Richter v tomto smere hovorí o “upratovaní a čistkách” v rezorte, ktorému niekoľko volebných období šéfoval.
“Koronakríza pomaly odznieva, krajina sa dostáva do normálu, nastal čas upratať na ministerstvách. Tí, čo sa hrdili, že nebudú robiť čistky na ‘nepolitických’ pozíciách, ich už robia,” uviedol.
Takúto cestu si podľa Richtera zvolil aj jeho nástupca Milan Krajniak z hnutia Sme rodina. “Pokračuje v obsadzovaní postov na rezorte neúspešnými kandidátmi na poslancov. Veď niekde ich ‘upratať’ treba.”
“Začalo sa to ponúknutím pozície štátneho tajomníka vo voľbách neúspešnému Jozefovi Mihálovi. Ten sa tam však dlho neohrial. Dlhšie to tam ťahá neúspešná kandidátka za KDH a aktuálne štátna tajomníčka Soňa Gaborčáková. No a tá si zo sebou samozrejme na ministerstvo najnovšie doniesla ďalšiu neúspešnú kandidátku za KDH Annu Verešovú a dohodila jej rovno post generálnej riaditeľky sekcie rodinnej politiky,” informuje poslanec Smeru-SD.
Skonštatoval, že dlhoročnú generálnu riaditeľku a odborníčku na danom mieste vystriedala “neúspešná politička” (odborníčkou Richter myslel Oľgu Pietrucovú, ktorá bola na tejto pozícii za jeho pôsobenia – pozn. red.). “No a aby toho nebolo málo, z jednej sekcie rodinnej a sociálnej politiky urobili rovno dve, aby bolo viac pozícií na obsadzovanie.”
“O miesta pri týchto zmenách prišli aj niektorí riaditelia, o ktorých teda rozhodneme nemôžeme tvrdiť, že by boli politickými nominantmi, keďže na ministerstve pôsobia už roky.
Zaujímavé je podľa Jána Richtera aj to, že na uvoľnené pozície samozrejme urobí ministerstvo výberové konania. Konania, z ktorých sú už vopred známe „víťazky“, pretože ministerstvo ich už predstavilo.
“Takže v tomto prípade rozhodne nemôžeme hovoriť o transparentnosti,” dáva palec dole Ján Richter.
Jaroslav Zajac