kurz globálneho zdržiavania Ruska, útočia na Rusko sankciami, obkolesili Rusko nepriateľskými režimami a snažia sa ohrozovať bezpečnosť a teritorálnu celistvosť Ruska. Samozrejme cieľom amerických elít je aj bohatá surovinová základňa Ruska.

Oproti prieskumom z roku 1999 takmer trojnásobne vzrástol počet Rusov, ktorí označili za najväčšiu hrozbu Ruska práve USA. Pritom začiatok Jeľcinovskej éry sa niesol v znamení ruskej eufórie z možnej spolupráce a spojenectva Ruska a USA, čo však americkí lídri ostentatívne odmietli a základom  ich politiky sa stal boj proti Rusku, ktorí otvorene či skryte viedli Američania v čase Putinovej éry.

Čo sa týka vnímania existujúcej ukrajinskej hrozby, situácia je pochopiteľná a čitateľná. Ukrajinský rusofóbny projekt sa rozvíja s americkým prispením už od rozpadu ZSSR v roku 1991. Podobný variant ako v Bielorusku, pri ktorom sa situácia vyvinula tak, že sa  bieloruské obyvateľstvo necíti ohrozené ruskojazyčným elementom sa na Ukrajine nemohol rozvinúť, pretože Američania iniciovali u ukrajinských elít (za západne financie) rusofóbne postoje a snažili sa čo najviac prehĺbiť rozpory medzi Ruskom a Ukrajinou, čo sa Američanom v Bielorusku nepodarilo.

Súčasní ukrajinskí politici, ktorí sú bábkami v rukách Západu preto v rámci svojej rusofóbnej politiky demonštratívne ničia a diskreditujú všetky symboly a archetypy, zviazané s ruskou históriou. Dekomunizácia bola prvým krokom, momentálne ukrajinskí prozápadní aktivisti ani neskrývajú otvorený protiruský charakter svojích iniciatív. Ukrajinská politička Irina Geraščenková to vyjadrila úplne jasne, keď povedala, že “Rusi vytvorili z ruštiny, filmov, kultúry či pravoslávia zbraň hybridnej vojny s cieľom vymyť Ukrajincom mozgy”.

Američanom sa teda podarilo infikovať  časť Ukrajincov vírusom rusofóbie. Liečba tejto rusofóbie je momentálne veľmi zložitá a takmer nemožná. Väčšina ruských politológov je presvedčená, že Ukrajincom nemá význam pomáhať a treba ich nechať prejsť celou “revolučnou  majdanutou cestou”, ktorá prinesie so sebou obrovský nárast  ukrajinských problémov a bolesti. Až keď si Ukrajinci na vlastnej koži prežijú všetky negatíva a prejdú štádiom, kedy “revolúcia požerie vlastné deti”, môže prísť prípadne k zmene, to však budú musieť Ukrajinci najprv pochopiť, ako ich Američania zneužili  pre plnenie  svojích protiruských cieľov a plánov.

Už dnes je však zrejmé, že cesta ozdravovania Ukrajiny pôjde okrem iného cez prizmu ukrajinskej asimilácie, už dnes žije takmer 12% ukrajinskej populácie v Rusku, kde prichádza k ich spontánnej rusifikácii. Ukrajincov, ktorí ostávajú žiť v tieni rusofóbie na ukrajinskom území, očakáva bolestná vnútorná katarzia a proces očisty vo vlastnej réžii a vlastnými silami, čo môže trvať dlhšiu dobu. V čele tohto očistného procesu Ukrajiny budú stáť Doneck a Luhansk.

Európsku úniu vníma ako hlavného nepriateľa ešte menej Rusov. Ruskí obyvatelia správne chápu, že aj keď kedysi bola Európa iniciátorom protiruských aktivít, dnes je v roli obete. Európa sa zatiaľ stále nedokáže vymaniť spod nadvlády amerických politických elít. V krajinách EÚ existuje časť rusofóbnych a proamerických politikov, ich pozície sa však postupne oslabujú a do popredia sa dostáva pragmatická časť európskeho politického spektra, ktorá vníma Rusko a Čínu ako partnerov Európy.

Čím skôr sa pragmatickým európskym elitám podarí odstaviť proamerické rusofóbne elity, tým skôr sa vzťahy medzi Ruskom a Európou posunú na diametrálne odlišnú úroveň, výhodnú pre obe strany. Tento proces sa už začal a súbežne s tým, ako bude úspešne pokračovať,  sa bude znižovať aj počet Rusov, ktorí vnímajú Európsku úniu ako hrozbu.

V podobnom duchu ako EÚ vníma väčšina Rusov aj NATO. Rusi správne pochopili, že problémom v rámci NATO podobne ako v rámci EÚ sú len Američania. NATO bez Američanov by nebolo samostatným hráčom, Američania hrajú v NATO, prvé, druhé i tretie husle. Bez nátlaku Američanov by ostatné krajiny NATO nadviazali s Ruskom korektnejšie vzťahy a pravdepodobne by spoločne riešili otázky vlastnej bezpečnosti.

O tom, že situácia v NATO však škrípe svedčí viacero všeobecne známych faktov – napr. turecká politika v Sýrii, kde sa prehlbujú rozpory medzi Turkami a Západom, existujú problematické grécko-turecké vzťahy (oba štáty sú členmi NATO) čoraz viac sa stupňujúci americký tlak na spojencov v NATO (bez tohto amerického tlaku by NATO očakával osud štátov Varšavskej zmluvy, NATO je prežitok Studenej vojny), Brexit a prípadný odchod Veľkej Británie z EÚ by sa mohol odraziť aj na vzťahu Británie k NATO, rozdielny je aj postoj krajín NATO k Ukrajine a otázke jej členstva v NATO a pod.

Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

Ako relatívne minimálnu 4% hrozbu vnímajú Rusi svetový terorizmus a terorizmus vôbec. Pritom v Rusku majú smutné skúsenosti s terorizmom napríklad na Kaukaze (Čečensko, Dagestan, Osetínsko…), v južnom Rusku, alebo v Strednej Ázii (Uzbekistan, Turkmenistan, Tadžikistan, Kirgizsko). Teroristi v minulosti útočili na ruských turistov i civilistov a s vysokou pravdepodobnosťou budú na civilné ciele v Rusku aj naďalej útočiť.

Rusi však situáciu vnímajú ako situáciu, ktorá je pod kontrolou. Ruský vojenský kontingent zlikvidoval teroristov v Sýrii a neumožnil im preliať sa cez Afganistan na Kaukaz a do Strednej Ázie, odkiaľ by bolo možné destabiližovať južné oblasti Ruska. Tento scenár pripravovali Rusku opätovne niektorí predstavitelia amerických elít, ruskí vojaci v Sýrii však túto hrozbu efektívne odstránili, čo neodstránili ruskí vojaci, odstráni ruská rozviedka a tajná služba.

Na chvoste hrozieb sa ocitla ruská “domáca 5. kolóna”, reprezentovaná Navaľnym, Kudrinom a inými proamerickými elitami. To že ako hrozbu vnímajú túto skutočnosť len 2% ruského obyvateľstva svedčí o tom, že Rusi považujú týchto proamerických ruských politických predstaviteľov za marginálny problém a chápu, že v ruskom politickom priestore nemajú títo proamerickí lídri žiadnu šancu na úspech.

Na snímke Alexej Navaľnyj

Proamerických lídrov už Rusi zažili dostatok v čase prezidentovania Borisa Jeľcina na vlastnej koži a táto skutočnosť Rusom stačila. Podobná situácia ako za Gorbačova či Jeľcina sa už jednoducho nebude opakovať, deštruktivizmus ruskej opozície zasiahol konečne smrteľne aj jej vlastné rady. Legitímnym spôsobom sa k moci nemôžu proamerické elity dostať a majdan či farebná revolúcia v Rusku neprichádza do úvahy, pretože už sú podrobne rozpracované spôsoby eliminácie farebných revolúcii, ako sme sa mohli v poslednom období presvedčiť v Honkongu, Venezuele či Iráne.

Gevorg Mirzajan

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:33

Takmer 1000 detí migrantov oddelených od svojich rodín na americko-mexických hraniciach administratívou exprezidenta USA Donalda Trumpa sa napriek dvojročnému úsiliu úradujúceho prezidenta Joea Bidena stále nestretlo s rodičmi.

07:28

Vojna na Ukrajine a Irán boli hlavnými témami štvrtkového stretnutia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Paríži, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

07:26

Rokovania o ukončení vojny na Ukrajine budú možné až vtedy, keď Rusko bude súhlasiť so stiahnutím svojich jednotiek z obsadených území. Uviedol to vo štvrtok nemecký kancelár Olaf Scholz.

07:25

Moldavsko vo štvrtok vyzvalo Ruskú federáciu, aby prijalo jeho prozápadné smerovanie. Informovala o tom agentúra DPA.

Včera 20:29

Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor.

Včera 20:28

Spojené štáty nepovažujú snahy o prekreslenie mapy Európy za “proces vnútornej politiky Maďarska“, odkázal vo štvrtok na Twitteri veľvyslanec USA v Budapešti David Pressman maďarskému ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártóovi.

Včera 20:01

Britská vláda vo štvrtok oznámila, že začne vyšetrovanie, či bolo možné zabrániť bombového útoku v severoírskom meste Omagh.

Včera 20:00

Britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok nevylúčil, že by Británia mohla Ukrajine poslať stíhačky.

Včera 19:51

Rusko má vojenské prostriedky na to, aby dokázalo čeliť západným dodávkam zbraní na Ukrajinu, a bude reagovať na každú zbraň, ktorú použije Kyjev.

Včera 19:34

Vlády Španielska a Maroka uzavreli vo štvrtok dohody vo viacerých oblastiach vrátane migrácie a zvýšenia španielskych investícii v severoafrickej krajine.

Včera 19:01

Štvrtkové pracovné stretnutie Európskej komisie (EK) s ukrajinskou vládou v Kyjeve vyslalo jasný signál o záväzkoch EÚ stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné.

Včera 18:54

PMC Wagner hlási prevzatie kontroly nad obcou Nikolajevka v DĽR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Generál Pavel odhadzuje masku. Je to súčasť niečoho, čo sa týka aj nás?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vyhral voľbu prezidenta tým, že sa tváril extrémne pokojne a zmierlivo. Okamžite po zvolení však zmenil štýl – áno, je to opäť vojak. Na čelo štátu sa dostal práve vo chvíli, keď parlament hovorí o uľahčení mobilizácie. A čo je horšie, nielen český,…

Nie je to vírus ani baktéria. Nad ľudstvom sa vznáša nová hrozba

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Otepľovanie podľa vedcov spôsobuje mutáciu smrteľných hubových infekcií - a lieky sa stávajú neúčinnými. Ich článok bol uverejnený súčasne s televíznym seriálom o zombie apokalypse spôsobenej mykózou. Článok Nikolaja Gurjanova  na portále RIA Novosti vysvetľuje opodstatnenosť týchto obáv Prevzatie kontroly nad telom hostiteľa Americký…

Ako Joea Biden nechtiac spôsobil megazisky ropným spoločnostiam

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Akcionári spoločnosti Exxon sa môžu poďakovať prezidentovi za jeho obmedzenia produkcie fosílnych palív v USA, informuje The Wall Street Journal Pozrite sa na tú iróniu. Prezident Biden urobil pre obohatenie spoločnosti Big Oil a jej akcionárov viac ako Donald Trump alebo ktorýkoľvek iný…

Kyjev premýšľa, kam ukryje 230 000 mŕtvol AFU

0 icon

Kyjev 3. februára 2023 (HSP/svpressa/Foto:Screenshot YouTube)   Ukrajina pochováva mŕtvych v masových hroboch, aby zatajila počet obetí, informujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Ukrajinské ozbrojené sily používajú hlboké delostrelecké krátery na hromadné pochovávanie svojich mŕtvych vojakov na severe Luhanskej ľudovej republiky, aby zakryli skutočné straty, uviedol vojenský expert, podplukovník LĽR vo…

Ruský obchodný reťazec mieri na Slovensko. Čo ponúkne?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Na Slovensko mieri ruský diskontný obchodný reťazec MERE. Plánuje otvoriť 3 až 5 predajní. Politika ruského obchodného reťazca stojí na nízkych nákladoch i maržiach. Cieľom MERE je ponúknuť zákazníkom sortiment o 15 až 30 percent lacnejšie ako konkurencia. Okrem potravín v ponuke nájdete aj…

Ako americká vojenská spoločnosť PMC Mozart utrpela na Ukrajine drvivú porážku

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/kp.ru/Foto:Twitter) NYT: Americká jednotka PMC "Mozart" utrpela na Ukrajine porážku kvôli opilstvu a striptízovým klubom. Americké špeciálne jednotky utiekli z frontovej línie do kyjevských striptízových podnikov. Tému spracovali ruské noviny Svobodnaja Pressa Denník The New York Times uverejnil článok o americkej PMC Mozart. Materiál má názov…

Francúzi odmietli Macronovu lásku k EÚ

0 icon

Paríž 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Ďalších 1,2 milióna ľudí vyšlo včera vo Francúzsku do ulíc, aby protestovali proti plánu Emmanuela Macrona posunúť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Jeho premiérka Elisabeth Borneová cez víkend trvala na tom, že o jeho dôchodkových reformách sa nedá vyjednávať.…

Putin neveriacky: “Rusko opäť ohrozujú nemecké tanky.” Leopardy – začína byť jasné, ako budú Nemci bojovať na Ukrajine

0 icon

Moskva 3. februára 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP) Nemecko je opäť zatiahnuté do boja s Ruskom konštatujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Neuveriteľné, ale pravdivé, Rusku opäť hrozia nemecké tanky, vyhlásil 2. februára ruský prezident Vladimir Putin. Hlava štátu načrtla paralely s obdobím Veľkej vlasteneckej vojny. "Je to neuveriteľné, ale je to pravda, opäť…

RAND Corporation to už chápe

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Pred niekoľkými rokmi vydala RAND správu Overextending and Unbalancing Russia/ Nadmerná expanzia a narušenie rovnováhy v Rusku, píše Helmotz Smith: Tento stručný prehľad je zhrnutím správy, ktorá komplexne skúma nenásilné, nákladovo nenáročné možnosti, ktoré by Spojené štáty a ich spojenci mohli využiť v ekonomickej,…

Je Čína pripravená pomôcť iným nezúčastneným mocnostiam potopiť dolár?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Responsiblecraft/Foto:TASR/AP-Chinatopix)   Peking a Rijád sledujú, ako USA využívajú svoju menu ako tupý nástroj medzinárodnej politiky, píše Amir Handjani pre Responsible Statecraft Na nedávnom výročnom stretnutí svetových elít v Davose saudskoarabský minister zahraničných vecí Mohammad al-Jaddan naznačil, že kráľovstvo je otvorené predávať svoj energetický vývoz do…

NAJNOVŠIE

BLOG

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Generál Pavel odhadzuje masku. Je to súčasť niečoho, čo sa týka aj nás?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vyhral voľbu prezidenta tým, že sa tváril extrémne pokojne a zmierlivo. Okamžite po zvolení však zmenil štýl – áno, je to opäť vojak. Na čelo štátu sa dostal práve vo chvíli, keď parlament hovorí o uľahčení mobilizácie. A čo je horšie, nielen český,…

Nie je to vírus ani baktéria. Nad ľudstvom sa vznáša nová hrozba

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:screenshot)   Otepľovanie podľa vedcov spôsobuje mutáciu smrteľných hubových infekcií - a lieky sa stávajú neúčinnými. Ich článok bol uverejnený súčasne s televíznym seriálom o zombie apokalypse spôsobenej mykózou. Článok Nikolaja Gurjanova  na portále RIA Novosti vysvetľuje opodstatnenosť týchto obáv Prevzatie kontroly nad telom hostiteľa Americký…

Ako Joea Biden nechtiac spôsobil megazisky ropným spoločnostiam

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)   Akcionári spoločnosti Exxon sa môžu poďakovať prezidentovi za jeho obmedzenia produkcie fosílnych palív v USA, informuje The Wall Street Journal Pozrite sa na tú iróniu. Prezident Biden urobil pre obohatenie spoločnosti Big Oil a jej akcionárov viac ako Donald Trump alebo ktorýkoľvek iný…

Kyjev premýšľa, kam ukryje 230 000 mŕtvol AFU

0 icon

Kyjev 3. februára 2023 (HSP/svpressa/Foto:Screenshot YouTube)   Ukrajina pochováva mŕtvych v masových hroboch, aby zatajila počet obetí, informujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Ukrajinské ozbrojené sily používajú hlboké delostrelecké krátery na hromadné pochovávanie svojich mŕtvych vojakov na severe Luhanskej ľudovej republiky, aby zakryli skutočné straty, uviedol vojenský expert, podplukovník LĽR vo…

Ruský obchodný reťazec mieri na Slovensko. Čo ponúkne?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Na Slovensko mieri ruský diskontný obchodný reťazec MERE. Plánuje otvoriť 3 až 5 predajní. Politika ruského obchodného reťazca stojí na nízkych nákladoch i maržiach. Cieľom MERE je ponúknuť zákazníkom sortiment o 15 až 30 percent lacnejšie ako konkurencia. Okrem potravín v ponuke nájdete aj…

Ako americká vojenská spoločnosť PMC Mozart utrpela na Ukrajine drvivú porážku

0 icon

Washington 3. februára 2023 (HSP/kp.ru/Foto:Twitter) NYT: Americká jednotka PMC "Mozart" utrpela na Ukrajine porážku kvôli opilstvu a striptízovým klubom. Americké špeciálne jednotky utiekli z frontovej línie do kyjevských striptízových podnikov. Tému spracovali ruské noviny Svobodnaja Pressa Denník The New York Times uverejnil článok o americkej PMC Mozart. Materiál má názov…

Francúzi odmietli Macronovu lásku k EÚ

0 icon

Paríž 3. februára 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)   Ďalších 1,2 milióna ľudí vyšlo včera vo Francúzsku do ulíc, aby protestovali proti plánu Emmanuela Macrona posunúť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Jeho premiérka Elisabeth Borneová cez víkend trvala na tom, že o jeho dôchodkových reformách sa nedá vyjednávať.…

Putin neveriacky: “Rusko opäť ohrozujú nemecké tanky.” Leopardy – začína byť jasné, ako budú Nemci bojovať na Ukrajine

0 icon

Moskva 3. februára 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP) Nemecko je opäť zatiahnuté do boja s Ruskom konštatujú ruské noviny Svobodnaja Pressa Neuveriteľné, ale pravdivé, Rusku opäť hrozia nemecké tanky, vyhlásil 2. februára ruský prezident Vladimir Putin. Hlava štátu načrtla paralely s obdobím Veľkej vlasteneckej vojny. "Je to neuveriteľné, ale je to pravda, opäť…

RAND Corporation to už chápe

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Pred niekoľkými rokmi vydala RAND správu Overextending and Unbalancing Russia/ Nadmerná expanzia a narušenie rovnováhy v Rusku, píše Helmotz Smith: Tento stručný prehľad je zhrnutím správy, ktorá komplexne skúma nenásilné, nákladovo nenáročné možnosti, ktoré by Spojené štáty a ich spojenci mohli využiť v ekonomickej,…

Je Čína pripravená pomôcť iným nezúčastneným mocnostiam potopiť dolár?

0 icon

Bratislava 3. februára 2023 (HSP/Responsiblecraft/Foto:TASR/AP-Chinatopix)   Peking a Rijád sledujú, ako USA využívajú svoju menu ako tupý nástroj medzinárodnej politiky, píše Amir Handjani pre Responsible Statecraft Na nedávnom výročnom stretnutí svetových elít v Davose saudskoarabský minister zahraničných vecí Mohammad al-Jaddan naznačil, že kráľovstvo je otvorené predávať svoj energetický vývoz do…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Rožky kontra nedeľa

0icon

  Parlament rieši ďalší z nekonečných príbehov – voľnú nedeľu. Niekoľko poslancov otvorilo neriešiteľný problém zo zákonníka práce. Predkladajú návrh na zavedenie nepracovnej nedele. Argumenty prečo mať voľnú nedeľu sú logické: rodina, prerušenie pracovného cyklu, boj proti vyhoreniu, naplnenie jedného prik&aacut

Andrej Sablič

Pravda o vojnách II.

0icon

Verejná žaloba voči zločineckej, makroekonomickej teórii a praxi na základe, ktorej žiadam

Slavěna Vorobelová

Demokratická schizofrénia „liberálnych demokratov“

0icon

Hovorí sa, že kde končí zdravý rozum, tam začína vojenská logika. V skratke to znamená, že to, čo nám v bežnom živote príde doslova nelogické a proti zdravému rozumu, tak pri tvorbe vojenskej taktiky alebo stratégie to môže znamenať aj v&

Ivan Štubňa

Ožívajú nacistické bunky po celej Európe?

0icon

Talianska polícia rozbila nacistickú bunku viazanú na Azov plánujúcu teroristické útoky. Pod týmto názvom priniesol portál Grayzone info

Gustáv Murín

Kauza Budaj a ŠtB? Búrka v šerbli...

0icon

Je bizarné, že akurát Robert Fico, člen Komunistickej strany, ktorej verne slúžil, platil známky a nijako neprotestoval proti metódam ŠtB, a ktorý si November vraj ani nevšimol, má tú drzosť navážať sa do Jana Budaja, ktorý ho organizovaním VPN pripravil o komunistickú kariéru? Keby mal pán Fico v sebe aspoň toľko studu a…

Vášeň v Tebe

Prečo ľudia tlieskajú v lietadle?

0 icon

Známy cestovateľ, bloger, autor knihy Influencer – Milan Bez Mapy – vo svojom aktuálnom krátkom videu vysvetľuje zvyk tlieskať v lietadle po pristáti. Tlieskate aj vy? „Tlieskanie v lietadle, pravdepodobne, začalo ešte v časoch, keď lietanie nebolo tak široko dostupné, bezpečné a lacné ako je dnes,“ vysvetľuje v úvode cestovateľ. Dodáva, že tiež záleží od…

Preplachujete cestoviny alebo nie? Uvarte si ich podľa Jamieho Olivera

0 icon

Cestoviny patria medzi jedno z najobľúbenejších jedál, ak o nich hovoríme v súvislosti s rýchlosťou prípravy. Po uvarení ich preplachujete alebo nie? Ako to robí Jamie Oliver? Svetoznámy britský kuchár pri varení cestovín postupuje podľa jednoduchých krokov. Osvojte si jeho postup  a budete variť cestoviny ako pr

Neviditeľná hrozba, ktorá môže zničiť vaše manželstvo

0 icon

Manželský vzťah môžu zničiť rôzne závislosti. Niektoré sú viditeľné – alkoholizus, drogová závislosť či patologické hráčstvo - gamblerstvo. Iné sú neviditeľné a v mnohých prípadoch považované aj za cenné či hodné obdivu. Práve do druhej skupiny patrí workoholizmus. Workoholizmus je však zabijak. Ničí totiž zdravie - fyzické a duševné, pohodu, potešenie a…

Viete, ako vyprážať šišky, aby nenasiakli takmer žiadny tuk?

0 icon

Chutné múčne jedlo – šišky – milujú nielen deti, ale aj dospelí. Ako ich však vyprážať, aby nenasiakli takmer žiadny tuk? Prinášame niekoľko odporúčaní. Recept na šišky Ak chcete upiecť šišky, ktoré by boli čo najmenej nasiaknuté tukom, je potrebné niektoré ingrediencie pridať už do cesta. Šišky si môže pripraviť…

Požiadal Kate Middleton o selfie. „Som v strese,“ priznal. Takúto odpoveď určite nečakal

0 icon

Kate Middleton v utorok navštívila britské mesto Leeds. Jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal princeznú z Walesu o selfie. Priznal však, že je nervózny. Takúto odpoveď asi nečakal. Princezná z Walesu je známa tým, že sa rada fotografuje s fanúšikmi kráľovskej rodiny. Takže, keď jeden z fanúšikov nabral odvahu a požiadal ju, či by si…

Armádny Magazín

Maďarsko vykonalo rozsiahle čistky v armáde. Orbán zatrhol členstvo Ukrajiny v EÚ

0 icon

Maďarsko, 3. februára 2023 (AM) – Maďarský premiér opäť vylial vedro ľadovej vody na horúce hlavy ukrajinských úradov, ktoré dnes prejavili potešenie v súvislosti s návštevou predstaviteľov EÚ v Kyjeve. Pripomeňme, že v Kyjeve sa otvoril summit Ukrajina-NATO, kam vlakom pricestovali predstavitelia EÚ rôznych úrovní

Čoho sa boja americkí vojaci?

0 icon

USA, 3. februára 2023 (AM) – V januári bola Pentagonom uverejnená správa o UFO, z ktorej vyplynulo, že v roku 2022 nedokázal identifikovať 171 neznámych leteckých objektov. Prípady „vzdušných javov“ sa tým v USA vyostrili.   So záhadným oneskorením, no nakoniec predsa len, vydali americké úrady správu o tom, ktoré z minuloročných javov na nebi zatiaľ

Rusko poslalo na Ukrajinu vojenské roboty na ničenie západných „Leopardov“ a „Abramsov“

0 icon

Rusko, 3. februára 2023 (AM) – Ruské bojové roboty "Marker" dorazili do zóny špeciálnej operácie na Donbas. Tam ich otestujú v reálnych bojových podmienkach. Odborníci plánujú vypracovať algoritmy na vedenie boja v rámci skupiny s robotmi, “hovoria experti. V zóne špeciálnej vojenskej operácie budú testované dve verzie Markera naraz. Jeden z…

Vyjadrenia ruského prezidenta Putina, šéfa zahraničných vecí Lavrova a šéfa rozviedky Naryškina

0 icon

Rusko, 3. februára 2023 (AM) – Prinášame prehľad najnovších vyjadrení čelných predstaviteľov Ruskej Federácie k operácii na Ukrajine a k situácii vo svete.   Hlavné tézy prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina na galavečere na počesť víťazstva v bitke o Stalingrad: ▪️Ideológia

Ukrajina bude mobilizovať aj zdravotne obmedzených mužov. Pokusy o prekonanie Dnepra končia zničením každej jednotky

0 icon

Ukrajina, 3. februára 2023 (AM) – Ozbrojené sily Ukrajiny utrpeli značné straty, keď sa pokúšali prekonať Dneper. Informoval o tom úradujúci guvernér Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo. V komentári pre RIA Novosti poznamenal, že ruská armáda odráža všetky pokusy o prechod a pristátie na ľavom brehu Dnepra, pričom ničí živú silu a…

TopDesať

30+ dokonale načasovaných fotografií z celého sveta

0 icon

Tie najlepšie životné momenty sú neopakovateľné. Preto ľudstvo vymýšľalo rôzne spôsoby, ako ich zachytiť a uchovať naveky. Práve z toho dôvodu vznikli fotoaparáty, či videokamery. Tie nám slúžia už niekoľko desiatok rokov a za tú dobu sa určite podarilo zachytiť nespočetné množstvo vzácnych okamihov. Avšak fotografie v tomto článku sú…

TOP10: Tieto fakty ti jedného dňa zachránia život!

0 icon

Mnohým zraneniam a dokonca aj úmrtiam by sa dalo predísť, keby ľudia vedeli, ako sa v kritických situáciách správne zachovať. Niekedy poznanie jednoduchej skutočnosti môže zvýšiť tvoje šance na prežitie alebo pomôcť zachrániť život niekoho iného. A tieto fakty by ťa mali naučiť, ako sa správať v život ohrozujúcich situáciách. [the_ad…

Práčka naozaj kradne tvoje ponožky! Ako to robí?

0 icon

Opäť sa to stalo! Vyložil si práčku, vyberieš čistú bielizeň a ponožku nenájdeš, hoci si pamätáš, že si ju dával dovnútra. Na tvojej pamäti nie je nič zlé, iba práčka ti... kradne ponožky. Ako sa ukázalo, ponožky a iné drobné predmety sa môžu jednoducho zaseknúť v častiach práčky a nie je to…

Zavádzajúce fotografie, ktoré potrápia tvoj zrak

0 icon

Svet je plný zvláštností. Niektoré veci, ktoré sa dejú v našich životoch sú neuveriteľné. V dnešnom článku ti ukážeme zopár netradičných vecí, ktoré však nie sú skutočné. Tieto zavádzajúce fotografie poriadne potrápia tvoj zrak. Ak sa už bavíme o zvláštnostiach, tak sa určite zhodneme, ak ti povieme, že mnohé zvláštnosti…

10 divných faktov o jedle, o ktorých si doteraz pravdepodobne netušil

0 icon

Jedlo. Jeme ho každý deň, no koľko o ňom v skutočnosti vieme? A práve to sa teraz pokúsime napraviť. Existuje veľa zaujíamvostí o jedle, o ktorých sme doteraz ani my v redakcii nevedeli! Pokúsili sme sa to trochu zamiešať. Niektoré fakty, ktoré sme uviedli, sú zaujímavé, niektoré sú divné a niektoré sa…

FOTO DŇA

Pracovníci dolaďujú posledné prípravy na zápas amerického futbalu NFL Super Bowl pred štadiónom State Farm v americkom meste Glendale

Autor: TASR/AP-Matt York

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali