Prešov 19. novembra (TASR) – Gréckokatolícka charita (GCH), ktoré sa v Prešove venuje aj pomoci ľuďom bez strechy nad hlavou, dnes otvorila dvere svojich zariadení na ulici pod Táborom aj pre záujemcov z radov verejnosti.
Riaditeľ Gréckokatolíckej charity v Prešove Peter Valiček zdôraznil, že 19. november je sviatkom svätej Alžbety, ktorá je považovaná za patrónku charity. Svoje zariadenia otvorili pre ľudí, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o problémoch, ktoré prežívajú ich klienti.
"Naše služby v zariadeniach pod Táborom v podstate tvoria akési dno sociálnej siete. Zariadenia z nižším štandardom vlastne už neexistujú, nižšie už je len ulica," pripomenul riaditeľ GCH.
Charita tu prevádzkuje Centrum sociálno-poradenských služieb, do čoho sú zahrnuté ambulantné a terénne služby ako napríklad vyhľadávanie problémových ľudí v uliciach mesta.
Okrem toho však charita vo vedľajšom objekte poskytuje núdzové ubytovanie v nocľahárni Effeta, kde môžu bezdomovci stráviť noc.
"Je tu útulok Archa, kde už je možný 24-hodinový pobyt a domov na pol ceste, čo už by mal byť taký odrazový mostík pre integráciu do spoločnosti," hovorí Valiček. Dodáva, že mnohým sa podarilo z problémov postupne dostať, ale niektorí sú na ulici už viac ako 15 rokov.
"Tento štandard ulica, nízkoprahové centrum, strava, hygiena, šatstvo, nejaké poradenstvo, tak to im stačí na to aby žili ten svoj život," doplnil Valiček.
Čo sa týka pobytových zariadení, nocľaháreň má kapacitu 12 miest, útulok 53 lôžok a domov na pol ceste 24 miest. Tie zvyknú byť každý rok o takomto čase už naplnené, nakoľko teploty klesajú k bodu mrazu.
"V tomto čase máme každú noc okolo 100 klientov. Počas zimných mesiacov vieme vytvoriť s prístelkami do tých 105 miest, aby sme chránili život týchto ľudí," povedal Valiček.
Ján Sopko bude mať 59 rokov a v zariadení je od roku 2002, kedy prišiel o strechu nad hlavou. Uviedol, že charita mu veľmi pomohla a darí sa mu aj abstinovať, lebo ako tvrdí, alkohol bol veľký problém.
"Mám dva výučné listy ako poľnohospodársky mechanizátor, vodičský preukaz, mal som prácu a pre alkohol som o ňu prišiel," dodáva smutne klient.
V zariadení trávi niekoľko mesiacov aj 59-ročný Andrej. Povedal o sebe, že je rozvedený, býval sám, ale prišiel o byt a ocitol sa na ulici. Tvrdí, že tam ho našli pracovníci charity a vzali ho do tohto zariadenia, za čo im je dnes veľmi vďačný.
"Som po dvoch infarktoch. Bol som tu asi dva dni a hneď na to som išiel do nemocnice. Veľmi mi pomohli, lebo nebyť ich, možno by som už ani žil," pripomenul Andrej, ktorý dnes býva na izbe spolu s Jánom. Tvrdí, že ho pracovníci charity našli na ulici.
Priestory denného centra, nocľahárne i domu na polceste si dnes prezreli aj študenti Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity spolu so svojimi pedagógmi.
"O takýchto ľuďoch, ktorých dennodenne pribúda, diskutujeme aj v rámci vyučovacích predmetov a toto je príležitosť pozrieť si, ako to vyzerá v praxi. Je to súčasťou prípravy odborníkov, ktorí sa im raz možno budú venovať," povedal pre médiá prodekan GTF PU pre vedeckú činnosť a vonkajšie vzťahy Marek Petro.
UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam, fotoreportáž a videozáznam.