Ako ďalej priblížila, tri podnety boli postúpené okresným úradom na preskúmanie, či nedošlo k spáchaniu priestupku podľa zákona o volebnej kampani a o zmene a doplnení zákona o politických stranách a politických hnutiach v znení neskorších predpisov.
„Ministerstvo vnútra preveruje skutočnosti uvedené v podnetoch, ktoré mu boli doručené v súvislosti s voľbami do Národnej rady SR, ktoré sa konali 29. februára. Pätnásť podnetov bolo ukončených vyhotovením záznamu, keďže na základe získaných informácií neboli zistené skutočnosti odôvodňujúce začatie konania o uložení sankcie,” ozrejmila Chmelová.
Rezort vnútra zatiaľ v tejto súvislosti neuložil žiadnu sankciu. Ako uviedla Chmelová pre agentúru SITA v polovici apríla, prioritou je podľa jej slov oslovovať osoby, voči ktorým boli podnety podané a mať preukázaný skutkový stav.
Koncom februára evidovalo ministerstvo vnútra približne 15 podnetov na vedenie predvolebnej kampane. Väčšina z nich bola od mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS). Tá na sociálnej sieti informovala, že rezort vnútra napríklad neuložil pokutu exministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi (Smer-SD) za to, že minulý rok poslalo ministerstvo práce do každej domácnosti vyše dva milióny kusov letákov, ktoré pripomínali skôr propagáciu politika než informačný dokument. Chmelová objasnila, že po vyžiadaní a zhodnotení všetkých podkladov skonštatovali, že nejde o volebnú kampaň, za ktorú by bolo možné uložiť sankciu.