Bratislava/Brusel 7. decembra 2023 (HSP/Foto:Archív M. Radačovského)
Poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Radačovský v komentári na sociálnej sieti nastavil zrkadlo liberálnemu Progresívnemu Slovensku, ktoré robí kroky v európskych inštitúciách v spojitosti s kritikou rozhodnutí novej vlády Roberta Fica
Miroslav Radačovský pripomenul, že dvaja Slováci, šéf strany PS Michal Šimečka a europoslanec Martin Hojsík, zrejme inšpirovaní “roduverným“ Rusom, Grigorijom Mojsejevičom Mesežnikovom, ktorý pred týždňom v článku na portáli Visegrad Insight konštatuje, že vládu SR môžu zastaviť len aktívni občania na slovenských námestiach a uliciach alebo zastavením peňazí z Bruselu, vo svojich najnovších statusoch vyzývajú občanov do ulíc.
Progresívci jasajú nad tým, ako bola ich zahraničná misia v Bruseli úspešná v súvislosti s kritikou zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a novelou Trestného zákona a aké miliardové škody Slovensku hrozia, pokiaľ stanovisko Európskej komisie Slovensko nebude rešpektovať.
Podľa slov poslanca EP Radačovského to však v podaní Šimečku a Hojsíka nebol až taký úspech ich zahraničnej misie v boji proti legitímnej slovenskej vláde. “Mierne povedané, Šimečka a europoslanec Hojsík zavádzajú,” ozrejmil Radačovský.
“EK v liste podpísanom eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom a eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou, v utorok 5. decembra požiadala (nie nariadila alebo prikázala) ministra spravodlivosti SR Borisa Suska, aby slovenská vláda zatiaľ nepokračovala v novelizácii Trestného zákona a zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (nie aby novelizáciu a zrušenie Špeciálnej prokuratúry neprijala) v zrýchlenom konaní, bez riadnej konzultácie so zainteresovanými stranami na vnútroštátnej a európskej úrovni. Ba dokonca, EK si “umýva ruky“ a odporúča zamýšľané legislatívne zmeny konzultovať s Benátskou komisiou Rady Európy.”
Miroslav Radačovský v tejto spojitosti uviedol, že Rada Európy, ktorú si nezainteresovaní môžu mýliť s Radou Európskej únie, prípadne s Európskou radou, nie je inštitúciou EÚ. “Teda ani Európska komisia pre demokraciu prostredníctvom práva, známejšia pod názvom Benátska komisia, založená v roku 1990 a združujúca štáty, bez ohľadu na to, či sú členmi EÚ alebo nie, nie je Európskou úniou ani Európskou komisiou.”
“Benátska komisia je zložená z nezávislých expertov, najmä z osobností z univerzitného prostredia, odborníkov pre ústavné a medzinárodné právo, ústavných sudcov a sudcov Najvyšších súdov a Slovensko má v ňom svojho zástupcu, sudcu Ústavného súdu SR aj zastupujúceho člena Ústavného súdu. Teda tvrdenia Šimečku a europoslanca Hojsíka o akomsi veľkom úspechu, spočívajúceho v tom, že EK listom akoby čosi nariadila slovenskej vláde ich zásluhou, nie je taká, ako to verejne prehlasujú. Jednoducho ide len o odporúčajúci list, nie zaväzujúce rozhodnutie.”
Ale čo je podľa bývalého sudcu Radačovského potrebné s určitosťou konštatovať, tak v liste EK sa nič nehovorí o tom, aby tieto odborné legislatívne zmeny opozícia riešila vyzývaním občanov do ulíc a na námestiach. “Čo tým vlastne opozícia sleduje? Aby do ulíc vyšli aj tí občania, čo podporujú vládnu koalíciu a nastal by tu akýsi boj medzi Slovákmi navzájom? Toto EK určite Šimečkovi a Hojsíkovi neporadila. Takto sa, Maťko a Miško, legislatívne zmeny uskutočňované občanmi zvoleného parlamentu a vlády SR, neriešia.”
Poslanec Radačovský progresívcom odkazuje: “A možno ste sa boli poradiť u inej inštitúcie. Tej, so sídlom za oceánom. A tam sú na majdany, prevraty a nepokoje, zvlášť špecialisti. Avšak je to v rozpore s Vašimi heslami o novej politike bez nenávisti, pod heslom „slušne a odborne“. Svojho času som na zvolenie Igora Matoviča za predsedu vlády reagoval slovami: nie každý, kto vie vyhodiť most do vzduchu, vie postaviť most nový a ešte lepší. A zdá sa mi, že v jeho šľapajách chce ísť aj predseda najsilnejšej opozičnej strany, Michal Šimečka.”
“A úplne na záver, Benátska komisia poskytuje členským štátom právne poradenstvo v podobe stanovísk k návrhom právnych predpisov alebo už k platným právnym predpisom, ktoré jej boli predložené na posúdenie. Pokiaľ je vláda SR presvedčená o správnosti legislatívneho procesu v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a novely Trestného zákona a ja verím, že presvedčená je, tak jej nič nebráni predložiť to na posúdenie Benátskej komisii. Nakoniec, stanovisko Benátskej komisie nie je záväzné, avšak bolo by dobrým signálom pre to, aby sa aj z medzinárodného hľadiska dalo konštatovať, že slovenská vláda postupuje správne,” myslí si Radačovský.
Prečítajte si tiež: