Viaceré štáty EÚ nesúhlasia s politikou Bruselu, v ktorom sa nachádza najviac proamerických elít, presadzujúcich americké záujmy. Vnútorné napätie rastie aj v jednotlivých členských štátoch Únie, čoraz viac európskych politikov začína upozorňovať na problémy, v ktorých sa EÚ ocitla a štruktúra EÚ sa začína otriasať.
Napätá je aj situácia v Nemecku. Nemecká poslankyňa Andrea Nahlesová z bavorskej CSU (sesterská strana CDU, v čele CDU ktorej stojí čoraz viac neobľúbená premiérka Angela Merkelová), tvrdí, že Nemecko je zrelé k odchodu z Únie. Takéto tendencie sú čoraz bližšie aj Horstovi Seehoferovi (CSU, minister vnútra) a hlave bavorskej vlády Markusovi Söderovi. Práve Markus Söder nahradil v čele CSU Horsta Seehofera, ktorý sa stal ministrom vnútra v novej Merkelovej vláde.
Andrea Nahlesová označuje vnútorné otrasy v Nemecku, Španielsku, Taliansku či Francúzsku, ako aj rozpory medzi Bruselom a členskými krajinami EÚ za hrozbu existencie EÚ. Mnohé krajiny sú už unavené z pravidiel Bruselu, kde sa zabetónovali proamerické elity. Brusel riadi Európsku úniu podľa amerických príkazov a jeho nariadenia poškodzujú členské štáty Únie.
Nemci ako najsilnejšia ekonomika Európy utrpeli kvôli protiruským sankciám najvýraznejšie straty. Takisto snahy Američanov spútať Nemecko a obmedziť mu prístup k ruskému plynu a surovinám, tvrdé útoky Američanov voči Nemecku v oblasti automobilového priemyslu, zavádzanie amerických ochranných ciel a pod. zapríčiňujú nespokojnosť Nemecka a snahy nemeckých elít zbaviť sa nátlaku Bruselu a Washingtonu. Nemci čoraz viac upierajú svoj zrak smerom na východ, kde sa nachádza Čína, Rusko, Irán a iné ázijské krajiny, na ktorých sa Nemci dokážu presadiť.
Konflikt v rámci EÚ s rozširuje, viacero starých členských krajín EÚ zápasí s vnútornými problémami a zdá sa, že rozkol v EÚ sa bude rozširovať aj naďalej.
Je možné, že by sa situácia v EÚ zlepšila, ak by prišlo k postupnému odpútaniu EÚ od USA a proces izolácie USA by sa prehĺbil.