Prezidentka Zuzana Čaputová, keď v júli prijala ministra zahraničných vecí Číny Wanga Ji, povedala novinárom (zdroj TU): „Informovala som ministra zahraničných vecí, že ochranu ľudských práv vnímam ako nevyhnutný základ našej slobody. Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín. Očakávam, že sa dosiahne pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi Európskou úniou a Čínou.“
A naozaj. Krajina, ktorá porušuje medzinárodne uznávané normy ľudských a náboženských práv a slobôd, by mala byť na to upozornená a malo by sa s ňou primerane komunikovať a zaobchádzať. S každou, bez výnimky.
V pondelok prijal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek nového veľvyslanca Saudskej Arábie v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Abdullaha bin Khalid bin Sultan bin Abdulaziz Al Sauda. Vyzdvihol doterajšie bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami a zdôraznil strategické politické a ekonomické postavenie Saudskej Arábie v regióne Blízkeho a stredného Východu. „Kontakty medzi našimi krajinami, vrátane priamych väzieb medzi podnikateľmi, by sa mali posilniť,“ uviedol Parízek a spomenul široký potenciál ďalšieho rastu spolupráce v hospodárskej a investičnej oblasti, keď vymenoval celý rad konkrétnych aktivít.
Parízek nezabudol odsúdiť nedávne útoky na saudskú ropnú infraštruktúru: „Slovenská republika odsudzuje septembrové útoky na saudské ropné zariadenia a požadujeme ich transparentné vyšetrenie, vrátane vyvodenia zodpovednosti voči páchateľom.“ Parízek však zabudol spomenúť, v akom kontexte sa tie útoky udiali a čo im predchádzalo.
Parízek zabudol pripomenúť saudskému veľvyslancovi agresiu jeho krajiny v Jemene, ktorej výsledkom sú tisíce zabitých civilistov a najväčšia humanitárna katastrofa posledných rokov na tejto planéte, dokonca horšia, než vojna v Sýrii, čo priznáva dokonca aj Západ.
Zaujímavé tiež je, že saudskému veľvyslancovi to nepripomenuli ani páni Dostál, Osuský, Šebej. Tí pred pár týždňami protestovali s transparentmi pred čínskym veľvyslanectvom proti nedodržiavaniu ľudských práv v Číne – ale tentoraz, v prípade Saudskej Arábie, pred ministerstvom so svojimi transparentmi chýbali…
Pozoruhodné tiež je, že jeho excelencii veľvyslancovi nikto nepripomenul ani fakt, že jeho krajina sa dlhodobo a systematicky dopúšťa brutálneho porušovania Všeobecnej deklarácie ľudských práv OSN, keďže táto deklarácia je nezlučiteľná s islamom, ktorý v tejto krajine stojí nad všetkým. Kráľova moc je odvodená od Alaha, nie je tu žiadna reč o účasti občanov na moci, o zmene vlády, o politických stranách, o voľbách… je iba Korán a islamské právo Šaríja, ktoré je nadradené všetkým svetským zákonom, dohodám, či medzinárodným zmluvám.
V Saudskej Arábii sú kresťania a Židia považovaní za menejcenných, občanom Saudskej Arábie môže byť iba moslim. Ženy nie sú brané ako samostatne sa rozhodujúce bytosti a plnohodnotné subjekty práva. Deti zo šiitských rodín a ďalších náboženských menšín sú diskriminované, nemajú prístup k vzdelaniu ani zaručenú spravodlivosť. Osoby staršie ako pätnásť rokov sú považované za dospelé a môžu byť fyzicky trestané, kameňované, mučené alebo popravené.
Popravy sa vykonávajú verejne, aby odstrašili ostatných od páchania hriechov, ale nesmú sa filmovať. Ročne sa v Saudskej Arábii vykonajú desiatky až stovky popráv, okrem ukameňovania sa popravuje aj odseknutím hlavy. Trest smrti môže byť udelený aj za vlastníctvo Biblie, odpadlíctvo od Islamu, neveru, bohorúhačstvo či homosexualitu. Medzi popravenými sú často slúžky z Ázie či iní cudzinci.
Krádež sa trestá odseknutím končatiny. Šaríja, to sú aj predpisy totálne obmedzujúce a regulujúce každodenný život ľudí: stravovanie, hygienu, sobáše, dedenie, obchodovanie, finančné transakcie, postavenie a práva nemoslimských skupín. Sú to presne tie isté zákony, ako tie, ktorými sa riadi zločinecká organizácia Islamský štát, rozdiely sú len v detailoch…
Nič z toho jeho excelencii veľvyslancovi nikto nepripomenul. Veď áno, prečo by aj mal: Saudská Arábia je predsa dobrá a demokratická, veď je kľúčovým partnerom Spojených štátov amerických. Až takým kľúčovým, že napriek tomu, že podstatná časť údajných páchateľov útokov 9/11 boli občania Saudskej Arábie, odveta USA, ktorá zničila Irak a tvrdo zasiahla celý rad ďalších blízkovýchodných krajín, sa Saudskej Arábie ani nedotkla. Naopak, saudský zástupca bol pred pár rokmi menovaný za predsedu Rady OSN pre ľudské práva – zrejme ako výraz vďaky a obdivu za úroveň dodržiavania ľudských práv v Saudskej Arábii.
Zdá sa, že sa na politickej morálke Západu vôbec nič nezmenilo od čias bývalého prezidenta USA Franklina Delano Roosevelta, ktorý vtedy na iných zloduchov poznamenal: „Sú to bastardi, ale sú to naši bastardi“.
Ivan Lehotský