V súvislosti s novým koronavírusom vyzdvihla ministerka opatrenia pre zmiernenie dopadov krízy. Medzi tie rezort spravodlivosti zaradil predĺženie rôznych lehôt ako aj zákaz výkonu záložného práva, dražieb či iného speňažovania majetku zo strany dražobných spoločností, exekútorov alebo správcov.
Vo väzenstve zaviedol počas pandemickej situácie rezort návštevy prostredníctvom videohovorov. „Vytvorili sme veľmi promptne spôsob, ako umožniť odsúdeným a obvineným byť v kontakte so svojou rodinou a so svojimi blízkymi,“ ozrejmila Kolíková. Do budúcna uvažuje, že by to mohol byť aj spôsob pre komunikáciu s advokátom. Ministerka tiež vyzdvihla pojednávania na diaľku pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení na slobodu.
Do prvých 100 dní zahrnula ministerka aj návrh zákona, ktorý predložila vo štvrtok do medzirezortného pripomienkového konania. Nový zákon by mal vytvoriť Úrad pre správu zaisteného majetku, ktorý by mal znemožniť páchateľom trestnej činnosti svoj majetok skrývať, prípadne prepisovať na svojich príbuzných. Novinkou budú aj nové trestné činy ohýbania práva a prikrmovania.
Tretím dôležitým faktorom počas prvých 100 dní ministerky boli aj personálne zmeny v rôznych justičných orgánoch. Výrazne sa obmenila Súdna rada SR, ktorá dostala nových nominantov za Národnú radu SR a vládu SR. V utorok avizovala svoj odchod z postu predsedníčky Lenka Praženková. Kolíková v tlačovej správe tiež pripomína zvolenie Jána Šikutu za nového predsedu Najvyššieho súdu SR.
„Ministerstvo pod vedením Márie Kolíkovej tiež systematicky podniká kroky k očiste justície od tých, pri ktorých existujú podozrenia, že sa spreneverili svojmu poslaniu,“ uvádza sa v stanovisku rezortu. Podľa neho bolo podaných viacero disciplinárnych návrhov na sudcov, na Slovenskú advokátsku komoru a začalo sa aj správne konanie proti konkurznej správkyni za pochybenia v konkurznom konaní vedenom voči majetku daňového podvodníka Ladislava Bašternáka. V otázke disciplinárnych návrhov avizuje ministerka ďalšie voči notárom a súdnym exekútorom.
Do budúcna ministerka avizovala ústavný zákon v oblasti justície, ktorý zreformuje súdnu radu, ústavný súd a zriadi Najvyšší správny súd. Ten by chcela mať Kolíková plne funkčný už v lete budúceho roku. Ministerka tiež pripomenula projekt novej súdnej mapy, ktorý by mal sudcov špecializovať na hlavné agendy. Kolíková tiež avizuje vekový strop pre sudcov.
Pellegrini: Kolíková asi sama cíti, že táto vláda štyri roky nevydrží
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si chce čo najskôr splniť úlohy z vládneho programu, pretože asi cíti, že vláda Igora Matoviča (OĽaNO) asi štyri roky nevydrží. Myslí si to expremiér a podpredseda Národnej rady SR Peter Pellegrini, ktorý to predložil ako hypotézu na štvrtkovej tlačovej konferencii. Jej zmeny počas prvých 100 dní vo funkcii nepovažuje za zásadné.
V súvislosti so zákonmi, ktoré predkladalo v skrátenom legislatívnom konaní počas prvých 100 dní ministerstvo spravodlivosti do parlamentu, uviedol expremiér, že boli medzi nimi aj také, ktoré nemali absolútne žiaden súvis s koronakrízou. „Neviem, aký súvis s koronakrízou mala byť možnosť, aby sa konkrétny pán Mazák, ktorý bol po návrate zo zahraničia v karanténe, mohol telekonferenčne zúčastniť zasadnutia Súdnej rady,“ pripomenul Pellegrini.
Na margo legislatívneho návrhu o nových trestných činoch ohýbania práva a prikrmovania, ktoré do medzirezortného pripomienkového konania Kolíková predložila, Pellegrini uviedol, že nevie, aké bude mať ohýbanie práva parametre. „Musíme si dávať veľký pozor na to, aby sa nám nestalo, že sa sudcovia začnú obávať, že niekto začne spochybňovať ich rozhodovanie a rozsudky,“ myslí si. Pellegrini sa obáva, že to môže mať vážny vplyv na fungovanie súdnictva, keď sudcovia prestanú nachádzať odvahu prijímať rozsudky zo strachu z trestného stíhania. V tej súvislosti si expremiér nie je istý, či vôbec dokáže existovať mechanizmus, ktorý by odlíšil dobré rozhodnutie od zlého. „Budeme veľmi citlivo pozerať, že čo to pani Kolíková ide predložiť,“ doplnil.