Bratislava 25. novembra 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vetovala zákon o vysokých školách. Novelu, ktorá sa zaoberá otázkou odoberania akademických titulov, považuje za správnu a potrebnú z hľadiska cieľov

Obsahuje však sporné ustanovenia, ktoré nie sú v súlade s ústavou. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.
„Keďže ako prezidentka musím chrániť ústavnosť akejkoľvek právnej normy, uvedený zákon som sa rozhodla vrátiť parlamentu,“ vysvetlila Čaputová.
Ústava podľa nej taxatívnym spôsobom vymedzuje rozsah právomocí prezidenta SR, pričom v prípade vysokoškolských profesorov mu dáva právomoc ich iba vymenúvať, nie odvolávať.
„Za dnes platného a účinného právneho stavu sú tak ustanovenia zákona zavádzajúce odvolanie profesora prezidentom na návrh príslušného rektora vysokej školy nevykonateľné, nakoľko bežnému zákonu nadradená ústava prezidentovi túto právomoc nedáva. Nemôžem podpísať zákon, ktorý nemôžem podľa ústavy vykonávať,“ upozornila prezidentka.
Národnej rade SR (NR SR) zároveň navrhuje iné riešenie, ktoré je z hľadiska sledovaného cieľa vhodnejšie. O zániku titulu profesor by mal podľa nej právoplatne rozhodnúť orgán, ktorý rozhodoval o splnení zákonných podmienok pre odňatie titulu (rektor alebo odvolacia komisia) a ktorý nesie aj zodpovednosť za správne a zákonné posúdenie veci, pričom jeho postup a rozhodnutie sú preskúmateľné súdom. Ide o postup, ktorý zabezpečuje právo na spravodlivý proces a je v súlade s princípmi právneho štátu.
Hlava štátu vníma, že zákon obsahuje potrebné posunutie termínu na podávanie žiadostí o akreditácie pre nové študijné programy, čo môže vysokým školám spôsobiť problémy.
„Parlament však ešte stále môže toto veto prerokovať na decembrovej schôdzi a stihnúť včas rozhodnúť aj o tejto zmene,“ dodala na záver Čaputová.
NR SR schválila vo štvrtok 5. novembra novelu zákona o vysokých školách, ktorá umožní odoberanie vysokoškolských titulov. Z novely zákona vyplýva, že odnímanie vysokoškolských titulov sa zverí do pôsobnosti školy pod princípom „kto udeľuje, ten odníma,“. Za vysokú školu má konať rektor na návrh poradnej komisie, ktorej členov menuje a odvoláva rektor.
Podpísala zákon, zakázané budú pamätníky oslavujúce režim
Osádzanie pamätníkov oslavujúcich komunistický, nacistický či fašistický režim a pomenovávanie ulíc po predstaviteľoch týchto režimov bude zakázané. Vyplýva to z novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorú v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Komunistický režim sa bude po novom označovať ako odsúdeniahodný, zločinný a nelegitímny, ktorý porušoval ľudské práva a slobody.
Nová legislatíva hovorí, že Komunistická strana Československa, ako aj Komunistická strana Slovenska boli zločinnou a zavrhnutiahodnou organizáciou, ktorých činnosť smerovala k potláčaniu ľudských práv a demokratického systému.
Novela zakazuje umiestňovať na pamätníkoch, pomníkoch a pamätných tabuliach texty, vyobrazenia a symboly oslavujúce, propagujúce alebo obhajujúce režim založený na komunistickej ideológii alebo jeho predstaviteľov. Takisto sa to zakazuje pri predstaviteľoch režimu Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945 alebo iného režimu založeného na fašistickej alebo nacistickej ideológii.
Za predstaviteľov sa považujú členovia orgánov Komunistickej strany Československa a Komunistickej strany Slovenska na okresnej a vyššej úrovni, príslušníci bezpečnostných zložiek štátu a osoby podieľajúce sa na komunistických zločinoch v období od 25. februára 1948 do 30. novembra 1989. Má ísť tiež o osoby, ktoré boli členmi orgánov Hlinkovej slovenskej ľudovej strany na župnej a vyššej úrovni, príslušníkov bezpečnostných zložiek štátu a osoby podieľajúce sa na nacistických zločinoch v období od 14. marca 1939 do 9. mája 1945.
Zakazuje sa aj pomenovávanie ulíc a verejných priestranstiev po predstaviteľoch týchto režimov. Zákazy sa nevzťahujú na predstaviteľov režimu, ktorí sa zapojili do odporu proti danému režimu alebo do protifašistického odboja.
V prípade pochybností o tom, či sa osoba považuje za predstaviteľa režimu, na ktorého sa vzťahuje zákaz, sa obráti príslušný orgán na Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý je povinný zaslať vyjadrenie v lehote do 90 dní. Posúdi v ňom aj možný odpor posudzovanej osoby voči danému režimu.
Porušovanie zákazov sa bude chápať ako priestupok proti verejnému poriadku a bude sa pokutovať. Legislatíva bude účinná od 1. decembra 2020.
Vetovala novelu, ktorá rieši odoberanie akademických titulov
Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o vysokých školách, ktorá rieši otázku odoberania akademických titulov. Niektoré ustanovenia totiž nie sú podľa nej v súlade s ústavou. Právnu normu má parlament opätovne prerokovať.
Novelu považuje za správnu.
„Obsahuje však sporné ustanovenia, ktoré nie sú v súlade s ústavou. Keďže ako prezidentka musím chrániť ústavnosť akejkoľvek právnej normy, uvedený zákon som sa rozhodla vrátiť parlamentu.
Problematická je podľa prezidentky otázka odvolávania vysokoškolských profesorov. Pripomína, že podľa ústavy môže prezident SR vysokoškolských profesorov iba vymenovať, nie odvolávať.
„Za dnes platného a účinného právneho stavu sú tak ustanovenia zákona zavádzajúce odvolanie profesora prezidentom na návrh príslušného rektora vysokej školy nevykonateľné, keďže bežnému zákonu nadradená ústava prezidentovi túto právomoc nedáva. Nemôžem podpísať zákon, ktorý nemôžem podľa ústavy vykonávať,“ vysvetlila prezidentka.
Parlamentu navrhuje, aby o zániku titulu profesor rozhodoval orgán, ktorý rozhodoval o splnení zákonných podmienok pre odňatie titulu (rektor alebo odvolacia komisia). Ten nesie aj zodpovednosť za správne a zákonné posúdenie veci a jeho postup a rozhodnutie sú preskúmateľné súdom. „Ide o postup, ktorý zabezpečuje právo na spravodlivý proces a je v súlade s princípmi právneho štátu,“ doplnila Čaputová.
Podpísala zákon, odvolanie hlavného kontrolóra musí byť zdôvodnené
Uznesenie o odvolaní hlavného kontrolóra obce či samosprávneho kraja bude musieť byť zdôvodnené. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorou sa mení aj zákon o samosprávnych krajoch. Legislatívu v stredu podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Uznesenie o odvolaní hlavného kontrolóra má po novom explicitne obsahovať dôvody odvolania. V doterajšej právnej úprave tento dodatok chýbal, čo spôsobovalo nejednotný postup obcí a aplikáciu v praxi. Niektoré samosprávy odôvodňovali uznesenie o odvolaní hlavného kontrolóra, iné nie.
Nová legislatíva bude účinná od 1. januára 2021.
Podpísala zákon o protiprávnosti komunistického systému či o riešení krízových situácií na finančnom trhu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala viacero zákonov, medzi nimi napríklad aj zákon o protiprávnosti komunistického systému či zákon o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Z novely zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému vyplýva, že bude zakázané umiestňovanie pamätníkov, pomníkov a pamätných tabúľ oslavujúcich komunistický, fašistický alebo nacistický režim. Zakázané tiež bude pomenovávanie ulíc a verejných priestranstiev po predstaviteľoch týchto zločineckých režimov. Tieto zákazy sa nebudú vzťahovať na predstaviteľov režimu, ktorí sa aktívne zapojili do boja proti komunistickému režimu alebo do boja proti fašizmu. Kto zákaz poruší, môže čeliť sankciám až do výšky dvetisíc eur.
Prezidentka tiež podpísala zákon o verejných zbierkach. Organizátorom verejných zbierok sa tak predĺži lehota na predloženie záverečných správ z verejných zbierok o 12 mesiacov. Pre verejné zbierky, ktorých výnos bude využitý na Slovensku, budú na vypracovanie záverečnej správy mať čas 24 mesiacov od jej ukončenia. Vyplýva to zo schválenej novely zákona o verejných zbierkach od koaličných poslancov Jany Žitňanskej a Tomáša Lehotského (obaja Za ľudí).
Schválená novela zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu preberá smernicu týkajúcu sa kapacity úverových a investičných spoločností na absorpciu strát. Materiál prináša zmeny zabezpečujúce rovnaké podmienky pre inštitúcie a subjekty v Európskej únii, a to aj na globálnej úrovni. Zmeny majú prispieť aj k ochrane retailových investorov.
Uznesenie o odvolaní hlavného kontrolóra obce či samosprávneho kraja bude musieť byť zdôvodnené. Parlament o tom rozhodol v stredu 4. novembra v novele zákona o obecnom zriadení a zákona o samospráve vyšších územných celkov. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2021.
Hlava štátu zároveň podpísala zákon o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve. Cieľom novely zákona je zabezpečiť čiastočnú kompenzáciu pre letiskové spoločnosti do 31. decembra 2021.