Záchranári pátrajúci po obetiach havárie lietadla Boeing-777 malajzijských aerolínií, ktoré bolo pravdepodobne zostrelené nad Doneckou oblasťou na východe Ukrajiny, našli druhú čiernu skrinku havarovaného stroja.
Prvú čiernu skrinku našli proruskí separatisti vo štvrtok, keď sa lietadlo zrútilo.
Na palube lietadla bolo 298 ľudí
Malajzijské dopravné lietadlo typu Boeing-777 smerujúce z Amsterdamu do Kuala Lumpuru s 288 (pôvodne správy hovorili o počte 295) osobami na palube sa vo štvrtok popoludní zrútilo na východe Ukrajiny, v katastri Grabova v Doneckej oblasti neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice.
Informovali o tom ukrajinské i ruské internetové servery, ako aj svetové tlačové agentúry, ktoré však pravdivosť správy nemohli ešte overiť. Podľa nemenovaných zdrojov internetového vydania denníka Ukrajinska pravda sa spojenie s posádkou lietadla prerušilo o 16.20 h miestneho času. Periodikum píše ako jediné o zostrelení stroja bez uvedenia ďalších podrobností a dodáva, že stroj letel nad ukrajinským územím cez medzinárodný koridor.
Poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko uviedol, že lietadlo letelo vo výške 10.000 metrov, keď ho zasiahla strela z raketového systému Buk. Letecká spoločnosť Malaysia Airlines na Twitteri uviedla, že stratila kontakt so svojím letom MH17 z Amsterdamu, ktorého posledná pozícia bola v ukrajinskom vzdušnom priestore.
Nemenovaný zdroj z ukrajinského ministerstva obrany podľa agentúry UNIAN tvrdí, že k zrúteniu lietadla mohlo dôjsť v dôsledku zlyhania ľudského faktora na strane separatistov alebo ruských dobrovoľníkov. Zdroj tiež tvrdí, že ruská protivzdušná obrana poskytla zrejme silám, ktoré vypálili predmetnú raketu, súradnice ukrajinského armádneho dopravného lietadla typu IL-76, ale v dôsledku chyby došlo k zostreleniu civilného stroja nachádzajúceho sa neďaleko vytipovaného cieľa.
Ukrajinský stroj letel v inkriminovanom čase s nákladom určeným pre obkľúčené armádne sily v regióne. Tak ukrajinské vládne sily, ako aj separatisti sa už nechali počuť, že nedisponujú vojenskými prostriedkami na zostrelenie stroja letiaceho vo výške 10.000 metrov.
Práve kvôli letovej výške 10.000 metrov vzniká problém, ktorý je ťažko vysvetliť obvinením separatistov z jeho zostrelenia. Lietadlo letiace v takejto výške môže byť zostrelené iba dvomi zbraňovými systémami, ktoré sa nachádzajú na území Ukrajiny. Protileteckým systémom S-300 alebo systémom Buk. Ani jednu z týchto technologicky vyspelých zbraní separatisti nemajú. Zato dvoma prápormi protileteckej obrany, ktoré majú vo svojej výzbroji systémy Buk disponuje ukrajinská armáda.
Za vytvorenie štátnej vyšetrovacej komisie s účasťou zahraničných subjektov, vrátane zástupcov Holandska a Malajzie, ako aj medzinárodných organizácií, na objasnenie príčin leteckého nešťastia na východe Ukrajiny sa dnes vyslovil najvyšší predstaviteľ postsovietskej republiky, prezident Petro Porošenko. Informáciu prinieslo internetové vydanie denníka Ukrajinska pravda s odvolaním sa na tlačovú službu hlavy štátu.
Porošenko v menej ukrajinského štátu vyjadril hlbokú sústrasť rodinám a blízkym obetí tejto tragédie. Heraščenko medzitým na jednej zo sociálnych sietí informoval, že tragédiu nikto neprežil.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nariadil vyšetrovanie “leteckej katastrofy” na východe krajiny, informovala agentúra Reuters. Podľa nej jeden zo záchranárov videl na mieste najmenej 100 tiel. Trosky lietadla sú údajne roztrúsené do 15 kilometrov od miesta dopadu. Líder proruských separatistov Alexandr Borodaj obvinil zo zostrelenia stroja ukrajinskú armádu.
Na miesto pádu lietadla dorazili separatisti
Na miesto pádu malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny dorazili prvé jednotky domobrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). Informoval o tom podpredseda vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin. “Jednotky domobrany sú už na mieste. Oznámili, že medzi obeťami sú aj deti,” citovala Purgina agentúra Interfax-Ukrajina. Malajzijského premiéra Najiba Razaka správa šokovala, napísala agentúra ITAR-TASS.
Bývalý britský veľvyslanec v Rusku Tony Brenton pre spravodajskú stanicu BBC povedal, že nebude veľkým prekvapením, ak by podozrenie najprv padlo na proruských separatistov. “Bolo by to dosť zničujúce pre nich aj pre ich ruských podporovateľov… Rusi im nepochybne dodávajú zbrane, takmer iste protilietadlové zbrane, takže Rusko by bolo do toho veľmi pravdepodobne zapletené, čo by zvýšilo kritiku na adresu Ruska,” dodal Brenton.
Porošenko označil zrútenie malajzijského dopravného lietadla za “teroristický čin”
Ukrajinský prezident označil zrútenie malajzijského dopravného lietadla za “teroristický čin”. “Chcem upozorniť, že to nenazývame incidentom ani katastrofou, ale teroristickým činom,” citovala prezidenta agentúra UNIAN.Porošenko taktiež oznámil, že pozval na Ukrajinu holandských expertov, aby dôkladne vyšetrili tento “teroristický čin”.Podľa holandských médií sa na palube lietadla nachádzali aj desiatky holandských pasažierov. Dve holandské cestovné kancelárie informovali, že si prostredníctvom nich letenky rezervovalo 45-50 Holanďanov, uviedla agentúra DPA. Rusko podľa agentúry Reuters požiadalo Kyjev o povolenie pomôcť pri záchranných operáciách.
Separatisti chcú čierne skrinky z malajzijského lietadla poslať do Moskvy
Proruskí separatisti chcú čierne skrinky z lietadla odovzdať na expertízu do Moskvy. Podľa agentúry Interfax tvrdia, že ich už našli. Podpredseda vlády samozvanej Doneckej ľudovej republiky Andrej Purgin povedal, že “bezpodmienečne ich s najväčšou pravdepodobnosťou odovzdáme MAK (Medzištátnemu leteckému výboru), do Moskvy”.
“Pracujú tam vysokokvalifikovaní odborníci, ktorí môžu presne určiť príčinu katastrofy, hoci je i tak zrejmá,” citovala Purgina agentúra Interfax-Ukrajina. Purgin ešte predtým informoval, že na miesto pádu stroja typu Boeing-777 dorazili prvé jednotky domobrany Doneckej ľudovej republiky.
Separatisti sa rozhodli v záujme vyšetrenia tragédie uzatvoriť humanitárne prímerie
Domobrana Doneckej ľudovej republiky sa chystá uzavrieť dvoj- až trojdňové “humanitárne prímerie” s Kyjevom s cieľom umožniť vyšetrovanie zrútenia malajzijského dopravného lietadla na východe Ukrajiny. Oznámil to premiér samozvanej republiky Alexandr Borodaj.
“Sme v režime videokonferencie s úradmi v Kyjeve. Umožníme sem prístup medzinárodným organizáciám,” citovala Borodaja agentúra RIA Novosti. Ukrajinský predstaviteľ medzitým informoval, že pohotovostným zložkám bránia v práci ozbrojení separatisti.
“Pátracie práce sú ťažké, pretože hovoríme o veľkom okruhu… ale aj preto, že ozbrojení teroristi, ktorí sú na mieste, veciam bránia,” povedal šéf ukrajinskej štátnej služby pre mimoriadne situácie Serhij Bočkovskyj novinárom. Bližšie podrobnosti neposkytol, uviedla agentúra Reuters.
SBU a ukrajinský politik tvrdia, že za nešťastím stoja kozáci
Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) odpočúvaním telefonátov proruských separatistov získala informácie, že za zrútením lietadla stoja “kozáci”, stojaci na Černužynskom stanovišti. SBU zverejnila informáciu vo večerných hodinách. Rovnakú informáciu zverejnil prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí aj ukrajinský politik Oleh Ťahnybok, o čom informoval internetový server www.unn.com.ua.
V zachytenom rozhovore, ktorý je podľa SBU dialógom predstaviteľa separatistov Igora Bezlera (pod krycím menom Bes) a jeho ruského kurátora, plukovníka Geranina, prebieha konverzácia o situácii po dopade stroja, o počte obetí, ako aj o ich veciach, vrátane eventuálnych zbraní či cestovných dokumentov.
USA ponúkli Ukrajine pomoc pri vyšetrovaní zrútenia malajzijského lietadla a zdesenie z tragickej udalosti vyjadrila aj nemecká kancelárka Merkelová
Americký viceprezident Joe Biden hovoril dnes s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. V telefonáte ponúkol podporu USA pri objasňovaní zrútenia malajzijského dopravného lietadla neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice, informovala s odvolaním sa na Biely dom agentúra Reuters.
Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová je šokovaná leteckou haváriou na východe Ukrajiny a požaduje komplexné a nezávislé vyšetrenie okolností, ktoré predchádzali zrúteniu lietadla spoločnosti Malaysia Airlines. Smútok šéfky nemeckej vlády nad takmer troma stovkami obetí a jej spoluúčasť pozostalým tlmočil dnes v Berlíne hovorca spolkového kabinetu Steffen Seibert, vyplýva z agentúrnej správy DPA.
Aj predpokladané okolnosti, v zmysle ktorých malo byť lietadlo letiace v značnej výške zostrelené, sú šokujúce. Ak by sa táto správa potvrdila, potom by predstavovala ďalšiu tragickú eskaláciu konfliktu na východe Ukrajiny, odznelo v nemeckej metropole.
Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier, ktorý dnes pricestoval na trojdňovú oficiálnu návštevu Mexika, reagoval na správy z Ukrajiny zhrozene a vyslovil sa za vyšetrenie celej záležitosti na medzinárodnej úrovni.
Podľa vlastných slov sa mu nedostáva slov v reakcii na fakt, že stovky úplne nezainteresovaných ľudí prišli o život takýmto strašným spôsobom. “Očakávame, že sa urobí maximum pre čo najrýchlejšie vyšetrenie incidentu. Separatisti by mali neodkladne garantovať prístup k miestu nehody pre všetkých záchranárov a príslušníkov bezpečnostných zložiek,” podčiarkol. Nemecký minister zahraničných vecí zaslal svojmu rezortnému kolegovi z Malajzie kondolenčný list.
Podľa Putina môže za haváriu lietadla Ukrajina
Ukrajina je zodpovedná za dnešnú haváriu malajzijského lietadla s 295 ľuďmi na palube, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. “Nepochybne je štát, na území ktorého sa toto stalo, zodpovedný za túto hroznú tragédiu,” povedal Putin v Kremli na stretnutí s predstaviteľmi ruskej vlády, ktoré odvysielala ruská štátna televízia.
Ako dodal, “tragédia by sa nestala, keby bol mier” na východe Ukrajiny a v oblasti by sa neobnovili boje. Putin zároveň podľa agentúry Reuters vyzval ruské úrady, aby podnikli všetko, čo bude možné na pomoc pri vyšetrovaní havárie. “Urobíme všetko, čo budeme môcť, aby sa mohol dosiahnuť objektívny obraz toho, čo sa stalo… Toto je neakceptovateľná záležitosť,” zdôraznil Putin.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun podľa agentúry Reuters vyzval na “úplné a transparentné medzinárodné vyšetrovanie” havárie. Bezpečnostná rada OSN zároveň plánuje v piatok mimoriadne zasadanie v súvislosti so situáciou na Ukrajine, informovali nemenované diplomatické zdroje. Podľa prvých správ sa schôdzka mala začať v New Yorku v piatok o 21.00 SELČ, môže sa však uskutočniť aj skôr, v ranných hodinách miestneno času, píše Reuters.
Podľa spravodajskej stanice BBC bolo na palube lietadla až 154 Holanďanov
Podľa agentúry Reuters americký viceprezident Joe Biden uviedol, že zrútenie malajzijského lietadla očividne “nebola nehoda”. Biden v Detroite nazval haváriu stroja “závažnou situáciou” a dodal, že je tu mnoho otázok, ktoré musia byť zodpovedané.
Šéf malajzijských aerolínií pre oblasť Európy Huib Gorter podľa BBC zdôraznil, že v tejto chvíli je prioritou postarať sa o trpiace rodiny a príbuzných obetí, píše BBC. Holandský minister zahraničných vecí Frans Timmermans podľa agentúry Reuters upozornil, že pohotovostným jednotkám musí byť umožnený bezpečný a ničím nerušený prístup na miesto tragédie. “Toto je veľmi čierny deň pre Holandsko,” zdôraznil Timmermans s tým, že je potrebné nezávislé vyšetrovanie príčiny nehody.
Ako pracuje protilietadlový systém Buk si pozrite v tomto videu