“Vláda zachraňuje a občania platia, aj takto by sa dal uviesť návrh zákona, ktorý schválila vláda na ochranu cestovných kancelárií pred dôsledkami koronakrízy. Podľa dnes platného zákona, ak nepocestujete na dovolenku pre koronakrízu, musí vám cestovná kancelária vrátiť peniaze do 14 dní. Podľa návrhu vlády, vám bude cestovka vracať peniaze až 14. septembra 2021 teda o 482 dní! Vláda vie, že tým porušuje právo Európskej únie, no bez hanby takýto zákon schválila,” upozorňuje Richard Raši.
Ďalej poukazuje na to, že vláda deklaruje, že chce poskytnúť záruky za úvery pre podnikateľov za 500 mil. eur mesačne a podľa neho by aj zlomok tejto sumy hravo pokryl všetky potreby cestoviek a tak by ich nemuseli financovať Slováci. “Svoje peniaze by sme v tejto ťažkej dobe mohli minúť podľa svojho uváženia, veď s následkami krízy sa budeme boriť ešte nejakú dobu. Ale vláda, napriek sľubom, nechce financovať cestovky. Prikázala to zákonom nám, ich zákazníkom.”
Raši si myslí, že ide o “podobný podvod” ako pri tzv. odkladoch splátok úverov. “Vláda s veľkou pompou predstavovala „pomoc so splácaním hypoték“ a nakoniec sa ukázalo, že pomoc je nula. Splátky vám odložia iba ak zaplatíte úroky navyše. Čím dlhší odklad, tým drahší pre dlžníka. A pomoc vlády? Nula, ani jediný cent!”
“Ak si platíte hypotéku a zároveň ste si zaplatili zájazd, ktorý je zrušený, tak na jednej strane zadarmo financujete cestovku a na druhej platíte drahé úroky za odklad vašich splátok, lebo vaše peniaze má cestovka. Geniálne! Tak takto vám vláda pod vedením Matoviča pomáha!”
Zopakoval svoj postoj, že najúčinnejšia pomoc v tejto dobe je podľa neho poslať každému občanovi na prekonanie krízy päťsto, či tisíc eur. “Vláda však peniaze neposiela, naopak, berie vám aj tie vaše a necháva cestovkám.”
Bývalý vicepremiér Raši takto reagoval na novú legislatívu, podľa ktorej cestovné kancelárie dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy pre situáciu okolo nového koronavírusu. Parlament v utorok schválil návrh zákona o zájazdoch z dielne ministerstva hospodárstva.
Ak pre mimoriadnu situáciu na Slovensku alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária môže zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde alebo mu zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy. “Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021,” uvádza sa v návrhu zákona. Ak sa tak nestane, platí, že cestovná kancelária od zmluvy odstúpila a je povinná cestujúcemu vrátiť všetky platby, najneskôr do 14. septembra 2021.