NAŽIVO

Americký prezident Donald Trump navštívil oblasť postihnutú ničivými záplavami v štáte Texas. Počas prejavu v najpostihnutejšom okrese Kerr vyjadril sústrasť pozostalým a ocenil prácu záchranárov a dobrovoľníkov. 

09:23

Tesne pred júnovým pádom lietadla spoločnosti Air India došlo k vypnutiu spínačov kontroly prietoku paliva do motorov. Vyplýva to z predbežnej správy indického Úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd, ktorú zverejnili v sobotu. Zatiaľ nie je jasné, prečo boli spínače vypnuté.

08:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore uviedol, že dodávky americkej vojenskej pomoci boli obnovené. Avizoval tiež nové dohody s európskymi spojencami. 

08:00

KĽDR bude bezpodmienečne podporovať politiku Ruskej federácie v oblasti ochrany jej územnej celistvosti a zvrchovanosti. Uviedla to severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui počas návštevy ruského šéfa diplomacie Sergeja Lavrova v rámci “druhého kola strategického dialógu” medzi Ruskom a KĽDR v meste Wonsan.

07:59

Dvadsaťšesťročnú nemeckú cestovateľku, ktorá sa stratila v odľahlej oblasti Západnej Austrálie, našli po 12 dňoch. Podľa miestnej polície bola Carolina Wilgová vystrašená, dehydrovaná a vyčerpaná.

07:58

Americká federálna sudkyňa Maame E. Frimpong nariadila Trumpovej administratíve, aby zastavila plošné imigračné kontroly a zatýkanie v siedmich okresoch Kalifornie, vrátane Los Angeles.

07:57

Izraelský dronový útok zasiahol auto na juhu Libanonu, pričom podľa libanonských bezpečnostných zdrojov zahynula jedna osoba, ktorá mala byť členom hnutia Hizballáh. 

07:56

Konferencia OSN pre obchod a rozvoj oznámila, že dohoda podpísaná s Ruskom v roku 2022 o podpore exportu ruských potravín a hnojív prestane tento mesiac platiť.

07:55

Francúzskom a Saudskou Arábiou vedená konferencia, ktorá má oživiť myšlienku dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, sa uskutoční 28. a 29. júla. Konať sa mala už v júni ale odložili ju pre vojenskú eskaláciu medzi Iránom a Izraelom.

07:54

Americké federálne imigračné úrady oznámili, že pri raziách na dvoch kalifornských farmách pestujúcich konope zadržali približne 200 prisťahovalcov podozrivých z nelegálneho pobytu v krajine.

07:54

Palestínske ministerstvo zdravotníctva informovalo, že židovskí osadníci na okupovanom Západnom brehu Jordánu dobili na smrť 23-ročného muža. Incident sa odohral v meste Sindžil severne od Ramalláhu.

07:52

Spojené štáty po prvý raz oznámili sankcie voči kubánskemu prezidentovi Miguelovi Díazovi-Canelovi pre jeho zodpovednosť za „brutalitu kubánskeho režimu voči vlastnému obyvateľstvu“. 

07:51

Pentagón priznal, že iránska balistická strela zasiahla počas júnového útoku americkú leteckú základňu al-Udajd v Katare, a to napriek tomu, že americký prezident Donald Trump útok pôvodne zľahčoval.

07:50

Maďarsko manipulatívne zneužíva jednotlivé prípady súvisiace s ukrajinskou mobilizáciou na politické účely, čo poškodzuje ukrajinsko-maďarské vzťahy, povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj.

07:49

Netanjahu mohol zastaviť vojnu už na jar minulého roka, ale neurobil tak, aby si predĺžil svoje zotrvanie pri moci.

Uvádza to denník The New York Times s odvolaním sa na desiatky dokumentov a rozhovory s viac ako 100 zdrojmi.

Izraelský premiér bol pripravený zastaviť vojnu v Gaze na jar 2024 a začať rokovania o prímerí – ale pod tlakom krajne pravicových spojencov to odmietol.

07:02

Trump môže odmietnuť navrhované 500-percentné clo na krajiny, ktoré nakupujú ruskú ropu, pretože jeho uplatňovanie by mohlo viesť k prudkému nárastu cien energií.

Uviedol to Maximilian Hess, expert z Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky, v komentári pre denník Times.

Podľa neho by sa takéto clo vlastne stalo globálnym obchodným embargom na ruský tovar.

07:02

Náčelník generálneho štábu francúzskej armády Thierry Burkhard vyhlásil, že Kremeľ si z Francúzska urobil svoj „prioritný cieľ“, pričom samotné Rusko je pre Francúzsko „trvalou a bezprostrednou hrozbou“.

06:43

Militanti z organizácie Strana kurdských pracujúcich si želajú vrátiť sa do Turecka a vstúpiť do politiky. Požadujú tiež prepustenie uväzneného zakladateľa organizácie Abdullaha Öcalana. V rozhovore pre agentúru AFP povedala Bese Hozatová, ktorá je spoločne s Cemilom Bayikom líderkou PKK. Rozhovor sa uskutočnil krátko po tom, čo prvá skupina bojovníkov PKK v severnom Iraku v rámci mierového procesu s Tureckom nakládla zbrane do veľkého kotla a zapálila v ňom oheň, aby ich tak ceremoniálne zničila.

06:43

Počas tradičného behu býkov ulicami juhofrancúzskej obce Générac utrpel smrteľné zranenia jeden z divákov.

06:42

Oddelenie pre počítačovú kriminalitu parížskej prokuratúry začalo vyšetrovanie proti sociálnej sieti X a jej vedúcim pracovníkom, ktorí sú podozriví z úpravy algoritmu stránky tak, aby ho bolo možné využiť na vplyvové operácie zo zahraničia.

06:41

V piatok si Poľsko prvý raz pripomenulo ako štátny sviatok Národný deň pamiatky na Poliakov obete genocídy spáchanej Organizáciou ukrajinských nacionalistov a Ukrajinskou povstaleckou armádou na východných územiach druhej Poľskej republiky. Hlavné pietne akty sa konali vo Varšave.

06:40

Grécko prestane dočasne prijímať žiadosti o azyl od migrantov, ktorí sa na jeho územie dostali zo severnej Afriky po mori. Príslušnú novelu zákona schválili po dvojdňovej rozprave poslanci gréckeho parlamentu pomerom hlasov 177 za, 74 proti. Atény o tomto kroku informovali Európsku komisiu.

06:39

Pri odstraňovaní škôd spôsobených búrkami začiatkom tohto týždňa sa v Maďarsku zranilo sedem profesionálnych hasičov. Pre agentúru MTI to uviedlo riaditeľstvo Úradu civilnej ochrany.

06:38

Šírenie lesných požiarov si vynútilo evakuáciu časti návštevníkov národného parku Grand Canyon na juhozápade Spojených štátov.

06:37

Federálny odvolací súd v USA potvrdil zrušenie dohody o vine a treste, ktorá by umožnila údajnému strojcovi útokov z 11. septembra 2001 Chálidovi Šajchovi Muhammadovi dostať doživotný trest a vyhnúť sa vojenskému súdnemu procesu, v ktorom by mu hrozil trest smrti. Súd tak odobril postup ministra obrany, ktorý dohodu pred necelým rokom zrušil.

06:34
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Richard Turcsányi: Čína chce vidieť jednotnú Európu ako protiváhu USA

Nástup nového amerického prezidenta Donalda Trump vnímala Čína spočiatku ako nádej na posilnenie svojej pozície vo svete. Na druhej strane nesúhlasí s brexitom a nechce rozpad Európskej únie, ktorá by sa mala stať z jej pohľadu nezávislou protiváhou k USA. V rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky to uviedol zástupca riaditeľa Inštitútu ázijských štúdií a riaditeľ Stratpolu Richard Turcsányi.

❚❚
.

Už niekoľko dní je vo funkcii nový americký prezident Donald Trump. Ako jeho nástup vnímajú vo východnej Ázii?

Podobne ako v Európe, nateraz nikto dosť dobre netuší, čo má vlastne od Trumpa očakávať. Vládnu však obavy, pretože mal viacero protichodných vyjadrení, ktoré ešte nie sú jasne čitateľné. Zaujímavým príkladom je však Čína. Pred prezidentskými voľbami v krajine vládol konsenzus, že pre Čínu by bolo lepšie, keby vyhral Trump, a nie Hillary Clintonová.

 

.

Prečo to tak vnímali?

Má to viacero úrovní. Čínski Američania preferujú zachovanie doterajšieho postavenia, ktoré je lepšie, ako majú napríklad Mexičania či iní imigranti v USA. Pri Trumpovi veria viac, že sa im to podarí. V samotnej Číne si mnohí myslia, že Trump neurobí Ameriku veľkou, ako to sľúbil, ale práve naopak. Teda urýchli ekonomický a globálny ústup USA. Trumpa považujú za izolacionistu, ktorý bude preferovať domácu agendu, a tým vytvorí priestor pre Čínu v globálnom svete, aby ho zaplnila.

 

To sa asi ukazuje už pri aktuálne zrušenej účasti USA na obchodnej dohode Transpacifického partnerstva (TPP). Je to teda príležitosť pre Čínu?

Jednoznačne, pretože počas posledných piatich rokov boli vo východnej Ázii dva projekty liberalizácie obchodu. TPP bol americký projekt, ktorý združoval nielen východoázijské krajiny, ale aj štáty Južnej a Severnej Ameriky. Táto dohoda bola veľmi široká, lebo obsahovala aj iné otázky, ako je napríklad ochranu duševného vlastníctva. Alternatívny projekt liberalizácie obchodu RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) presadzovala Čína. Do neho však boli zahrnuté len ázijské krajiny, čiže bez USA či Južnej Ameriky. V ňom ide len o zjednodušenie obchodu bez ďalších ekonomických podmienok.

.

 

Teda klasická zóna voľného obchodu…

Áno, presne. Pri TPP sú napríklad presne definované pracovné podmienky. To je požiadavka, ktorá znevýhodňuje rozvíjajúce sa krajiny, lebo sa musia prispôsobiť vysokým štandardom, čo im zdraží cenu práce. Tým, že Trump zrušil TPP, dal eso do rúk Číne, aby ukázala, ako dokáže liberalizovať obchod v regióne.

 

Má šancu toto eso zmysluplne využiť? Je akceptovateľný líder?

.

Väčšina krajín vo východnej Ázii si nechce vyberať medzi USA a Čínou. Modus vivendi v regióne bol taký, že Čína sa stáva ekonomicky významným hráčom, dokonca dôležitejším ako USA. Tie krajiny v regióne považujú skôr za bezpečnostného garanta. Platí to napríklad pre Japonsko, Južnú Kóreu, ale aj pre Taiwan. Tieto krajiny majú veľké ekonomické záujmy v Číne, no nechcú sa viazať len jedným smerom. Ešte by som sa chcel vrátiť k vnímaniu Trumpa v Číne. Potom, ako ho preferovali, však prišlo veľmi rýchlo vytriezvenie. Nielen preto, že chce ostro zakročiť proti Číne v ekonomických vzťahoch, ale hlavným dôvodom je, že Trump vyjadril podporu Taiwanu. To Čína nedokáže prehryznúť.

 

Môže toto spochybnenie oficiálnej politiky jednej Číny viesť k zhoršeniu vzájomných vzťahov? Alebo je to len testovanie súpera?

To je veľmi ťažké odhadnúť. Ak však bude Trump podporovať Taiwan viac ako ostatní americkí prezidenti za posledných 30-40 rokov, Čína to neakceptuje. Taiwan ako súčasť Číny je základná pozícia, o ktorej nie sú ochotní čínski predstavitelia diskutovať. Ak by to spravili, tak by sa ako domček z karát rozsypala celá ich diplomacia, ktorá hovorí o rešpekte k čínskej suverenite a teritoriálnej integrite. Taiwan je pre nich otázkou číslo jeden, všetko ostatné ide do úzadia. Jeho nezávislosť je pre Čínu neakceptovateľná.

 

Trump vníma politiku ako obchodník, teda o všetkom sa dá rokovať a vyjednávať. Nesnaží sa možno si určiť rokovacie pole s tým, že ak akceptuje čínsku pozíciu k Taiwanu, chce za to iné výhody?

Nevidíme do Trumpovej hlavy.

 

To asi málokto…

No momentálne by to bolo výhodné. Nie som si istý, či to má úplne premyslené a či si teda pripravuje vyjednávaciu pozíciu. Vylúčené to nie je. Neviem, či ako obchodník chápe komplexnosť medzinárodných vzťahov. Pri Taiwane Čína nemá žiadny vyjednávací priestor. Neustúpi a radšej pôjde do konfliktu. USA v tejto téme nemajú čo stratiť, ale Čína áno. Nie som si istý, či to Trump vníma rovnako.

.

 

Možno práve preto brnkol na túto strunu. Poďme však k ďalšej téme a tou je Juhočínske more, ktoré je významnou dopravnou trasou so spornými miestami. Môže sa po zmene prezidenta USA zostriť napätie v tejto oblasti?

Juhočínske more je veľmi zložitá téma, kde treba rozlíšiť dve otázky. Jednou sú sporné ostrovy, ktorých suverenita nie je z právneho hľadiska jasná. Druhou oblasťou sú námorné nároky. Medzinárodný súdny dvor v Haagu vydal vlani verdikt, ktorý nepodporil čínske námorné nároky, čo Čína odmieta akceptovať. Trumpova administratíva spochybnila aj čínske vlastníctvo spomínaných ostrovov a chce jej dokonca zabrániť v prístupe k nim. Ich suverenita, podľa medzinárodného práva, nie je známa a rovnako ako Čína ich okupujú Filipíny, Malajzia, Vietnam i Taiwan. USA nie sú účastníkom týchto sporov, preto je veľmi zvláštne, keď si povedia, že Čínu nepustíme k týmto ostrovom. Bol by to veľmi problematický krok.

 

Na nedávnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose mal hlavný prejav čínsky prezident Si-Ťin-pching, ktorý obhajoval voľný obchod a globalizáciu. To sa ukazuje ako paradox, lebo doterajší podporovatelia týchto trendov USA a Veľká Británia smerujú akoby k izolacionizmu. Je naozaj globalizácia a obchod pre Čínu až taký významný?

.

Globalizácia je pre Čínu až neskutočne dôležitá. Je to jeden z najväčších víťazov globalizácie. Môžeme sa však rozprávať o tom, do akej miery je ich rétorika úprimná alebo skôr vykalkulovaná. Realita je taká, že USA či Veľká Británia si chcú svoj trh viac chrániť, Čína vystupuje ako obranca voľného obchodu, no jej domáci trh je stále veľmi uzavretý. Naozaj je paradoxné, že čínsky prezident sa postavil do čela obrancov globalizácie a bude zaujímavé sledovať ďalšie kroky. Napríklad, či Čína začne viac otvárať svoj vnútorný trh. Jej ekonomický model bol postavený na tom, že vyrába a exportuje. Od globálnej finančnej krízy v roku 2008 sa to začína meniť. Čína dokonca v posledných rokoch stále viac investuje na domácom trhu, najmä čo sa týka veľkých infraštruktúrnych projektov. Čínski predstavitelia si uvedomujú, že nemôžu byť príliš závislí len na zahraničnom obchode. Táto závislosť v posledných rokoch klesá.

 

Mnohí ekonómovia však tvrdia, že ich model nie je udržateľný. Vlani čínska ekonomika vzrástla o 6,7 percenta, menej ako sa očakávalo. Signalizuje to problémy v jej ekonomike?

V prvom rade nedokážeme presne vyhodnotiť, do akej miery sú ich ekonomické ukazovatele reálne a do akej nie. Čína sa stále rozvíja, hoci jej už niekoľko rokov predpovedajú veľké problémy. Čínski predstavitelia vedia veľmi dobre, že ekonomický systém potrebuje zreformovať. Najmä rozvíjať a posilňovať domáci dopyt. Možnosti rozvoja prostredníctvom budovanie infraštruktúry sa vytrácajú, preto je ďalšou cestou, aby čínske obyvateľstvo viac spotrebúvalo a utrácalo.

 

.

USA a Čína sú na prvých dvoch miestach ekonomicky najsilnejších krajín sveta. No ekonómovia tvrdia, že keď nastane kríza v USA, pocíti ju celý svet. Ak by nastala v Číne, dôsledky by boli omnoho menšie…

Čo sa týka postavenia, že kto je vo svetovej ekonomike číslo jedna a kto číslo dva, to má skôr symbolický význam. V súčasnosti má USA vyšší hrubý domáci produkt (HDP) podľa nominálnej hodnoty. Čína ma zasa vyšší HDP podľa parity kúpnej sily. USA sú vysoko prepojené s celým svetom prostredníctvom finančného systému a dolára ako rezervnej meny číslo jeden. Čína je prepojená so svetom prostredníctvom svojej exportnej aktivity. Pokiaľ by teda došlo k problémom, úroveň exportu bude chcieť udržať. Na druhej strane Čína je aj obrovským trhom pre importy všetkých druhov surovín a tovarov. Preto si nemyslím, že by sa nás prípadná kríza v Číne netýkala. Nemecká ekonomika do veľkej miery závisí od exportov do Číny. Krajiny ako je Slovensko, Česko alebo Poľsko sú subdodávateľmi týchto exportov.

 

Jedným z dôležitých Trumpových poradcov je Henry Kissinger, ktorý geopolitiku vníma ako rovnováhu síl veľmocí. V čase, keď bol ministrom zahraničných vecí, tak za veľmoci považoval USA, Čínu a vtedajší Sovietsky zväz, medzi ktorými organizoval rôzne účelové spojenectvá. Nie je cítiť Kissingera v Trumpových vyjadreniach, ktoré sa vyhraňujú voči Číne a sú ústretové voči Rusku?

Trump vysiela signály, že chce zlepšiť vzťahy s Ruskom. Z pohľadu Kissingera by sa dalo povedať, že je to racionálne správanie. No ďalšie signály, ktoré prichádzajú, naznačujú razantné zhoršenie vzťahov s inými dôležitými krajinami, ako je Čína, Južná Kórea, Japonsko, Mexiko i členské štáty NATO. A to už nie je racionálne.

 

Aká je naopak situácia vo vývoji vzťahov medzi Čínou a Ruskom?

.

Čínsko-ruské vzťahy sú momentálne asi najlepšie v histórii. Nie sú však alianční partneri a pravdepodobne ani nikdy nebudú. Pre Čínu i Rusko bolo výhodné v posledných rokoch rétoricky vystupovať proti Západu a vyzdvihovať multipolárny svet. Na druhej strane oba štáty súperia v mnohých oblastiach. Napríklad v Strednej Ázii alebo na Ďalekom Východe sa ich záujmy rozchádzajú. Preto, ak Trump zlepší vzťahy s Ruskom, tak to môže dať klin medzi spojenectvo Moskvy a Pekingu.

 

Nie je aj problémom týchto vzťahov demografia? Pomer obyvateľov Ruska a Číny je 1:10. Napríklad Sibír sa vyľudňuje. Rusov ubúda a, naopak, čínsky vplyv rastie…

Určite áno. Rusi si uvedomujú tento problém. Napríklad oblasť okolo Vladivostoku považujú Číňania historicky za svoje územie. V súčasnosti si to však formálne nenárokujú, na rozdiel od Taiwanu alebo ostrovov v Juhočínskom mori. V budúcnosti sa však takýto nárok môže objaviť. Keď prídu čínski turisti do Vladivostoku, tak hovoria, že je to ich teritórium.

 

Čína sa snaží rozvíjať a posilňovať vzťahy s EÚ prostredníctvom projektu novej Hodvábnej cesty. Aké sú v tomto smere jej záujmy?

Nová Hodvábna cesta má spájať dve strany euroázijského kontinentu, Čínu a západnú Európy. V tomto smere projekt akceptuje dôležitosť Európy, najmä jej západnej časti. Čína nie je protieurópsky založená a jej strategické partnerstvo s EÚ má už viac ako desať rokov. Dúfa, že sa starý kontinent zjednotí a stane nezávislým na USA, a tým prispeje k multipolarite sveta. Na druhej strane Čína je frustrovaná z aktuálneho vývoja v Európe.

.

 

Máte na mysli brexit?

Áno. Čínsky prezident pred hlasovaním povedal, že preferuje, aby Veľká Británia ostala v EÚ. Čína nemá záujem na štiepení EÚ a rozpade eurozóny. Naopak, chce, aby hovorila jedným hlasom.

 

Prečo?

Čína si myslí, že ak by bola Európa úplne zjednotená, nebude z nej americký agent. Trápi ju, že ak vo svete dôjde geopoliticky na lámanie chleba, Európa vždy nasleduje USA. Ak by bola Európa skutočne nezávislá, mohla by sa niekedy pridať aj na stranu Číny.

 

.

V posledných rokoch vidno, že sa Čína čoraz viac obzerá po príležitostiach v strednej a východnej Európe. Prečo ju láka?

Záujem sa začal po globálnej finančnej kríze. Vtedy vznikol formát šestnástich stredo- a východoeurópskych krajín a Číny. Čína do tohto partnerstva investuje veľké diplomatický úsilie. Jej prezident vlani navštívil Česko, Poľsko, Srbsko, no nezastavil sa v krajinách, s ktorými má podstatne silnejšie ekonomické vzťahy. Myslím si, že Čína chce mať fungujúce diplomatické vzťahy s čo najväčším počtom štátov na svete. Krajiny strednej a východnej Európy nie sú najväčšie, no sú dôležité. Až jedenásť z nich je členom EÚ a v rámci nej ich slovo má váhu. Napriek tomu netreba očakávať veľký nárast ekonomickej výmeny alebo čínskych investícií. Skôr ide o to, aby tieto štáty vnímali Čínu ako relevantného aktéra, čo sa darí.

 

Slovensko je však v tomto kontexte marginálny hráč...

Slovensko je zaujímavý prípad. Česko, Poľsko, Maďarsko, teda naši partneri z Vyšehradskej štvorky, sa enormne snažia o rozvoj vzťahov s Čínou a zatiaľ z toho až tak veľa ekonomicky nemajú. Slovensko sa takmer vôbec nesnaží a nie je na tom oveľa horšie z hľadiska vzťahov. Musíme počkať, či roky ukážu, že sa snaha našich susedov vyplatila.

 

Na druhej strane Slovensko pravdepodobne bude mať veľkú čínsku investíciu v košických železiarňach, ktoré by mal americký U.S.Steel predať spoločnosti He-Steel…

.

Áno, to je dobrý príklad. Ďalej sa už dlhší čas hovorí o možnom prenájme bratislavského letiska čínskym investorom. Pokiaľ by k tomu došlo, bude to paradoxná situácia, že Slovensko sa o tieto investície nejako špeciálne neusiluje, no napokon ich získa. Alebo iný príklad. Slovensko malo pred pár rokmi najlepšiu obchodnú bilanciu s Čínou spomedzi všetkých krajín strednej a východnej Európy, najmä vďaka automobilkám. To už posledné dva-tri roky neplatí. Z toho vidno, že ekonomické vzťahy sa niekedy vyvíjajú úplne nezávisle od politických. Čína vníma napríklad V4 ako najdôležitejšiu jednotku v regióne, no Slovensko považuje za jej najslabší článok, lebo sme na čínskom trhu najmenej aktívni a viditeľní.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

Tak “chlapec” z Berlína sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko. Nová doba! Reaguje generál

Tak “chlapec” z Berlína kancelár Merz, sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko . Nová doba! Píše vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ako čítať Trumpove ostré vyhlásenia na adresu Putina

Trump stále považuje Putina za kľúčového partnera na rokovaniach a Zelenského za „hlavnú prekážku mieru“

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slováka dnes môžete vykopnúť ako psa

Šéf slovenského Volkswagenu potvrdil, čo je zač

12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je rozhodnuté zrušiť ďalší monopol Západu

Rusko, druhý najväčší producent zlata na svete, sa chce oslobodiť od závislosti cien zlata od Londýnskej burzy. Na tento účel…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kaviareň prišla s ďalším šokujúcim tvrdením. A je to blbosť

Kaviareň rada tvrdí, že Slováci sú nejak špeciálne nevyspelí, iní ako druhé národy. A je to blbosť, konštatuje vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

“Toto sa v Európe nemôže stať”: maďarský prezident napísal rodine muža, ktorý zomrel po tom, ako ho zbili zamestnanci TCK

„Niečo také sa v Európe nemôže stať“: maďarský prezident Tamás Sulyok napísal list rodine Józsefa Szébestényiho – obyvateľa Zakarpatskej oblasti,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Desivý trend v Hamburgu. Moslimskí študenti šikanujú „neveriacich“ – rodičia a učitelia volajú o pomoc

Moslimská mládež vraj v hamburských školách vyvíja nátlak na svojich rovesníkov a šikanuje ich. Rodičia a učitelia hlásia desivé situácie,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vyhodila do vzduchu Rusom plynovod

Ukrajina oznámila vyhodenie do vzduchu plynovod na západnej Sibíri, informuje agentúra Bloomberg

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Autistické děti jako hlavní terč trans aktivismu

Děti s autismem se staly jednou z nejzranitelnějších skupin v kontextu současné trans ideologie. Z výzkumů vyplývá, že právě ony…

12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Tlačia USA na dodávky zbraní na Ukrajinu členom NATO a len im nahrávajú?

Americký prezident Donald Trump uviedol, že NATO, ktorého členom je aj Washington, zaplatí za americké zbrane, ktoré aliancia následne dodá…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obrovský prelom: nekonečná kauza medzi Maďarskom a Slovenskom sa môže uzavrieť

Maďarsko a Slovensko sú v prípade vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros podľa všetkého blízko dohody v štyroch kľúčových bodoch. Po mesiace trvajúcich…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Pubertu nelze zablokovat bez následků: Děti končí s nižším IQ, poškozeným mozkem a zničenou budoucností

Blokátory puberty jsou veřejnosti prezentovány jako „bezpečný“ způsob, jak dát dětem čas na rozmyšlenou. Realita je opačná. Blokace puberty nenávratně…

12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače na riadenie letu, informuje The Telegraph

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

EÚ vymyslela nový spôsob, ako zastropovať cenu ruskej ropy

O 15 % nižšie ako trhová cena: zdroje agentúry Bloomberg zverejnili podrobnosti výpočtu „plávajúceho“ stropu cien ruskej ropy

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Benedikt

Svätý Benedikt z Nursie, oslavovaný 11. júla, je uctievaný pre svoju hlbokú múdrosť, oddanosť Bohu a trvalý vplyv na kresťanský…

12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vlastní prestávajú podporovať Trumpa

Podrobnosti článku The Times o tom, že Trumpovi stúpenci nepodporujú jeho nové stanovisko v prospech Ukrajiny

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme. Každý majiteľ psa sníva o…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Rusko musí Ukrajine uhradiť vojnové kompenzácie najmenej 500 miliárd eur, tvrdí Merz

Ruské aktíva, ktoré zmrazili západné krajiny, by podľa nemeckého kancelára nemali byť uvoľnené, ak Moskva Ukrajine neuhradí vojnové kompenzácie v…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov o rokovaniach: “Očakávajte veľké prekvapenia”

„Očakávajte veľké prekvapenia,“ povedal Lavrov o novom návrhu Ruska v súvislosti s Ukrajinou

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fotografie, ktoré ti dokonale definujú, ako vyzerá nešťastie

Vedel by si bez jedného slova definovať nešťastie? My to dokážeme a dokonale nám k tomu poslúžia nasledujúce fotografie. V…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Prečo bol zabitý plukovník ukrajinskej SBU Voronič

Zavraždený plukovník SBU Voronič mal podľa zdrojov denníka The New York Times vzťah k operácii ukrajinskej armády v Kurskej oblasti…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vojna a mier podľa Dr. Robertsa. Prekvapivo realistické hodnotenie amerického experta

USA, 11. júla 2025 - Konflikt na Ukrajine, ktorý sa stal tromfom v rukách európskych elít v strategickej vyraďovacej hre,…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA. Toto je jeho taktika

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA, pretože je presvedčený, že prevaha Ruska na fronte rastie a obrana Ukrajiny by…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Lexus prepisuje históriu: Dva rekordy Guinnessovej knihy vďaka tenisu na strechách áut

12.07.2025 Redakcia Auto trendy . Lexus opäť dokázal, že nie je len výrobcom luxusných áut, ale aj značkou, ktorá vie…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Opozícia podľa Marcinkovej zaviazala uznesením vládu podporiť protiruské sankcie

Opozícia predložila do Národnej rady SR uznesenie k sankciám Európskej únie proti Rusku. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) tvrdí, že malo…

11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Triky, ktoré každý potrebuje na problémy v dome

Údržba v dome je úloha, ktorú v určitom okamihu svojho života musí nejakým spôsobom, v určitej forme alebo podobe vykonávať…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

“Hanba kam pozriete!” Sulík pre HS o fiasku EXPO Osaka, grandióznom zlyhaní na čele s Dankom a klamstvách exministra Naďa

Približne rok a štvrť už Richard Sulík nie je predsedom SaS a v septembri uplynie rok, odkedy sa vzdal aj…

11. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

Taliani s Američanmi hľadajú ruskú ponorku pri Sicílii

Talianske ATR P-72A a americké P-8A Poseidon boli vyzdvihnuté zo základne Sigonella v súvislosti s \"možným prechodom ruskej ponorky pri…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Americký prezident Donald Trump navštívil oblasť postihnutú ničivými záplavami v štáte Texas. Počas prejavu v najpostihnutejšom okrese Kerr vyjadril sústrasť pozostalým a ocenil prácu záchranárov a dobrovoľníkov. 

09:23

Tesne pred júnovým pádom lietadla spoločnosti Air India došlo k vypnutiu spínačov kontroly prietoku paliva do motorov. Vyplýva to z predbežnej správy indického Úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd, ktorú zverejnili v sobotu. Zatiaľ nie je jasné, prečo boli spínače vypnuté.

08:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore uviedol, že dodávky americkej vojenskej pomoci boli obnovené. Avizoval tiež nové dohody s európskymi spojencami. 

08:00

KĽDR bude bezpodmienečne podporovať politiku Ruskej federácie v oblasti ochrany jej územnej celistvosti a zvrchovanosti. Uviedla to severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui počas návštevy ruského šéfa diplomacie Sergeja Lavrova v rámci “druhého kola strategického dialógu” medzi Ruskom a KĽDR v meste Wonsan.

07:59

Dvadsaťšesťročnú nemeckú cestovateľku, ktorá sa stratila v odľahlej oblasti Západnej Austrálie, našli po 12 dňoch. Podľa miestnej polície bola Carolina Wilgová vystrašená, dehydrovaná a vyčerpaná.

07:58

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Očakáva sa, že Trump v pondelok zavedie mimoriadne vysoké clá na niektoré ruské produkty

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Trump: Za americké zbrane pre Ukrajinu bude platiť NATO

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok povedal, že uzavrel dohodu s NATO o tom, že USA prostredníctvom aliancie pošlú zbrane…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koalícia ochotných prijala konkrétne kroky pre nasadenie vojakov na Ukrajine

V Paríži bude zriadené veliteľstvo mnohonárodných síl, ktoré budú pripravené na nasadenie na území Ukrajiny po ukončení bojových operácií

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Železnice Slovenskej republiky zvažujú hromadné prepúšťanie

Železnice Slovenskej republiky sa vážne zaoberajú možnosťou spustenia režimu hromadného prepúšťania. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Petra Lániková

11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukrajina a Veľká Británia podpísali “historickú dohodu”

Včera britská vláda schválila financovanie výroby piatich tisíc rakiet proti „Šahidom“. Je to naplánované na 19 rokov

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov