NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

Vo večerných hodinách môžu prísť na územie západného Slovenska búrky a na juhozápade večer a počas noci silnejšie zafúka. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav. Vydal preto výstrahy prvého stupňa. Do 20.00 h naďalej trvajú na väčšine územia aj výstrahy pred vysokými teplotami.

Včera 19:20

Väčšina francúzskych jadrových elektrární môže byť na základe rozhodnutia regulačného orgánu v oblasti jadrovej energetiky v prevádzke 50 rokov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa vo štvrtok odvolala na vyhlásenie francúzskeho Úradu jadrovej bezpečnosti (ASNR).

Včera 19:12

Neďaleko obchodného centra vo fínskom meste Tampere vo štvrtok poobede útočník pobodal niekoľkých ľudí. Miestna polícia oznámila, že zadržala jednu osobu a verejnosti už nehrozí nebezpečenstvo. Informovala o tom správa agentúr Reuters a AP.

Útok nožom vo Fínsku
Na snímke policajná páska pred nákupným centrom po útoku nožom v meste Tampere na juhu Fínska / Foto: TASR/AP-Saara Peltola/Lehtikuva via AP
Včera 19:10

Nemecká polícia informovala, že vo štvrtok boli pri útoku „nebezpečným predmetom“ v diaľkovom vlaku v Bavorsku ľahko zranení najmenej štyria ľudia. Incident sa udial medzi mestami Straubing a Plattling na linke do Viedne, páchateľa zadržali. Informovali o tom správy agentúr AP a DPA.

Podľa agentúry AP útočník použil sekeru. Vo vlaku sa v tom čase nachádzalo asi 500 pasažierov.

Včera 19:06

USA plánujú na budúci týždeň v Osle rokovania s Iránom o jadrovom programe, informuje Axios.

Podľa zdrojov oboznámených s priebehom rokovaní plánuje vyslanec Bieleho domu Steve Whitcoff stretnúť sa s iránskym ministrom zahraničných vecí Abbasom Aragčím budúci týždeň v Osle, aby obnovili rokovania o jadrovom programe.

Zdroje uviedli, že konečný termín ešte nie je stanovený.

Včera 18:56

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio oznámil, že zrušil svoju prvú návštevu Indo-tichomorskej oblasti, ktorá zahŕňa Japonsko a Južnú Kóreu, s odôvodnením, že „zdôrazňuje dôležitosť Blízkeho východu“ – informovala agentúra Nikkei Asia.

Včera 18:52

Ukončenie dodávok zbraní Ukrajine zo strany USA je signálom na zvýšenie dodávok zo strany EÚ, vyhlásila Ursula von der Leyenová.

Včera 18:33

Rozhovor Putina a Trumpa trval viac ako hodinu, informoval Kremľ. Už sa skončil.

Včera 18:18

Svet potrebuje stretnutie na úrovni lídrov Ukrajiny a Ruskej federácie, vyhlásil Zelenskyj.

„V Rusku rozhoduje len Putin, preto je na dosiahnutie mieru potrebné stretnutie na úrovni lídrov,“ povedal.

Včera 18:03

Britský premiér Starmer môže odstúpiť už o niekoľko mesiacov, informuje Sky News.

Podľa televíznej stanice predstavitelia vládnucej Labouristickej strany už varovali Kira Starmera, že bude musieť odstúpiť v priebehu niekoľkých mesiacov, ak „vláda bude naďalej fungovať zle“.

Rozhodnutie bude údajne prijaté, ak labouristi dosiahnu zlé výsledky v májových voľbách v budúcom roku vo Walese, Škótsku a Londýne.

Včera 17:49

V ruskom Petrohrade bola zrušená hlavná vojenská námorná prehliadka na Deň námorníctva (27. júla) z bezpečnostných dôvodov, informujú miestne médiá s odvolaním sa na zdroje.

Podľa ich informácií bola príprava na prehliadku zastavená pred pár dňami: boli prerušené nácviky peších oddielov, ktoré tradične uzatvárajú slávnostné podujatia na Senátnom námestí.

Oficiálne zrušenie prehliadky zatiaľ nebolo oznámené, ale ani jej konanie nebolo potvrdené, konštatujú médiá.

Včera 17:40

Šesť hodín bojovali českí hasiči v stredu popoludní s plameňmi, kým sa im podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru v blízkosti areálu muničného skladu v okrese Litoměřice. Horela tam plocha s rozlohou zhruba štyroch hektárov a z oblasti sa ozývali výbuchy starej munície. Informuje o tom web TN.cz.

Včera 17:32

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa vo štvrtok na Úrade vlády (ÚV) SR v Bratislave stretol s prezidentom Maďarska Tamásom Sulyokom. Obaja počas rokovania potvrdili výbornú úroveň slovensko-maďarských vzťahov.

Fico Sulyok
Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) a prezident Maďarska Tamás Sulyok počas spoločného stretnutia na Úrade vlády SR v Bratislave / Foto: TASR-Jaroslav Novák
Čítať viac | Včera 17:19

Telefonický rozhovor Putina a Trumpa prebieha práve v týchto minútach, vyhlásil tlačový tajomník Kremľa Peskov.

Včera 17:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

RNDr. Igor Šarmír: „Transatlantická dohoda: od počiatočného entuziazmu k rozpačitému finále s nejasným koncom“

Problematikou TTIP /Transatlantickej dohody/ sa zaoberajú viacerí odborníci a analytici. Väčšina sa prikláňa k tomu, že je to ďalší krok k podriadeniu Európy „svetovému lídrovi“ Spojeným štátom. Horúčkovité debaty pokračujú každý deň

❚❚
.

Dnes pre našich čitateľov prinášame komentár ďalšieho odborníka RNDr. Igora Šarmíra, ktorý objektívne popisuje viaceré plusy a mínusy TTIP. Igor Šarmír je absolvent Prírodovedeckej fakulty UK. Ašpirantúru si urobil vo Francúzsku, doktorandskú prácu obhájil na Univerzite Paríž VII. V oblasti poľnohospodárstva a potravinárstva pracuje 20 rokov, v súčasnosti je riaditeľom Odboru potravinárstva a obchodu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK). Okrem toho je od roku 2010 členom Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (EHSV).

Igor Šarmír píše: „Na počiatku bolo Slovo a to slovo bolo u Boha a to slovo bolo Boh“. Týmto známym úvodom evanjelia podľa Jána sa dali celkom presne parafrázovať bohorovnosť a nadšenie kompetentných, keď zhruba pred tromi rokmi oznamovali blížiace sa otvorenie rokovaní o budúcej Transatlantickej Dohode v oblasti Obchodu a Investícií (TTIP). Zámerom navodenia slávnostnej nálady bolo pripraviť verejnosť, že sa chystá niečo veľké, čo radikálne vyrieši bolestné problémy súvisiace s dôsledkami finančnej krízy (dlhová kríza, úsporné opatrenia, nezamestnanosť, zníženie životnej úrovne u veľkých častí európskej populácie …).

Tým bohom mala teda byť TTIP a zároveň všetci tí, ktorí sa zaslúžili o nastolenie tejto témy na program dňa, pretože podľa nich odstránenie bariér pre obchod a investície medzi dvomi najsilnejšími ekonomikami sveta malo zázračným spôsobom prispieť k nájdeniu východiska zo súčasného marazmu. Táto téza bola prezentovaná s takou presvedčivosťou a naliehavosťou, že spochybnenie jej pravdivosti sa rovnalo nielen prekročeniu akceptovateľnej hranice slušnosti, ale rovno rúhaniu sa.

.

Lenže stalo sa niečo neočakávané: na rozdiel od podobných „projektov“ minulosti (konkrétne dohoda s Kanadou CETA, ale i stovky bilaterálnych investičných dohôd členských štátov), ktoré sa uzatvorili bez toho, aby im niekto venoval zvýšenú pozornosť, členovia európskej občianskej spoločnosť takémuto „božstvu“ tentoraz nielenže odmietli na slovo uveriť, ale dokonca prejavili nedostatok taktu, dôvery a politickej korektnosti tým, že sa vytrvalo pýtali a žiadali dôkazy.

Protagonisti TTIP boli teda nútení vyjsť zo svojej ulity a pustiť sa do komplikovanej vysvetľovacej kampane, čoho boli v predchádzajúcich prípadoch ušetrení. Výsledkom je ale to, že čím viac sa diskutuje, tým viac je „božstvo“ spochybňované a odpor proti TTIP narastá. Preto sa dnes vôbec nevie, kedy budú rokovania ukončené (optimistická predpoveď spred 3 rokov hovorila o konci roku 2015), ani čo vlastne z pôvodne nespochybniteľných uholných kameňov budúcej dohody ostane a vlastne ani to, či TTIP bude vôbec niekedy podpísaná, ratifikovaná a nadobudne účinnosť. Zámerom nasledujúcich riadkov je urobiť stručný prehľad rozhodujúcich udalostí, z ktorých mnohé sa stali v priebehu posledných mesiacov.

Cieľom dohody je teda odstránenie existujúcich administratívnych prekážok pre obchod a investície medzi USA a EÚ. Je to jedna z množstva podobných bilaterálnych zmlúv, ktoré sa dnes pripravujú, pričom v prípade obchodu ide u významných ekonomických blokov naozaj o začiatok, zatiaľ čo v prípade investícií bolo už za posledné roky podpísaných množstvo takýchto dohôd menšieho významu (na úrovni členských krajín EÚ).

Boom bilaterálnych dohôd priamo súvisí so zablokovaním podobného úsilia na multilaterálnej úrovni – rokovania WTO sa výraznejšie nepohli z miesta od roku 2004 a v roku 1998 bola odmietnutá tzv. Multilaterálna dohoda o investíciách, ktorá sa v tajnosti pripravovala pod záštitou OECD. Úspech na bilaterálnej úrovni by ale znamenal zvrat i na multilaterálnej: akonáhle sa dohodnú najväčšie svetové ekonomiky, ostatné krajiny budú mať možnosť buď sa pripojiť alebo ostať „mimo hry“, čo nikto nechce.

Z tohto pohľadu hrá TTIP naozaj kľúčovú úlohu, pretože medzi EÚ a USA sa realizuje 50% svetových obchodných výmen. Významom sa jej približuje Transpacifická dohoda medzi 12 krajinami na Americkom kontinente a vo východnej Ázii, ktorá bola 5. októbra slávnostne podpísaná (musí ale ešte byť ratifikovaná). Vedomie kľúčového významu TTIP ale „zobudilo“ kritikov politík liberalizácie a deregulácie, pričom príprave podobnej dohody s Kanadou, ktorá obsahuje tie isté kritizované ustanovenia ako TTIP, sa nevenovala skoro žiadna pozornosť.

.

 

Časť dohody venovaná investíciám

Príliv zahraničných investícií sa považuje za významný prvok naštartovania ekonomického rastu. Krajiny kde investície smerujú teda takýto vývoj vítajú, zatiaľ čo ostatné sa snažia vytvoriť podmienky na pritiahnutie investorov. Je skutočnosťou, že niektoré skúsenosti investorov nie sú dobré: došlo k prípadom priameho vyvlastnenie, ale i diskriminácie v porovnaní s domácou konkurenciou – išlo o zneužitia mocenského postavenia štátov, ktorých právny systém bol slabý.

Zahraničné investície majú preto tendenciu smerovať do krajín, ktoré sa prostredníctvom bilaterálnych investičných zmlúv zaviazali, že sa k niečomu podobnému neuchýlia. Dnešné investičné zmluvy ale idú podstatne ďalej: okrem ochrany proti priamemu vyvlastneniu sa dajú využiť ako domáhanie sa náhrady škôd v prípade tzv. nepriamych vyvlastnení, čo nie je nič iné ako žiadanie odškodnenia za zníženie očakávaného zisku v dôsledku prijatia nejakej novej normy alebo legislatívy (zdravotníctvo, životné prostredie, pracovné právo …).

V tejto súvislosti došlo v nedávnej minulosti k viacerým prípadom, ktoré pobúrili verejnú mienku. To ale nie je všetko. Na riešenie prípadných sporov medzi investorom a štátom sa začali namiesto regulárnych súdov využívať tzv. súkromné arbitráže (ISDS). Ide o silne nevyvážený rozhodcovský systém, kde sú všetky výhody na strane investora a všetky nevýhody na strane štátu (teda daňových poplatníkov príslušnej krajiny).

.

Podľa pôvodného mandátu Rady Európskej únie, mal byť systém ISDS začlenený do TTIP. Po búrlivej verejnej diskusii bol ale jednoznačne odmietnutý zo strany občanov a v konečnom dôsledku i Európskeho parlamentu a preto bola Európska komisia donútená ustúpiť a v septembri 2015 zverejnila svoju predstavu nového modelu riešenia sporov medzi investorom a štátom, kde by už mal rozhodovať štandardný súd s profesionálnymi a vysoko kompetentnými sudcami (a nie advokáti súkromného sektoru). Bolo tiež prisľúbené, že nový systém odstráni kritizované deformácie predchádzajúceho, pričom zavedie napr. možnosť odvolania sa a bude garantovať právo štátov prijímať zákony – to znamená, že by nemalo byť možné domáhať sa odškodného za „nepriame vyvlastnenie“.

Ustúpenie od systému ISDS je prvým veľkým víťazstvom kritikov TTIP, pretože ešte pred niekoľkými mesiacmi ho Európska komisia do krvi obhajovala. Je to ale iba prvý krok, pretože sa zatiaľ ešte ani nehovorilo čo bude obsahom samotnej investičnej dohody, ktorý budú musieť súdy rešpektovať bez ohľadu na to, či sú ISDS alebo normálne tribunály. Malo by sa ale požadovať, aby boli z tejto zmluvy vylúčené špekulatívne investície, ktoré nevytvárajú pracovné miesta a pre štáty predstavujú obrovské riziko. Takéto investície do najrôznejších cenných papierov dnes prestavujú viac ako 50% všetkých investícií.

 

Časť dohody venovaná obchodu

Kompetentní od začiatku netajili, že cieľom je odstránenie tzv. netarifných prekážok obchodu, pretože clá sú už i dnes v podstate zanedbateľné. Netarifné bariéry ale nie sú ničím iným ako rozdiely v normách a reguláciách, pričom je známe, že vo viacerých citlivých oblastiach ako sú chémia, agrobiznis a potravinárstvo, má EÚ prísnejšie predpisy ako USA. Okamžite preto vzniklo podozrenie, že hlavným zámerom dohody je zníženie náročnosti týchto európskych štandardov ma americkú úroveň, pričom príslušné americké nadnárodné korporácie ako Monsanto, Dow Chemical alebo Cargill ani nijako neskrývali svoje očakávania v tomto smere.

Treba povedať, že Európska komisia takéto niečo od začiatku vehementne popierala, pričom tvrdila, že napríklad o GMO sa ani vôbec rokovať nebude a, že dohoda nebude mať nijaký dopad na normotvorbu v EÚ. Aké netarifné bariéry sa teda mali odstrániť a akým spôsobom? Stručne sa dá povedať, že vysvetlenia, ktoré ponúkala EK neboli a nie sú veľmi zrozumiteľné: má sa vraj odstrániť zbytočná duplicita a harmonizovať postupy posudzovania bezpečnosti, ktoré sú síce dnes odlišné, ale v podstate vedú k rovnakému výsledku. Toto ale nijako nerieši podstatu problému nadnárodných spoločností, ktoré TTIP pretláčajú a silne lobujú v prospech svojich záujmov vo Washingtone i v Bruseli.

Oveľa viac svetla do celej záležitosti vniesli interné utajované dokumenty, ktoré mimovládne organizácie získali „únikmi. Tieto predovšetkým ukázali, že zmienené, mimoriadne citlivé a pre verejnosť zväčša neprijateľné aspekty „odstránenia netarifných prekážok“ sa majú riešiť v rámci tzv. regulačnej kooperácie.

Regulačná spolupráca by umožňovala pokračovať a posteriori v odstraňovaní „netarifných bariér“, ktoré by nemohli byť riešené v rámci dohody. Všetky sektory, u ktorých sa stranám nepodarí dopracovať k dohode, by mohli byť opätovne prediskutované a byť predmetom následných debát v rámci totálne netransparentnej procedúry. Podľa návrhu komisie, každý návrh novej regulácie, ktorá by mohla mať potenciálny dopad na transatlantický obchod, bude musieť prejsť procedúrou „posúdenia“ v rámci regulačnej kooperácie. Je stanovené, že americké a európske administratívy sa budú vzájomne a pravidelne informovať o svojich regulačných zámeroch.

Ešte pred tým ako zákonodarcovia by mali prístup k návrhom nových predpisov, na základe požiadavky jednej zo strán sa budú môcť uskutočniť rokovania o harmonizácii noriem. Súkromný sektor by tam mohol hrať  „formálne konzultačnú a preferenčnú“ úlohu. Znamená to, že akýkoľvek návrh zákona, ešte pred tým, než bude prediskutovaný „volenými zástupcami ľudu“, by mal byť predložený na posúdenie tým, pre ktorých je liberalizácia obchodu a investícií najvyššou prioritou. Netreba pripomínať, že hlavným kritériom takéhoto posúdenia by mal byť dopad transatlantické obchodné výmeny.

Regulačná spolupráca bola naozaj predmetom desiateho kola rokovaní (júl 2015), ale o ich výsledkoch je oficiálny záznam nanajvýš diskrétny.

.

Iné „uniknuté“ dokumenty ukázali, že EK nehovorí úplne pravdu ak tvrdí, že TTIP nemá a nebude mať dopad na normotvorbu v EÚ. Koncom mája tohto roku napríklad mimovládne organizácie odhalili, že v júni 2013, teda ešte pred začiatkom rokovaní, vyvíjali americkí lobisti obrovský tlak na Európsku komisiu, aby zabránili schváleniu pripraveného vedeckého stanoviska, ktoré navrhovalo kritériá na definovanie tzv. endokrinných disruptorov, látok, ktoré závažným spôsobom narušujú hormonálny systém človeka s veľmi vážnymi zdravotnými dôsledkami.

Kritériá mali byť prijaté do decembra 2013 a ak by k tomu došlo, muselo by byť okrem iného okamžite zakázaných nie menej ako 31 pesticídov. To sa ale nestalo, pretože ešte v lete 2013 EK rozhodla, že prijatiu kritérií bude predchádzať vypracovanie ekonomickej dopadovej štúdie, čím sa celá záležitosť odložila v podstate na neurčito /viď. Corporate Europe Observatory, “A toxic affair: How the chemical lobby blocked action on hormone disrupting chemicals”, May 2015/. Úloha amerických lobistov, ktorí argumentovali, že prijatie uvedených kritérií je v rozpore s TTIP, nie je síce priamo dokázateľná (EK to popiera), ale je viac ako evidentná.

Americkí lobisti tak isto v s odvolaním sa na TTIP tvrdo kritizovali legislatívny zámer EK umožniť členským štátom individuálne sa rozhodnúť, či sa na ich území budú komercializovať poľnohospodárske GMO alebo nie. Na základe takýchto informácií je i časť TTIP venovaná obchodu stále viac neprijateľná, čo viedlo začiatkom októbra 2015 k novej deklarácii komisie, že z titulu TTIP sa žiadne európske normy meniť nebudú.

Mobilizácia európskej verejnosti proti TTIP je naozaj nevídaná: v sobotu 10. októbra sa v Berlíne konala manifestácie proti je podpísaniu, na ktorej sa podľa organizátorov zúčastnilo asi 250 tisíc osôb. Niekoľko dní pred tým (6. októbra) bola ukončená celoeurópska petícia požadujúca zastavenie rokovaní a neratifikovanie už podpísanej dohody s Kanadou (CETA). Organizátorom petície sa podarilo získať podpisy viac ako 3,2 milióna Európanov z rôznych členských krajín, čo predstavuje nielen rekord, ale i splnenie všetkých kritérií kladených na „Občiansku iniciatívu“, demokratický mechanizmus zavedený Lisabonskou zmluvou, hoci EK odmietla petíciu formálne považovať za takúto iniciatívu. Petícia sa ale v skutočnosti neobracia na komisiu, ale je signálom najmä pre Európsky parlament, ktorý bude text TTIP nakoniec schvaľovať.

Na druhej strane, z TTIP postupne odpadávajú všetky jej piliere ako sú ISDS alebo  harmonizácia noriem, pričom obsah investičnej dohody a kapitoly „Regulačná spolupráca“ budú kritici skúmať pod lupou a asi v nich neostane kameň na kameni. Ostáva otázka, či takáto dohoda bude vôbec niečo riešiť a či o takéto torzo budú mať jej protagonisti vôbec záujem. Ak by ale jej podpísaná verzia obsahovala napriek všetkým prísľubom kontroverzné ustanovenia s ktorými občania EÚ vyjadrili svoj zásadný nesúhlas, bola by to pre úniu medvedia služba pretože by to výrazne podkopalo dôveru obyvateľov voči bruselským inštitúciám v období keď je ich deklarovaný zámer presne opačný,“ uzatvára svoj komentár  RNDr. Igor Šarmír.

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.

Bombastická správa. „Ideme odvolávať Leyenovú“ a progresívci sú z toho v panike

Vďaka spolupráci našej frakcie Európy suverénnych národov a frakcii Patriotov v Európskom parlamente, sme „dokázali iniciovať historické odvolávanie“ Ursuly von…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump hovoril s Putinom. Obsah rozhovoru

Podľa slov Putinovho poradcu Ušakova bola hlavnou témou rozhovoru Donalda Trumpa a Vladimira Putina situácia na Ukrajine

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

„Hlúpi, hlúpi sa dostali k moci“. Blaha reaguje na urážky Maroša Kramára

Slovenský herec Maroš Kramár sa hanlivo vyjadril nielen na vládu a politikov strany SMER-SSD, ale urazil aj slovenských voličov. Europoslanec Ľuboš…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Iskandery zabili celé velenie 110. útočnej brigády Ukrajiny

Zahynul nielen veliteľ 110. brigády, ale aj jeho zástupca Dmitrij Romanjuk a náčelník štábu brigády Valerij Mirzaev

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Naď prišiel konečne vypovedať na políciu

Exminister obrany Jaroslav Naď dnes prišiel na bratislavské Prezídium Policajného zboru vypovedať v súvislosti s darovaním vojenskej munície Ukrajine. Ako…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovensko a skupina ďalších členských štátov je proti reforme rozpočtu EÚ

Podľa dokumentu, ktorý má k dispozícii Euronews, skupina členských štátov Európskej únie vyzýva na „samostatnú kohéznu politiku“, ktorá by zabezpečila,…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čo signalizuje zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

Signál Zelenskému a Jermakovi: splnenie Putinových podmienok alebo zmena priorít. Čo znamená zastavenie dodávok amerických zbraní na Ukrajinu?

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Oheň na streche: Tendenčnej novinárke museli ukázať, kde je jej miesto

Robert Fico s ministrom Richardom Takáčom poskytli po výročnej tlačovke pri žatve aj priestor pre novinárske otázky. Jedna osoba sa…

03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dôjde na psa mráz? Von der Leyenová bude čeliť hlasovaniu o nedôvere

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude 10. júla čeliť hlasovaniu o nedôvere, ktoré iniciovali krajne pravicoví poslanci Európskeho…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

V záporožskom TCK za rok a pol vybrali úplatky vo výške 2 milióny dolárov

GBR informuje o likvidácii schémy v mestskom TCK. Podľa vyšetrovania len za roky 2024-2025 tam prijali úplatky za vyhýbanie sa…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prieskum: Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú

Výrazne rastie Republika a hnutie Igora Matoviča, Hlas-SD klesá a ostatní stagnujú. To vyplýva z prieskumu Agentúry SCIO na reprezentatívnej vzorke…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Z krvavého masakru v Gaze najviac profitujú nadnárodné spoločnosti

Ak niekto očakáva, že budeme očierňovať veľké svetové korporácie na základe pochybných zdrojov, bude sklamaný. Najnovšie údaje zverejnila Francesca Albanese,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Zakladateľ organizácie Pride odsúdený za znásilnenie 12-ročného chlapca

Muža odsúdili na 24 rokov za znásilnenie „mimoriadne zraniteľného“ 12-ročného chlapca po tom, ako sa spoznali cez zoznamovaciu aplikáciu, uvádza…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Policajta, ktorý za Matovičových vlád chcel riešiť nepohodlných prokurátorov prepustili na slobodu. Jeho známy advokát prehovoril

Policajta obvineného zo sabotáže M. V. prepustili na slobodu. Informoval o tom jeho právny zástupca Peter Kubina na sociálnej sieti.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského diktát? Ruský vyslanec pri OSN nikoho nešetril

Mandát ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského skončil – a predsa pokračuje ďalej v úrade. Argument, že kvôli vojne nemožno vyhlásiť voľby,…

03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

„Ako vyzerá boj slovenských progresívcov proti imigrácii“

Europoslanec Milan Uhrík informuje aké pozmeňujúce návrhy predkladajú v Bruseli progresívci menovite Lucia Yar, Veronika Cifrová Ostrihoňová spolu s kolegyňou…

03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Viete, ktorý politik zarobil na štáte najviac?

HLAS-SD navrhuje krátenie štátnych príspevkov pre politické strany. Tento „jasný a férový“ návrh by mal ušetriť desiatky miliónov eur.  Strana…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusku sa neodpúšťa? Znepokojivé postoje politikov strany HLAS

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár rozvíril verejnú debatu vyjadrením, že možno je načase v záujme mieru odpustiť Ruskej federácii. Je…

03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európu čakajú „dánske časy“. Europoslankyňa priblížila plán dánskeho predsedníctva v Rade EÚ a snahy o obmedzenie práva veta

Ďalšie rozširovanie Európskej únie, plnenie záväzkov v oblasti obranných výdavkov, bezpečnosť členských štátov ako „najvyššia priorita“, obmedzenie práva veta… Europoslankyňa Katarína…

03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu

USA zmrazili dodávky zbraní nielen na Ukrajinu, povedal predstaviteľ Bieleho domu pre CBS News

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zomrela hviezda Liverpoolu. Tragická autonehoda zobrala život 28-ročného futbalistu, ktorý mal len nedávno svadbu

Dvadsaťosemročný portugalský útočník Diogo Jota zomrel vo štvrtok skoro ráno pri dopravnej nehode v španielskej provincii Zamora, píše web marca.com.…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Šport | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Nezamestnanosť klesá, problémy rastú: Ilúzia stability na trhu práce

Stav Slovenska podľa najnovšej správy Európskej komisie zo začiatku júna o stave veľa pozitívneho neukazuje. Síce vykazuje rast HDP a…

03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Komentáre | 13 min. čítania | 0 komentárov

USA pozastavili dodávky zbraní Ukrajine

USA pozastavili dodávky Ukrajine aj tých zbraní, ktoré už boli v Poľsku, informuje Wall Street Journal

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Aktualizované 03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Suja o tom ako demokrati často hovoria, ako „rozviazali ruky polícii“ a „nezasahovali do rozhodovania súdov“

Miroslav Suja z hnutia Republika vo svojom príspevku informuje ako Juraj Šeliga v relácii v televízii TA3 „rozprával o tom,…

03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Schengen si prechádza „krízou stredného veku“. Pôvodne mal priniesť slobodu, mier a prosperitu, priniesol však len chaos

Európska únia považuje Schengenskú dohodu za jeden z najväčších úspechov bloku. Po štyridsiatich rokoch sa schnegenský priestor, európsky experiment s…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nárast vojenských výdavkov „nemusí podporiť hospodársky rast“ krajín EÚ

Európa vynakladá na obranu najviac prostriedkov za posledné desaťročia, napriek tomu však väčšina týchto peňazí pravdepodobne opustí kontinent. To je…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Škandál multiverza: Ako akademická obec redefiniuje vedu, aby spochybnila existenciu Boha

Akademici alebo „Inteligencia“ – spoločenská vrstva, tvorená skupinou vysoko vzdelaných ľudí, ktorí sa zaoberajú intelektuálnou prácou a majú vplyv na…

03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 6 min. čítania | 0 komentárov

Krádež dokladov v zahraničí? Poisťovňa radí, ako postupovať krok za krokom

Strata alebo krádež dokladov na dovolenke môže byť stresujúcou skúsenosťou, najmä vo veľkých európskych metropolách ako Taliansko či Španielsko

03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Obchodný deficit USA sa v máji prehĺbil viac, ako sa očakávalo, a to na 71,5 miliardy dolárov z aprílových 60,3 miliardy dolárov. Informovalo o tom vo štvrtok americké ministerstvo obchodu.

Tento vývoj nastal po tom, ako prezident USA Donald Trump uvalil 10-percentné clá na väčšinu obchodných partnerov. Americký dovoz aj vývoz sa v máji zmenšil. Dovoz klesol o 0,1 percenta na 350,5 miliardy dolárov, pričom import spotrebných tovarov sa znížil o 4 miliardy dolárov. Vývoz z USA sa oslabil o 4 percentá na 279 miliárd dolárov.

Včera 20:12

Ruský vodca Vladimir Putin povedal americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Moskva sa „nevzdá“ svojich cieľov na Ukrajine. Zároveň však sľúbil, že bude pokračovať v rokovaní o konflikte. Uviedol to vo štvrtok Kremeľ po telefonáte oboch mužov.

Včera 19:38

Slovenské atómové elektrárne Jaslovské Bohunice a Mochovce s tropickými horúčavami problémy nemajú. Problémy nie sú ani s prenosom elektrickej energie. Slovenské elektrárne (SE) o tom informovali na svojej internetovej stránke.

Včera 19:29

.

Nový nástroj umelej inteligencie je v diagnostike zdravotných problémov lepší ako lekári, tvrdí Microsoft

Spoločnosť Microsoft uvádza, že je o krok bližšie k „lekárskej superinteligencii“ po tom, ako v rámci výskumu otestovala nový nástroj…

03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: apoštol Tomáš

Apoštol viery a odvahy

03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vystrieľala vojenské zásoby USA

USA, 3. júla 2025 - Pentagón pozastavil dodávky niektorých typov protilietadlových rakiet a inej presnej munície na Ukrajinu. Spravodajský a…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

V dôsledku lesného požiaru na gréckom ostrove Kréta došlo k evakuácii hotelov a domov

Lesný požiar na gréckom ostrove Kréta spôsobil, že skoro ráno došlo k evakuácii viac ako 1 500 ľudí z hotelov…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Tipy a triky, ktoré by sa raz mohli hodiť

Ako človek, ktorý vždy hľadá spôsoby, čo by sa mi mohli hodiť pri plnení každodenných úloh, som vždy v strehu,…

03. 07. 2025 | 0 komentárov

Trump hrozí Japonsku clom až do výšky 35 %

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že ak sa do budúceho týždňa obe krajiny nedohodnú, uvalí na Japonsko „30 % alebo…

03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov