Našla sa druhá čierna skrinka malajzijského dopravného lietadla

Doneck/Moskva 18. júla 2014 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:youtube/RT/Itar-Tass)

 

Lietadlo sa zrútilo na východe Ukrajiny, v katastri Grabova v Doneckej oblasti neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice

Miesto pádu malajzijského dopravného lietadla

Záchranári pátrajúci po obetiach havárie lietadla Boeing-777 malajzijských aerolínií, ktoré bolo pravdepodobne zostrelené nad Doneckou oblasťou na východe Ukrajiny, našli druhú čiernu skrinku havarovaného stroja.

Prvú čiernu skrinku našli proruskí separatisti vo štvrtok, keď sa lietadlo zrútilo.

 

Na palube lietadla bolo 298 ľudí

Malajzijské dopravné lietadlo typu Boeing-777 smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru s 288 (pôvodne správy hovorili o počte 295) osobami na palube sa vo štvrtok popoludní zrútilo na východe Ukrajiny, v katastri Grabova v Doneckej oblasti neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice.

Informovali o tom ukrajinské i ruské internetové servery, ako aj svetové tlačové agentúry, ktoré však pravdivosť správy nemohli ešte overiť. Podľa nemenovaných zdrojov internetového vydania denníka Ukrajinska pravda sa spojenie s posádkou lietadla prerušilo o 16.20 h miestneho času. Periodikum píše ako jediné o zostrelení stroja bez uvedenia ďalších podrobností a dodáva, že stroj letel nad ukrajinským územím cez medzinárodný koridor.

Trosky malajzijského lietadla

Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko uviedol, že lietadlo letelo vo výške 10.000 metrov, keď ho zasiahla strela z raketového systému Buk. Letecká spoločnosť Malaysia Airlines na Twitteri uviedla, že stratila kontakt so svojím letom MH17 z Amsterdamu, ktorého posledná pozícia bola v ukrajinskom vzdušnom priestore.

Nemenovaný zdroj z ukrajinského ministerstva obrany podľa agentúry  UNIAN tvrdí, že k zrúteniu lietadla mohlo dôjsť v dôsledku zlyhania ľudského faktora na strane separatistov alebo ruských dobrovoľníkov. Zdroj tiež tvrdí, že ruská protivzdušná obrana poskytla zrejme silám, ktoré vypálili predmetnú raketu, súradnice ukrajinského armádneho dopravného lietadla typu IL-76, ale v dôsledku chyby došlo k zostreleniu civilného stroja nachádzajúceho sa neďaleko vytipovaného cieľa.

Ukrajinský stroj letel v inkriminovanom čase s nákladom určeným pre obkľúčené armádne sily v regióne. Tak ukrajinské vládne sily, ako aj separatisti sa už nechali počuť, že nedisponujú vojenskými prostriedkami na zostrelenie stroja letiaceho vo výške 10.000 metrov.

Pád lietadla Boeing -777

Práve kvôli letovej výške 10.000 metrov vzniká problém, ktorý je ťažko vysvetliť obvinením separatistov z jeho zostrelenia. Lietadlo letiace v takejto výške môže byť zostrelené iba dvomi zbraňovými systémami, ktoré sa nachádzajú na území Ukrajiny. Protileteckým systémom S-300 alebo systémom Buk. Ani jednu z týchto technologicky vyspelých zbraní separatisti nemajú. Zato dvoma prápormi protileteckej obrany, ktoré majú vo svojej výzbroji systémy Buk disponuje ukrajinská armáda.

Za vytvorenie štátnej vyšetrovacej komisie s účasťou zahraničných subjektov, vrátane zástupcov Holandska a Malajzie, ako aj medzinárodných organizácií, na objasnenie príčin leteckého nešťastia na východe Ukrajiny sa dnes vyslovil najvyšší predstaviteľ postsovietskej republiky, prezident Petro Porošenko. Informáciu prinieslo internetové vydanie denníka Ukrajinska pravda s odvolaním sa na tlačovú službu hlavy štátu.

Porošenko v menej ukrajinského štátu vyjadril hlbokú sústrasť rodinám a blízkym obetí tejto tragédie. Heraščenko medzitým na jednej zo sociálnych sietí informoval, že tragédiu nikto neprežil. 

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nariadil vyšetrovanie „leteckej katastrofy“ na východe krajiny, informovala agentúra Reuters. Podľa nej jeden zo záchranárov videl na mieste najmenej 100 tiel. Trosky lietadla sú údajne roztrúsené do 15 kilometrov od miesta dopadu. Líder proruských separatistov Alexandr Borodaj obvinil zo zostrelenia stroja ukrajinskú armádu.

 

Na miesto pádu lietadla dorazili separatisti

Na miesto pádu malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny dorazili prvé jednotky domobrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). Informoval o tom podpredseda vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin. „Jednotky domobrany sú už na mieste. Oznámili, že medzi obeťami sú aj deti,“ citovala Purgina agentúra Interfax-Ukrajina. Malajzijského premiéra Najiba Razaka správa šokovala, napísala agentúra ITAR-TASS.

Bývalý britský veľvyslanec v Rusku Tony Brenton pre spravodajskú stanicu BBC povedal, že nebude veľkým prekvapením, ak by podozrenie najprv padlo na proruských separatistov. „Bolo by to dosť zničujúce pre nich aj pre ich ruských podporovateľov… Rusi im nepochybne dodávajú zbrane, takmer iste protilietadlové zbrane, takže Rusko by bolo do toho veľmi pravdepodobne zapletené, čo by zvýšilo kritiku na adresu Ruska,“ dodal Brenton.

 

Porošenko označil zrútenie malajzijského dopravného lietadla za  „teroristický čin“

Ukrajinský prezident označil zrútenie malajzijského dopravného lietadla za  „teroristický čin“. „Chcem upozorniť, že to nenazývame incidentom ani katastrofou, ale teroristickým činom,“ citovala prezidenta agentúra UNIAN.Porošenko taktiež oznámil, že pozval na Ukrajinu holandských expertov, aby dôkladne vyšetrili tento „teroristický čin“.Podľa holandských médií sa na palube lietadla nachádzali aj desiatky holandských pasažierov. Dve holandské cestovné kancelárie informovali, že si prostredníctvom nich letenky rezervovalo 45-50 Holanďanov, uviedla agentúra DPA. Rusko podľa agentúry Reuters požiadalo Kyjev o povolenie pomôcť pri záchranných operáciách.

 

Separatisti chcú čierne skrinky z malajzijského lietadla poslať do Moskvy

Proruskí separatisti chcú čierne skrinky z lietadla odovzdať na expertízu do Moskvy. Podľa agentúry Interfax tvrdia, že ich už našli. Podpredseda vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin povedal, že „bezpodmienečne ich s najväčšou pravdepodobnosťou odovzdáme MAK (Medzištátnemu leteckému výboru), do Moskvy“.

„Pracujú tam vysokokvalifikovaní odborníci, ktorí môžu presne určiť príčinu katastrofy, hoci je i tak zrejmá,“ citovala Purgina agentúra Interfax-Ukrajina. Purgin ešte predtým informoval, že na miesto pádu stroja typu Boeing-777 dorazili prvé jednotky domobrany Doneckej ľudovej republiky.

 

Separatisti sa rozhodli v záujme vyšetrenia tragédie uzatvoriť humanitárne prímerie

Domobrana Doneckej ľudovej republiky sa chystá uzavrieť dvoj- až trojdňové „humanitárne prímerie“ s Kyjevom s cieľom umožniť vyšetrovanie zrútenia malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny. Oznámil to premiér samozvanej republiky Alexandr Borodaj.

„Sme v režime videokonferencie s úradmi v Kyjeve. Umožníme sem prístup medzinárodným organizáciám,“ citovala Borodaja agentúra RIA Novosti. Ukrajinský predstaviteľ medzitým informoval, že pohotovostným zložkám bránia v práci ozbrojení separatisti.

„Pátracie práce sú ťažké, pretože hovoríme o veľkom okruhu… ale aj preto, že ozbrojení teroristi, ktorí sú na mieste, veciam bránia,“ povedal šéf ukrajinskej štátnej služby pre mimoriadne situácie Serhij Bočkovskyj novinárom. Bližšie podrobnosti neposkytol, uviedla agentúra Reuters.

 

SBU a ukrajinský politik tvrdia, že za nešťastím stoja kozáci

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) odpočúvaním telefonátov proruských separatistov získala informácie, že za zrútením lietadla stoja „kozáci“, stojaci na Černužynskom stanovišti. SBU zverejnila informáciu vo večerných hodinách. Rovnakú informáciu zverejnil prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí aj ukrajinský politik Oleh Ťahnybok, o čom informoval internetový server www.unn.com.ua.

V zachytenom rozhovore, ktorý je podľa SBU dialógom predstaviteľa separatistov Igora Bezlera (pod krycím menom Bes) a jeho ruského kurátora, plukovníka Geranina, prebieha konverzácia o situácii po dopade stroja, o počte obetí, ako aj o ich veciach, vrátane eventuálnych zbraní či cestovných dokumentov.

 

USA ponúkli Ukrajine pomoc pri vyšetrovaní zrútenia malajzijského lietadla a zdesenie z tragickej udalosti vyjadrila aj nemecká kancelárka Merkelová

Americký viceprezident Joe Biden hovoril dnes s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. V telefonáte ponúkol podporu USA pri objasňovaní zrútenia malajzijského dopravného lietadla neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice, informovala s odvolaním sa na Biely dom agentúra Reuters.

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová je šokovaná leteckou haváriou na východe Ukrajiny a požaduje komplexné a nezávislé vyšetrenie okolností, ktoré predchádzali zrúteniu lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. Smútok šéfky nemeckej vlády nad takmer troma stovkami obetí a jej spoluúčasť pozostalým tlmočil dnes v Berlíne hovorca spolkového kabinetu Steffen Seibert, vyplýva z agentúrnej správy DPA.

Aj predpokladané okolnosti, v zmysle ktorých malo byť lietadlo letiace v značnej výške zostrelené, sú šokujúce. Ak by sa táto správa potvrdila, potom by predstavovala ďalšiu tragickú eskaláciu konfliktu na východe Ukrajiny, odznelo v nemeckej metropole.

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier, ktorý dnes pricestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Mexika, reagoval na správy z Ukrajiny zhrozene a vyslovil sa za vyšetrenie celej záležitosti na medzinárodnej úrovni.

Podľa vlastných slov sa mu nedostáva slov v reakcii na fakt, že stovky úplne nezainteresovaných ľudí prišli o život takýmto strašným spôsobom. „Očakávame, že sa urobí maximum pre čo najrýchlejšie vyšetrenie incidentu. Separatisti by mali neodkladne garantovať prístup k miestu nehody pre všetkých záchranárov a príslušníkov bezpečnostných zložiek,“ podčiarkol. Nemecký minister zahraničných vecí zaslal svojmu rezortnému kolegovi z Malajzie kondolenčný list.

 

Podľa Putina môže za haváriu lietadla Ukrajina

Ukrajina je zodpovedná za dnešnú haváriu malajzijského lietadla s 295 ľuďmi na palube, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. „Nepochybne je štát, na území ktorého sa toto stalo, zodpovedný za túto hroznú tragédiu,“ povedal Putin v Kremli na stretnutí s predstaviteľmi ruskej vlády, ktoré odvysielala ruská štátna televízia.

Ako dodal, „tragédia by sa nestala, keby bol mier“ na východe Ukrajiny a v oblasti by sa neobnovili boje. Putin zároveň podľa agentúry Reuters vyzval ruské úrady, aby podnikli všetko, čo bude možné na pomoc pri vyšetrovaní havárie. „Urobíme všetko, čo budeme môcť, aby sa mohol dosiahnuť objektívny obraz toho, čo sa stalo… Toto je neakceptovateľná záležitosť,“ zdôraznil Putin.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun podľa agentúry Reuters vyzval na „úplné a transparentné medzinárodné vyšetrovanie“ havárie. Bezpečnostná rada OSN zároveň plánuje v piatok mimoriadne zasadanie v súvislosti so situáciou na Ukrajine, informovali nemenované diplomatické zdroje. Podľa prvých správ sa schôdzka mala začať v New Yorku v piatok o 21.00 SELČ, môže sa však uskutočniť aj skôr, v ranných hodinách miestneno času, píše Reuters.

 

Podľa spravodajskej stanice BBC bolo na palube lietadla až 154 Holanďanov

Podľa agentúry Reuters americký viceprezident Joe Biden uviedol, že zrútenie malajzijského lietadla očividne „nebola nehoda“. Biden v Detroite nazval haváriu stroja „závažnou situáciou“ a dodal, že je tu mnoho otázok, ktoré musia byť zodpovedané.

Šéf malajzijských aerolínií pre oblasť Európy Huib Gorter podľa BBC zdôraznil, že v tejto chvíli je prioritou postarať sa o trpiace rodiny a príbuzných obetí, píše BBC. Holandský minister zahraničných vecí Frans Timmermans podľa agentúry Reuters upozornil, že pohotovostným jednotkám musí byť umožnený bezpečný a ničím nerušený prístup na miesto tragédie. „Toto je veľmi čierny deň pre Holandsko,“ zdôraznil Timmermans s tým, že je potrebné nezávislé vyšetrovanie príčiny nehody.

 

Ako pracuje protilietadlový systém Buk si pozrite v tomto videu

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Marián Tkáč vstupuje do polemiky o Chmelárovej knihe: Potrebujeme orať a preorať, zrekonštruovať celé naše dejiny

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Skutočné dejiny sa ich výkladom nemenia. A teda ani výkladom ľavicového intelektuála skôr liberálneho razenia. Pri čítaní sviežo napísaného výletu do slovenskej minulosti, ktorý nazval Eduard Chmelár „Rekonštrukcia slovenských dejín“ (Vydavateľstvo SSS 2021, 238 strán) som si uvedomil, že naozaj „nemáme právo vyhlasovať vlastné…

Strana SaS stojí za Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a jeho riaditeľkou Zuzanou Baťovou

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Pavel Neubauer)   Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) stojí za vedeckými autoritami na Slovensku, aj za Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a jeho riaditeľkou Zuzanou Baťovou Pre agentúru SITA to uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák v reakcii na tlačovú konferenciu ministra financií…

Robert Fico prezradil, akú rolu zohrali odídenci zo Smeru v štátnom prevrate v roku 2018, potenciálni voliči Pellegriniho by mali zbystriť sluch

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda strany Smer – sociálna demokracia Robert Fico v programe „zvtv.sk“ prezradil, kto zohral v roku 2018 kľúčovú rolu v úspechu protivládneho puču, ktorý v konečnom výsledku viedol k povaleniu vlády Smeru – SD a k nástupu dnešnej koalície fanatických prisluhovačov americkej ambasády V rozhovore…

USA žiadajú okamžité stiahnutie eritrejských vojakov z Etiópie

0 icon

New York 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, TASR/AP-Mulugeta Ayene, File)   Eritrea musí "bezodkladne" stiahnuť svojich vojakov z Etiópie. Uvádza sa to vo štvrtkovom vyhlásení veľvyslankyne USA pri OSN Lindy Thomasovej Greenfieldovej, o ktorom informovala agentúra AFP Jej vyhlásenie bolo zverejnené po štvrtkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN za zatvorenými dverami,…

Matovičove vyjadrenia na adresu médií sú podľa Múdreho neprijateľné, nelíšia sa od Mečiara a Fica

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Spôsob, akým minister financií Igor Matovič (OĽaNO) zaobchádza s novinármi, je neprijateľný a nelíši sa od expremiérov Vladimíra Mečiara a Roberta Fica (Smer-SD). Pre agentúru SITA to v súvislosti s tlačovou besedou Matoviča z 15. apríla skonštatoval člen Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) Pavol…

Slovákov preveria najskôr Lotyši, Konrád „Máme dosť priestoru“

0 icon

Piešťany 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Slovenská hokejová reprezentácia sa stretla vo štvrtok v Piešťanoch na prvom oficiálnom reprezentačnom zraze pred MS v Rige. Tréner Craig Ramsay mal k dispozícii dvoch brankárov, siedmich obrancov a dvanásť útočníkov. Pôvodne bol v nominácii aj brankár Filip Belányi, ale ten napokon zostal…

JUDr. Pirošíková upozorňuje, že celoplošné testovanie bolo medicínskym experimentom, o ktorom vláda vopred neinformovala: „Akýkoľvek medicínsky pokus má byť podmienený dobrovoľným súhlasom osoby“

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Bývalá zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu JUDr. Marica Pirošíková tvrdí, že celoplošné antigénové testovanie, ktoré koncom minulého roka nariadil premiér Igor Matovič, porušilo viacero medzinárodných záväzkov Slovenska v súvislosti s ochranou ľudských práv Pirošíková v tejto súvislosti argumentuje…

Matovič: V súvislosti s dianím na ukrajinsko-ruskej hranici som sa v Moskve voči Rusom nevymedzil. Neúčasť slovenských diplomatov mala vážny dôvod

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na štvrtkovej večernej tlačovej konferencii na Úrade vlády okrem vakcíny Sputnik V reagoval aj na otázku ohľadom súčasného napätia na východnej hranici Ukrajiny Igor Matovič redaktorke Topiek odpovedal na otázku, či sa počas nedávnej…

Lascheta považuje za vhodného kandidáta na kancelára necelá šestina Nemcov

0 icon

Berlín 16. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Kappeler/dpa via AP)   Menej ako šestina Nemcov považuje predsedu Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armina Lascheta za vhodného kandidáta bloku konzervatívnych strán CDU/CSU na post kancelára. Naopak, podľa 44 percent z nich je vhodnejším kandidátom šéf bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Markus Söder. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho…

Páchateľ v Indiane strielaľ do ľudí a následne spáchal samovraždu

0 icon

Washington 16. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:twitter.com/mykalmphoto)   V meste Indianapolis v americkom štáte Indiana došlo v noci na piatok k streľbe, ktorá si vyžiadala viacero zranených. Páchateľ následne spáchal samovraždu, informovala agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá Pri streľbe v objekte firmy Fedex nachádzajúcom sa neďaleko medzinárodného letiska…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

Lucia Žužová

Božia česť pošliapaná, autorita biskupov zlomená!.... alebo, keď sa vyjednáva s diablom!

0icon

Písať či nepísať? Dlho som rozmýšľala, dlho som váhala... Rok tu zápasíme všetci nie len s niečím, ale hlavne stále s niekým a mnohé je na hlavu postavené. Vyjadrujem tu svoje postrehy, vlastné skúsenosti, osobné vnímanie, ako osoba veriaca. Neprednášam to ako kritiku či patent na riešenie všetkého. Chcem len poukázať na fakt,…

Marek Kupec

Z parlamentu rovno na galeje

0icon

Od nás pacienti, ku nám migranti? Začalo sa tu hrať s verejnosťou čudné divadlo: Slovenskému zdravotníctvu zrazu musia všetci pomáhať: Prišli k nám lekári a sestričky z Rumunska, pacientov ideme prevážať do Poľska, údajne desiatich, Nemecko prebralo zo Slovenska 2 pacientov. Prevoz do Nemecka bol letecký, s jedným letela letecká…

Erik Majercak

Slovenské zlato v Anglicku? Aké ekonomické vlastizrady robí naša Národná banka a slniečkári v nej? Ako centrálna banka môže dokonca pomôcť Majdanu?

0icon

Mayer Amschel Rothschild v 18. storočí povedal „Dajte mi riadenie nad peniazmi národa a nebude ma zaujímať kto vydáva zákony“ (“Give me control of a nation's money and I care not who makes the laws.”). Kontrola nad menou, ktorú má daný štát na svojom území je alfa a omega akéhokoľvek ekonomického, dokonca možno…

Ivan Štubňa

Dnepropetrovsk: Nové židovské hlavné mesto sveta?

0icon

Rabín v Dnepropetrovsku a Dnepropetrovskej oblasti Shmuel Kamenetsky, je jednou z najvplyvnejších náboženských osobností v postsovietskom priestore V Dnepropetrovsku  žije asi 50 000 - 60 000 Židov väčšinou Chasidov. Tu plánuje rabín založiť Medzinárodnú judaistickú univerzitu (IJU), na ktorej sa budú vyučovať dogmy „Chabad-Lubavitch“. Dnepropetrovskí Židia sú chasidi. Chasidizmus, doktrína aškenázskych Židov, sa…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Toto je najsmutnejšia aktualizácia Google Earth. Pozrite sa, ako sme v priebehu času zmenili tvár našej planéty

0 icon

Aktuálne, my ľudia, sme najinteligentnejšia civilizácia, o ktorej vieme. Lietame do vesmíru, staviame veľkolepé stavby, každým dňom zefektívňujeme rôzne činnosti a podobne. Inými slovami, expandujeme a to nielen do priestoru, ale aj vedomostne. Spolu s touto činnosťou však využívame mnoho zdrojov, ktorými planéta disponuje. Tu však treba povedať, že planéta ich akumulovala milióny…

Čo sa odohráva v našom mozgu ak si dáme niečo sladké?

0 icon

Prečo sú sladkosti neodolateľné? Ukrýva sa v cukre niečo špeciálne? YouTube kanál TED-Ed tvrdí, že Cukor je všeobecné pomenovanie pre druh molekúl, ktoré nazývame karbohydráty. Karbohydráty môžeme objaviť v mnohých jedlách, či nápojoch, ktoré bežne kupujeme. Radí sa medzi ne glukóza, fruktóza, sacharóza, maltóza, laktóza, dextróza, či škrob. Vo všetkých prípadoch…

Záhadná Planéta 9 sa môže nachádzať niekde úplne inde, než sa predpokladalo

0 icon

Planéta 9 je pre astronómov stále akousi záhadou. Má naša sústava ďalšiu planétu o ktorej nevieme? Je to vôbec planéta? Kde presne sa nachádza? Existuje vôbec? Najväčšou šancou na jej objavenie sú vesmírne teleskopy novej generácie, medzi ktoré sa radí napríklad vesmírny teleskop Jamesa Webba. S jeho pomocou by sa…

Úlomky inej planéty, pochované hlboko pod zemou, môžu narúšať naše magnetické pole

0 icon

Minulý mesiac sa objavila teória, ktorá tvrdí, že v útrobách našej planéty sa môžu nachádzať pozostatky iného kozmického telesa. Ide o protoplanétu Theia, ktorá pred 4.5-miliardami rokov vrazila do Zeme a vymrštila na obežnú dráhu kus materiálu, z ktorého sa neskôr mal stať Mesiac. Teória o zrážke s protoplanétou Theia…

TSMC varuje, že nedostatok procesorov môže trvať dlhšie, ako sa pôvodne špekulovalo

0 icon

Spoločnosť TSMC je aktuálne jedným z najväčších výrobcov mobilných procesorov na svete pričom patrí medzi hlavných partnerov viacerých technologických gigantov vrátane Apple. Dlhé roky spoločnosť dodávala procesory aj pre spoločnosť Huawei a po uvalení sankcií na čínskeho technologického giganta, sa špekulovalo, že jednou z poškodených firiem bude aj TSMC. Situácia…

Armádny Magazín

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Bojová skupina ako strategická priorita

0 icon

Francúzsko, 16. apríl 2021 (AM) – Je ťažké presadiť svoju vôľu voči odhodlanému protivníkovi bez toho, aby sme s ním bojovali na jeho vlastnej pôde a ovládli priestor, ktorý

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali