Bratislava 19. apríla 2023 (HSP/Foto: Screenshot)
Komu, načo a prečo práve teraz je potrebná reorganizácia územno-právneho členenia Slovenska? Pred niekoľkými dňami mala k tejto téme tlačovú konferenciu Aliancia, dnes sa jej na svojej tlačovke venoval Hlas SD
Informácia nevzbudila veľkú pozornosť médií. Veď prečo aj, na tlačovke Aliancie pred pár dňami zaznelo, že vláda má prakticky nulovú šancu podobnú reformu presadiť do volieb. Aliancii sa hlavne nepáčilo, že reforma je navrhnutá tak, že ak sa uplatní, zníži sa rozsah územia, na ktorej sa maďarská menšina môže tešiť nadprávam podľa podielu počtu obyvateľov hlásiacich sa k maďarskej národnosti. To však nebola jediná výtka Aliancie. Kritizovali aj to, že nové členenie by nerešpektovalo tradičné ani hospodárske hranice regiónov a bolo by aj veľmi nerovnomerné. Kým jeden okres by mal takmer pol milióna obyvateľov, existoval by aj taký, ktorý by ich nemal ani 40 tisíc.
Slovensko by pozostávalo zo štyroch krajov, z ktorých východný a západný by v podstate kopírovali hranice krajov za socializmu, stred by bol rozdelený Nízkymi Tatrami na sever a juh.
Hlas SD na svojej tlačovej konferencii upozornil, že návrh bol pripravený “spoza stola” bez konzultácie s predstaviteľmi samospráv. Pritom by neriešil základné problémy, s ktorými sa samospráva v súčasnosti pasuje. Hlas tvrdí, že reforma územného členenia je potrebná, avšak nie za týchto okolností. Možno by nebola od veci akási hierarchizácia povinností a kompetencií samospráv, keď dnes má obec so 400 obyvateľmi veľkú časť kompetencií spoločnú s veľkým mestom.
Pre nedostatok informácií sa nedá ani špekulovať kto, načo a prečo práve teraz potrebuje takúto zmenu. Na druhej strane, ak je to len “potemkinovská” práca len pre fajku v rubrike “hotové”, potom je vlastne dobre, že sa vláda mala čím zabávať, aspoň mala menej času na ďalšie zmätočné rozhodnutia. Pravdepodobnosť, že by podobný zásadný balík prešiel národnou radou pred voľbami sa však blíži nule.