Hasenkopf, ktorý od roku 2009 pôsobil ako poradca prezidenta Klausa, je presvedčený, že skutočným cieľom ricínovej kauzy je rozbiť Vyšehradskú skupinu (V4).
“Nikdy nebolo pravdou, že by sme si museli vybrať medzi Západom alebo Východom, buď alebo… Vždy sme boli strednou Európou, a ako vedel už Palacký, keby nebolo Rakúska, museli by sme si ho vymyslieť… geopolitickým osudom strednej Európy je byť zo 2/3 Západ a z 1/3 Východ,” poznamenal právnik.
Podľa neho je V4 “geopolitickým dedičom“ Rakúsko–Uhorska a bráni Nemecku v politickej expanzii. Hasenkopf je presvedčený, že existencia tohto bloku umožňuje ovplyvňovať politiku Európskej únie, obzvlášť v prípadoch, keď nepanuje zhoda medzi Francúzskom a Nemeckom.
“Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko spoločne majú silu pohnúť EÚ a hrať úlohu jazýčka na váhach vždy, keď sa Nemci nedohodnú s Francúzmi (a to bude stále častejšie) – preto Vyšehrad vadí,” myslí si Hasenkopf.
Zničením Vyšehradu štyria jeho členovia strácajú manévrovací priestor.
“Dnes sa vedie vojna o to, či budeme ďalej sami sebou, ako Stredoeurópania, v rámci EÚ relatívne silní, alebo či sa staneme jednoduchou bezvýznamnou provinciou ‘Ukrajinou Západu’,“ dodáva bývalý poradca.
Podľa neho svoju úlohu zohráva aj možnosť, že by ruský Rosatom mohol dostavať jadrovú elektráreň Dukovany. Hasenkopf je ďalej presvedčený, že práve kvôli tomu padla vláda premiéra Petra Nečasa (ODS).
“A potom je tu tiež tá dostavba Dukovan. Samotný náznak, že by Temelín mohli dostavať Rusi, svojho času veľmi rýchlo položil Nečasovu vládu,” uzatvára Hasenkopf.
Rokovania V4 s Nemeckom
V utorok prebehlo rokovanie premiérov krajín V4 s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Počas videokonferencie sa český premiér Andrej Babiš vyjadril proti zámeru Francúzska a Nemecka prísť s celoeurópskym záchranným programom po pandémii koronavírusu s objemom 500 miliárd eur, z ktorého by prednostne čerpali najviac postihnuté krajiny.
Podľa neho by Česká republika, ktorá podľa jeho slov situáciu dobre zvládla a má financie v skvelom stave, na program doplatila. Babiš sa domnieva, že by sa o pôžičky mali uchádzať jednotlivé členské štáty na finančných trhoch podľa toho, ako investori hodnotia stabilitu ich ekonomiky a verejných financií.
“Bolo by nespravodlivé, keby sme kvôli tomu, že sme boli úspešní, boli penalizovaní,“ konštatoval premiér.
Ricínová kauza
V apríli týždenník Respekt zverejnil článok, v ktorom s odkazom na svoje zdroje tvrdil, že do Česka dorazil ruský agent s diplomatickým pasom, ktorý vo svojom kufri prevážal jed ricín. Ten mal byť určený pre českých komunálnych politikov, ktorí neskôr dostali policajnú ochranu.
Začiatkom mája portál Seznam Správy a relácia ČT 168 hodín zverejnili meno údajného agenta, ktorým má byť šéf Ruského strediska vedy a kultúry v Prahe Andrej Končakov. Ten však poprel, že by do krajiny dopravil ricín a ruská ambasáda sa dôrazne ohradila proti informáciám v českých médiách.
Minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) uviedol, že zverejnenie informácií tajných služieb “skomplikovalo život mnohým ľuďom“ a vyjadril sa pre exemplárne potrestanie vinníka, ktorý ich vypustil von.
Dodal tiež, že neexistuje dostatok dôkazov na to, aby mohol byť ruský diplomat vyhostený. Opoziční politici obviňujú vládu, že na údajnú ruskú hrozbu nereaguje dostatočne razantne.