Našla sa druhá čierna skrinka malajzijského dopravného lietadla

Doneck/Moskva 18. júla 2014 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:youtube/RT/Itar-Tass)

 

Lietadlo sa zrútilo na východe Ukrajiny, v katastri Grabova v Doneckej oblasti neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice

Miesto pádu malajzijského dopravného lietadla

Záchranári pátrajúci po obetiach havárie lietadla Boeing-777 malajzijských aerolínií, ktoré bolo pravdepodobne zostrelené nad Doneckou oblasťou na východe Ukrajiny, našli druhú čiernu skrinku havarovaného stroja.

Prvú čiernu skrinku našli proruskí separatisti vo štvrtok, keď sa lietadlo zrútilo.

 

Na palube lietadla bolo 298 ľudí

Malajzijské dopravné lietadlo typu Boeing-777 smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru s 288 (pôvodne správy hovorili o počte 295) osobami na palube sa vo štvrtok popoludní zrútilo na východe Ukrajiny, v katastri Grabova v Doneckej oblasti neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice.

Informovali o tom ukrajinské i ruské internetové servery, ako aj svetové tlačové agentúry, ktoré však pravdivosť správy nemohli ešte overiť. Podľa nemenovaných zdrojov internetového vydania denníka Ukrajinska pravda sa spojenie s posádkou lietadla prerušilo o 16.20 h miestneho času. Periodikum píše ako jediné o zostrelení stroja bez uvedenia ďalších podrobností a dodáva, že stroj letel nad ukrajinským územím cez medzinárodný koridor.

Trosky malajzijského lietadla

Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko uviedol, že lietadlo letelo vo výške 10.000 metrov, keď ho zasiahla strela z raketového systému Buk. Letecká spoločnosť Malaysia Airlines na Twitteri uviedla, že stratila kontakt so svojím letom MH17 z Amsterdamu, ktorého posledná pozícia bola v ukrajinskom vzdušnom priestore.

Nemenovaný zdroj z ukrajinského ministerstva obrany podľa agentúry  UNIAN tvrdí, že k zrúteniu lietadla mohlo dôjsť v dôsledku zlyhania ľudského faktora na strane separatistov alebo ruských dobrovoľníkov. Zdroj tiež tvrdí, že ruská protivzdušná obrana poskytla zrejme silám, ktoré vypálili predmetnú raketu, súradnice ukrajinského armádneho dopravného lietadla typu IL-76, ale v dôsledku chyby došlo k zostreleniu civilného stroja nachádzajúceho sa neďaleko vytipovaného cieľa.

Ukrajinský stroj letel v inkriminovanom čase s nákladom určeným pre obkľúčené armádne sily v regióne. Tak ukrajinské vládne sily, ako aj separatisti sa už nechali počuť, že nedisponujú vojenskými prostriedkami na zostrelenie stroja letiaceho vo výške 10.000 metrov.

Pád lietadla Boeing -777

Práve kvôli letovej výške 10.000 metrov vzniká problém, ktorý je ťažko vysvetliť obvinením separatistov z jeho zostrelenia. Lietadlo letiace v takejto výške môže byť zostrelené iba dvomi zbraňovými systémami, ktoré sa nachádzajú na území Ukrajiny. Protileteckým systémom S-300 alebo systémom Buk. Ani jednu z týchto technologicky vyspelých zbraní separatisti nemajú. Zato dvoma prápormi protileteckej obrany, ktoré majú vo svojej výzbroji systémy Buk disponuje ukrajinská armáda.

Za vytvorenie štátnej vyšetrovacej komisie s účasťou zahraničných subjektov, vrátane zástupcov Holandska a Malajzie, ako aj medzinárodných organizácií, na objasnenie príčin leteckého nešťastia na východe Ukrajiny sa dnes vyslovil najvyšší predstaviteľ postsovietskej republiky, prezident Petro Porošenko. Informáciu prinieslo internetové vydanie denníka Ukrajinska pravda s odvolaním sa na tlačovú službu hlavy štátu.

Porošenko v menej ukrajinského štátu vyjadril hlbokú sústrasť rodinám a blízkym obetí tejto tragédie. Heraščenko medzitým na jednej zo sociálnych sietí informoval, že tragédiu nikto neprežil. 

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nariadil vyšetrovanie “leteckej katastrofy” na východe krajiny, informovala agentúra Reuters. Podľa nej jeden zo záchranárov videl na mieste najmenej 100 tiel. Trosky lietadla sú údajne roztrúsené do 15 kilometrov od miesta dopadu. Líder proruských separatistov Alexandr Borodaj obvinil zo zostrelenia stroja ukrajinskú armádu.

 

Na miesto pádu lietadla dorazili separatisti

Na miesto pádu malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny dorazili prvé jednotky domobrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). Informoval o tom podpredseda vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin. “Jednotky domobrany sú už na mieste. Oznámili, že medzi obeťami sú aj deti,” citovala Purgina agentúra Interfax-Ukrajina. Malajzijského premiéra Najiba Razaka správa šokovala, napísala agentúra ITAR-TASS.

Bývalý britský veľvyslanec v Rusku Tony Brenton pre spravodajskú stanicu BBC povedal, že nebude veľkým prekvapením, ak by podozrenie najprv padlo na proruských separatistov. “Bolo by to dosť zničujúce pre nich aj pre ich ruských podporovateľov… Rusi im nepochybne dodávajú zbrane, takmer iste protilietadlové zbrane, takže Rusko by bolo do toho veľmi pravdepodobne zapletené, čo by zvýšilo kritiku na adresu Ruska,” dodal Brenton.

 

Porošenko označil zrútenie malajzijského dopravného lietadla za  “teroristický čin”

Ukrajinský prezident označil zrútenie malajzijského dopravného lietadla za  “teroristický čin”. “Chcem upozorniť, že to nenazývame incidentom ani katastrofou, ale teroristickým činom,” citovala prezidenta agentúra UNIAN.Porošenko taktiež oznámil, že pozval na Ukrajinu holandských expertov, aby dôkladne vyšetrili tento “teroristický čin”.Podľa holandských médií sa na palube lietadla nachádzali aj desiatky holandských pasažierov. Dve holandské cestovné kancelárie informovali, že si prostredníctvom nich letenky rezervovalo 45-50 Holanďanov, uviedla agentúra DPA. Rusko podľa agentúry Reuters požiadalo Kyjev o povolenie pomôcť pri záchranných operáciách.

 

Separatisti chcú čierne skrinky z malajzijského lietadla poslať do Moskvy

Proruskí separatisti chcú čierne skrinky z lietadla odovzdať na expertízu do Moskvy. Podľa agentúry Interfax tvrdia, že ich už našli. Podpredseda vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin povedal, že “bezpodmienečne ich s najväčšou pravdepodobnosťou odovzdáme MAK (Medzištátnemu leteckému výboru), do Moskvy”.

“Pracujú tam vysokokvalifikovaní odborníci, ktorí môžu presne určiť príčinu katastrofy, hoci je i tak zrejmá,” citovala Purgina agentúra Interfax-Ukrajina. Purgin ešte predtým informoval, že na miesto pádu stroja typu Boeing-777 dorazili prvé jednotky domobrany Doneckej ľudovej republiky.

 

Separatisti sa rozhodli v záujme vyšetrenia tragédie uzatvoriť humanitárne prímerie

Domobrana Doneckej ľudovej republiky sa chystá uzavrieť dvoj- až trojdňové “humanitárne prímerie” s Kyjevom s cieľom umožniť vyšetrovanie zrútenia malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny. Oznámil to premiér samozvanej republiky Alexandr Borodaj.

“Sme v režime videokonferencie s úradmi v Kyjeve. Umožníme sem prístup medzinárodným organizáciám,” citovala Borodaja agentúra RIA Novosti. Ukrajinský predstaviteľ medzitým informoval, že pohotovostným zložkám bránia v práci ozbrojení separatisti.

“Pátracie práce sú ťažké, pretože hovoríme o veľkom okruhu… ale aj preto, že ozbrojení teroristi, ktorí sú na mieste, veciam bránia,” povedal šéf ukrajinskej štátnej služby pre mimoriadne situácie Serhij Bočkovskyj novinárom. Bližšie podrobnosti neposkytol, uviedla agentúra Reuters.

 

SBU a ukrajinský politik tvrdia, že za nešťastím stoja kozáci

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) odpočúvaním telefonátov proruských separatistov získala informácie, že za zrútením lietadla stoja “kozáci”, stojaci na Černužynskom stanovišti. SBU zverejnila informáciu vo večerných hodinách. Rovnakú informáciu zverejnil prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí aj ukrajinský politik Oleh Ťahnybok, o čom informoval internetový server www.unn.com.ua.

V zachytenom rozhovore, ktorý je podľa SBU dialógom predstaviteľa separatistov Igora Bezlera (pod krycím menom Bes) a jeho ruského kurátora, plukovníka Geranina, prebieha konverzácia o situácii po dopade stroja, o počte obetí, ako aj o ich veciach, vrátane eventuálnych zbraní či cestovných dokumentov.

 

USA ponúkli Ukrajine pomoc pri vyšetrovaní zrútenia malajzijského lietadla a zdesenie z tragickej udalosti vyjadrila aj nemecká kancelárka Merkelová

Americký viceprezident Joe Biden hovoril dnes s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. V telefonáte ponúkol podporu USA pri objasňovaní zrútenia malajzijského dopravného lietadla neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice, informovala s odvolaním sa na Biely dom agentúra Reuters.

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová je šokovaná leteckou haváriou na východe Ukrajiny a požaduje komplexné a nezávislé vyšetrenie okolností, ktoré predchádzali zrúteniu lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. Smútok šéfky nemeckej vlády nad takmer troma stovkami obetí a jej spoluúčasť pozostalým tlmočil dnes v Berlíne hovorca spolkového kabinetu Steffen Seibert, vyplýva z agentúrnej správy DPA.

Aj predpokladané okolnosti, v zmysle ktorých malo byť lietadlo letiace v značnej výške zostrelené, sú šokujúce. Ak by sa táto správa potvrdila, potom by predstavovala ďalšiu tragickú eskaláciu konfliktu na východe Ukrajiny, odznelo v nemeckej metropole.

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier, ktorý dnes pricestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Mexika, reagoval na správy z Ukrajiny zhrozene a vyslovil sa za vyšetrenie celej záležitosti na medzinárodnej úrovni.

Podľa vlastných slov sa mu nedostáva slov v reakcii na fakt, že stovky úplne nezainteresovaných ľudí prišli o život takýmto strašným spôsobom. “Očakávame, že sa urobí maximum pre čo najrýchlejšie vyšetrenie incidentu. Separatisti by mali neodkladne garantovať prístup k miestu nehody pre všetkých záchranárov a príslušníkov bezpečnostných zložiek,” podčiarkol. Nemecký minister zahraničných vecí zaslal svojmu rezortnému kolegovi z Malajzie kondolenčný list.

 

Podľa Putina môže za haváriu lietadla Ukrajina

Ukrajina je zodpovedná za dnešnú haváriu malajzijského lietadla s 295 ľuďmi na palube, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. “Nepochybne je štát, na území ktorého sa toto stalo, zodpovedný za túto hroznú tragédiu,” povedal Putin v Kremli na stretnutí s predstaviteľmi ruskej vlády, ktoré odvysielala ruská štátna televízia.

Ako dodal, “tragédia by sa nestala, keby bol mier” na východe Ukrajiny a v oblasti by sa neobnovili boje. Putin zároveň podľa agentúry Reuters vyzval ruské úrady, aby podnikli všetko, čo bude možné na pomoc pri vyšetrovaní havárie. “Urobíme všetko, čo budeme môcť, aby sa mohol dosiahnuť objektívny obraz toho, čo sa stalo… Toto je neakceptovateľná záležitosť,” zdôraznil Putin.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun podľa agentúry Reuters vyzval na “úplné a transparentné medzinárodné vyšetrovanie” havárie. Bezpečnostná rada OSN zároveň plánuje v piatok mimoriadne zasadanie v súvislosti so situáciou na Ukrajine, informovali nemenované diplomatické zdroje. Podľa prvých správ sa schôdzka mala začať v New Yorku v piatok o 21.00 SELČ, môže sa však uskutočniť aj skôr, v ranných hodinách miestneno času, píše Reuters.

 

Podľa spravodajskej stanice BBC bolo na palube lietadla až 154 Holanďanov

Podľa agentúry Reuters americký viceprezident Joe Biden uviedol, že zrútenie malajzijského lietadla očividne “nebola nehoda”. Biden v Detroite nazval haváriu stroja “závažnou situáciou” a dodal, že je tu mnoho otázok, ktoré musia byť zodpovedané.

Šéf malajzijských aerolínií pre oblasť Európy Huib Gorter podľa BBC zdôraznil, že v tejto chvíli je prioritou postarať sa o trpiace rodiny a príbuzných obetí, píše BBC. Holandský minister zahraničných vecí Frans Timmermans podľa agentúry Reuters upozornil, že pohotovostným jednotkám musí byť umožnený bezpečný a ničím nerušený prístup na miesto tragédie. “Toto je veľmi čierny deň pre Holandsko,” zdôraznil Timmermans s tým, že je potrebné nezávislé vyšetrovanie príčiny nehody.

 

Ako pracuje protilietadlový systém Buk si pozrite v tomto videu

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:07

Pápež František otvoril na Námestí svätého Petra vo Vatikáne slávenie bohoslužby na Kvetnú nedeľu, ktorou sa začala séria obradov Veľkonočného týždňa. Stalo sa tak len deň po prepustení pápeža z nemocnice Gemelli, kde bol hospitalizovaný pre zápal priedušiek.

10:42

Vojenská junta v Burkine Faso vyhostila z tejto africkej krajiny dve korešpondentky francúzskych denníkov Le Monde a Liberation.

09:46

V Čiernej hore sa v nedeľu začalo druhé kolo prezidentských volieb. V prvom kole, ktoré sa konalo 19. marca, získal najviac hlasov úradujúci prezident Milo Djukanovič. Jeho vyzývateľom je bývalý minister hospodárstva a proeurópsky orientovaný ekonóm Jakov Milatovič.

09:14

Vo Fínsku sa v nedeľu začali parlamentné voľby. Prieskumy favorizujú na tesné víťazstvo stredopravicovú Národnú koaličnú stranu (Kansallinen kokoomus – KOK) pod vedením Petteriho Orpa. Sociálni demokrati (SDP) súčasnej premiérky Sanny Marinovej by sa podľa prieskumov mohli umiestniť až na tretej priečke.

07:10

Bulharskí voliči hlasujú v nedeľu v predčasných parlamentných voľbách, ktoré sú v poradí už piate za ostatné dva roky.

07:07

Družicové zábery ukazujú vysokú úroveň aktivity v hlavnom severokórejskom jadrovom komplexe Jongbjon. Uviedla to v nedeľu analytická webstránka 38 North, ktorá sa dlhodobo venuje situácii v KĽDR.

07:02

Pri izraelských náletoch v sýrskej provincii Homs boli v noci na nedeľu zranení piati vojaci, informovali sýrske štátne médiá aj opoziční aktivisti.

07:02

Afganské radikálne hnutie Taliban zadržiava troch občanov Spojeného kráľovstva, oznámila v sobotu britská nezisková organizácia Presidium Network. Správu potvrdil aj rezort diplomacie v Londýne.

07:01

Americký novinár zadržaný v Rusku pre obvinenia zo špionáže sa možno pokúšal napísať reportáž o žoldnierskej Vagnerovej skupine a hovoriť so zamestnancami jedného z najväčších závodov na výrobu tankov v Rusku.

Pre americkú televíziu NBC News to uviedol ruský novinár Dmitrij Kolezev oboznámený s plánmi zadržaného Evana Gershkovicha, informuje TASR.

07:00

Viac než 450.000 ľudí protestovalo v sobotu večer v izraelských mestách proti kontroverznej reforme súdnictva. Na najväčšom proteste v Tel Avive sa zúčastnilo približne 170.000 demonštrantov.

Včera 19:33

Hlavný protest proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy vo Francúzsku sa konal v meste Vire v departemente Calvados, kde bola vlani v júni za poslankyňu parlamentu zvolená súčasná premiérka Ělisabeth Bornová. 

Včera 19:32

Sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una obvinila Ukrajinu z údajnej snahy zaobstarať si alebo vyvinúť jadrové zbrane. Severná Kórea sa snaží o tesné vzťahy s Kremľom a po invázii ruskej armády na Ukrajinu podporila Moskvou proklamovanú anexiu časti ukrajinského územia

Včera 18:11

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podpísal rozhodnutie tureckého parlamentu ratifikovať členstvo Fínska v NATO.

Včera 18:03

Sýrsky minister zahraničných vecí Fajsala Mikdáda sa v Káhire stretol so svojím egyptským kolegom Sámihom Šukrím. Sýria hľadá spojencov pre návrat do Ligy arabských štátov.

Včera 17:26

Afganské fundamentalistické hnutie Taliban pozastavilo vysielanie regionálnej rozhlasovej stanice pre ženy, pretože údajne vysielala hudbu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V slovenských pohoriach trvá druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

0 icon

Liptovský Hrádok 2. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Adriána Hudecová)   Vo všetkých pohoriach Slovenska platí aj v nedeľu mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Sneh z posledného výrazného sneženia si podľa neho už sadol a previazal sa.…

Niečo sa chystá? Záhadný príspevok ukrajinského ministerstva

0 icon

Bratislava 2. apríla 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany zverejnilo na svojom oficiálnom účte na Facebooku fotografiu ukrajinského vojaka, ktorý sa potápa v mori so samopalom v rukách Titulok k fotografii znel: "Krym. Jalta. 2023". Mnohí to považovali za náznak, že v blízkej budúcnosti sa pripravuje útok…

Generálna prokuratúra si vypočula hlas detí a mládeže, intenzívne pokračuje v ich ochrane

0 icon

Bratislava 2. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Námestník generálneho prokurátora Slovenskej republiky Jozef Sedlák prijal pozvanie komisára pre deti Jozefa Mikloška na osobnú diskusiu v Parlamente detí a mládeže, ktorý je stálym poradným orgánom komisára Jozef Sedlák, námestník generálneho prokuratúra SR: "Účasť na tomto stretnutí generálna prokuratúra privítala ako vzácnu…

Verstappen ustál chaotický záver, vyhral a zvýšil náskok na Pereza

0 icon

Melbourne 2. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)   Holandský motoristický pretekár Max Verstappen vyhral nedeľnú Veľkú cenu Austrálie seriálu formuly 1. Druhý bol Lewis Hamilton na Mercedese a tretie pódium v tretích pretekoch sezóny zaznamenal Fernando Alonso (Aston Martin). Verstappen tak upevnil vedenie v celkovom hodnotení, na tímového kolegu Sergia Pereza…

Začiatkom jari sa deti môžu cítiť unavene a ospalo

0 icon

Bratislava 2. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Začiatkom jari sa deti môžu cítiť unavene a ospalo, pretože ich organizmus sa musí prispôsobovať zvyšujúcim sa teplotám. "Takéto regulovanie teploty si vyžaduje u detí určitú dávku energie," vysvetlila zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním na hygienu detí a mládeže Jana Hamade Ozrejmila, že…

Farkašovský k nápadu vyrábať muníciu pre Ukrajinu: “Haló, pán dočasný minister obrany, brzdite! “

0 icon

Bratislava 2. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Podľa bývalého poslanca za SNS Karola Farkašovského, by už slovenská odvolaná vláda mohla začať brzdiť, čo sa týka vojenského angažovania sa v bojoch na Ukrajine. Bývalý televízny moderátor na sociálnej sieti v reakcii na najnovší nápad ministra obrany Jaroslava Naďa v súvislosti s…

ŠÚKL: Nespotrebované lieky treba odniesť do lekárne, nie ich vyhadzovať

0 icon

Bratislava 2. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Nespotrebované lieky treba odniesť do lekárne. Nemajú sa vyhadzovať ani splachovať. Nesprávnou likvidáciou môžu preniknúť do pôdy i podzemných vôd a zaťažiť tak životné prostredie či ohroziť verejné zdravie. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na sociálnej sieti "Nespotrebované lieky a…

Neexistuje náprava hlúposti, pokiaľ ide o západné bludy o Rusku

0 icon

Bratislava 2. apríla 2023 (HSP/Sonar21/Foto:Screenshot)   Podľa Larryho Johnsona, ak hľadáte dôkaz, prečo je britská armáda treťotriednou organizáciou, ktorá by na ukrajinských bojiskách nevydržala ani týždeň, hľadajte plukovníka Richarda Kempa, publicistu denníka Daily Telegraph Podľa Wiki: "Plukovník Richard Justin Kemp je dôstojník britskej armády vo výslužbe, ktorý slúžil v rokoch…

Pre futbalový zápas Spartak – Slovan polícia pripravila bezpečnostné opatrenia

0 icon

Trnava 2. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   V nedeľu od 15.00 h do 18.00 h pre bezpečnostné opatrenia k futbalovému derby Spartak - Slovan uzavrú Kollárovu ulicu v Trnave. Polícia pripravuje aj ďalšie kroky, na bezpečnosť a verejný poriadok budú dohliadať stovky policajtov. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa v Trnave…

Verejní funkcionári musia do 30. 4. podať oznámenie o majetkových pomeroch

0 icon

Bratislava 2. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Verejní funkcionári musia do 30. apríla podať oznámenie o majetkových pomeroch. Za nepodanie oznámení v lehote im hrozia pokuty. Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD) preto pripomína funkcionárom túto ich povinnosť a upozorňuje na lehotu "Chcel by som…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Poláček

Odhaľovanie Utajovaného Poznania 4: osídlenie reality Zem a krst

0icon

V predošlom článku som uviedol: „Celý systém bytia spojený s realitou Zem vytvoril – naprogramoval Stvoriteľ vedený Vedmou...“ V tomto kontexte dávam do pozornosti nižšie uveden&eacu

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť V.

0icon

Prezident Ukrajiny Zelenskyj predniesol pred poslancami Európskeho parlamentu ( EP ) dňa 1.marca 2022 prostredníctvom živého internetového prenosu plamennú reč. Podľa neho Ukrajina prináša obrovskú cenu v boji za svoju slobodu. Je potrebné sa pozorne pozamý&scaron

Miroslav Urban

Slepota mainstreamu so štekajúcimi ratlíkmi

0icon

V našich mainstreamových médiách si čoraz viac všímam veľmi často prezentované názory nevýznamných politikov z pobaltia, dôležité je aby boli extrémne protiruský a hneď sú na titulke (napríklad rozhovor s estónskym prezidentom v SME), podobne je to i na slovenskej politickej scéne (rozhovor s nezaradeným progresívnym poslancom - 25 mikrofónov…

Milan Náhlik

Facka

0icon

Tak ako smrdí zdochlina, ktorú je cítiť až na sto honov,  tak isto dnes smrdel návrh Igora Matoviča o znížení platov poslancov, ktorý nekompromisne parlament odmietol. Za normálnych okolností, keby pán Matovič prišiel s takýmto návrhom na začiatku svojho vládneho obdobia, kedy silou parného valca na čele s ním ako pre

Juraj Tušš

Informačné škatuľky, alebo prečo starého psa novým kúskom nenaučíš

0icon

Aby sme chápali súčasnej napätej situácií vo svete, nebezpečným udalostiam v našom okolí, aby sme rozumeli manipulačným techni

Armádny Magazín

Francúzsko sa ako prvé prehuplo do občianskej vojny. Ostatné západné krajiny vidia čo ich čaká

0 icon

Francúzsko, 2. apríl 2023 (AM) – Vo Francúzsku sa čoraz viac dvíha vlna protestov proti dôchodkovej reforme, ktorú Macronova vláda presadila obídením parlamentu a proti vôli väčšiny Francúzov. Podľa Všeobecnej konfederácie práce (GCT) 23. marca, deviateho dňa mobilizácie proti dôchodkovej reforme, ktorú vyhlásili najväčšie odborové zväzy, vyšlo do ulíc 3,5 milióna de

Scorpion mieri na ukrajinské bojisko

0 icon

Ukrajina, 2. apríl 2023 (AM) – Dostavila sa jedna očakávaná pointa k článku o ľahkom tanku Sabrah, ktorý vo filipínskej armáde nahradil improvizované vozidlo zložené z podvozku

O tajnom rozmiestnení amerických jadrových zbraní v Poľsku

0 icon

Poľsko, 2. apríl 2023 (AM) – Poľská tlač zverejnila článok, v ktorom sa otvorene hovorí, že úrady postupne pripravujú miestne obyvateľstvo na možnú vojnu proti Rusku. Píše o tom Eugeniusz Zinkevič, novinár denníka Polskaja Mysl. Podľa poľského pozorovateľa teraz kroky úradov v historickom kontexte veľmi pripomínajú počínanie ich predchodcov v me

Český generál: "Západní politici nepoznajú skutočnú situáciu na Ukrajine"

0 icon

Slovensko, 2. apríl 2023 (AM) – Český generál Jiří Šedivý je skeptický k vyhliadkam Kyjeva, domnieva sa, že Západ veľmi podceňuje možnosti Ruska a doplatí na to.   "Rusko zmenilo svoj prístup k špeciálnej operácii. S príchodom nového velenia došlo k zásadnej zmene. Podcenili sme vývoj spravod

Bojujeme s falzifikáciami: Ruská služba vonkajšej rozviedky odtajnila hlásenia z Nemecka z roku 1941

0 icon

Slovensko, 2. apríl 2023 (AM) – Väčšina dôstojníctva v Nemecku sa na jar 1941 obávala vojny so ZSSR, predpovedajúc Tretej ríši krach podobný porážke Napoleonovej Grande Armée. Hovorí sa o tom v ostatných odtajnených dokumentoch Služby vonkajšej rozviedky (SVR) RF.   Tieto materiály sú zvere

TopDesať

Vyber si jednu osobu z ilustrácie a zisti tak niečo o svojej osobnosti

0 icon

Ak miluješ testy a kvízy o sebapoznaní a svojej osobnosti, si na správnom mieste. V dnešnom článku bude tvojou úlohou vybrať si jednu osobu z ilustrácie, vďaka ktorej sa dozvieš niečo o svojej osobnosti. Ľudia často vedia o druhých viac, ako vedia o sebe. Psychologické testy sú efektívnym spôsobom, ako…

Slávne miesta kedysi a dnes. Takto to vyzerá, ak sa na nich podpíše zub času

0 icon

Zub času sa podpíše na mnohých veciach počas nášho života. Výnimkou nie sú ani slávne miesta.  Každý z nás miluje fotografie, ktoré boli vyfotografované v minulosti a zároveň je k ním priložená aj fotografia zo súčasnosti. V dvoch obrázkoch sa nachádza fascinujúci príbeh. Pretože na každej fotografii sa dokonale podpísal…

Matka 17 rokov fotila seba so synom a výsledok je úchvatný!

0 icon

Medzinárodná renomovaná fotografka a matka Annie Wangová z mesta Taipei v Taiwane sa rozhodla, že stereotypné zobrazenia "matka a dieťa" nebudú nič pre ňu. "Moja umelecká stratégia je založená na sebarealizácii," povedala Annie pre Bored Panda.  "Vo svete matiek je najlepší spôsob vyjadrenia prostredníctvom stratégie seba prezentácie, vyjadrovania rôznych častí seba. Ja, ako žena a matka, sa…

Najbrutálnejšia konferencia v histórii ľudstva, o ktorej si zrejme ani netušil

0 icon

Jedna z najbrutálnejších konferencií ľudstva, o ktorej ste možno ani netušili, sa odohrala 20. januára 1942 na Berlínskom predmestí Wannsee. Konferencia bola zameraná na "konečné riešenie". Jedna z tých najodpornejších konferencií ľudstva sa odohrala vo vile na brehu jazera Wannsee ktorá sa využívala na rôzne stretnutia SS počas druhej svetovej vojny. Aj…

Ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť

0 icon

Vieš, ako by si sa zachoval v tejto modelovej situácii? Výsledok môže o tebe veľa prezradiť! V živote je veľa vecí, ktoré o tebe môžu veľa prezradiť, napríklad každodenné zvyky a reč tela. Dokonca aj výber smartfónu môže odhaliť aspekty tvojej osobnosti! Zvykli sme si na myšlienku, že existujú 2…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali