Kauza Savčenko momentálne výrazne hýbe ruským a ukrajinským mediálnym priestorom a zasahuje aj do európskeho rámca. Dokonca podľa Iščenka začína nadobúdať rozmery mediálne známeho zostreleného lietadla nad Ukrajinou v roku 2014.
Iščenko vyšiel na začiatok s ďalšou zaujímavou teóriou, ktorú som ja včera nespomenul. Podľa jeho slov výmena Savčenkovej súvisí s problémami Porošenka na ukrajinskej politickej scéne. Podľa Iščenka advokáti odsúdených Alexandrova a Jerofejeva sa stretávali s brutálnym nátlakom zo strany ukrajinských orgánov, prvého advokáta oboch odsúdených príslušníci Pravého sektora zavraždili. Podľa advokátov odsúdených Jerofejeva a Alexandrova bol ukrajinský súd zmanipulovaný a Iščenko je presvedčený, že Európsky medzinárodný súd v Haagu by toto zmanipulovanie potvrdil.
To by podľa Iščenka znamenalo pre Ukrajinu ťažkú pozíciu, ukázalo by sa že obaja odsúdení nie sú žiadni teroristi. Kyjev sa proste potreboval podľa Iščenka zbaviť čo najskôr problému s obžalovanými Alexandrovom a Jerofejevom, zavraždiť ich nemohol a držať vo väzení bolo pre Kyjev takisto nevýhodné.
Preto Kyjev podľa Iščenka inicioval výmenu oboch ruských občanov za Savčenkovú a rozhodol sa z tejto výmeny vyryžovať čo najviac.
Kyjev sa tak podľa Iščenka zbavil dvoch odsúdených, ktorých by čoskoro Haag oslobodil, výmenou potvrdil výmenou svoj status silnej krajiny, ktorá brnká Putinovi po nose, navyše si Porošenko zvýši popularitu, pretože sa bude premávať spolu pár dní alebo týždňov, či mesiac so Savčenkovou, zvýši si popularitu a národ ho začne napriek zhoršenej ekonomickej situácii opätovne brať vážne.
Nedá mi pripomenúť len jeden fakt, na ktorý ale Iščenko akosi pozabudol. Na objektivitu Medzinárodného súdu v Haagu sa spoliehal aj Slobodan Miloševič a viacero ďalších Srbov a Chorvátov, obvinených z vojnových zločinov. Vieme ako dopadli, Miloševič dokonca podľa predstaviteľov Haagu dostal v cele infarkt, za nevyjasnených okolností.
Ponaučenie z Miloševičovho príkladu je podľa zlých jazykov také, že sa nedá dôverovať objektivite Haagu, ktorý neodsúdil žiadneho kosovského Albánca a napríklad sa odmietol zaoberať kosovským premiérom Thacim, alebo Benjaminom Netanjahuom, na ktorých bolo podaných niekoľko desiatok trestných oznamení, čím Haag jednoznačne prekročil svoje právomoci a je povinný sa podanými podnetmi zaoberať. My chápeme, prečo nesúdiť kosovských Albáncov či izraelských politikov patrí k bežnej praxi Haagu, prečo to ale nechápe ruský politológ, zase nechápem ja.
Takže, aby som to zhrnul a ukončil Iščenkova teória o Haagu, ktorý by oslobodil odsúdených Ukrajincov na mňa nepôsobí hodnoverne a Iščenko len sa hľadá dôvod na vysvetlenie pre Rusov nepríjemnej skutočnosti, že Savčenkova je na slobode.
Medzinárodný súd v Haagu je podľa zlých jazykov asi rovnako nestranný ako Eurovízia a OSCE, ktorá neustále zisťuje porušovanie Minských protokolov ostreľovaním zo strany Donecka a Luhanska, pričom Kyjev podľa tejto organizácie nikoho neostreľuje. Logicky asi preto je Doneck rozstrieľaný, pretože Opolčenci sami ostreľujú vlastné pozície……………
Keďže k výmene Savčenkovej prišlo, určite Putin nejaký cieľ sleduje. Porošenko má podľa Iščenka so Savčenkovou už teraz veľký problém – Savčenková je v strane s Timošenkovou, ktorá predstavuje silnú Porošenkovu opozíciu. Savčenková spolu s Timošenkovou tak môžu zohrať zaujímavú úlohu v politickom zemetrasení na Ukrajine (o zemetrasení som písal vo svojom včerajšom článku). Toto zemetrasenie sa bude niesť samozrejme za výdatného pokriku “Zvíťazili sme nad Ruskom,, oslobodili sme Ukrajinu, Ukrajina nad všetkými a podobne. Iščenko je presvedčený že “pijár akcia so Savčenkovou” Porošenkovi politické preferencie nezlepší.
Savčenková si pravdepodobne neuvedomuje, že jej život je v ohrození. Aj Iščenko ju označuje za psychicky narušenú osobu, ktorá sa stala symbolom Ukrajiny, paródiou na Johanku d´Arc. Je hrdinka Ukrajiny, poslanec parlamentu, je presvedčená o svojej výnimočnosti a odmieta hrať predpísanú politickú hru, takže je nekontrolovateľná a podľa Iščenka začne robiť problémy. Tam už musí ísť každý sentiment podľa ukrajinských politikov stranou a pristúpi sa podľa Iščenka k jej fyzickej likvidácii. Pre ukrajinské tajné služby to nebude žiaden problém, podľa Iščenka od Majdanu majú v likvidácii nepohodlných osôb bohatú prax.
Podľa Iščenka ak by ostala v ruskom väzení, bol by jej život v menšom ohrození. Pre ukrajinských politikov by mala význam ako mŕtva mučeníčka a pravdepodobne by sa objavovali snahy o jej likvidáciu pomocou jedu, alebo s pomocou väzňov či žalárnikov iba v prvých rokoch jej trestu. Ak by Rusi bezpečnosť Savčenkovej aspoň v prvých rokoch, kým by jej osoba bola aktuálnou témou ukrajinského zápasu chránili, postupne ako by upadala do zabudnutia, by jej bezpečnosť bola čoraz vyššia a približne po 5 – 7 rokoch by už nikoho nezaujímala.
No a ako som už spomenul v úvode, Iščenko nepochybuje že zo smrti Savčenkovej obviní Ukrajina a Západ ruského prezidenta Putina.
Branislav Krasnovský