Richard Sulík: Potrebujeme štíhly štát, nie nové odvody

Bratislava 16. októbra 2016 (HSP/Foto: TASR/AP-Pavel Neubauer)

 

„Počúvame, ako sa Minister financií SR Peter Kažimír chváli fantastickým výberom daní. Počúvame Ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, ako sa chváli daňovou kobrou, ktorá efektívne bojuje, aby štát neprišiel ani o euro z daní,“ uvádza Richard Sulík

„Počúvame premiéra, ktorý týmto dvom dobre, že nenasadí svätožiaru na hlavu. Okrem toho ekonomika rastie, to je objektívny fakt. Rastú aj platy. To znamená, štát vyberá čoraz viac daní a v tejto situácii je absolútne nepochopiteľné, prečo táto vláda navrhuje stále nové odvody a nové záťaže pre ľudí, ktorí tvoria hodnoty.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík
Na snímke predseda SaS Richard Sulík

Aktuálne je to zvýšenie stropu pre platenie odvodov späť na 7-násobok priemernej mzdy. Zároveň treba povedať, že pri maximálnom dôchodku neporastie strop, tam to končí pri 3-násobku, alebo dokonca ešte menej. A toto je len a len žmýkanie. Síce to nie je veľký počet ľudí, ale sú to práve tí, ktorí ťahajú tento štát. Je to ekonomická elita našej krajiny a takéto zvýšenie pôsobí veľmi demotivujúco. Navyše tvrdíme, že je úplne zbytočné. Možno, keby sa menej kradlo za tejto vlády. Keby sa CT prístroje kupovali tak, ako sa kupujú inde vo svete, tak by to bolo ešte menej potrebné. V zásade nesúhlasíme s tým, že tí, ktorí tvoria hodnoty v našej krajine, sú žmýkaní stále viac a viac. Už v nedávnej minulosti sme zažili „skvelé“ návrhy z dielne Ministra financií SR Petra Kažimíra, ako je daň z dividend, špeciálny odvod z poistného atď. Takto sa to jednoducho nesmie robiť.

To, čo potrebujeme, je štíhly štát, menej úradov, menej úradníkov, menej pravidiel a pravidlá hlavne musia byť jednoduchšie. Toto je politika, ktorú sa snaží presadzovať strana Sloboda a Solidarita. To, čo my navrhujeme v oblasti odvodov, je popísané v reforme, ktorú sme už dávnejšie predstavili. Volá sa odvodový bonus. V piatok predstavíme tretie prepracované vydanie. No a zásadné to, čo treba spraviť je, poctivá reforma odvodov, ktorá spočíva v tom, že budeme mať jeden spoločný vymeriavací základ, jeden spoločný strop. Jedna jediná sadzba a všetky príjmy budú zahrnuté do tohto spoločného vymeriavacieho základu, a tým pádom bude možné, aby ten vymeriavací základ bol výrazne nižší, a nie ako teraz, že sa stále viac a viac zvyšuje. No a k tomu ešte navrhujeme zrušiť veľké množstvo výnimiek. Toto je politika, ktorú treba robiť, aby boli jednoduché jasné pravidlá, ktoré budú motivovať ľudí viac zarábať a nie, ako je tomu dnes, že ich demotivujú.

Jozef Mihál: Je tu množstvo zmien v daniach. Nielen v dani z príjmov, ale napríklad zavádza sa daň z poistenia 8 %. To znamená, že fakticky ľudia budú platiť drahšie poistky domu, majetku, za úrazové poistenie a podobne. Sú to momentálne zmeny v odvodoch, ktoré sú veľmi zásadného charakteru. A čo sa nám teda nepáči, je ten proces, akým to prebieha, pretože zoberte si, že vo štvrtok na obed na sociálnom výbore zaznel návrh poslanca Ľubomíra Vážneho na zvýšenie maximálnych základov a v utorok poobede bol tento návrh schválený. Čiže týmto spôsobom sa obišiel celý legislatívny proces, ktorý začína pripomienkovým konaním, pokračuje napríklad rokovaním tripartity, kde sa k tomu môžu vyjadriť napríklad odbory, zamestnávateľské zväzy a združenia a toto všetko sa nestalo. Niekedy máme pocit, že tieto zmeny v nových odvodoch, ktoré sú značne chaotické – tu sa niečo prilepší, tu sa niečo zoberie, tu sa niečo zvýši, tu sa niečo zníži – máme taký pocit, že na ministerstve financií je nejaký škriatok, nejaký generátor náhodných zmien a obdeň odtiaľ vybehne nejaký nový návrh. Bohvie čoho sa ešte dočkáme do konca roka.

Na snímke poslanec NR SR Jozef Mihál (SaS)
Na snímke poslanec NR SR Jozef Mihál (SaS)

Ale k veci. Ak si dovolím trošku rozobrať to, čo zatiaľ poznáme, tak tieto zmeny niekoho zvýhodnia, niekoho zásadne znevýhodnia, niekoho mierne znevýhodnia. Takže skúsim urobiť taký rozbor toho, čo sa deje. Viete, že sa majú zvyšovať paušálne výdavky samostatne zárobkovo činným osobám na 60 % na 20 tisíc eur. Komu toto pomôže? Toto vôbec nepomôže drobným živnostníkom, ktorí žijú zo 600 – 700 eurového mesačného príjmu. Naopak, toto pomôže tím, ktorí majú príjem niekde na úrovni od 1000 do zhruba 4000 eur mesačne. A to ani tak nie sú živnostníci, to sú skôr tie rôzne slobodné povolania, ako napríklad advokáti, súkromne zarábajúci lekári alebo lepšie zarábajúci novinári, resp. umelci, ktorí poberajú slušné autorské honoráre. Chcem upozorniť, že to je relatívne mienkotvorná skupina ľudí, ktorí sa o politiku zaujímajú a nepochybne ich doterajšia kritika vlády Roberta Fica sa trošku zmierni, keďže dostávajú takýto darček v podobe ich nižších daní a nových odvodov.

Ďalej tu máme zvýšenie maximálnych vymeriavacích základov z 5-násobku na 7-násobok priemernej mzdy a očakávané úplné zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu v zdravotnom poistení. Čiže zdravotné odvody by sa tým pádom mali platiť z absolútne celého príjmu nech je akokoľvek vysoký. Toto zasiahne zamestnancov, ktorí majú nadpriemerné príjmy od úrovne 4,5 tisíc eur vyššie. Nie je to veľká skupina, samozrejme. Je to približne 15 tisíc ľudí, tak ako to prezentoval Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker a ktorí jednoducho budú mať zásadne nižší čistý príjem a ich zamestnávateľom sa zásadne zvýši odvodové zaťaženie. Aké to bude mať dôsledky? Ja osobne si myslím, že ľudia a tieto firmy budú hľadať spôsoby, ako sa vyšmyknúť z tejto povinnosti. Tých spôsobov je dosť, ale ten najhorší spôsob, ako sa to dá urobiť, je odísť do zahraničia.

Ďalšia zmena, dividendy. Nebudú sa platiť zdravotné odvody, bude sa platiť daň z dividend. To, čo sledujeme v tom procese, je znovu obrovský chaos a ľudia nevedia, čo ich vlastne v konečnom dôsledku očakáva. A to je veľmi zlé, pretože ak hovoríme, že podnikateľské prostredie by malo byť stabilné, zrozumiteľné, nemalo by sa často meniť, tie zmeny by mali byť prediskutované, tak zase, tu to tak nie je a podnikatelia nevedia, čo vlastne môžu čakať. Hoci sa opticky zdá, že 14 % na zdravotné odvody je dvakrát viac ako 7 % navrhovaná daň, ak sa pozrieme do doložky finančných vplyvov, ktoré vypracovalo ministerstvo financií, tak tam vlastne zistíme, že ten finančný profit pre štát bude o 100, možno o viac miliónov vyšší ako pri zdravotných odvodoch. To znamená, zarobí na tom štát a stratia na tom tí, ktorí tie dane budú platiť, čiže podnikatelia, majitelia sročiek a pod. Samozrejme, najviac stratia tí, ktorí majú tie zisky relatívne vysoké.

Pokiaľ by ste sa ma opýtali, čo mne najviac vadí na tomto balíčku plnom nových odvodov, tak to je to, čo tam nie je. A nie je tam návrh na zníženie minimálnych odvodov tej obrovskej skupiny 200 tisíc živnostníkov. Pretože 200 tisíc živnostníkov na Slovensku, ktorí dnes platia minimálne odvody, tí nepocítia žiadny pozitívny efekt z toho, čo sme si tu vymenovali, ale pocítia tak ako každý rok, zvýšenie svojich minimálnych odvodov. Čiže očakával by som aj pre nich nejaký ústupok minimálne v podobe zmrazenia odvodov. My by sme presadzovali zníženie maximálneho vymeriavacieho základu na približnú sumu 2 000 eur mesačne alebo 24 000 eur ročne a presadzovali by sme zároveň aj postupné znižovanie povinných minimálnych odvodov pre živnostníkov, pre SZČO s víziou postupného odbúrania minimálnych vymeriavacích základov.

Eugen Jurzyca: Ukážem vám grafy, ktoré znázorňujú, ako od nás odchádzajú ľudia a koľko cudzincov z EÚ u nás pracuje v porovnaní s inými krajinami. Keď sa pozeráme na nejaký problém, dôležitý je vždy súčasný stav a vývoj. Ten vývoj, z neho vidno, že za vlády Roberta Fica odchádza zo Slovenska čoraz viac ľudí. Ak by to tu bolo také dobré, ako to vyplýva povedzme z tlačových besied predsedu vlády, no tak by asi takýto vývoj nenastal. Druhý graf ukazuje, koľko cudzincov z EÚ pracuje v jednotlivých krajinách. Sú to údaje za rok 2015. Vidíme, že sme ďaleko za Českom, za Estónskom, za krajinami, ktoré vychádzali z podobnej čiary ako my. U nás sa pracovať neoplatí ako v podobných krajinách Európskej únie, a to je dôkaz toho, že niečo máme nastavené zle, zrejme to budú aj dane a odvody.

Na snímke člen klubu opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Eugen Jurzyca (v popredí)
Na snímke člen klubu opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Eugen Jurzyca (v popredí)

Otázka: Kde sa dajú nájsť rezervy, aby sa nemuseli tie odvodové stropy zvyšovať a robiť takéto opatrenia v podobe nových odvodov možno v neprospech?

Richard Sulík: Ja som to už spomenul, napríklad CT-éčka a nielen tie. To je obrovské množstvo, ktoré obstaráva štát. Keby sa to nakupovalo za primerané ceny a nie za ceny o 100 – 150 % vyššie. To je prvá rezerva. Druhá rezerva je v tom, že by sa zoštíhlil štát. Slovenská republika zamestnáva čoraz viac úradníkov, čoraz viac ľudí spravuje veci verejné a je to preto, lebo tie pravidlá sú čoraz viac komplikované. Keby sa výrazne zjednodušili, napríklad taký ukazovateľ toho zjednodušenia je počet premenných v daňovom, odvodovom, sociálnom systéme. Dnes ich tam je približne 300. Odvodový bonus ich znižuje na 20. Keby sa toto stalo, tak vám garantujem, že x-tisíc úradníkov môže ísť robiť niečo osožnejšie. Správa štátu medzičasom stojí veľké milióny a tam by sa dalo ušetriť. Tretí zdroj je zjednodušenie systému. Dnes tým, že máme veľké množstvo pravidiel, čím máte viac pravidiel, tým máte viac možností úniku. A krásne sa to ukázalo aj v roku 2004, keď sme zaviedli rovnú daň, že keď sa povedalo, jedna sadzba, na všetky príjmy, žiadne alebo minimum výnimiek, a tým pádom si vieme dovoliť nízku sadzbu a napriek tomu tie daňové výnosy klesli iba v jednom roku, potom už rástli. Ďalšia vec investičné stimuly, rôzne dotácie, ktoré sa potom do alobalu balia a pod., no veľké množstvo zdrojov. A to zvyšovanie zdravotných odvodov, respektíve zrušenie stropu na zdravotné odvody, je jednoducho nehoráznosť. A výrazne to zaťažilo práve tých najlepšie zarábajúcich zamestnancov. Oni nezarábajú náhodou najlepšie, ale sú to tie elity vo firmách. A toto považujeme za veľký fail.

Video si môžete pozrieť tu:

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Nemecký minister zdravotníctva má pozitívny test na Covid-19

0 icon

Berlín 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn bol v stredu popoludní pozitívne testovaný na prítomnosť nového druhu koronavírusu. Oznámil to jeho hovorca Hanno Kautz s tým, že minister okamžite nastúpil do domácej karantény, informuje denník Süddeutsche Zeitung (SZ) Spahn má zatiaľ pociťuje len symptómy prechladnutia,…

Arménsky prezident hovoril v Bruseli so Stoltenbergom aj Michelom

0 icon

Brusel 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Arménsko je cenným partnerom Severoatlantickej aliancie, uviedol v stredu generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po tom, ako sa v sídle NATO v Bruseli stretol s arménskym prezidentom Armenom Sarkissianom Agentúra DPA pripomenula, že najvyšší predstaviteľ Arménska svoj pobyt v Bruseli využil aj na…

Brazílsky prezident zrušil nákup potenciálnej čínskej vakcíny 

0 icon

Sao Paulo 21. októbra (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Eraldo Peres)   Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zrušil rozhodnutie svojho ministra zdravotníctva Eduarda Pazuella o nákupe 46 miliónov dávok potenciálnej čínskej vakcíny CoronaVac proti ochoreniu COVID-19, ktorá sa testuje v štáte Sao Paulo. Náklady na nákup vakcíny sa odhadovali na sumu 360 miliónov dolárov "Brazílsky ľud…

Polícia v nemeckom meste Goch oslobodila ženu, ktorú údajne zadržiavala sekta

0 icon

Goch 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Karsten Schroeder)   Polícia vyslobodila v stredu ráno v západonemeckom meste Goch pri holandských hraniciach ženu, ktorú údajne proti jej vôli zadržiavali členovia sekty na pozemku bývalého kláštora. Počas policajnej akcie bol zadržaný aj 58-ročný Holanďan, ktorý sám seba nazýva "prorokom" Informovala o tom polícia a…

Útok nožom v Drážďanoch vyšetruje prokuratúra ako teroristický čin

0 icon

Drážďany 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/DPA-Bodo Marks)   Vyšetrovanie útoku nožom na dvoch turistov vo východonemeckom meste Drážďany zo začiatku októbra prevzala Spolková prokuratúra v Karlsruhe. Skutok, zo spáchania ktorého je podozrivý 20-ročný Sýrčan zadržaný v utorok večer, bol podľa prokuratúry zrejme motivovaný islamským extrémizmom, uviedla v stredu agentúra DPA Obeťou…

Dohoda agroministrov EÚ je vyvážený kompromis. Aj pre Slovenskú republiku

0 icon

Luxemburg 21. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský sa spolu so štátnym tajomníkom Andrejom Gajdošom zúčastnil na Rade ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo (AGRIFISH) v Luxemburgu. Hlavnými bodmi programu boli predovšetkým balík reforiem Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 a Stratégia „Z…

Výbuch plynu v Londýne si vyžiadal dve obete na životoch

0 icon

Londýn 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:London Fire Brigade Twitter)   Dvaja ľudia zahynuli a jedna osoba utrpela zranenia pri výbuchu - pravdepodobne plynu -, ku ktorému došlo v stredu v jednom z obchodov vo štvrti Southall na západe Londýna. S odvolaním sa na vyjadrenie miestnych hasičov a polície o tom informovali…

Kolíková:Je zbytočné hovoriť o právnych riešeniach,kým nemáme dáta od odborníkov

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Pre prijatie opatrení a následné právne úpravy je potrebné mať najprv informácie z pandemickej komisie vlády a ústredného krízového štábu V stredu to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti s možným nariadením povinnej izolácie pri nepodstúpení plošného testovania a tiež…

Dáta ukazujú, kde v Česku sa nakazilo koronavírusom najviac ľudí

0 icon

Bratislava 21. októbra 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-/Petr David Josek)   Najnovšie dáta z Českej republiky ukazujú, že najviac ľudí sa koronavírusom za posledné obdobie nakazilo na pracovisku a v domácnosti Naopak hromadné a spoločenské akcie sa podieľajú na celkovej nákaze len veľmi málo, rovnako ako športové podujatia a stredné a vysoké školy.…

Stoltenberg dúfa, že USA zostanú aj po voľbách oddané NATO

0 icon

Brusel 21. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Kappeler)   Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyjadril v stredu nádej, že Spojené štáty americké zostanú oddané Severoatlantickej aliancii bez ohľadu na to, kto vyhrá nadchádzajúce prezidentské voľby. V "čoraz nepredvídateľnejšom svete" to bude v najlepšom záujme Ameriky, povedal počas videokonferencie s novinármi, na ktorej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ľubomír Lipták

Zostaňte doma!

0icon

Len zopár dní po vypuknutí korona šialenstva, tohto spektakulárneho celosvetového divadla, som sa pomerne rýchlo otriasol, zorientoval v súvislostiach a publikoval som článok, kde som opísal, o čo v podstate ide, aké sú môžné ďalšie scenáre vývoja a aké môžu byť dôsledky tohto bezprecedentného spôsobu ako zbaviť ľudí ich osobných slobôd a vytvoriť tak plne kontrolovanú totalitnú…

Mária Benová

Matovič nás straší domácim väzením. Čechov, Írov i Britov už zamkol ten despota

0icon

Od 23.okt.2020 zavádza Wales 2-týždňové úplné uzatvorenie ekonomiky, resp. "TOTAL LOCKDOWN", resp. "BLACKOUT" (ako to I.Matovič nazval v apríli), s cieľom zmierniť prudký nárast pacientov s COVID-19. Premiér Walesu Mark Drakeford: "Ak nebudeme konať, Národná zdravotná služba (NHS) nebude schopná postarať sa o zvyšujúci sa počet chorých ľudí..." Zatvo

Gustáv Murín

Vítam plošné testovanie ako referendum o dôvere selfie-vláde

0icon

Čelíme novej totalite. Nie je ideologická. Najlepšie ju charakterizuje české príslovie: „Iniciativní blbec, hotové neštěstí.“ A ľudia s Matovičovou diagnózou sú neúnavní. Môžeme sa o tom presvedčiť v týchto dňoch. Nestíhame sa spamätať z jedného bláznivého nápadu tohto sociopata, už prichádza ešte absurdnejší. Najhoršie ale nie je to, že sa niekto ako…

Peter Švec

Množstvo nemusí znamenať víťazstvo. Numerická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 3. časť.

0icon

”Ak je niekto menší, mal by sa pokúšať byť šikovnejším.” (Colin S. Gray) Prevaha, ktorá bola popísaná z pozorovania sveta zvierat, existuje vo vzájomných interakciách, ktoré prevažujú vo vojne do určitej miery a spôsobujú komplexnosť vojny a jej nevyspytateľnosť. Ako uvidíme neskôr v tejto štúdii, najdôležitejšou koncepciou manévrového prístupu k…

Boris Mesár

Z Ruského sveta - Lavrov dal konečne pravý hák do čeluste zasratej EÚ

0icon

Za posledné dva dni máme veľmi zaujímavú recenziu správ - ktorá sa priamo týka Ruska.  Prvá správa sa priamo týka našej účasti vo WTO - v utorok začali USA, Európska únia a Svetová obchodná organizácia zvláštne a zvedavé vyšetrovanie proti Rusku. Dôvodom vyšetrovania bolo - neuveríte - substitúcia (nahradenie) dovozu.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

7 jedál, s ktorými by sa nikdy nemala mikrovlnná rúra stretnúť

0 icon

Mikrovlnná rúra, ktorá bola prvýkrát vynájdená v 40. rokoch 20. storočia, je dnes jedným z hlavných kuchynských spotrebičov v každej domácnosti. Aj keď táto mašinka znamená pohodlie pri varení a ohrievaní, existujú určité druhy jedál, ktoré by si do mikrovlnnej rúry nikdy nemal dávať ohrievať.   1. Mikrov

Oceánia: Ako ľudia osídlili jedno z najodľahlejších miest na svete

0 icon

Stačí sa pozrieť na mapu a nájsť názov Oceánia – tichomorskú oblasť, ktorá zahŕňa Havaj, Nový Zéland, Samoa, Francúzsku Polynéziu a Mikronéziu. Budeš sa čudovať, ako sa ľudia pôvodne na týchto ostrovoch usadili. Sú tu väčšinou v malom počte a nachádzajú sa stovky až tisíce kilometrov od akejkoľvek veľkej pevniny aj od seba…

21 rozkošných psíkov, ktoré si získajú tvoje srdce

0 icon

Tvoje srdce si získa týchto 21 rozkošných psíkov, ktoré uvidíš na nasledujúcich fotografiách. Keď si tvoj psík prosí jesť, prípadne ti dá najavo, že je čas na prechádzku, len ťažko mu dokážeš odolať. Jeho oči hovoria za všetko. Týchto 21 rozkošných psíkov si tvoje srdce získa veľmi ľahko. Fotografie sú…

Kruhy v obilí a mimozemšťania (1. časť)

0 icon

Kruhy v obilí nás fascinujú už od nepamäti. Spájajú sa predovšetkým s mimozemšťanmi, avšak – pochopiteľne – existuje viacero teórií, prečo vznikajú a kde vznikajú. Poďme sa na celú problematiku pozrieť trochu detailnejšie. Prinášame vám trojdielnu sériu článkov s názvom Kruhy v obilí a mimozemšťania. Pohodlne sa usaďte a ideme…

Prečo hranolky chutia tak zle, keď už sú studené?

0 icon

Hranolky rozhodne nie sú pre naše telo a trávenie najzdravšie, no raz za čas padne dobre aj zhrešiť. Tenké, chrumkavé a dozlatista upražené – presne také patria k najobľúbenejším pokrmom nielen medzi deťmi na celom svete. Hranolky patria podľa prieskumov k najobľúbenejším prílohám na všetkých kontinentoch. Hodia sa k mäsu,…

Vo svete IT

Čo tvorí naše vedomie? Anglický profesor tvrdí, že pozná odpoveď

0 icon

Profesor neurológie z University of Surrey tvrdí, že vyriešil záhadu ľudského vedomia, píše portál futurism. Doktor Johnjoe McFadden prišiel z výskumom, v ktorom spája existenciu ľudského vedomia s elektromagnetickým poľom, ktoré vytvárajú mozgové neuróny.  Na túto tému vzniklo množstvo výskumov, ktoré sa snažili odpovedať na jednu podstatnú otázku: Prečo sú…

Úplne nové hodinky Xiaomi Amazfit Neo s mesačnou výdržou batérie aktuálne kúpiš za neuveriteľne nízku cenu

0 icon

Spoločnosť Xiaomi opäť zväčšuje svoje portfólio inteligentných hodiniek dcérskej spoločnosti Amazfit. Medzi modelové rady tejto obľúbenej značky boli len nedávno zaradené aj úplne nové outdoorové hodinky Amazfit Neo, ktoré si určite zamilujú tí najväčší priaznivci športových outdoorových hodiniek. S viac ako mesačnou výdržou batérie na jedno nabitie, profesionálnou vodotesnosťou 5ATM…

Prvá mobilná 4G sieť na Mesiaci nám vo svojej podstate pomôže zistiť, či predstava o trvalej posádke je reálnou

0 icon

Americká vesmírna agentúra, NASA, investuje, v rámci svojej snahy vrátiť ľudí na povrch Mesiaca, do vybudovania mobilnej siete na našej prirodzenej družici. Píše o tom portál Business Insider. Úlohy sa chopí spoločnosť Nokia, ktorá na to využije grant v hodnote 14-miliónov amerických dolárov. Samotný návrh skompletizuje spoločnosť Bell Labs, ktorá spadá pod…

Xiaomi začalo distribuovať stabilnú BETA verziu MIUI 12 pre zariadenie Redmi Note 7

0 icon

Jeden z najpopulárnejších modelov spoločnosti Xiaomi, Redmi Note 7, ktorý bol oficiálne predstavený ešte v januári 2019, dostáva najnovšie aktualizáciu s MIUI 12 nadstavbou. Zároveň však treba dodať, že ide o stabilnú BETA verziu aktualizácie. V praxi to znamená, že aby ste ju boli schopný nainštalovať do svojho zariadenia, tak…

Vstavaná aplikácia Správy od Xiaomi dostáva nové funkcie

0 icon

Xiaomi pokračuje aj naďalej vo vylepšovaní MIUI nadstavby a vstavaných aplikácií. Zatiaľ čo pár dní dozadu sme mohli čítať napríklad UWB technológii, ktorá posúva komunikáciu medzi smartfónom a domácimi zariadeniami na úplne novú úroveň, tak tentokrát so do pozornosti dostáva vstavaná aplikácia Správy, ktorá získava nové funkcie. Vstavaná aplikácia Správy…

Armádny Magazín

Americké pušky DIAMONDBACK AR-15 aj pre európsky trh

0 icon

USA,  21. októbra (AM) - Pušky Diamondback pochádzajú z menšej rodinnej zbrojovky z USA, ktorá sa stála známa vďaka svojej vysokej kontrole kvality a nižším cenám. Základom sú overené parametre - 16" nitridovaná chrom-molybdenová hlaveň, 12" M-lok predpažbie, 8620 Mil-Spec záver,

Šéf ruskej rozviedky - Naryškin: USA pripravujú „farebnú“ revolúciu po prezidentských voľbách v Moldavsku

0 icon

MOSKVA 21. októbra (AM) - Riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) -  Sergej Naryškin uviedol, že USA v prípade víťazstva Igora Dodona v prezidentských voľbách v Moldavsku pripravujú v krajine „farebnú“ revolúciu. Text jeho u

Námorná pechota Spojených štátov uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“.

0 icon

FORT WORTH, Texas (20. októbra 2020) - Po viac ako tridsiatich rokoch spoľahlivej služby Námorná pechota Spojených štátov (USMC) oficiálne uzemnila vrtuľníky Bell AH-1W „Super Cobra“. Ikonický dvojlistý stroj slúžil ako bojový vrtuľník pre námornú pechotu v bojových misiách po celom svete, vrátane

Špeciálne poslanie: Vojak, alebo prečo Rusko tak skoro nezníži svoje výdavky na obranu

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - "Neurobili sa nijaké rozhodnutia o zmenšení veľkosti ruských ozbrojených síl." -  Oznámil to v utorok tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov, ktorý sa vyjadril k informáciám o príslušných návrhoch ministerstva financií.   "O tejto otázke zatiaľ nebolo rozhod

Historik Andrej Fursov: S Turkami je možné iba taktické spojenectvo

0 icon

Rusko, 21. október 2020 (AM) - Andrej Iľjič Fursov (1951) - ruský historik, sociálny vedec, publicista, ktorý na Inštitúte dynamického konzervativizmu vedie Centrum metodiky a informácií, riaditeľ Centra rusistiky, Inštitútu pre základný a aplikovaný výskum, Moskovskej univerzity pre humanitné vedy, akademik Medzinárodnej akadémi

Svetlo sveta

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

Matka bl. Carla Acutisa: Bol mojím záchrancom, v rodine sme vieru zanedbávali

0 icon

12. októbra, v deň výročia smrti blahoslaveného Carla Acutisa, sa po prvýkrát slávila jeho liturgická spomienka. Od jeho smrti vo veku 15 rokov, po mimoriadne agresívnej leukémii, ubehlo 14 rokov. Na blahorečení v sobotu 10. októbra v Assisi sa zúčastnilo približne tritisíc ľudí z rôznych krajín, viac ich kvôli zdravotným opatreniam nebolo možné…

icon FOTO DŇA