Naopak, len percento opýtaných úver pred partnerom zatajilo. V prípade, že boli počas roka so splácaním problémy, o pomoc dlžník najčastejšie požiadal rodinu či priateľov.
Pre pôžičku v rôznych jej formách sa vlani rozhodlo 41 % Slovákov v produktívnom veku (18-64 r.), pričom takmer tretina z nich mala problémy so splácaním. Tu najčastejšie pomohli blízki, no dlžníci neváhali ani bezodkladne kontaktovať veriteľa, aby sa dohodli na riešení situácie. Ak mali respondenti vlani skúsenosť s exekúciou, najviac ju pocítili vo forme zrážok zo mzdy alebo podpory v nezamestnanosti.
Z výsledkov prieskumu možno konštatovať, že úvery pred partnermi nebývajú utajené. Využívanie úveru, o ktorom by jeden z partnerov alebo manželov nevedel, potvrdilo len jedno percento opýtaných.
Prevenciou je určenie si priorít a zhodnotenie svojich možností
“Ku kvalitnému vzťahu určite patrí i zodpovedný prístup k financiám, o to viac, ak ide o rodinu. Ak sa vedia partneri spoločne dohodnúť na hypotéke, alebo inej väčšej investícii, rovnako by mali uvažovať i o čiastkach, ktorými riešia buď prechodné finančné problémy, alebo často zbytočné nákupy. Pri menších sumách totiž často zabudnú, že aj tie treba splácať podľa pravidiel a nepríjemnosti sú na svete. Prevenciou je určenie si priorít a zhodnotenie svojich možností. Práve preto využíva Provident obchodných zástupcov, ktorí so záujemcom o pôžičku detailne prechádzajú jeho finančnú situáciu a možnosti vrátane všetkých jeho príjmov a výdavkov. Až na základe toho sa spolu dohodnú na výške pôžičky. Zákazníci tento model vítajú, nakoľko im dáva určitú istotu,” konštatuje Diana Priechodská Brodnianska z Provident Financial.
zf