Moskva 15. mája 2015 (TASR/HSP-Fabrice Coffrini)
Návrh zákona týkajúci sa jadrovej dohody s Iránom schválil Senát, horná komora Kongresu, už minulý týždeň po tom, čo zákonodarcovia dospeli ku kompromisu a odstránili z textu niektoré najprísnejšie ustanovenia

Rusko dnes vyjadrilo ľútosť nad prijatím zákona, ktorý americkému Kongresu poskytuje právo posúdiť a prípadne aj odmietnuť vznikajúcu medzinárodnú jadrovú dohodu s Iránom.
Postoj Ruska tlmočil v rozhovore pre agentúru RIA Novosti námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov, ktorý vedie ruskú delegáciu na multilaterálnych rokovaniach s Iránom a podľa ktorého „podobné iniciatívy nepomáhajú dosiahnuť želaný výsledok a vytvárajú deštruktívne politické prostredie“.
Podľa Rjabkova o tom svedčia aj „komentáre iránskej strany i signály, ktoré vysielala americká administratíva“. Spresnil, že Rusko akceptuje, že „realita je daná, nedá sa zmeniť a budeme s ňou mať dočinenia“.
RIA Novosti súčasne informovala, že Rjabkov dnes vo Viedni vedie ruskú delegáciu na schôdzke politických riaditeľov ministerstiev zahraničných vecí piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecka.
Stretnutie je venované koordinácii ich pozícií. K diplomatom skupiny 5+1 sa neskôr pridá aj iránska delegácia.
Zákon, poskytujúci Kongresu právo posúdiť a prípadne aj odmietnuť vznikajúcu medzinárodnú jadrovú dohodu s Iránom, schválila v noci nadnes americká Snemovňa reprezentantov drvivou väčšinou hlasov. Podpísať ho ešte musí prezident Barack Obama.
Návrh zákona týkajúci sa jadrovej dohody s Iránom schválil Senát, horná komora Kongresu, už minulý týždeň po tom, čo zákonodarcovia dospeli ku kompromisu a odstránili z textu niektoré najprísnejšie ustanovenia. Obama vtedy odvolal svoju hrozbu, že zákon bude vetovať, pretože by ohrozoval prebiehajúce rokovania medzi Spojenými štátmi, piatimi svetovými veľmocami a Iránom.
Legislatíva poskytuje Kongresu 30 dní na posúdenie konečnej jadrovej dohody, keď ju už medzinárodní vyjednávači dosiahnu, a počas tohto obdobia nebude môcť Obama zrušiť tie americké sankcie uvalené na Irán, ktoré schválil Kongres.
Ak Senát a Snemovňa reprezentantov schvália rezolúciu odmietajúcu konečnú dohodu s Teheránom, Obama nebude môcť navrhovať zrušenie sankcií odhlasovaných Kongresom – čo je drvivá väčšina amerických sankcií proti Iránu.
jf