Už v aktívnom období sa za to zasadzoval a podal návrh aj do Ríma, ako vyhlásil Aichern pre katolícke noviny „KirchenZeitung“ v Linci v interview k svojim 85. narodeninám.„V praxi plnia predsa mnohé ženy už dlho diakonskú službu v Cirkvi aj vo svete,“ vyhlásil. V Katolíckej cirkvi je podľa neho žiadúce „odstránenie bŕzd, viac odvahy a vyššie tempo na potrebných nových cestách“ v tomto aj iných otázkach. „Rovnako by potrebovalo ešte viac podpory aj úsilie Františka. Som vďačný, že máme pápeža Františka, ktorý tak stavia do popredia príklon k ľuďom. To bolo vidno aj pri nedávnych menovaniach rakúskych biskupov.“
Starosti robí biskupovi vlna odporu z USA a iných krajín proti pápežovi aj rany v úsilí o pokoj a zabezpečenie budúcnosti ďalším generáciám.
Maximilián Aichern sa narodil 26. decembra 1932 vo Viedni, po maturite pracoval v rodičovskom mäsiarstve a v r. 1954 vstúpil do benediktínskeho Kláštora sv. Lambrechta. Študoval v Salzburgu a Ríme a vysvätený za kňaza bol v r. 1959. V r. 1977 sa stal opátom benediktínov. Koncom r. 1981 ho Ján Pavol II. menoval za lineckého biskupa. Zásluhy mal najmä v sociálnej oblasti aj ako patrón Aliancie za nedeľu. Z úradu biskupa odstúpil v máji 2005.Po ňom nastúpil za diecézneho biskupa Linca rodák zo Slovenska z Mostu pri Bratislave Ludwig Schwarz. Dnes je diecéznym biskupom Linca Manfred Scheuer.