NAŽIVO

Britská ekonomika sa v máji nečakane zmenšila už druhý mesiac v rade. Hrubý domáci produkt krajiny sa oslabil o 0,1 percenta po aprílovom poklese o 0,3 percenta, uviedol vo vyhlásení britský štatistický úrad (ONS). Ekonómovia očakávali, že hospodárstvo krajiny v máji o 0,1 percenta vzrastie.

Britská ministerka financií Rachel Reevesová označila tieto čísla za „sklamanie“ a povedala, že „je potrebné urobiť viac“. Vláda Veľkej Británie sľúbila, že zredukuje byrokraciu a odštartovala investičný plán v hodnote niekoľkých miliárd libier.

Včera 19:43

Viac ako 3000 ľudí zahynulo na Haiti za prvý polrok 2025 v dôsledku narastajúceho násilia gangov. Uviedol to v piatok Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (OHCHR), informovala správa agentúry AFP.

Včera 19:31

Hlavnou financujúcou bankou Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a. s. sa stala Slovenská sporiteľňa, ktorá poskytne vodárňam financovanie vo výške 130 miliónov eur. VVS tým posilnila vlastnú finančnú stabilitu a zabezpečila zdroje pre plnenie rozvojových potrieb v oblasti core aj non-core aktivít. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú obe spoločnosti uzavreli. Informoval o tom Klub akcionárov VVS.

Včera 19:26

Bitcoin pokračuje v prelamovaní rekordov a prvýkrát sa dostal nad hranicu 118.000 USD (101.001 eur). Dôvodom bol najväčší prílev kapitálu do bitcoinových ETF v tomto roku. Informuje o správa CNBC.

Včera 19:24

 

Včera 18:49

Maďarský premiér Viktor Orbán opäť vystúpil proti vstupu Ukrajiny do EÚ.

„Vstup krajiny, ktorá sa nachádza vo vojnovom konflikte, do EÚ by znamenal import samotných bojových operácií. Naši ľudia sa vyjadrili: Nie členstvu Ukrajiny v EÚ!“ – napísal v príspevku na sociálnej sieti X.

Orbán sa domnieva, že ak by sa v európskych krajinách uskutočnil prieskum podobný tomu, ktorý sa nedávno konal v Maďarsku, všetci by sa vyslovili proti vstupu Ukrajiny do EÚ.

Predtým povedal, že Ukrajina a EÚ „túto vojnu už prehrali“.

Včera 18:42

Brazília oficiálne zrušila plány na nákup indického protilietadlového raketového systému Akash, odvolávajúc sa na nízku presnosť, zastarané technológie a chýbajúce kľúčové funkcie, ako je dátový kanál a systém „svoj-cudzí“.

Testovanie údajne odhalilo opakované problémy s navádzaním. Indická strana tiež ponúkla staršiu verziu systému, čo ešte viac oslabilo pravdepodobnosť uzavretia dohody.

Namiesto toho Brazília uprednostňuje taliansky systém EMADS.

Včera 17:07

Národná diaľničná spoločnosť v uplynulých týždňoch upravila vozovku na viacerých úsekoch diaľnice D1 pri Novom Meste nad Váhom. Ako ďiaľničiari informovali, tieto práce sú v súčasnosti už ukončené a doprava na tejto časti D1 je aktuálne bez plánovaných obmedzení.

„Pravidelná údržba vozoviek našich diaľnic nie je otázkou estetiky, ale predovšetkým bezpečnosti, plynulosti dopravy a pohodlnej jazdy. Výmena vozovky zároveň predlžuje životnosť samotnej diaľnice, čo odďaľuje potrebu komplexnej rekonštrukcie a šetrí tak aj prostriedky,“ povedal podpredseda predstavenstva a prevádzkový riaditeľ NDS Rastislav Droppa.

Včera 16:29

Nemecký kancelár Friedrich Merz pozval vedúcich predstaviteľov podnikateľskej sféry do Berlína na rokovania o podpore investícií zo súkromného sektora. Informovala o tom správa agentúry DPA.

TK po zasadnutí vlády
Na snímke nemecký kancelár Friedrich Merz / Foto: TASR/AP-Kay Nietfeld
Včera 16:10

Hroziace hromadné prepúšťanie v Železniciach Slovenskej republiky (ŽSR) je dôsledkom rokov zanedbávania. Uviedol to odborník na dopravu opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Martin Pekár s tým, že avizované hromadné prepúšťanie sa môže dotknúť stoviek zamestnancov. Podľa Pekára sú reformy nevyhnutné, ale prichádzajú neskoro. ŽSR v piatok uviedli, že sa možnosťou spustenia režimu hromadného prepúšťania zaoberajú.

Včera 16:09

Na treťom bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach sa začala plánovaná generálna odstávka. Slovenské elektrárne počas nej vymenia palivo v reaktore a vykonajú hĺbkové kontroly, testy a remontáže dôležitých zariadení, informovali elektrárne.

Včera 16:09

Spor vyvolaný plánmi na výrazné zníženie pracovných v nemeckých závodoch automobilky Ford sa podarilo zažehnať. Americký koncern a odborový zväz IG Metall v piatok oznámili, že strany sa dohodli na pláne, ktorý počíta s vyplatením odstupného, možnosťou čiastočného odchodu do dôchodku a vytvorení finančnej záchrannej siete pre dôchodcov. Informuje o tom správa agentúry DPA.

Včera 16:06

Horná komora nemeckého parlamentu (Bundesrat) vyzvala v piatok vládu, aby zabezpečila životaschopnosť a konkurencieschopnosť oceliarskeho priemyslu v krajine z dlhodobého hľadiska. Podľa prijatého uznesenia by mala vláda okrem iného čo najskôr pristúpiť k realizácii Európskeho akčného plánu pre oceľ a kovy. Informovala o tom správa agentúry DPA.

Včera 15:21

Najmenej 23 osôb vrátane detí zahynulo a ďalší utrpeli zranenia pri leteckom útoku na kláštor v Sagainskej oblasti na severozápade Mjanmarska, uviedli v piatok svedkovia nešťastia. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

Včera 15:19

Kremeľ sa vyjadril k plánom „koalície ochotných“ vyslať na Ukrajinu vojenské jednotky po uzavretí prímeria.

Peskov uviedol, že Rusko stále považuje za „neprijateľné“ rozmiestnenie vojenského kontingentu krajín NATO na Ukrajine a je „veľmi sklamané, že jasné a dôsledné signály Moskvy sa neberú do úvahy a nenachádzajú pochopenie“.

„V Európe pretrvávajú konfrontačné, protiruské nálady,“ povedal hovorca ruského prezidenta.

Včera 15:07

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok označil rokovania s ministrom zahraničných vecí Číny Wang Im za „pozitívne“. Rubio zároveň vyjadril nádej, že by mohlo dôjsť aj k stretnutiu prezidentov oboch krajín, informovala správa agentúry AFP.

Včera 14:42

Európska únia (EÚ) je pripravená uzavrieť dohodu s USA. Čaká na list od prezidenta Donalda Trumpa, v ktorom načrtne plánované clá voči svojmu najväčšiemu obchodnému a investičnému partnerovi. Informuje o tom správa AFP a Reuters.

„Sme pripravení uzavrieť dohodu s USA,“ povedal novinárom hovorca EÚ pre obchod Olof Gill.

Včera 14:39
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Marsina: Je smiešne hovoriť, že v stredoveku nebolo Slovensko, ale len Uhorsko

Richard Marsina oslávil 90 rokov

❚❚
.

A to aj napriek tomu, že 4. mája oslávil už 90 rokov. Svoju vitalitu dokazuje nielen bystrým umom, ale aj fyzickou kondíciou. Takže, ak si môže zvoliť medzi výťahom alebo cestou po schodoch, vyberie si to druhé. V seriáli TASR Osobnosti: tváre, myšlienky priznal, že je tak trochu aj nútený mať dobrú kondíciu. Býva totiž na treťom poschodí v dome, ktorý nemá výťah.

 

.

-Dovoľte, aby sa aj TASR pripojila ku gratulantom a zaželala vám všetko najlepšie k vášmu krásnemu jubileu. Čo si vy osobne najviac želáte k 90-tke?-

V tomto veku určite to, aby som bol zdravý, aby ma nenapadla vážna choroba a ja som mohol ďalej pracovať, pretože, keď človek nemôže pracovať, podľa mojej mienky, život nemá zmysel.

 

-Váš – na roky i na aktivity – bohatý život sa začal v Šahách, hoci vaša rodina na južnom Slovensku korene nemá.-

To bolo tak, že keď som sa narodil, môj otec bol notárom, takzvaným obvodným notárom pre okolie, dediny v okolí Šiah. Ale keď som mal dva roky, presťahovali sme sa do Žiliny, odkiaľ boli obaja rodičia. Môj otec mal predkov v Žiline dokázateľne od 16. storočia, predkovia mojej mamy prišli do Žiliny pred prvou svetovou vojnou.

.

 

-Práve Žilina, kde ste prežili mladosť, je jedným z troch dôležitých miest vovašom živote. Okrem nej je to Bratislava, kde ste prežili väčšinu svojho života, a tiež Trnava, kde pôsobíte posledných dvadsať rokov ako pedagóg na tamojšej univerzite. Ku ktorému z týchto miest, ak sa to dá povedať, máte najväčší citový vzťah?-

Či mi uveríte alebo nie, najbližší vzťah mám k mestu, v ktorom som vyrastal – k Žiline, hoci tam som žil dvadsať rokov a v Bratislave žijem cez 60 rokov. No stále sa cítim ako Žilinčan…

 

-Chodievate ešte do Žiliny?-

.

Samozrejme, niekoľkokrát do roka sa tam zastavím, mám tam ešte sestru, ktorá je o poldruha roka odo mňa mladšia.

 

-Podľa toho, čo hovoríte, sa mi zdá, že vy máte zrejme dlhovekosť v rodine…-

Ťažko povedať. Napríklad môj otec pochádzal zo šiestich detí, pričom traja sa dožili len o čosi viac ako 70 rokov. Ale je pravda, že ďalší traja súrodenci sa tešili zo života aj po deväťdesiatke.-

 

-Vy ste sa k nim pridali. Čomu za to vďačíte a aký je váš recept na to, že aj v tomto veku ste taký vitálny?-

Priznám sa, že neviem. V živote som sa totiž nikdy neusiloval robiť nič mimoriadne, aby som sa dožil vysokého veku. Ani som extrémne nešportoval, ani som sa špeciálne nestravoval. Žil som iba normálny život s vedomím a hlavnou zásadou, že všetko je treba robiť s mierou.

 

-Čo vás doviedlo k histórii?-

V tých mladších rokoch života som si vôbec nemyslel, že budem historik, myslel som si, že budem architekt alebo stavebný inžinier, no záľubu k histórii som získal, keď som bol 14 až 15-ročný. Vypožičiaval som si veľa kníh z mestskej knižnice v Žiline a uvedomil som si zrazu, že viem veľa o českých dejinách, uhorských – maďarských dejinách, no veľmi málo viem o slovenských dejinách, chýbalo mi naozaj obsažné dielo o dejinách Slovenska. Tak tam začala moja túžba objavovať históriu Slovenska, najmä obdobie od Veľkej Moravy do 18. storočia, toto obdobie slovenských dejín vo vtedy dostupnej literatúre úplne chýbalo. A tak som chcel urobiť niečo, čo by to naplnilo.

.

 

-Vy ste ale najskôr začali študovať medicínu, prečo sa z vás nestal lekár?-

Bol som poslušný syn, rodina chcela zo mňa mať lekára, ja som teda poslúchol a prvé dva roky ešte počas vojny som študoval na Lekárskej fakulte. Potom prišiel koniec vojny, zmenili sa pomery a ja som sa vzbúril, zapísal som sa na Filozofickú fakultu a začal študovať históriu. Z medicíny mi dokonca uznali dva semestre a tak som Filozofickú fakultu vyštudoval za čosi viac ako tri roky.

 

-Prečo ste sa ako historik zamerali práve na stredovek?-

.

Keď som sa oboznamoval so slovenskou históriou ako študent, zistil som, že máme ako-tak zmapovanú Veľkú Moravu i obdobie od 18. storočia, a preto ma priťahovalo to stredoveké medziobdobie. Napokon, aj na škole, keď som robil diplomovú, teda v tom čase štátnu prácu, som robil prácu o vzniku Žiliny a to bolo práve obdobie stredoveku. V štúdiu stredoveku som kontinuálne pokračoval aj v mestskom archíve v Bratislave, ktoré bolo mojím prvým pracoviskom. Tam som sa venoval mestským dejinám v stredoveku, začal som napríklad materiálmi o Univerzite (neskôr Academia) Istropolitana. V stredoveku som ostal aj pri začiatkoch pôsobenia v Historickom ústave SAV, kde som pracoval na Slovenskom diplomatári – študovaní listinných materiálov, stredovekých prameňov k dejinám Slovenska.

 

-Pri práci na tomto diele, ktoré je vašou najväčšou a najdôležitejšou vedeckou prácou, ste preštudovali všetky dostupné písomné pramene o histórii Slovenska. Laik by povedal, že listovanie v papieroch musí byť nudné. Historik sa na to ale pozerá inak. Skúste nám priblížiť, čím to bolo pre vás inšpirujúce?-

Určite ma inšpirovala myšlienka, že keď budeme podrobnejšie študovať listinné materiály, nájdeme mnoho nových informácií o histórii Slovenska. Našli sme ich, no priznám, nebolo ich až tak veľa, ako sme si mysleli. No inšpirujúca bola tá práca už len tým, že sme tak vlastne zakladali slovenskú historiografiu, so systematicky vydávanými prameňmi, syntézami, bibliografiou – to sa práve za mojej generácie dialo a dopĺňalo.

 

.

-Aký je to pocit, keď objavíte nový fakt pri študovaní archívnej listiny?-

Nebol som taký, že som naháňal senzácie, že by som sa hneď vystatoval, čo som objavil. Bral som to tak, že som našiel novú tehličku k poznaniu histórie. Môžeme ale napríklad spomenúť, že som mal ako prvý v rukách najstaršiu listinu o Košiciach, z roku 1230, ktorá bola v archíve v Budapešti. Tú ale publikoval napokon ako prvý profesor Varsík, ktorý pripravoval prácu Osídlenie Košickej kotliny. Boli sme vtedy spolu v Budapešti a tak som ho na to upozornil. Ale nie je dôležité, kto to publikuje ako prvý, ale to, aby sa to urobilo seriózne, kriticky, aby to bolo prínosom pre slovenskú historiografiu.

 

-Už ste spomenuli, že ste po škole začali pracovať ako archivár, najprv to bol Archív hlavného mesta Bratislavy, potom Pôdohospodársky archív a napokon Štátny slovenský ústredný archív. Pracovníkom archívu ste sa stali aj preto, že ste nemohli pôsobiť na univerzite, keďže ste neboli členom Komunistickej strany. Ako si na tieto časy spomínate?-

V archívoch som pracoval 13 rokov a dodnes to neľutujem. Ani vtedy som to neľutoval, lebo som vedel, že aj to je prínosná práca pre slovenskú historiografiu. Pri tej príležitosti môžem spomenúť napríklad prácu v Pôdohospodárskom archíve, kde sme sa mali starať o tzv. konfiškáty. A to boli nielen pôdy a kaštiele, ale aj kultúrny majetok, ktorý sa v tých kaštieľoch nachádzal. Práve s týmito archívmi sme pracovali a ako prví sme podrobnejšie zmapovali, aké kultúrne bohatstvo na Slovensku v tomto prostredí máme.

 

-Vráťme sa k tomu stredoveku. Vy asi nebudete zástancom názoru, že v dejinách to oproti antike či renesančnému obrodeniu bola doba temna…-

.

Ja sa na to tak nepozerám. Nemôžeme sa na stredovekú spoločnosť pozerať zhora. Ľudia v stredoveku nemohli za to, že ich limitované prírodovedné znalosti predurčovali ich skreslené predstavy o svete a prírode. Nie je pravda, že s nástupom novoveku sa to všetko prevrátilo. Viete, každá doba si myslí o sebe, že sme ten vrchol. Ale to je len preto, že sme poslední v rámci toho vývinu. A ešte k antike… Ono, my sa učíme o antickej demokracii. Málo sa však zdôrazňuje, že antická demokracia bola len pre slobodných, väčšinu spoločnosti v starovekom Grécku ale tvorili otroci. To nebola demokracia, ako ju vnímame my. Tá vznikla až vtedy, keď si ľudstvo uvedomilo, že máme spoločný pôvod, spoločné základy. A to je práve zásluha kresťanstva. Veď kresťanstvo hlása, že všetci ľudia sú “dietkami božími”, všetci sú si pred Bohom rovní. A keďže mala cirkev v stredoveku také postavenie, aké mala, stredovek prispel k vnímaniu rovnocennosti medzi ľuďmi.

 

-Nemrzí vás to, že slovenské dejiny sú súčasťou uhorských dejín, že, tak ako Česi, nemôžeme hovoriť vyslovene o slovenskom stredoveku?-

Z toho štátoprávneho hľadiska je to tak, no na druhej strane si musíme byť vedomí toho, že my tu jestvujeme od 8. storočia a že odvtedy existuje kompaktné územie obývané našimi predkami. Je preto smiešne, ak niekto hovorí, že Slováci môžu hovoriť o Slovensku len od roku 1918. Akoby to záležalo len od štátnej organizácie… Veď aj Kurdistan je v troch súčasných štátoch, no o Kurdoch sa hovorí aj v súvislosti s obdobím spred tisíc rokov. Je smiešne, keď niekto hlása názor, že v prípade stredoveku sa nesmie hovoriť o Slovensku, ale len o Uhorsku, ak si uvedomíme, že napríklad v Žiline v roku 1381 sa viedli spory medzi mešťanmi, ktoré kráľ Ľudovít I. vyriešil tým, že vydal listinu o tom, že v mestskej rade majú byť paritne zastúpení Slováci i Nemci. Alebo ak si uvedomíme, že sa v 18. storočí viedli spory o tom, či právo na zemianske výsady majú okrem Maďarov aj Slováci a že ešte aj maďarské pramene napríklad uvádzajú spor z Trenčína, kde malo byť trenčianskym zemanom odopreté šľachtické právo, lebo sú potomkami porobeného Svätoplukovho ľudu.

 

-Aj na toto môžete vo svojich prednáškach poukazovať študentom histórie na Trnavskej univerzite, kde stále aktívne pôsobíte. Raz ste spomenuli, že súčasní študenti sú na rozdiel od vašich študentských čias menší realisti. Že viera v ich schopnosti niekedy nemá opodstatnený základ.-

Áno, niekedy to naozaj platí, ale zasa nechcem to zovšeobecňovať, lebo v každej generácii, aj medzi študentmi, sa nájdu šikovnejší, lepší i tí menej schopní. Ale to, čo je pravda, je fakt, že napríklad v našom odbore majú študenti, prichádzajúci na vysokú školu, vo všeobecnosti horšiu jazykovú prípravu, než sme mali my. Jazyky, ktoré sú pre historika ohromne dôležité, vo väčšine prípadov nemajú zvládnuté na takej úrovni, na akej sme ich museli už pred vstupom na vysokú školu zvládnuť my. A tak sa stáva, že to, čo sme my ovládali už na strednej škole, oni musia dobiehať na vysokej.

.

 

-Svojim študentom hovoríte, že sa dejiny vyvíjajú. Ako to môžeme vysvetliť?-

Takisto ako sa vyvíja ľudská spoločnosť, tak sa vyvíjajú aj dejiny. Dejiny sa nemôžu opakovať: Ak teda chceme porovnávať súčasnú etapu dejín s tou predchádzajúcou, musíme mať na zreteli fakt, že súčasnosť sa deje už za iných okolností a podmienok, ktoré sú spôsobené hospodárskym a technickým vývojom.

 

-Napriek tomu, čo ste povedali, aj vy uznávate istú analógiu v dejinách, neustály kolobeh spájania sa menších útvarov do väčších celkov i rozpad veľkých spoločenstiev na menšie časti. Ako v tejto súvislosti hľadíte na Európsku úniu a jej budúcnosť?-

Určite nie som zástancom myšlienky jednotného európskeho národa, ja presadzujem myšlienku francúzskeho štátnika Charlesa de Gaulla o Európe národov. Som presvedčený, že čím viac bude Európa pamätať na tento odkaz, bude trvalejšou. Druhá vec je však fiškálna stránka a otázka hospodárskej vyrovnanosti jednotlivých štátov. Nie je v poriadku, aby boli medzi štátmi také veľké rozdiely. Veď si len zoberte rozdiel medzi platom učiteľa v Kitsee a Jarovciach, teda v dedinách vzdialených od seba naozaj pár kilometrov. A pritom povojnové Československo bolo na tom lepšie ako susedné Rakúsko. Keď nad tým tak rozmýšľam, musím si spomenúť, ako sme sa v roku 1948 pri ceste do Viedne zastavili s autobusom v Hainburgu. K autobusu dobehli deti a čakali, že im niečo dáme. O 15 rokov sa to celé obrátilo a stále je to horšie. Čím sme tak zaostali, je však otázka pre ekonómov, nie pre mňa.

 

.

-Tak nám teda prezraďte, o čo by sa v európskom spoločenstve mali usilovať Slováci a Slovensko?-

Práve o to, aby sa usilovali dosiahnuť úroveň tých, ktorí sú na tom lepšie. Aby napríklad medzi nami a Rakúšanmi v rámci produktivity práce i kúpyschopnosti obyvateľstva to bolo vyrovnané, alebo aspoň takmer vyrovnané. Nie som za to, aby sme sa snažili za každú cenu stať sa nejakým lídrom, ktorého treba nasledovať. Podľa mňa je dôležité, aby sme sa hlavne rovnocenne zaradili do európskej spoločnosti.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

Ukrajina vyhodila do vzduchu Rusom plynovod

Ukrajina oznámila vyhodenie do vzduchu plynovod na západnej Sibíri, informuje agentúra Bloomberg

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ vymyslela nový spôsob, ako zastropovať cenu ruskej ropy

O 15 % nižšie ako trhová cena: zdroje agentúry Bloomberg zverejnili podrobnosti výpočtu „plávajúceho“ stropu cien ruskej ropy

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vlastní prestávajú podporovať Trumpa

Podrobnosti článku The Times o tom, že Trumpovi stúpenci nepodporujú jeho nové stanovisko v prospech Ukrajiny

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko musí Ukrajine uhradiť vojnové kompenzácie najmenej 500 miliárd eur, tvrdí Merz

Ruské aktíva, ktoré zmrazili západné krajiny, by podľa nemeckého kancelára nemali byť uvoľnené, ak Moskva Ukrajine neuhradí vojnové kompenzácie v…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov o rokovaniach: “Očakávajte veľké prekvapenia”

„Očakávajte veľké prekvapenia,“ povedal Lavrov o novom návrhu Ruska v súvislosti s Ukrajinou

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Prečo bol zabitý plukovník ukrajinskej SBU Voronič

Zavraždený plukovník SBU Voronič mal podľa zdrojov denníka The New York Times vzťah k operácii ukrajinskej armády v Kurskej oblasti…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA. Toto je jeho taktika

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA, pretože je presvedčený, že prevaha Ruska na fronte rastie a obrana Ukrajiny by…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia podľa Marcinkovej zaviazala uznesením vládu podporiť protiruské sankcie

Opozícia predložila do Národnej rady SR uznesenie k sankciám Európskej únie proti Rusku. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) tvrdí, že malo…

11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

“Hanba kam pozriete!” Sulík pre HS o fiasku EXPO Osaka, grandióznom zlyhaní na čele s Dankom a klamstvách exministra Naďa

Približne rok a štvrť už Richard Sulík nie je predsedom SaS a v septembri uplynie rok, odkedy sa vzdal aj…

11. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Očakáva sa, že Trump v pondelok zavedie mimoriadne vysoké clá na niektoré ruské produkty

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Trump: Za americké zbrane pre Ukrajinu bude platiť NATO

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok povedal, že uzavrel dohodu s NATO o tom, že USA prostredníctvom aliancie pošlú zbrane…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koalícia ochotných prijala konkrétne kroky pre nasadenie vojakov na Ukrajine

V Paríži bude zriadené veliteľstvo mnohonárodných síl, ktoré budú pripravené na nasadenie na území Ukrajiny po ukončení bojových operácií

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Železnice Slovenskej republiky zvažujú hromadné prepúšťanie

Železnice Slovenskej republiky sa vážne zaoberajú možnosťou spustenia režimu hromadného prepúšťania. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa spoločnosti Petra Lániková

11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Ukrajina a Veľká Británia podpísali “historickú dohodu”

Včera britská vláda schválila financovanie výroby piatich tisíc rakiet proti „Šahidom“. Je to naplánované na 19 rokov

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Festival za všetky peniaze: Ako sa z POHODY stala štátom dotovaná ideologická tribúna

Festival POHODA roky poberá verejné dotácie, hoci spája hudbu s politikou jednej hodnotovej orientácie. Najväčšiu pomoc dostal za liberálnych vlád,.…

11. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Veľmi zlý pocit z cirkusu okolo Národných obranných síl. “Smeruje to k vojne, k tej Veľkej vojne proti Rusku,” reaguje exposlankyňa

Pred desiatimi dňami vstúpil do platnosti zákon o Národných obranných silách SR. V podstate ide o zvýšenie počtu vojenských záloh,…

11. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Hodnoty? Lexmann to na vás celú dobu iba hrala

Zrada, zrada, zrada. Slovenskí europoslanci, ktorí sa doma tak oháňajú bojom proti korupcii, teraz zachránili Leyenovej rozkývanú stoličku

11. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Odhalili čo nechceli. Výsledok odvolávania Leyenovej je smutnou správou pre nás všetkých

Hlasovanie o odvolaní predsedníčky EK von der Leyenovej treba chápať a vnímať v širšom kontexte. Nebolo a nie je to…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kto chýba v Globálnej väčšine a prečo

Prinášame vám preklad článku Alexandra Dugina, ktorý vyšiel na portáli InoSMI

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Akú brázdu vyoral bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta počas svojho funkčného obdobia?

Dňa 20. mája 2025 Dr. Jánovi Šikutovi, PhD. uplynulo päťročné obdobie na poste predsedu najvyššieho súdu, na ktorý nastúpil po…

11. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Radíme: Môžete darovať krv aj po uštipnutí kliešťom?

Krv možno darovať aj po uštipnutí kliešťom. Treba však dodržať lehotu jedného mesiaca bez prejavu vedľajších príznakov. Národná transfúzna služba…

11. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Ideologie přepisuje diagnózy: Zneužívání psychologie ve službách trans aktivismu

Z psychiatrie se stal nástroj propagandy

11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poslanci Bundestagu musia odstrániť z kancelárií dúhové vlajky. „Nie je to cirkusové šapitó,“ reaguje Merz

Vedenie nemeckého parlamentu nariadilo poslancom, aby odstránili dúhové vlajky vystavené vo svojich kanceláriách. Odvolalo sa pri tom na parlamentný poriadok.…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Zakarpatskej oblasti Ukrajinci nezákonne unášajú a zadržiavajú mužov

Josip Babič, zadržaný muž zo Zakarpatska, uviedol, že ho odviezli do pohraničných kasární v Čope, kde ho od 28. júna…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

V Nemecku plánujú znížiť dávky pre nových ukrajinských utečencov

Nemecko plánuje znížiť dávky pre nových ukrajinských utečencov – z 563 eur, čo je suma pre nezamestnaných Nemcov, na 441…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Koalíciu čaká najväčšia skúška

Schválenie štátneho rozpočtu na budúci rok bude najväčšou skúškou koalície. Treba však dospieť k dohode a návrh schváliť v parlamente.…

11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lékařská etika pod tlakem: Proč lékaři raději odešli, než aby mrzačili děti

Moderní západní medicína čelí hluboké morální krizi

11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

10 hrôzostrašných tetovaní alebo keď sa kerka stretne s realitou. Mysli predtým, než sa necháš potetovať!

Povolanie tatéra si vyžaduje mnoho zručností. Predsa len, aj toto je druh umenia, ktoré si vyžaduje okrem iného dávku talentu. Avša…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

EÚ a Slovensko podporia obnovu Ukrajiny novými zárukami a grantmi

Európska komisia spolu s vládami Ukrajiny a Talianska spustili v Ríme nové programy na podporu obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny. Aj…

11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Britská ekonomika sa v máji nečakane zmenšila už druhý mesiac v rade. Hrubý domáci produkt krajiny sa oslabil o 0,1 percenta po aprílovom poklese o 0,3 percenta, uviedol vo vyhlásení britský štatistický úrad (ONS). Ekonómovia očakávali, že hospodárstvo krajiny v máji o 0,1 percenta vzrastie.

Britská ministerka financií Rachel Reevesová označila tieto čísla za „sklamanie“ a povedala, že „je potrebné urobiť viac“. Vláda Veľkej Británie sľúbila, že zredukuje byrokraciu a odštartovala investičný plán v hodnote niekoľkých miliárd libier.

Včera 19:43

Viac ako 3000 ľudí zahynulo na Haiti za prvý polrok 2025 v dôsledku narastajúceho násilia gangov. Uviedol to v piatok Úrad vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (OHCHR), informovala správa agentúry AFP.

Včera 19:31

Hlavnou financujúcou bankou Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a. s. sa stala Slovenská sporiteľňa, ktorá poskytne vodárňam financovanie vo výške 130 miliónov eur. VVS tým posilnila vlastnú finančnú stabilitu a zabezpečila zdroje pre plnenie rozvojových potrieb v oblasti core aj non-core aktivít. Vyplýva to zo zmluvy, ktorú obe spoločnosti uzavreli. Informoval o tom Klub akcionárov VVS.

Včera 19:26

Bitcoin pokračuje v prelamovaní rekordov a prvýkrát sa dostal nad hranicu 118.000 USD (101.001 eur). Dôvodom bol najväčší prílev kapitálu do bitcoinových ETF v tomto roku. Informuje o správa CNBC.

Včera 19:24

.

Nadějný příslib…

Tak nám europarlament NEODVOLAL Uršulu Leyenovou. Ale to se dalo čekat. Evropa je pořád ještě bohatý kontinent , a tím…

11. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Ako nadviazať rozhovor? Už nikdy nenastane trápne ticho

Často sa pri rozhovore ocitáme v situácii, kedy nastane to povestné nepríjemné ticho. Alebo len chceme dokázať nadviazať s niekym…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Minister Blanár uletel. Bratať sa s Izraelom je zlý vtip

Izrael vyhlasuje, že obyvateľov Palestíny treba „koncentrovať” v „humanitárnych” táboroch…

10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Projekt Zachráňme životy: Desať nových dôvodov na radosť za prvý polrok 2025

Projekt Zachráňme životy priniesol za prvých šesť mesiacov roku 2025 veľa radosti. Vďaka podpore darcov sa narodilo desať zdravých detí,…

11. 07. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Fascinujúce fotografie na spríjemnenie akéhokoľvek dňa v týždni!

Fascinujúce fotografie na spríjemnenie akéhokoľvek dňa v týždni: Len pred niekoľkými dňami zasiahol Zem asteroid. Nebojte sa, to sa stáva…

11. 07. 2025 | 0 komentárov

Svätá Amália

Patrónka proti bolesti rúk, modrinám a horúčke

11. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov