Stovky zamaskovaných radikálnych feministiek oblečených v čiernom pochodovalo s pútačmi dožadujúc sa potratových práv a LGBTQ práv v Mexico City. Televízne spravodajské štáby zaznamenali, ako niektoré zo zahalených pochodujúcich zničili prístrešky na autobusových zastávkach, nasprejovali svoje slogany na súkromný či verejný majetok a napádali novinárov a policajtov.
Do čiernej odeté výtržníčky, pripomínajúce takzvané antifa ľavicové zoskupenie v USA, natierali slogany ako „Moje telo, legálne potraty či Boh je žena.“ Niektoré z nich mali so sebou zelenú šatku, ktorá sa stala symbolom pro-potratových aktivistiek v Latinskej Amerike.
Keď pochodujúce zapálili vchodovú bránu katedrály, hasiči oheň uhasili a zabránili rozšíreniu požiaru. Polícia a členovia Guardia Cristera Nacional (skupina katolíkov oddaných Panne Márii Guadalupskej, ktorá prisahala, že bude ochraňovať kostoly), vytvorili pokojný ľudský kordón, aby zabránili pochodujúcim vstúpiť do historického kostola. Podobne chránili aj ostatné kostoly v meste, aby zabránili podpaľačstvu a výtržníctvu.
Ako uvádzajú miestne médiá, pro-potratárky napádali aj okolostojacich ľudí na ulici.
Keď protestujúce videli, že oheň sa z katedrály nešíri, ustúpili smerom k centrálnemu námestiu mesta Zócalo, kde zapálili oheň a pokračovali vykrikovaním sloganov požadujúcich legálne potraty.
Podpaľači tiež zapálili vchod do sídla mexickej Rady obchodníkov a poskytovateľov služieb (CONACO) a Obchodnej komory, ktoré sa nachádzajú v centre mesta.
Zväčša ženské osadenie mestskej polície sa pasívne prizeralo na pochodujúce, ktoré ničili verejný majetok a zapaľovali oheň. Lokálne média uvádzajú, že feministky napádali katolíkov, zástupcov médií, ktoré udalosť natáčali, a tiež aj policajné zložky. Arcibiskup Mexika očakáva od zodpovedných predstaviteľov mesta oficiálnu správu o týchto incidentoch.
Kresťanská spravodajská agentúra ACI Prensa priniesla vyhlásenie Mauricia Alfonsa Guizara zo skupiny Guardia Cristera Nacional. Uviedol, že jeho organizácia vyzvala katolíkov cez sociálne média, aby prišli do centra mesta modliť sa a ochrániť kostoly pred plánovanými útokmi.
„Vďaka správam na katolíckych sociálnych sieťach sme boli schopní obrániť kostoly a vláda vyslala policajtov, aby chránili verejnú bezpečnosť, uvedomujúc si, že kostoly nie sú bezvýznamné,“ opísal situáciu Guizara.
Nepokoje v Mexico City prichádzajú iba pár dní po tom, čo legislatíva v chudobnom štáte južného Mexika, Oaxacy, do značnej miery dekriminalizovala potraty. Väčšina hlasujúcich politikov podporila štát Oaxaca ako druhú jurisdikciu po Mexico City, ktorá liberalizovala potratový zákon.
Nový zákon dopĺňa trestný zákonník, avšak je v zjavnom protiklade k ústave štátu. Pro-potratové sily očakávajú, že reforma ústavy bude nasledovať.
Preklad Viktória Dandárová