„Prípadné vyhlásenie ďalšej zbraňovej amnestie považujeme za prínos z pohľadu zlepšenia bezpečnostnej situácie v SR, avšak považujeme za nevyhnutné upozorniť aj na niektoré problémy, ktoré nesúvisia s opodstatnenosťou vyhlásenia, ale s technickým a personálnym zabezpečením priebehu zbraňovej amnestie v prípade jej platnosti v období od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021,” konštatuje ministerstvo.
Ministerstvo v tejto súvislosti spomína ďalšiu pripravovanú novelu zákona o zbraniach a strelive, ktorá má zabezpečiť súlad s európskou smernicou o kontrole získavania a vlastnenia zbraní. „Novelou zákona o strelných zbraniach a strelive dôjde v súlade so smernicou k preradeniu niektorých druhov zbraní do iných kategórií. S prekategorizovaním zbraní bude v mnohých prípadoch potrebné aj ich nové kriminalisticko-expertízne skúmanie Kriminalistickým a expertíznym ústavom Prezídia Policajného zboru, ako aj administratívno-správne rozhodnutie o ich zaradení do jednotlivých kategórií zbraní odborom dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru. Prekategorizované zbrane bude potrebné následne zaevidovať na príslušnom policajnom útvare s vydaním príslušných dokladov dotknutej osobe (držiteľovi zbrojného preukazu, resp. zbrojnej licencie) pri zbraniach kategórií A, B a C, resp. s vydaním preukazov zbraní pri niektorých druhoch zbraní kategórie D, ktoré budú podliehať evidenčnej povinnosti,” uvádza ministerstvo.
Keďže podľa rezortu vnútra možno predpokladať, že uskutočnenie navrhovanej zbraňovej amnestie spadne približne do rovnakého obdobia ako pripravované zmeny v rámci transpozície smernice, obidve právne úpravy budú znamenať podstatne zvýšenú záťaž na zložky Policajného zboru, ktoré vykonávajú kriminalisticko-expertízne skúmanie zbraní, rozhodujú o zaradení zbraní do jednotlivých kategórií a evidujú zbrane. „Túto záťaž môžu ešte ovplyvniť už prijaté opatrenia v súvislosti s COVID-19, najmä uplynutie lehôt, ktorými bola predĺžená platnosť zbrojných preukazov. Vzhľadom na uvedené nadväzujúce opatrenia po prijatí zbraňovej amnestie (znalecké skúmanie odovzdaných zbraní a ich prípadná legalizácia), budú zrejme vykonávané s dlhším časovým odstupom, ako to bolo pri predchádzajúcich amnestiách,” konštatuje ministerstvo.
Podľa rezortu vnútra je však možné konštatovať, že predchádzajúce tri zbraňové amnestie vyhlásené v rokoch 2005/2006, 2009/2010 a 2014/2015, v rámci ktorých bolo odovzdaných celkom 10 865 kusov zbraní a 82 010 kusov streliva, splnili svoj účel, ktorým bolo zníženie počtu nelegálne držaných zbraní a streliva a tým zníženie rizika, že sa týmito strelnými zbraňami bude páchať trestná činnosť, ako aj prípadná identifikácia zbraní, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti.