Roman Michelko: Kríza v ÚPN, alebo hodina po dvanástej

Bratislava 15. júna 2017 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

V súvislosti s novelou zákona o ÚPN, sa začínajú vytvárať bájky a legendy s cieľom, zakryť skutočnú podstatu problému

Ten pramení z jednoduchého faktu. Súčasný predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák vo svojej funkcii dlhodobo a fatálne zlyhal. Už jeho nominácia bola veľmi nešťastná a svedčí o tom, že vládne strany pri obsadzovaní množstva postov konajú náhle, improvizovane, bez hlbšieho uváženia a preto niektoré takéto nominácie skončia nešťastne. Ondrej Krajňák, je presne tento prípad.

Na snímke predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák

Na svoju funkciu sa ani zďaleka nekvalifikoval, ani osobnostne, a už vôbec nie odborne. Dnes je už úplne jasné, že je najmenej kompetentným členom Správnej rady ÚPN. To by však nemusel byť až taký problém, ak by mal v sebe elementárnu ľudskú pokoru, súdnosť a schopnosť uvedomiť si, že vedie inštitúciu, ktorá má v značnej miere samosprávny charakter a všetky svoje plány a koncepcie, ale aj zásadnejšie rozhodnutia, môže presadiť len v prípade, ak o tom presvedčí správnu radu. Je zjavné, že svoje postavenie  poňal úplne inak. Keď pochopil, že jeho viaceré nekompetentné návrhy narážajú na odpor v správnej rade, začal sa chovať ako despotický vládca. Veľmi skoro sa tak dostal do ostrého konfliktu nielen s dozornou radou, ale aj s celou správnou radou. Treba pritom zdôrazniť, že správna rada pozostáva z rôznych osobností, ktoré prirodzene majú na rôzne veci odlišné, ba miestami až protichodné názory.

Správna rada je kreovaná z troch zdrojov, tretinu členov menuje vláda, tretinu parlament a tretinu prezident. Menovanie prebieha v rozličnom čase a už tento spôsob kreovania je zárukou toho, že členovia správnej rady, nie sú takpovediac z jedného cesta. Krajňákovi sa však podarilo nemožné – popudil proti sebe všetkých členov správnej a dokonca aj dozornej rady. Členovia správnej rady už v roku 2014 napísali list adresovaný Národnej rade Slovenskej republiky s výzvou riešiť neúnosnú situáciu – v liste sa doslovne hovorí o „stave úplného rozvratu“, pričom je otázne, prečo sa to neriešilo už vtedy. Krajňák už od začiatku otvorene bránil Dozornej rade vo výkone jej kontrolnej funkcie. Neumožňoval jej členom prístup k dokumentom týkajúcich sa použitia finančných prostriedkov ústavu, ktorých nakladanie bolo očividne netransparentné a pohybovalo sa na hrane zákona. Výbor NR SR pre ľudské práva bol nakoniec nútený odporučiť dozornej rade, aby v otázke nakladania s finančnými prostriedkami na ústave dala podnet na prešetrenie Najvyššiemu kontrolnému úradu. A aby toho nebolo málo pán Krajňák podal dve súdne žaloby na vlastnú inštitúciu a sám osobne spochybnil zákon NR SR o ÚPN ako nevyhovujúci a nedostatočný. Krízová situácia na ústave vyústila až do takého štádia, že Krajňák arogantne odmietol otvoriť zasadnutie správnej rady so zámerom znefunkčniť tento hlavný orgán ústavu. Správna rada, ako aj dozorná rada, dlhodobo upozorňovali výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny na nepriaznivú situáciu v ústave. Bohužiaľ, výbor na tieto podnety dostatočne nereagoval a fatálne ich zanedbal. To je aj jeden z hlavných dôvodov, prečo sa ústav dostal do vnútorného rozvratu.

Na snímke politológ Roman Michelko

V dôsledku toho na ÚPN nastalo bezvládie, alebo skôr bezprávie, keď predseda správnej rady začal ostentatívne ignorovať tento orgán, ba dokonca ho, ako už bolo spomenuté zažaloval na súde. Súdnou žalobou chcel dosiahnuť, aby súd definoval jeho kompetencie. Všetky čiastkové súdy prehral a dnes je toto podanie na Najvyššom súde.  Nehovoriac o iných prehratých súdnych kauzách, ktoré daňových poplatníkov stoja a budú stáť nemalé peniaze. ÚPN sa po štyroch rokoch  na čele s Krajňákom dostal do úplného právneho rozvratu, ktorého dôsledkom je o.i. radikálny pokles odborných výstupov inštitúcie: publikácií, výstav, konferencií či filmov. Napokon nič viac nedokazuje odborné a manažérske „kvality“ predsedu, filmového režiséra, ako fakt, že od roku 2013 ÚPN vyprodukoval jediný dokumentárny film, kým pred jeho nástupom ich bolo vyprodukovaných niekoľko ročne. Je smutné, že takýto stav nastal už v prvých mesiacoch jeho pôsobenia na čele ÚPN, a bolo jasné, že to môže vyriešiť len zákonodarca. Novela zákona o ÚPN priam systémovo zabraňuje tak fatálnemu zlyhaniu, akého sme dnes na ÚPN svedkami.

Podobnej situácii sa predíde už samotnou voľbou predsedu správnej rady. Práve správna rada si totiž po novom bude z vlastného stredu voliť svojho predsedu. Tým sa predíde situácii, v akej sa nachádza dnes. Tento nový spôsob má aj ďalšie výhody. Za daných okolností je podstatne pravdepodobnejšie, že na čelo ÚPN sa dostane všeobecne vážená a rešpektovaná osobnosť, nie nominant politikov, ktorí výber súčasného kandidáta zjavne podcenili a stačilo len to, že najmenej vadil. Mimochodom, aj po novele zákona o ÚPN má Krajňák úplne rovnakú šancu obhájiť svoj post spolu s ďalšími ôsmymi členmi tohto orgánu. Ak sa tak nestane, nebude to kvôli zásahu politikov, ale kvôli jeho profesným a ľudským (ne)kvalitám. Na záver ešte trochu faktografie. Treba zdôrazniť, že  Krajňák sa stal predsedom správnej rady v čase samovlády Smeru-SD, teda bez akýchkoľvek koaličných partnerov a práve preto sa ním stal len z milosti tohto politického subjektu. O to trápnejšie a smiešnejšie vyznieva, ak kolegov zo správnej rady označuje ako politických nominantov Smeru a SNS. Do tejto skupiny však zaradil aj nominanta prezidenta Kisku.

Chcel nás tým snáď pán Krajňák presvedčiť, že prezident Kiska je figúrkou v rukách Smeru a SNS? Najtrápnejšie na tom všetkom je, že ľudia z jeho okolia sa snažia vytvoriť legendu o tom, že novela zákona o ÚPN  má nejaký súvis s procesom so šéfom ANO Andrejom Babišom. Pre ľudí, ktorí aspoň trocha vidia do veci, je jasné, že je to extrémne hlúpa a ľahko priehľadná lož. V celej správnej rade, medzi pracovníkmi a všetkými zúčastnenými je absolútny konsenzus v tom, že spis agenta Bureša (krycie meno A. Babiša) je pravý a tým pádom A. Babiš bol aktívnym a vedomým spolupracovníkom ŠTB. Problém nie je na ÚPN, ani nikde v politických kruhoch, v tejto kauze ja na slovenskej strane sporu absolútny konsenzus. Problém je v tom, že bývalí riadiaci dôstojníci ŠTB, ktorí agenta Bureša riadili, za záhadných okolností zásadne zmenili výpovede v tom zmysle, že si všetko, čo je v spise vymysleli a že vlastne s Babišom nespolupracovali. Práve tieto tvrdenia korunných svedkov dostali proces s Babišom do dôkazovej núdze, čo ale nie je záležitosť ÚPN, ale súdov. Zneužitie kauzy „Babiš“ pri novelizácii zákona o ÚPN je nekonečne trápnym a priehľadným trikom, na ktorý nemožno naletieť. Musíme teda veriť, že parlament zákon na jeseň novelizuje a hrôza bez konca na ÚPN sa konečne skončí.

Roman Michelko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

CitizenGO vyzýva: Nedovoľme neetické nakladanie s embryami a látkami ľudského pôvodu

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/CitizenGO/Foto: Pixabay)   Európska komisia chce uľahčiť cezhraničnú výmenu látok ľudského pôvodu a prístup k nim. Patria sem pohlavné bunky – spermie a vajíčka,  embryonálne kmeňové bunky či dokonca aj ľudské embryá. Prostredníctvom organizácie CitizenGO inicioval aktuálne petíciu voči tejto idei Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku adresovanú…

Američania sú v otázke Severnej Kórey a Číny oveľa menej jastrabí ako politické elity

0 icon

Washington 7. februára 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)   Nový prieskum tiež ukázal zvýšenú podporu oficiálneho ukončenia kórejskej vojny Podľa prieskumu, ktorý v piatok zverejnila agentúra Harris Poll, veľká väčšina Američanov podporuje rozhovory zamerané na zníženie napätia so Severnou Kóreou a Čínou. Výsledky sú v rozpore s názorom vo Washingtone, kde sa…

Kedy Elon Musk spí? Miliardár hovorí o problémoch s Twitterom a bolestiach chrbta

0 icon

Washington 7. februára 2023 (HSP/wsj/Foto:Facebook)   Na súdnom procese s Teslou a v tweetoch manažér dáva nahliadnuť do osobných problémov pre The Wall Street Journal "Včera v noci som mal problémy so spánkom, takže bohužiaľ nie som v najlepšej forme," povedal nedávno miliardársky podnikateľ právnikovi počas súdneho procesu v San…

Kolínsky súd potrestal dvoch mužov za výtržnosti pred duelom v Nice

0 icon

Dvaja Kolínčania dostali podmienečný trest odňatia slobody za výtržnosti pred septembrovým zápasom Európskej konferenčnej ligy (EKL) medzi Nice a 1. FC Kolín (1:1).

Na strednom Slovensku platia výstrahy pred nízkymi teplotami

0 icon

Na strednom Slovensku môžu v utorok v noci teploty klesnúť na mínus 15 až mínus 18 stupňov Celzia. Výstraha platí od 20.00 h do stredy (8. 2.) rána.

Poľskí konzervatívci kritizujú snahu EÚ prevziať kontrolu nad lesmi

0 icon

Varšava 7. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Pixabay)   EÚ sa snaží prevziať kontrolu nad lesmi všetkých krajín v rámci svojho najnovšieho uchopenia moci, informuje Remix News Výbor Európskeho parlamentu zodpovedný za životné prostredie navrhol, aby členské štáty stratili právomoc rozhodovať o riadení lesného hospodárstva. Výbor Európskeho parlamentu navrhuje zmenu zmluvy, ktorou by…

Matoviča vyprovokovala karikatúra “Denníka N(enávisť)”

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:TASR- Martin Baumann)   Exminister a expremiér Igor Matovič (OĽaNO) je povestný svojou komunikáciu na sociálnych sieťach.  V poslednom období nejeden status venuje Denníku N. Inak tomu nebolo ani dnes Matovič tentokrát reagoval na ich karikatúru, na ktorej ho znázornili po boku Roberta Kaliňáka a Roberta…

Prigožin vs. Šojgu

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:Facebook, TASR/AP-Dmitry Astakhov, Sputnik, Government Pool Photo via AP)   Prigožin odmietol kritiku Šojgu a ruského ministerstva obrany, ktorí opäť nedokázali oceniť prednosti PMC Wagner Ruský minister obrany Sergej Šojgu predtým uviedol , že ruské jednotky v priebehu bojových operácií obsadili Soledar, Kleščevku, Krasnopolje, Blagodatnoje, Lobkovoje…

Bukovský: Rúška bránia prenosu na menej ako 5 %. A čo teraz, páni novinári, členovia Kovidbyra?

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:   Cochrane Library je nezávislé združenie vedcov z celého sveta, ktorí spracovávajú informácie z medicínskeho výskumu. Na závery ich výskumu sa bližšie pozrel lekár Igor Bukovský Bukovský upozorňuje, že najnovšia analýza spomínaného združenia sa zamerala na to, či rúška a respirátory N95 majú zásadný ochranný…

Protiútok AFU pri Artemovsku bol zmarený kvôli klamstvu veliteľov: čo sa stalo

0 icon

Bratislava 7. februára 2023 (HSP/Foto:Screenshot Twitter)   3. a 4. februára sa jednotky 14. a 67. mechanizovanej brigády ukrajinských ozbrojených síl dvakrát pokúsili o protiútok s delostreleckou podporou pri obciach Kuzemivka a Berestovoje (25 km severozápadne od Svatova), ale v oboch prípadoch sa útoky zastavili pre nemožnosť presunu delostrelectva Značný…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Zatuchnutá mrvenica

0icon

Našou národnou vlastnosťou je atomizácia. Mali by sme si to priznať a hľadať nápravu. Miesto toho sa drobíme ako mrvenica (posýpka na koláč). Narastá počet rozdelených rodín, počet politických strán, počet antagonistických médií, dokonca sa štiepia právnici aj policajti. To je fakt. Rovnako je fakt, že ryba smrdí od hlavy.

Pavol Sokol

Ruská armáda drví ukrajinskú armádu. Nenávratné straty ukrajinskej armády už presiahli milión vojakov

0icon

Začnem výpočtom nenávratných strát ukrajinskej armády, ktoré už podľa odhadov predstavujú: - ca. 300 000 mŕtvych ukrajinských vojakov  - ca. 150 000 nezvestných ukrajinských vojakov - ca. 600 000  zranených ukrajinských vojakov   Spolu má teda ukrajinská

Erik Majercak

Prečo sa ultra bohatí hrajú na filantropov, alebo tomu podobné?

0icon

Bill Gates, hoci neprogramátor, nelekár je majiteľom Microsoftu, financuje WHO a samozrejme so ženou majú svoju nadáciu, o ktorej hovoria, že je to príspevková organizácia, založená na daroch a robí neziskovú činnosť. Teraz nejdem písať o tom aký je to zloduch, veď už som sa mu trošku venoval v starších blogoch, ale čo robia ľudia…

Ivan Štubňa

Bude Slovensko susediť s Ruskom? Je to možné…

0icon

  Američania si začínajú uvedomovať, že zástupnú vojnu proti Rusku na Ukrajine prehrali… Švajčiarsky Neue Zürcher Zeitung (NZZ) uverejnil článok, v ktorom píše, že USA ponúkli Rusku a Ukrajine riešenie skončenia vojensk&ea

Milan Šupa

Sú slová o Spravodlivosti Pána od diabla?

0icon

   To, čo píšete je diabla! Takáto bola jedna z reakcií na môj článok s názvom: O ruke Pána, ktorá bije, a o jeho druhej ruke, ktorá lieči a pomáha.    Konkrétne sa v nej hovorilo toto:    „Vo svojom článku ste napísali, že: „Tak, ako matka dňom

Vášeň v Tebe

Rozprávajú v spánku viac muži alebo ženy? Ktoré slovo je najčastejšie?

0 icon

Asi sa vám už ako rodičom stalo, že uprostred noci vás zobudilo rozprávanie. Rozprávanie vášho dieťaťa, ktoré však spalo. Odborne sa rozprávanie v spánku nazýva - . Lekárka Verena Elson vysvetľuje, že počas spánku rozpráva asi každé druhé dieťa. S príchodom pu

Eva Medusa si dala odstrániť ušnice a nosné dierky. Chce vyzerať ako mýtická bytosť. Prečo?

0 icon

Sú ľudia, ktorým sa určité zviera páči natoľko, že sa ním túžia stať. Veria totiž, že nie sú ľudia a patria do iného tela. Tiamat Eva Medusa sa narodila ako Richard Hernandez a tvrdí o sebe, že srdom je dračica. Eva Medusa svojmu presvedčeniu prispôsobuje aj svoj vonkajší vzhľad, aby sa čo najviac…

360 Live Studio Session #3 Jana Krištof Lehotská pokračuje v live verziách svojich piesní

0 icon

Country stále žije! Aj tak by sa dal začať článok o tretej skladbe, ktorú Jana vydala ako tretiu v poradí v rámci predstavovania svojich piesní v živom prevedení zo svojho štúdia. „Táto pesnička je pre mňa špeciálna. Vystihuje ma pravdepodobne najviac, aj keď každá pieseň som vlastne ja a moje myšlienky. K tejto pesničke máme…

Podradné a absolútne neprípustné? Braňo Mojsej búra mýty

0 icon

Spevák a bývalý manžel košickej podnikateľky Nory – Braňo Mojsej – zmenil svoj život. Kým v minulosti zapĺňal stránky webových portálov, novín a časopisov vďaka svojim škandálom, dnes sa o ňom píše v súvislosti s osvetou, ktorú začal uskutočňovať. Spevák si prešiel obdobím svojho života, kedy bol závislý od alkoholu. Drinky a ďalšie alkoholické nápoje vymenil za…

Manželia Vinczeoví v tanečnej show: Kto bude s bábätkom? Prečo padlo slovo automaty?

0 icon

Manželia Vinczeoví - Viktor a Adela - sa od konca minulého roka tešia z malého bábätka. O dieťatku dvojica nemôže nič prezradiť, pretože museli podpísať mlčanlivosť. O tom však, ako oni dvaja prežívajú príchod nového člena, rozprávať môžu. S blížiacou sa novou sériu populárnej tanečnej show Let´s Dance mnohých zaujíma, kto bude s dieťatkom, keď obaja…

Armádny Magazín

Ako Kolčak a Denikin bojovali za záujmy kolektívneho Západu

0 icon

Slovensko, 8. februára 2023 (AM) –  Pri príležitosti 100. výročia ukončenia občianskej vojny a intervencie v Sovietskom Rusku   Každý dospelý človek vie, že v rokoch 1918 až 1922 sa v dejiná

Aké nové zbrane Pentagon testuje na Ukrajine

0 icon

Ukrajina, 8. februára 2023 (AM) – Rozsiahle prezbrojenie svojej armády, predovšetkým pozemných síl a námornej pechoty, uskutočňujú Spojené štáty keď poskytujú Kyjevu rozsiahlu vojenskú pomoc. Proces sa začal ešte pred konfliktom na Ukrajine, no od jeho začiatku sa výrazne zrýchlil. Keďže staré zásoby zbraní sa vo v

Americké námorníctvo spustilo na svojich vojenských základniach cvičenia proti sabotážam. Problémom sú budúce výsadkové plavidlá

0 icon

USA, 8. februára 2023 (AM) – Spojené štáty spustili námorné protiteroristické cvičenie zamerané na prípravu čeliť potenciálnym bezpečnostným hrozbám vo vojenských zariadeniach. Manévre sa budú konať od 6. do 17. februára s kódovým označením „Citadel Shield – Solid Curtain 2023“.   Na základe tlačovej správy amerického námorníc

Šéf Čečenska Kadyrov: Po Ukrajine je na mape Poľsko

0 icon

Ukrajina, 7. februára 2023 (AM) – Šéf Čečenska sa vyjadril k množiacim sa rusofóbnym a protiruským útokom predstaviteľov poľských politických elít. Pripomeňme, že len v posledných dňoch predstavitelia poľských úradov urobili niekoľko protiruských vyhlásení, vrátane potreby „vytvoriť železnú oponu do neba, aby sa ohradili pred Ruskom“. A exprezident Poľska Lech

Ukrajinský bezpilotník niesol do Moskvy 120 kg bombu

0 icon

Rusko, 7. februára 2023 (AM) – Na mieste havárie ukrajinského bezpilotného lietadla pri Kaluge sa našla letecká bomba OFAB-100-120 a submunícia v tvare šípu. Ukrajinský Tu-141 „Striž“ niesol do Moskvy 120 kg bombu. Na zásah hlboko do ruského územia bol opäť použitý sovietsky dron  s pripevnenou leteckou bombou. Bezpilotné lietadlo preletelo na…

TopDesať

Fotky, ktoré vyvedú z miery nielen perfekcionistov

0 icon

Nasledujúce fotky ti ukážu, že nie všetko vždy vyjde podľa tvojich predstáv. Veľmi dôležité však je nenechať sa vyviesť z miery. Ako sa vraví: nikdy nie je tak zle, aby nemohlo byť horšie. Tieto fotky sú dôkazom toho, že ľudská kreativita je občas veľmi nevyspytateľná. A práve vďaka nej potom vznikajú nápady,…

V 32 rokoch zarába 39 000 dolárov mesačne, pracuje iba 30 minút denne

0 icon

Vždy ho priťahoval luxus, no predpokladal, že vstupná bariéra je neprekonateľná a mimo jeho možností. Dnes zarába 39 000 dolárov mesačne a navyše pracuje iba 30 minút denne. Znie to ako sen? Vidíš tam háčik? Zdá sa ti to ako lacná reklama, ktorú vídavaš denne na internete? Môžeme ťa ubezpečiť,…

Chceš ušetriť? Nikdy nemíňaj svoje peniaze na nasledujúce veci

0 icon

Chceš ušetriť peniaze? Nikdy nemíňaj svoje peniaze na nasledujúce veci a možno sa ti podarí trocha ušetriť. Hlavne v týchto ťažkých časoch sú tieto rady prospešné. Veľa ľudí v poslednom období zostalo bez práce, alebo má obmedzenú možnosť chodiť pracovať za normálnu plácu. Hold, zúfalé situácie si vyžadujú zúfalé riešenia. V týchto…

Včely: 5 zaujímavostí o našich lietajúcich kamarátoch

0 icon

Včely sú pre náš ekosystém najdôležitejšie a preto by sme sa o nich mali zaujímať oveľa viac. V žiadnom prípade by sme ich nemali brať ako otravný hmyz (na rozdiel od komárov - ble). Pozri sa teda s nami na 5 fascinujúcich zaujímavosti o našich lietajúcich kamarátoch. 5. Existuje 25…

Týmito vecami muži priviedli ženy do šialenstva

0 icon

Muži niekedy dávajú svojím ženám poriadne zabrať! Ich návyky sú niekedy zvláštne a ženy tak privádzajú do šialenstva. Často sa stáva, že z páru je neporiadnejší práve muž. Ženy tak často musia svojim chlapom prízvukovať, že oblečenie by malo byť zavesené, špinavé oblečenie zasa patrí do koša na prádlo a…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali