Prihlášku na patent podala štátna korporácia v roku 2017. Uvádza sa v nej, že povel na sebazničenie má byť odvysielaný zo Zeme v prípade ukončenia použitia družice alebo jej vyradenia z prevádzky.
Družica sa má “vypariť” pôsobením faktorov kozmického priestoru, predovšetkým ide o ohriatie. Autori preto navrhujú vyrábať súčiastky takýchto prístrojov z materiálov, ktoré majú vlastnosť sublimácie (prechodu pri ohrievaní z tuhého do plynného stavu mimo tekutú fázu).
Navrhuje sa tiež napríklad pokrývať rozložiteľný materiál družíc zvláštnou ochrannou vrstvou, ktorá sa potom odstráni, alebo vykonávať automatické ohrievanie družice na teplotu tavenia jej súčiastok.
Vynález má za cieľ skrátiť dobu existencie prístroja na obežnej dráhe.
Kozmické smeti
Problém kozmických smetí znepokojuje už dávno vedcov a inžinierov. V roku 2016 odborníci Roskosmosu dospeli k záveru, že keď sa tento problém nebude riešiť, za 100 až 200 rokov sa môže rozvoj vesmírnej aktivity zastaviť, pretože celá obežná dráha okolo krajiny bude zasypaná úlomky prístrojov.
Podľa informácie programovej kancelárie NASA pre kozmické smeti sa 1. apríla nachádzalo na obežnej dráhe 19404 umelých objektov. Ruské ministerstvo obrany zo svojej strany oznámilo, že 1. januára bolo v jeho katalógu vyše 16 tisíc kozmických objektov. Z toho 13 percent tvorili fungujúce družice a všetko ostatné boli kozmické smeti. Podľa odhadov Roskosmosu sa nachádza teraz v priestore okolo zeme 600 až 700 objektov kozmických smetí s veľkosťou cez jeden centimeter.
V závislosti na výške obežnej dráhy sa na nej môžu družice nachádzať niekoľko dní až mnoho tisíc rokov. Obežné dráhy vyššie ako 36 tisíc kilometrov sa označujú za “pohrebné”. Prevádzajú sa na ne totiž prístroje, ktoré svoju misiu ukončili. Ešte existuje jeden spôsob, a to je navádzanie družíc z nízkych obežných dráh do atmosféry, v ktorej zhoria. Okrem toho sa vyvíjajú v rôznych krajinách nové spôsoby likvidácie kozmického smetia – harpúny, siete a zužitkovanie na obežnej dráhe.
Už predtým bolo oznámené, že ruskí vedci spolu so zahraničnými kolegami skúmajú možnosť inštalácie lasera na ISS pre likvidáciu smetí, ktoré prekážajú letu stanice.