Na štátnu karanténu na policajnej akadémii v Rači sa valí jedna kritika za druhou. Prednedávnom sme vám priniesli šokujúce svedectvo zo štátnej karantény. (viac TU)
29-ročný Slovák, ktorý pracoval v Rakúsku, nám prezradil, ako chaoticky prebiehalo jeho umiestnenie do štátnej karantény a ako vyzerá zariadenie a izba, do ktorej bol umiestnený.
„Staré veci, staré zariadenie mi nevadí, aj v Rakúsku neboli nové veci, ale proste to je o hygiene. Tu vychovávajú policajtov, ani si nevedia po sebe upratať, akože česť výnimkám. A najviac má dostala tá pani Kurilovská (šéfka policajnej akadémie, pozn.red.), čo na JOJke vyhlásila, že sme mali vydezinfikované a upratané izby, to bola sila, lebo tu nikto ani nepozametal,“ povedal Ján ako to vyzerá v tejto štátnej karanténe.
Následne mladá žena z rovnakej štátnej karantény zverejnila šokujúce video, v ktorom popisuje, že napriek tomu, že ľuďom v susednej izbe bolo zistené ochorenie Covid-19, stále ju nepremiestnili inam, a tak s chorými ľuďmi zdieľajú spoločné priestory – WC a kúpeľňu. Viac o tomto prípade sa dočítate TU.
Jej slová o tom, že takýto bunkový systém v štátnej karanténe je nebezpečný, sa, zdá sa, potvrdili. Ozval sa nám človek zo štátnej karantény v Rači, ktorý prišiel do karantény zdravý. Jeho prvé testy boli na ochorenie Covid-19 negatívne. Jeho susedia vo vedľajšej izbe, s ktorými zdieľal spoločné sociálne zariadenie, ale mali testy na koronavírus pozitívne. Pri ďalšom testovaní už bol nakazený koronavírusom aj on.
Stanislav so svojou priateľkou Veronikou pom tom, čo sa vrátili z Rakúska na Slovensko, boli umiestnení v štátnej karanténe na Policajnej akadémii v Rači.
“Prišli sme 31.3. pred polnocou, kde sme asi hodinu na zime čakali, kým nás ubytujú. Potom nám dávali nejaké pokyny, vôbec sme neboli od seba oddelení ani 2 – metrovými odstupmi, všetci na kope, tam sme mrzli vonku.”
Neskôr ich rozdelili do tzv. buniek . Stanislav bol na izbe spoločne so svojou priateľkou, no vo vedľajšej izbe boli úplne cudzí ľudia. Po štyroch dňoch 4. apríla im boli urobené prvé testy na koronavírus: “S priateľkou sme z nich vyšli obaja negatívni, ale na tej druhej izbe vyšli pozitívni obaja.”
Problém bol v tom, že s týmito Covid-pozitívnymi ľuďmi zdieľali spoločné sociálne priestory ako WC a kúpeľnu. Neskôr bol teda spolu s priateľkou presunutý do inej izby. Oznámili im, že ďalšie testy sa budú konať o 5 dní, no nakoniec boli testovaní až o 10 dní, 14. apríla: “Ja som žiaľ vyšiel Covid-pozitívny a priateľka negatívna.”
Ďalej tvrdí, že dokonca ani tie výsledky testov im neoznámili včas, a tak sa musel o nich sám informovať. Neskôr im z ústredne volali a pýtali sa, či jeho priateľka sa chce premiestniť do inej izby. Nakoniec sa ale nerozdelili, keďže jeho priateľka bola celý čas s ním na izbe a teda zrejme pri ďalšom testovaní bude Covid-pozitívna tiež.
Stanislav si myslí, že sa nakazil v tejto karanténe: “Nakazil som sa určite tu v sociálnom zariadení. Prvé výsledky nám vyšli obom negatívne a zrazu som pozitívny.”
Stanislav nám tiež ozrejmil, že priznaky choroby nemá prakticky žiadne:
“Nemám žiadne príznaky, nemám teploty, nemám kašeľ, nemám absolútne nič, žiadne bolesti svalov, kĺbov, cítim sa normálne.”
Napriek tomu radšej by išiel do domácej karantény. V tejto štátnej sú totiž hrozné podmienky:
“To sa tu nedá vydržať. Tá izba aj tie sociálne priestory, veď to je všetko zaplesnené, hrozné. Sú tu dve postele, dve skrine, nič viac. Dostaneme 1 a pol litra minerálky na deň, studená strava, za 17 dní, čo sme tu, nám nevymenili uterák ani posteľné prádlo, ja neviem, ako to môže fungovať takto po hygienickej stránke.”
Jeho priateľka Veronika takéto podmienky a stres nezvláda. Napriek tomu, že je (zatiaľ) Covid-negatívna, toto všetko sa podpísalo na jej zdraví: “Priateľka dostala jeden večer tetanický záchvat. Jej strpli ruky, nohy, končeky prstov, pery…”
Ako tvrdí Stanislav, ďalšie testy na koronavírus im budú robiť až 28. apríla a štátnu karanténu nemôže opustiť, dokiaľ nebudú jeho testy negatívne.
Prípad Stanislava a jeho priateľky (a nebudú zrejme jediní) nám ukazuje, že Slovensko zvláda koronakrízu chaoticky a nepremyslene. Z karantény sa takýmto spôsobom stáva skôr zdroj nákazy. Premiér s odborným tímom často hovorí, že chce ochrániť obyvateľov Slovenska, a preto sú tieto drastické opatrenia nevyhnutné, no obyvateľmi Slovenska sú aj Slováci, ktorí pracujú v zahraničí a chrániť treba aj ich.
Na jednej strane je správne, že ľudia prichádzajci zo zahraničia sú umiestňovaní do štátnej karantény, no na strane druhej umiestňovať ich do zriadenia, kde je tzv. bunkový systém, teda cudzí ľudia z dvoch izieb zdieľajú spoločné miestnosti, je skutočne zlý nápad. Stačí, aby jeden človek medzi nimi mal koronavírus a nakaziť sa tak môžu všetci.
Samuel Gdovin