Richard Turcsányi: Čína chce vidieť jednotnú Európu ako protiváhu USA

Bratislava 5. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Nástup nového amerického prezidenta Donalda Trump vnímala Čína spočiatku ako nádej na posilnenie svojej pozície vo svete. Na druhej strane nesúhlasí s brexitom a nechce rozpad Európskej únie, ktorá by sa mala stať z jej pohľadu nezávislou protiváhou k USA. V rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky to uviedol zástupca riaditeľa Inštitútu ázijských štúdií a riaditeľ Stratpolu Richard Turcsányi.

Na snímke zástupca riaditeľa Inštitútu ázijských štúdií Richard Turcsányi
Na snímke zástupca riaditeľa Inštitútu ázijských štúdií Richard Turcsányi

Už niekoľko dní je vo funkcii nový americký prezident Donald Trump. Ako jeho nástup vnímajú vo východnej Ázii?

Podobne ako v Európe, nateraz nikto dosť dobre netuší, čo má vlastne od Trumpa očakávať. Vládnu však obavy, pretože mal viacero protichodných vyjadrení, ktoré ešte nie sú jasne čitateľné. Zaujímavým príkladom je však Čína. Pred prezidentskými voľbami v krajine vládol konsenzus, že pre Čínu by bolo lepšie, keby vyhral Trump, a nie Hillary Clintonová.

 

Prečo to tak vnímali?

Má to viacero úrovní. Čínski Američania preferujú zachovanie doterajšieho postavenia, ktoré je lepšie, ako majú napríklad Mexičania či iní imigranti v USA. Pri Trumpovi veria viac, že sa im to podarí. V samotnej Číne si mnohí myslia, že Trump neurobí Ameriku veľkou, ako to sľúbil, ale práve naopak. Teda urýchli ekonomický a globálny ústup USA. Trumpa považujú za izolacionistu, ktorý bude preferovať domácu agendu, a tým vytvorí priestor pre Čínu v globálnom svete, aby ho zaplnila.

 

To sa asi ukazuje už pri aktuálne zrušenej účasti USA na obchodnej dohode Transpacifického partnerstva (TPP). Je to teda príležitosť pre Čínu?

Jednoznačne, pretože počas posledných piatich rokov boli vo východnej Ázii dva projekty liberalizácie obchodu. TPP bol americký projekt, ktorý združoval nielen východoázijské krajiny, ale aj štáty Južnej a Severnej Ameriky. Táto dohoda bola veľmi široká, lebo obsahovala aj iné otázky, ako je napríklad ochranu duševného vlastníctva. Alternatívny projekt liberalizácie obchodu RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) presadzovala Čína. Do neho však boli zahrnuté len ázijské krajiny, čiže bez USA či Južnej Ameriky. V ňom ide len o zjednodušenie obchodu bez ďalších ekonomických podmienok.

 

Teda klasická zóna voľného obchodu…

Áno, presne. Pri TPP sú napríklad presne definované pracovné podmienky. To je požiadavka, ktorá znevýhodňuje rozvíjajúce sa krajiny, lebo sa musia prispôsobiť vysokým štandardom, čo im zdraží cenu práce. Tým, že Trump zrušil TPP, dal eso do rúk Číne, aby ukázala, ako dokáže liberalizovať obchod v regióne.

 

Má šancu toto eso zmysluplne využiť? Je akceptovateľný líder?

Väčšina krajín vo východnej Ázii si nechce vyberať medzi USA a Čínou. Modus vivendi v regióne bol taký, že Čína sa stáva ekonomicky významným hráčom, dokonca dôležitejším ako USA. Tie krajiny v regióne považujú skôr za bezpečnostného garanta. Platí to napríklad pre Japonsko, Južnú Kóreu, ale aj pre Taiwan. Tieto krajiny majú veľké ekonomické záujmy v Číne, no nechcú sa viazať len jedným smerom. Ešte by som sa chcel vrátiť k vnímaniu Trumpa v Číne. Potom, ako ho preferovali, však prišlo veľmi rýchlo vytriezvenie. Nielen preto, že chce ostro zakročiť proti Číne v ekonomických vzťahoch, ale hlavným dôvodom je, že Trump vyjadril podporu Taiwanu. To Čína nedokáže prehryznúť.

 

Môže toto spochybnenie oficiálnej politiky jednej Číny viesť k zhoršeniu vzájomných vzťahov? Alebo je to len testovanie súpera?

To je veľmi ťažké odhadnúť. Ak však bude Trump podporovať Taiwan viac ako ostatní americkí prezidenti za posledných 30-40 rokov, Čína to neakceptuje. Taiwan ako súčasť Číny je základná pozícia, o ktorej nie sú ochotní čínski predstavitelia diskutovať. Ak by to spravili, tak by sa ako domček z karát rozsypala celá ich diplomacia, ktorá hovorí o rešpekte k čínskej suverenite a teritoriálnej integrite. Taiwan je pre nich otázkou číslo jeden, všetko ostatné ide do úzadia. Jeho nezávislosť je pre Čínu neakceptovateľná.

 

Trump vníma politiku ako obchodník, teda o všetkom sa dá rokovať a vyjednávať. Nesnaží sa možno si určiť rokovacie pole s tým, že ak akceptuje čínsku pozíciu k Taiwanu, chce za to iné výhody?

Nevidíme do Trumpovej hlavy.

 

To asi málokto…

No momentálne by to bolo výhodné. Nie som si istý, či to má úplne premyslené a či si teda pripravuje vyjednávaciu pozíciu. Vylúčené to nie je. Neviem, či ako obchodník chápe komplexnosť medzinárodných vzťahov. Pri Taiwane Čína nemá žiadny vyjednávací priestor. Neustúpi a radšej pôjde do konfliktu. USA v tejto téme nemajú čo stratiť, ale Čína áno. Nie som si istý, či to Trump vníma rovnako.

 

Možno práve preto brnkol na túto strunu. Poďme však k ďalšej téme a tou je Juhočínske more, ktoré je významnou dopravnou trasou so spornými miestami. Môže sa po zmene prezidenta USA zostriť napätie v tejto oblasti?

Juhočínske more je veľmi zložitá téma, kde treba rozlíšiť dve otázky. Jednou sú sporné ostrovy, ktorých suverenita nie je z právneho hľadiska jasná. Druhou oblasťou sú námorné nároky. Medzinárodný súdny dvor v Haagu vydal vlani verdikt, ktorý nepodporil čínske námorné nároky, čo Čína odmieta akceptovať. Trumpova administratíva spochybnila aj čínske vlastníctvo spomínaných ostrovov a chce jej dokonca zabrániť v prístupe k nim. Ich suverenita, podľa medzinárodného práva, nie je známa a rovnako ako Čína ich okupujú Filipíny, Malajzia, Vietnam i Taiwan. USA nie sú účastníkom týchto sporov, preto je veľmi zvláštne, keď si povedia, že Čínu nepustíme k týmto ostrovom. Bol by to veľmi problematický krok.

 

Na nedávnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra v Davose mal hlavný prejav čínsky prezident Si-Ťin-pching, ktorý obhajoval voľný obchod a globalizáciu. To sa ukazuje ako paradox, lebo doterajší podporovatelia týchto trendov USA a Veľká Británia smerujú akoby k izolacionizmu. Je naozaj globalizácia a obchod pre Čínu až taký významný?

Globalizácia je pre Čínu až neskutočne dôležitá. Je to jeden z najväčších víťazov globalizácie. Môžeme sa však rozprávať o tom, do akej miery je ich rétorika úprimná alebo skôr vykalkulovaná. Realita je taká, že USA či Veľká Británia si chcú svoj trh viac chrániť, Čína vystupuje ako obranca voľného obchodu, no jej domáci trh je stále veľmi uzavretý. Naozaj je paradoxné, že čínsky prezident sa postavil do čela obrancov globalizácie a bude zaujímavé sledovať ďalšie kroky. Napríklad, či Čína začne viac otvárať svoj vnútorný trh. Jej ekonomický model bol postavený na tom, že vyrába a exportuje. Od globálnej finančnej krízy v roku 2008 sa to začína meniť. Čína dokonca v posledných rokoch stále viac investuje na domácom trhu, najmä čo sa týka veľkých infraštruktúrnych projektov. Čínski predstavitelia si uvedomujú, že nemôžu byť príliš závislí len na zahraničnom obchode. Táto závislosť v posledných rokoch klesá.

 

Mnohí ekonómovia však tvrdia, že ich model nie je udržateľný. Vlani čínska ekonomika vzrástla o 6,7 percenta, menej ako sa očakávalo. Signalizuje to problémy v jej ekonomike?

V prvom rade nedokážeme presne vyhodnotiť, do akej miery sú ich ekonomické ukazovatele reálne a do akej nie. Čína sa stále rozvíja, hoci jej už niekoľko rokov predpovedajú veľké problémy. Čínski predstavitelia vedia veľmi dobre, že ekonomický systém potrebuje zreformovať. Najmä rozvíjať a posilňovať domáci dopyt. Možnosti rozvoja prostredníctvom budovanie infraštruktúry sa vytrácajú, preto je ďalšou cestou, aby čínske obyvateľstvo viac spotrebúvalo a utrácalo.

 

USA a Čína sú na prvých dvoch miestach ekonomicky najsilnejších krajín sveta. No ekonómovia tvrdia, že keď nastane kríza v USA, pocíti ju celý svet. Ak by nastala v Číne, dôsledky by boli omnoho menšie…

Čo sa týka postavenia, že kto je vo svetovej ekonomike číslo jedna a kto číslo dva, to má skôr symbolický význam. V súčasnosti má USA vyšší hrubý domáci produkt (HDP) podľa nominálnej hodnoty. Čína ma zasa vyšší HDP podľa parity kúpnej sily. USA sú vysoko prepojené s celým svetom prostredníctvom finančného systému a dolára ako rezervnej meny číslo jeden. Čína je prepojená so svetom prostredníctvom svojej exportnej aktivity. Pokiaľ by teda došlo k problémom, úroveň exportu bude chcieť udržať. Na druhej strane Čína je aj obrovským trhom pre importy všetkých druhov surovín a tovarov. Preto si nemyslím, že by sa nás prípadná kríza v Číne netýkala. Nemecká ekonomika do veľkej miery závisí od exportov do Číny. Krajiny ako je Slovensko, Česko alebo Poľsko sú subdodávateľmi týchto exportov.

 

Jedným z dôležitých Trumpových poradcov je Henry Kissinger, ktorý geopolitiku vníma ako rovnováhu síl veľmocí. V čase, keď bol ministrom zahraničných vecí, tak za veľmoci považoval USA, Čínu a vtedajší Sovietsky zväz, medzi ktorými organizoval rôzne účelové spojenectvá. Nie je cítiť Kissingera v Trumpových vyjadreniach, ktoré sa vyhraňujú voči Číne a sú ústretové voči Rusku?

Trump vysiela signály, že chce zlepšiť vzťahy s Ruskom. Z pohľadu Kissingera by sa dalo povedať, že je to racionálne správanie. No ďalšie signály, ktoré prichádzajú, naznačujú razantné zhoršenie vzťahov s inými dôležitými krajinami, ako je Čína, Južná Kórea, Japonsko, Mexiko i členské štáty NATO. A to už nie je racionálne.

 

Aká je naopak situácia vo vývoji vzťahov medzi Čínou a Ruskom?

Čínsko-ruské vzťahy sú momentálne asi najlepšie v histórii. Nie sú však alianční partneri a pravdepodobne ani nikdy nebudú. Pre Čínu i Rusko bolo výhodné v posledných rokoch rétoricky vystupovať proti Západu a vyzdvihovať multipolárny svet. Na druhej strane oba štáty súperia v mnohých oblastiach. Napríklad v Strednej Ázii alebo na Ďalekom Východe sa ich záujmy rozchádzajú. Preto, ak Trump zlepší vzťahy s Ruskom, tak to môže dať klin medzi spojenectvo Moskvy a Pekingu.

 

Nie je aj problémom týchto vzťahov demografia? Pomer obyvateľov Ruska a Číny je 1:10. Napríklad Sibír sa vyľudňuje. Rusov ubúda a, naopak, čínsky vplyv rastie…

Určite áno. Rusi si uvedomujú tento problém. Napríklad oblasť okolo Vladivostoku považujú Číňania historicky za svoje územie. V súčasnosti si to však formálne nenárokujú, na rozdiel od Taiwanu alebo ostrovov v Juhočínskom mori. V budúcnosti sa však takýto nárok môže objaviť. Keď prídu čínski turisti do Vladivostoku, tak hovoria, že je to ich teritórium.

 

Čína sa snaží rozvíjať a posilňovať vzťahy s EÚ prostredníctvom projektu novej Hodvábnej cesty. Aké sú v tomto smere jej záujmy?

Nová Hodvábna cesta má spájať dve strany euroázijského kontinentu, Čínu a západnú Európy. V tomto smere projekt akceptuje dôležitosť Európy, najmä jej západnej časti. Čína nie je protieurópsky založená a jej strategické partnerstvo s EÚ má už viac ako desať rokov. Dúfa, že sa starý kontinent zjednotí a stane nezávislým na USA, a tým prispeje k multipolarite sveta. Na druhej strane Čína je frustrovaná z aktuálneho vývoja v Európe.

 

Máte na mysli brexit?

Áno. Čínsky prezident pred hlasovaním povedal, že preferuje, aby Veľká Británia ostala v EÚ. Čína nemá záujem na štiepení EÚ a rozpade eurozóny. Naopak, chce, aby hovorila jedným hlasom.

 

Prečo?

Čína si myslí, že ak by bola Európa úplne zjednotená, nebude z nej americký agent. Trápi ju, že ak vo svete dôjde geopoliticky na lámanie chleba, Európa vždy nasleduje USA. Ak by bola Európa skutočne nezávislá, mohla by sa niekedy pridať aj na stranu Číny.

 

V posledných rokoch vidno, že sa Čína čoraz viac obzerá po príležitostiach v strednej a východnej Európe. Prečo ju láka?

Záujem sa začal po globálnej finančnej kríze. Vtedy vznikol formát šestnástich stredo- a východoeurópskych krajín a Číny. Čína do tohto partnerstva investuje veľké diplomatický úsilie. Jej prezident vlani navštívil Česko, Poľsko, Srbsko, no nezastavil sa v krajinách, s ktorými má podstatne silnejšie ekonomické vzťahy. Myslím si, že Čína chce mať fungujúce diplomatické vzťahy s čo najväčším počtom štátov na svete. Krajiny strednej a východnej Európy nie sú najväčšie, no sú dôležité. Až jedenásť z nich je členom EÚ a v rámci nej ich slovo má váhu. Napriek tomu netreba očakávať veľký nárast ekonomickej výmeny alebo čínskych investícií. Skôr ide o to, aby tieto štáty vnímali Čínu ako relevantného aktéra, čo sa darí.

 

Slovensko je však v tomto kontexte marginálny hráč...

Slovensko je zaujímavý prípad. Česko, Poľsko, Maďarsko, teda naši partneri z Vyšehradskej štvorky, sa enormne snažia o rozvoj vzťahov s Čínou a zatiaľ z toho až tak veľa ekonomicky nemajú. Slovensko sa takmer vôbec nesnaží a nie je na tom oveľa horšie z hľadiska vzťahov. Musíme počkať, či roky ukážu, že sa snaha našich susedov vyplatila.

 

Na druhej strane Slovensko pravdepodobne bude mať veľkú čínsku investíciu v košických železiarňach, ktoré by mal americký U.S.Steel predať spoločnosti He-Steel…

Áno, to je dobrý príklad. Ďalej sa už dlhší čas hovorí o možnom prenájme bratislavského letiska čínskym investorom. Pokiaľ by k tomu došlo, bude to paradoxná situácia, že Slovensko sa o tieto investície nejako špeciálne neusiluje, no napokon ich získa. Alebo iný príklad. Slovensko malo pred pár rokmi najlepšiu obchodnú bilanciu s Čínou spomedzi všetkých krajín strednej a východnej Európy, najmä vďaka automobilkám. To už posledné dva-tri roky neplatí. Z toho vidno, že ekonomické vzťahy sa niekedy vyvíjajú úplne nezávisle od politických. Čína vníma napríklad V4 ako najdôležitejšiu jednotku v regióne, no Slovensko považuje za jej najslabší článok, lebo sme na čínskom trhu najmenej aktívni a viditeľní.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V Holandsku po prvý raz vystavili dosiaľ neznáme dielo od Vincenta van Gogha

0 icon

Amsterdam 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Peter Dejong)   Novoobjavenú kresbu od holandského majstra Vincenta van Gogha sprístupnili v piatok po prvý raz v jednom z amsterdamských múzeí, ktoré sa špecializuje na tvorbu tohto umelca Dielo, ktoré zobrazuje vyčerpaného sediaceho muža, sa vyše storočie nachádzalo v súkromnej zbierke istej holandskej rodiny. Jeho…

Komentované udalosti týždňa: Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády. (Ne)spravodlivý súdny proces s Dušanom Kováčikom sa chýli ku koncu – rozhoduje Tódovej kamoška? Pápež František na Slovensku. Nicholsonová odkazuje nezaočkovaným: Ak nemáte covid-pas, nepatríte do spoločnosti

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Jakub Kotian,Martin Baumann,Pavol Zachar)   Prinášame vám top udalosti týždňa   Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády Igor Matovič a jeho hnutie OĽaNO dostalo vo voľbách silný mandát na boj proti korupcii - zákonným spôsobom. Matovič si však svoj mandát vysvetlil po…

Austrálska senátorka odkazuje nezaočkovaným: Ešte vám bude horúco!

0 icon

Canberra 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Austrália, ktorú „preslávili“ prísne lockdowny i masívna výstavba karanténnych centier, má ďalšiu hviezdu „covidového neba“ – tentoraz sa ňou stala senátorka za Tasmániu Jacqui Lambie, ktorá vyhlásila vojnu nezaočkovaným Austrálčanom Vlnu pobúrenia len nedávno vyvolala premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklian, ktorá občanom…

Ukrajina uvalila sankcie na organizátorov ruských parlamentných volieb na Kryme

0 icon

Kyjev 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Rada národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) uvalila sankcie na organizátorov ruských parlamentných volieb na Kryme a v samozvaných republikách v Donbase. Oznámil to v piatok tajomník RNBO Olexij Danilov, informuje tlačová agentúra TASS "Väčšina týchto sankcií sa vzťahuje na jednotlivcov zainteresovaných v…

Krúpa po výbore oznámil poslanecký prieskum na ÚIS, od Mikulca žiada zmeny. Šeliga chce indície o sledovaní Lipšica SIS riešiť na mimoriadnom výbore

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Jakub Kotian)   Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť zrealizujú v stredu 22. septembra na Úrade inšpekčnej služby (ÚIS) poslanecký prieskum. Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) o tom informoval po piatkovom mimoriadnom zasadnutí k situácii v bezpečnostných zložkách. Záverom…

Posolstvo kapitána, ktorý sa búri proti povinnému očkovaniu: Austrália, zobuď sa!

0 icon

Canberra 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Po kapitánovi hasičov Cristianovi Granuccim, ktorý sa verejne vzoprel nariadeniu, zavádzajúcemu povinné očkovanie zamestnancov mesta Los Angeles, pozná svet meno ďalšieho rebela. Je ním kapitán najväčšej austrálskej leteckej spoločnosti Qantas Graham Hood. Vo videu, ktoré obletelo planétu, striktne odmietol povinnú vakcináciu - svojmu…

Dušan Kováčik tvrdí, že 11 mesiacov nemal možnosť brániť sa voči nezmyslom. V záverečnej reči uviedol, že “sa hanbí za to, čo sa v súčasnosti deje na prokuratúre”

0 icon

Pezinok 17. septembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian,Jaroslav Novák)   Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to dnes na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň…

Fico: Prepisy odposluchov vyšetrovateľov NAKA sú otrasným čítaním usvedčujúcim Mikulca, že ich priamo riadil

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Pre stranu SMER – sociálna demokracia je neakceptovateľné, aby Národná rada (NR) SR úmyselne odmietala dlhodobo rokovať o situácii v rezorte ministerstva vnútra. V tlačovej správe informoval Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia Smer–SD Podľa predsedu strany Roberta Fica nejde o vojnu medzi policajnými…

182. časť: Veľkomoravská ríša a jej mudrc; moje románovo-faktografické rozprávanie

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Screenshot YouTube)   „Som zvedavá veľmi, a či lepšie povedané priam zmieram zvedavosťou dozvedieť sa kto si, odkiaľ pochádzaš, ale predovšetkým chcem vedieť, odkiaľ máš ten neobyčajne zvláštny amulet, čo ti visí na krku, lebo musíš vedieť, že tento amulet je...“ Prv však ako mohla…

Prieskum: Voľby by vyhral Hlas-SD pred SaS a Smerom-SD, Za ľudí na chvoste

0 icon

Bratislava 17. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:HSP) Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia. Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali v septembri, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 18,8 percenta hlasov. Na druhom…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

Andrej Sablič

Otvorený list p. Marte a spoločnosti!

0icon

P. Marta mi zaželala ŠŤASTLIVÝ NOVÝ ROK 7530 , vysvetlila o čom to je, ale zároveň sa ma spýtala či jej r

Gustáv Murín

Trestné oznámenie na Matoviča, Hegera, Mikulca a Naďa

0icon

Priatelia, sme svedkami takého rozkladu právneho štátu, aký sme ešte nezažili. A neverte, že sa vás to osobne netýka, lebo infekcia svojvoľných obvinení na základe manipulovaných „svedectiev“ tu už bola za vlády komunistov a doplatili na to státisíce nevinných. Nezabúdajme, že ako v prípade komunistov, aj táto „koalícia zmeny k…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštne, ale j

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Rheinmetall predstavili vôbec prvý obrnený Boxer s mínometným modulom

0 icon

Nemecko, 17.september 2021 (AM) – Na veľtrhu DSEI predstavil nemecký technologický koncern Rheinmetall so spoločným podnikom Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) demonštrátor Boxer s 81 mm mínometom. Cieľom je predviesť širšie schopnosti a možnosti rozšírenia obrnených vozidiel Boxer 8x8.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali