Rafael Rafaj: Politické procesy sa vracajú. S Rostasom odsúdili aj slovenský národ

Rafael Rafaj: Politické procesy sa vracajú. S Rostasom odsúdili aj slovenský národ

Bratislava 17. decembra 2019 (HSP/Foto:Archív Rafael Rafaj)

 

Spustil sa nebezpečný trend – množia sa nám prenasledované osoby. Ako predstaviteľ bývalých politických väzňov komunistickej totality1)  a zároveň novinár nemôžem uveriť, že tu máme opäť režim, ktorý súdi ľudí za názor a potláča  slobodu prejavu

Na snímke Rafael Rafaj

Nie za „rozvracanie republiky“, ani  za „hanobenie predstaviteľa štátu“, ale kvôli iným deliktom – slobode slova! Bývalí politickí väzni upozorňovali na to, čo je dnes štandard: Bez slobody slova nie je demokracia. Tá nie je ustálená, ale sa vyvíja a musí si obhájiť svoje postavenie v každej generácii, ktorá si ju musí osvojiť a pochopiť, nie ju zdediť ako dogmu či poučku.  Sloboda slova patrí medzi základné práva. Tie sú postavené zásadne na individuálnom, nie na kolektívnom princípe.2) Preto demokracia odmieta aj kolektívnu vinu. Ak historická elita Slovákov a národní dejatelia vyjadrili v minulosti, ktorej prostredie nepoznáme, dobové názory na židovských spoluobčanov podľa hyperbolických premostení, a ak niektorí z dejateľov zozbierali v národe aforizmy ako usadenú empirickú skúsenosť (napr. Zátureckého Slovenské príslovia, porekadlá a úslovia), potom mocenská justičná autorita Špecializovaného súdu uznala s publicistom Rostasom vinným aj celý slovenský národ.

Reklama

 

Bič na slobodu prejavu

Reklama

Logicky sa kontroverzný verdikt de fakto vzťahuje aj na pôvodcov myšlienok, ktoré šéfredaktor slobodného časopisu len citoval. To znamená, že v Pezinku odsúdili aj Štúra, Hurbana, Hodžu, Vajanského, Pietora, Mateja Bella, Kollára, Kmeťa, a ďalších velikánov národa, literatúry a vedy o ktorých sa deti učia v škole. Prípad Rostas (2019) pripomína prípad Pietor (1898) z uhorského žalára národov. Čo sa  stalo pred 120 rokmi? V Budapešti rovnako odsúdili novinára a národného dejateľa Ambra Pietora za dva články3) na osem mesiacov väzenia a 600 zlatých pokuty a na náhradu trov súdu. Pietor však len uverejnil, podobne ako Rostas, myšlienky  niekoho iného. Išlo o Eduarda Kováča, ktorý mal byť podľa vtedajších brachiálnych zákonov braný na zodpovednosť. Ako to videla národná tlač?   „…Štátny fiškus to uznať nechcel a zažaloval redaktora. Porota vyslovila, že v inkriminovaných článkoch obsažené je búrenie proti triede (proti židom) a proti maďarskej národnosti a redaktor Ambro Pietor je vinný…“  Zvláštna zhoda náhod. Akurát sme sa posunuli o dve storočia ďalej, do vlastného štátu a do režimu demokracie. Alebo máme déja vu?

 

Rozsudky na politickú objednávku

Účelové zdôvodnenia o vine a treste nespĺňajú právnické, ale skôr politické kritériá, vrátane princípov politickej korektnosti, preto ide o politické procesy, ktoré sme tu mali v 50.rokoch minulého storočia počas besnenia totalitného režimu. V mene ochrany ideológie a proletariátu režim páchal v mene republiky justičné zločiny. Obete, ktoré väzenie a režim diktatúry so zločineckou ideológiou a praxou prežili, boli nakoniec súdne rehabilitované (1990). Žiaľ, skutoční páchatelia justičných zločinov, zverstiev a predstavy o dokonalej spoločnosti ostali bez viny. Tento „nežný“ signál deformoval celú spoločnosť. Dnes sa ukazuje, že exemplárne nepotrestanie angažovaných verejných činiteľov, prokurátorov, vyšetrovateľov, eštebákov, dozorcov, sudcov a ideológov totalitného režimu, čo sliedili, prenasledovali, vraždili, mučili, zastrašovali a súdili v mene očakávania mocenských elít deformovalo aj orgány, ktorých úlohou má byť ochrana ústavnosti a demokracie. Ďalším nebezpečným poznatkom a dedičstvom minulosti je, že nová ideologická omladina si osvojuje rovnako nové zvrhlé ideologické konštrukty, ale aj zločinecké metódy ako starí boľševici.

 

Reklama

Každé zlo je na niečo dobré

Toto sa muselo stať, aby sa to zvrátilo, pokiaľ je ešte čas. Rostas aj tak nakoniec uspeje na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) – pokiaľ by aj na Najvyššom súde natrafil na ďalšieho angažovaného sudcu a ten by rozsudok potvrdil…  ESĽS sa totiž riadi precedensom. Výklad článku 10, ktorý garantuje slobodu slova v prípade Hendsyde vs. kráľovstvo Veľkej Británie sa jednoznačne a výlučne postavil  ešte v roku 1976 za slobodu slova v jej vzťahu k upevňovaniu demokracie. A to je presne prípad Rostasa – novinára a slobodného vyhľadávania, šírenia a publikovania myšlienok. Podľa nálezu Ústavného súdu (II. ÚS 174/2017) „obmedzenie slobody prejavu je v demokratickej spoločnosti výnimkou, ktorú je navyše potrebné interpretovať reštriktívne a je možné ju ospravedlniť iba kvalifikovanými okolnosťami“.

Ústavný súd Slovenskej republiky v inom náleze sp. zn. III. ÚS 385/2012 z 21. januára 2014 aj v duchu judikatúry ESĽP doplnil verdikt aj do precedensov slovenského právneho poriadku. Ide o konštatovanie, že sloboda prejavu vo všetkých štátoch vybudovaných na demokratických princípoch predstavuje jeden zo základných pilierov demokracie a uplatňuje sa nielen vo vzťahu k informáciám a myšlienkam, ktoré sú prijímané priaznivo, resp. sú pokladané za neškodné či neutrálne, ale aj k tým, ktoré urážajú, šokujú alebo znepokojujú štát alebo časť obyvateľstva, čo je dané požiadavkami pluralizmu, znášanlivosti a otvorenosti, bez ktorých nemožno hovoriť o demokratickej spoločnosti!

Súd v Pezinku však zrejme vôbec nezohľadnil ani názor Európskeho súdu, ani Ústavného súdu SR, ani teóriu vzťahu slobody slova a demokracie, pretože to je v tomto prípade ten najdôležitejší element. Teória hľadania pravdy4) je najbližšie k stanovisku ESĽP. Vychádza z „trhu ideí“, čo tvorí základ pluralitnej demokracie. Dnes však ideologickí fanatici z tretieho sektora, médií a akademickej obce pluralitnú demokraciu zatracujú a zavádzajú akýsi apendix „liberálnej demokracie“. Paradoxne v čase vybičovaných emócií a polarizácie spoločnosti  súd uplatnil opačnú taktiku ako by si vyžadovala situácia aj Teória spoločenskej stability. Podľa nej sloboda prejavu predstavuje dôležitý ventil uvoľňovania napätia v spoločnosti mierumilovnou formou. Násilné potlačenie slobody prejavu podľa tejto teórie môže viesť až k revolúcii. No, zdá sa, že našim sudcom stačia sibyloviny a namiesto spoločenskej stability siahnu po spoločenskej objednávke aktivistov tretieho sektora na potrestanie ich vnútorného nepriateľa.  Dúfajme, že sa nedožijeme ďalších recidív z Uhorska ako napríklad odsúdenia dvadsiatich ôsmich Slovákov banskobystrickým súdom začiatkom roku 1900 len za to, že 24. júna 1898 privítali na martinskej železničnej stanici odsúdeného Ambra Pietra, ktorého deň predtým odsúdil pešťbudínsky tlačový súd pre „poburovanie proti národnostiam“. Mimochodom Vajanský vtedy po odvolaní vyfasoval namiesto štrnásť dní päť mesiacov! Národ a slobodu treba predsa zastrašiť aj v Uhorsku, aj v liberálnej demokraci…

 

Reklama

Signál občanom na aktivovanie Čl.32?

Takže podľa logiky a výkladu ústavného súdu, po verdikte Špecializovaného súdu, ktorý sa odklonil od tohto výkladu k rešpektovaniu slobody slova „nemožno už hovoriť o demokratickej spoločnosti“ na Slovensku. Ukazuje sa, že najväčšou hrozbou pre demokraciu a slobodu slova sú samozvaní „strážcovia“ demokracie, ktorí si sprivatizovali aj celú ľudskoprávnu agendu a tendenčný výklad práv a slobôd. Navyše sú v mene ochrany demokracie ochotní ju znásilniť v jej panenskom stave slobody slova, prejavu a názoru. Ak sa niekto cíti dotknutý niekoho slobodou slova má mať individuálne právo obrátiť sa v občiansko-právnom,  nie v trestnom konaní na súd, preukázať, čím sa šíriteľ myšlienky konkrétne dotkol jeho osobnej integrity, dobrého mena alebo povesti a skutočne nezávislý (nie „špecializovaný“ a angažovaný) sudca má rozhodnúť o prípadnej vine a odškodnení.

 

Hon na čarodejnice

To, čo predvádzajú naše justičné orgány v ostatnom čase je stredoveký pohon na čarodejnice, ktorý končí nie upálením, ale sofistikovanou likvidáciou slobodných občanov a ich slobodných názorov, vrátane zavádzania kolektívnej viny a zrušenia prezumpcie neviny. To je obzvlášť nebezpečný jav, na ktorý by mali zvrchovaní občania – vlastníci skutočnej moci v štáte operatívne a primerane reagovať. Minimálne eliminovaním nositeľov vendety voči slobode slova v najbližších voľbách. O ktoré strany ide, predsa všetci vedia… Najlepším liekom je stále prevencia. Ak by sa nenašiel dostatok triezvo, kriticky a múdro uvažujúcich ľudí a moc by predsa len uchopili subjekty volajúce po drastickom obmedzení slobody slova, prejavu a názoru, potom by slobodným občanom ostal už len ústavný článok 32: „Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené“.

Tobôž, ak demokraciu a slobodu slova likvidujú opäť súdne orgány, hoci by ich mali chrániť.

Rafael Rafaj, publicista, novinár, mediálny analytik; kandiduje vo voľbách za SNS z 50. miesta

 

  • autor je podpredseda Politických väzňov Zväzu protikomunistického odboja – III.odboj, (PV ZPKO)
  • s „kolektivizáciou“ menšinových práv sme zvádzali boj aj na medzinárodnom fóre v súvislosti s iredentistickými aktivitami maďarskej menšiny v polovici 90.rokov
  • články Ambra Pietora: „Otrokárstvo hore i dolu“ (č. 159 „N. N.“ dto 15. júla 1897) o štrajku tehlárov v Budíne a „Paralysa progressiva“ (č. 100 dto 3. mája 1897), v ktorom bola výzva pre slovenské obce, aby si nedali pomaďarčiť názvy
  • John Stuart Mill a Karl Popper

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

Včera 20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

Včera 20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

Včera 20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

Včera 19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

Včera 19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

Včera 19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

Včera 18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

Včera 18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

Včera 18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

Včera 18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

Včera 18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali