Radačovský o pozorovateľskej misii na referendách v Novorusku. Prečo nesmel vycestovať a čo zistila skupina na mieste?

Radačovský o pozorovateľskej misii na referendách v Novorusku. Prečo nesmel vycestovať a čo zistila skupina na mieste?

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:Facebook/Miroslav Radačovský)

 

Rozhodli sa ísť priamo do epicentra referend a ich bombardovania, aby spoznali skutočnú pravdu, nezaťaženú propagandou jednej alebo druhej strany. O synovej výprave na Ukrajinu sme sa rozprávali s europoslancom a predsedom strany Slovenský patriot Miroslavom Radačovským

miroslav radačovský
Na snímke Miroslav Radačovský

Hlavné správy: Aj Slováci sa vybrali ako pozorovatelia na Ukrajinu do oblastí, kde sa konali referendá o pričlenení k Rusku. Aká skupinka to je?

Reklama

Radačovský: Išli tam traja naši chlapci zo strany Slovenský patriot, vedie to môj syn Michal, ktorý odtiaľ posiela zaujímavé správy.

 

Reklama

Hlavné správy: Nedávno ste spomínali, že aj vy osobne ste tam mali ísť. Prečo ste nakoniec nešli?

Radačovský: A ja som tam chcel byť, ale nešiel som z toho dôvodu, že som na čiernom zozname Európskeho parlamentu. Keď som sa informoval, či tam môžem ísť nie ako europoslanec, ale ako súkromná osoba, tak mi naznačili, že by som mohol mať dokonca problém trestnoprávneho charakteru.

Mňa už aj keď som bol v Rusku ako pozorovateľ na nedávnych voľbách, predtým ako ma dali na ten čierny zoznam, celý deň potom vypočúvalo vojenské spravodajstvo. Celý deň! Päťdesiat otázok mi dali. Aj NAKA v Košiciach. Slušní boli, nemôžem na nich nič zlé povedať, aj ma pekne poučili, že ako europoslanec nemusím vypovedať. Súkromne sa mi dokonca ospravedlňovali, že im je to ľúto, ale je taká doba.

Vypovedal som, čo som vypovedal a potom ma dali na ten „black list“, takže mám teraz obmedzené možnosti. Poviem vám pravdu, keby som bol sám, tak by som na to kašlal. Lenže ja zamestnávam ľudí, mám asistentov a nechcem aby oni mali problémy.

Na tú čiernu listinu som sa dostal zvláštnym spôsobom. V októbri som bol ako pozorovateľ na tých ruských voľbách v Baškirskej republike. Keď voľby končili, vystúpil som v Russia Today a povedal som číročistú pravdu o tom, čo som videl a zažil. Povedal som, že pokiaľ ide o priebeh volieb, malo to štandard dokonca vyšší ako v Európe. Dá sa dokonca voliť aj cez mobilnú aplikáciu, atď. Ja som tam nič neslobodné a nedemokratické nevidel. Použil som vtedy vetu: „Ja som nebol prítomný pri sčítavaní hlasov a ani nebudem, ale pokiaľ ide o priebeh volieb, tieto prebehli pokojne a bez problémov.“ Toto bolo v októbri, napísal som o mojej ceste správu a život išiel ďalej.

Reklama

No a keď prišla ruská invázia na Ukrajinu, prišlo mi rozhodnutie, že som na čiernom zozname, a že až do konca volebného obdobia mám zákaz zúčastňovať sa akýchkoľvek pozorovateľských misií. Nikto mi to nezdôvodnil, nikto mi nevyčítal, že by som azda neobjektívne informoval.

 

Hlavné správy: Niekomu by to mohlo trochu pripomínať gangsterský spôsob ako boli v tom istom čase vypnuté niektoré nezávislé médiá: tiež bez akéhokoľvek upozornenia a zdôvodnenia. Ale vráťme sa k výprave členov vašej strany na aktuálne referendá v novoruských oblastiach. Nebudú aj oni po návrate „popoťahovaní“ po úradoch?

Radačovský: Vyzerá to tak, že aj oni môžu mať problémy. Volal mi syn Michal, že chlapcovi z Českej republiky, ktorý tam je spolu s ním, už oznámili, že keď sa vráti domov, bude zadržaný. Podotýkam, že oni tam naozaj nič zlé nerobia.

Sú tam pozorovatelia z rôznych štátov a aj ďalší z nich, hlavne tí z členských krajín EÚ, sa už dozvedeli, že keď prídu domov, chystajú sa ich zadržať za nejakú činnosť súvisiacu s podporou vojny. Naši aj preto zatiaľ nehovoria ako a kedy plánujú prísť domov, lebo aj oni sa obávajú, čo sa bude diať, keď sa vrátia. To aj napriek tomu, že reálne by ich skutočne nemali za čo zadržať.

Reklama

 

Hlavné správy: Videl som na internete od vášho syna nejaké videá. A vidno, že je to tam drsné. To miesto, kde boli, akurát bolo počas filmovania ostreľované. Čo si myslíte vy o tom, čo sa tam deje?

Radačovský: Strana Slovenský patriot tam vyslala svojich ľudí nie preto, aby sa tam stavali na tú či onú stranu, ale jednoducho preto, aby sme objektívne vedeli, čo sa na tých územiach skutočne deje.

Na jednom zábere môžete vidieť ako Michal drží v ruke úlomok americkej rakety. Dnes ich bombardovali. To sú podmienky, v ktorých tam tí ľudia musia každý deň žiť.

Poslali mi napríklad informáciu o jednej veci, ktorá sa v západných médiách dezinterpretuje. Vraj vojaci chodia po domoch a nútia ľudí zúčastniť sa referenda. Z toho, čo tam naši videli, tak to je úplný nezmysel, čisté klamstvo. To je inak: vojaci sprevádzajú členov volebnej komisie ako ochranka, keď idú do volebnej miestnosti a naspäť domov, aby ich chránili pred možným útokom záškodníkov, ktorí sa tam potulujú, aby referendá prekazili.

Bližšie informácie o tom, ako to tam prebiehalo a čo sa tam dialo, budeme mať, keď sa vrátia. Radi budeme informovať aj Hlavné správy.

 

Hlavné správy: Opýtam sa naivne, ale pre istotu: kto ostreľuje tých ľudí a tie miesta, kde prebieha referendum?

Radačovský: Tá streľba na obytné štvrte, tie rozbité domy, ktoré môžete vidieť na tých videách, to všetko prichádza z územia držaného Ukrajinou.

Tu chcem povedať dôležitú vec. Ak by ma Michal informoval, že je to tak, ako tvrdia naše médiá, ja naozaj nemám absolútne žiadny problém to presne takto hovoriť verejnosti. Nám skutočne ide jedine o objektívnu pravdu. Ak by mi povedal, že tie civilné budovy bombardujú Rusi, nemám dôvod to nepriznať.

Reklama

Stále im zdôrazňujem jednu vec: chlapci, držte sa tam, dávajte si pozor a buďte objektívni. Toto som im opakoval niekoľkokrát: objektivita predovšetkým, padni komu padni.

 

Hlavné správy: Európska únia hovorí, že tie referendá sú zmanipulované, robené pod nátlakom, ale neposlala tam pozorovateľov…

Radačovský: No práve: prečo tam neposlali pozorovateľov, ak mali podozrenie, že to môže byť robené pod nátlakom? Veď mohli dokázať, či to tak je alebo nie je.

 

Reklama

Hlavné správy: Mne už dlhšie, vlastne už od referenda na Kryme v roku 2014 vŕta v hlave jedna vec, možno mi ju budete vedieť vysvetliť. O týchto novoruských referendách západné aj naše médiá tvrdia, že sú zmanipulované. To isté vtedy tvrdili aj o tom krymskom referende. Lenže ako vtedy dokázalo zopár desiatok tisíc ruských vojakov v priebehu pár dní prinútiť milióny tamojších obyvateľov sviatočne sa vyobliekať a s úsmevom sa postaviť do radu na referendum? Mimochodom, odvtedy sa nezjavilo žiadne obrazové svedectvo o nejakom nátlaku. A teraz tu máme referendá v štyroch oblastiach Ukrajiny, kde žije ešte oveľa viac obyvateľov ako na Kryme. Ruských vojakov je na celom tom viac ako tisíc kilometrov dlhom fronte možno 150 tisíc, lenže drvivá väčšina z nich je zapojená do bojov, majú úplne iné starosti ako nútiť obyvateľov ísť k referendu. Koľko Rusov tam môže byť teraz k dispozícii, aby fyzicky nútili ľudí ísť hlasovať? Kto a ako by reálne mohol dokázať za daných okolností prinútiť milióny ľudí zúčastniť sa referenda organizovaného nepriateľskou krajinou?

Radačovský: Ja vám odpoviem z úplne inej strany. Pýtal sa niekto obyvateľov Krymu na ich názor, keď ich Kremeľ v roku 1954 pripojil k Ukrajine? No nepýtal sa ich nikto. Pýtal sa niekto československej vlády a občanov Československa, keď nám v roku 1945 Kremeľ zobral Zakarpatie a pričlenil ho k Ukrajine? No nepýtal. A namietali to niekedy Ukrajinci? No nenamietali. Namietali niekedy Ukrajinci, že Kremeľ zobral Ľvov s okolím a pričlenil to k Ukrajine? Takisto nenamietali. Toto ich netrápi. Ale zato ich trápi, že Krym usporiadal referendum. Toto neobjektívne hodnotenie je prvá vec, ktorú tu treba spomenúť.

A druhá vec: môj otec ako Slovák bojoval v Červenej armáde, pomáhal oslobodzovať ruské aj ukrajinské mestá. Ešte žil, keď sa Krym vrátil do Ruska a na margo tých mediálnych rečí o nedobrovoľnom referende mi vtedy mi povedal: Miro, Rusov nedokázala celá fašistická mašinéria prinútiť aby sa na Kryme vzdali. Vybili ich tam dva milióny, ale oni sa nevzdali. A tu niekto chce tvrdiť, že takýchto ľudí niekto prinútil aby išli na referendum? To je totálny nezmysel.

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

14:43

Na pozvanie maďarského prezidenta Tamása Sulyoka a premiéra Viktora Orbána pricestuje v stredu 8. mája do Budapešti čínsky prezident Si Ťin-pching na oficiálnu dvojdňovú návštevu Maďarska. Pre agentúru MTI to v pondelok uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi.

Čínska hlava štátu bude rokovať so Sulyokom a Orbánom o bilaterálnych politických, ekonomických a medzinárodných otázkach.

14:41

Poľskí poľnohospodári zrušili blokády na hraničných priechodoch s Ukrajinou a ukončili dva mesiace trvajúci protest voči dovozu ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov. Informovala agentúra AFP.

Podľa poľských farmárov ukrajinské výrobky nespravodlivo konkurovali domácej produkcii a znižovali ceny na poľskom trhu. Poľsko vlani zaviedlo dočasné embargo na ukrajinské obilie.

14:38

Obyvatelia Toga začali v pondelok hlasovať v prvých parlamentných voľbách po ústavnej reforme. Podľa kritikov to umožní prezidentovi Fauremu Gnassingbému zotrvať pri moci. Informovala agentúra AFP.

Faure Gnassingbé (57) je pri moci už takmer 20 rokov. V krajine predtým vládol takmer štyri desaťročia jeho otec Gnassingbé Eyadé, ktorý sa moci ujal po vojenskom prevrate. Faure Gnassingbé sa podľa predchádzajúcej ústavy mohol uchádzať o post prezidenta už len raz – v roku 2025.

Voľby v Togu Faure Gnassingbé
Na snímke prezident Toga Faure Gnassingbé (uprostred) pózuje pred začiatkom summitu lídrov Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) v nigérijskej metropole Abuja
14:00

Európsky parlament (EP) v pondelok spustil druhú fázu komunikačnej kampane, v ktorej zdôrazňuje dôležitosť účasti na eurovoľbách a ochrany demokracie. 

Prostredníctvom sloganu “Využi svoj hlas. Nenechaj za seba rozhodnúť iných” EP v druhej fáze komunikačnej stratégie zdôrazňuje dôležitosť demokracie.

13:48

Opozičná SaS v pondelok spustila petíciu na ochranu druhého piliera. Dôvodom je obava, že by ho vláda mohla opäť otvoriť. Vyhlásil to v pondelok predseda SaS Branislav Gröhling na tlačovej konferencii s tým, že ak petícia získa 100.000 podpisov, bude sa musieť prerokovať v Národnej rade (NR) SR.

13:47

Pokiaľ vláda neprijme dodatočné opatrenia na konsolidáciu verejných financií, môže v tomto roku deficit verejnej správy (VS) dosiahnuť 7,587 miliardy eur alebo 5,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z aprílového rozpočtového semaforu Kancelárie Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Oproti marcovej prognóze očakáva RRZ nárast schodku o 104 miliónov eur.

13:46

Nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir chce rozšíriť štátnu pomoc pre poľnohospodárov v Európskej únii (EÚ). Takzvaná pomoc de minimis, teda finančná podpora, ktorú za určitých podmienok nemusí schváliť Európska komisia (EK), by sa mala viac ako zdvojnásobiť, povedal minister v pondelok. Informovala agentúra DPA.

13:29

Škótsky premiér (prvý minister) Humza Yousaf oznámil, že odstupuje z funkcie a končí aj ako líder Škótskej národnej strany. Tento týždeň mal čeliť dvom hlasovaniam o dôvere.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali