Podľa parlamentného hnutia OĽaNO až čas ukáže, či dohoda, ktorú dnes podpísali mimoparlamentné strany KDH, PS a Spolu prinesie ovocie. Agentúre SITA poskytol reakciu hovorca strany Matúš Bystriansky.
“Cieľom hnutia OĽaNO je vláda bez Smeru, SNS a ĽSNS. Všetko, čo prispeje k tomu, aby po parlamentných voľbách nevládla ani jedna z týchto strán, je pre Slovensko prínosom,” uviedlo hnutie v stanovisku. OĽaNO sa už dlhodobo snaží o spoluprácu a spájanie demokratickej opozície.
“Jediné, čo požadujeme, je nulová tolerancia korupcie predstaviteľov týchto strán. Nebudeme nikdy ticho, ak vznikne akékoľvek podozrenie z korupcie. Na to sa ľudia na Slovensku môžu spoľahnúť,” uzatvára OĽaNO.
“Zasnuby” progresívcov s KDH
Asistent poslanca NR SR Richarda Vašečku (KU), Lukáš Valach, označil stredajšiu spoločnú tlačovú konferenciu KDH, PS a Spolu, kde bola podpísaná predvolebná dohoda za “zásnuby” progresívcov s KDH.
“Je fascinujúce, že Kresťansko(sic!)demokratické hnutie neuzatvorilo svoju prvú predvolebnú spoluprácu so stredovou stranou (Za ľudí) či liberálno-konzervatívnou stranou (OĽaNO), ale so stranou ktorá by mala byť jeho pravým programovým opakom: ľavicovo-liberálnym Progresívnym Slovenskom,” upozornil.
Štandardná hodnotová kresťanská strana by podľa Valacha takúto spoluprácu brala ako poslednú nevyhnutnosť, ku ktorej musí dôjsť až potom, keď som dohodol spoluprácu s ostatnými hodnotovo príbuznejšími stranami.
“Čo nás čaká ďalej? Spoločné predvolebné mítingy Poliačika a KDHákov na Pride? Kresťania na Slovensku to budú ďalej s napätím sledovať a ešte hlbšie sa zamýšľať, komu to vlastne v roku 2020 hodia,” dodal na záver Valach.
Kiskovi v dohode PS, Spolu a KDH chýba vylúčenie spolupráce so Smerom, SNS a extrémistami
Lídra vznikajúcej strany Za ľudí Andreja Kisku prekvapilo, že v dohode KDH, PS a Spolu chýba vylúčenie spolupráce so Smerom, SNS a extrémistami. Vyplýva to zo stanoviska exprezidenta, ktoré agentúre SITA poskytol Juraj Šeliga z tímu Za ľudí.
“Vítam, že PS, Spolu a KDH vedú dialóg a chcú spolupracovať. Od začiatku hovorím, že celá demokratická opozícia musí občanom ukázať schopnosť spolupracovať a pripravenosť prevziať zodpovednosť za našu krajinu a vrátiť Slovensko späť všetkým ľuďom,” uviedol Kiska.
Podľa neho vylúčenie spolupráce so Smerom, SNS a extrémistami je jednoznačný postoj, ktorý očakáva aj od svojich možných partnerov. “Verím, že celá demokratická opozícia sa jasne dohodne, že vylučujeme vládu so Smerom a jeho klonmi, SNS a extrémistami, a že našimi prioritami sú zdravotníctvo, spravodlivosť, boj proti korupcii a školstvo,” uviedol Kiska a dodal, že vzájomná komunikácia má byť férová a slušná.
“Tak, ako doteraz budeme aj naďalej pokračovať v debatách s jednotlivými opozičnými demokratickými stranami. Musíme ukázať, že záujem našej krajiny a jej občanov je pre nás všetkých nadradený straníckym záujmom či záujmom jednotlivých lídrov,” uzavrel bývalý prezident.
Ochota predať hodnoty
Róbert Švec zo Slovenského hnutia obrody (SHO), ktorý kandidoval na post prezidenta SR uviedol, že Alojz Hlina “je ochotný a aj schopný kvôli moci zapredať aj kresťanské hodnoty a spolupracovať aj s kovanými liberálmi, ktorí presadzujú zločinecké agendy multi-kulti a LGBTI”.
Dodal, že Hlina prednedávnom v diskusii denníka Pravda, kde sa stretol so šéfom Spolu Beblavým, načrtol ako by mohla nová vláda zložená z konzervatívcov a liberálov fungovať. “Konzervatívci by podľa neho mohli ustúpiť liberálom pri registrovaných partnerstvách. Alojz Hlina takúto možnosť neodmietol. Hlina zároveň potvrdil, že po parlamentných voľbách chce vytvoriť koalíciu aj s liberálnou stranou Progresívne Slovensko,” poukázal Švec.
Dohoda o predvolebnej spolupráci a neútočení
Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu dnes podpísala dohodu o predvolebnej spolupráci s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH). Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia všetkých troch strán.
Lídri Alojz Hlina (KDH), Miroslav Beblavý (Spolu) aj Michal Truban (PS) sa zhodli, že má zmysel rokovať o spolupráci pred budúcoročnými parlamentnými voľbami, do ktorých zostáva osem mesiacov. Podľa Beblavého treba Slovensko posunúť vpred. Spoločne chcú riešiť problémy v školstve či zdravotníctve.
V dohode sa zaväzujú, že na seba nebudú v kampani útočiť a že budú viesť konštruktívny dialóg s cieľom nájsť programové prieniky. Nevylúčili, že k dohode môžu pristúpiť aj iné opozičné strany. „Naším cieľom je zvýšiť šancu, že na Slovensku po roku 2020 vznikne pevná a výkonná vláda, ktorá výrazne zlepší kvalitu spravovania štátu, úroveň služieb občanom a štýl politiky na Slovensku,“ priblížil ciele dohody Beblavý.
Strana Sloboda a Solidarita už koncom júna deklarovala, že do parlamentných volieb pôjde samostatne. Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vtedy vyhlásil, že ak sa nová strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí spojí s už existujúcimi stranami Progresívne Slovensko a Spolu, tak takýto trojblok môže mať zmysel. “Ak sa nespoja, bude to rozbíjanie opozície,” uviedol.
Liberáli hovoria jasne a nahlas, kým kresťania nejasne
Žiaľ, spolupráca KDH a extrémistických liberálov pripomína v mnoho spoluprácu kresťanských demokratov v krajinách západnej EÚ. Aj tam chceli kresťanskí demokrati dosiahnuť úspech a podieľať sa na vláde, ale ich príbeh bol, povedané slovami Vladmira Palka, “príbehom veľkého ústupu” v podobe prijatia zákonov o potratoch, eutanázie či registrovaných partnerstiev.
Podstatným dôvodom týchto ústupkov, ktoré pravdepodobne čakajú aj Slovensko, ak nastane vláda PS/Spolu a KDH, je, že “liberáli hovoria jasne a nahlas, kým kresťania nejasne” – stačí sa len započúvať do vyjadrení Trubana a Beblavého v porovnaní s Hlinom. Aktuálna situácia už totiž pripomína argumentovanie politickej jednoty v prospech demokracie, slobody a nezávislosti. Žiaľ, niektorí vnímajú demokratické hodnoty a slobody v podobe antikoncepcie, potratov, eutanázie, požiadaviek LGBTI či gender ideológie (viac v článku).
Jaroslav Zajac