Zbrojársku výrobu treba sústrediť v EÚ a nespoliehať sa iba na USA

Zbrojársku výrobu treba sústrediť v EÚ a nespoliehať sa iba na USA

Brusel 20. decembra (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

O myšlienke spoločnej európskej obrany hovoril predseda vlády SR Robert Fico na summite EÚ v Bruseli

Základná myšlienka spoločnej európskej obrany je zefektívniť činnosti a výrobu v tejto oblasti, aby bola pre členské štáty EÚ lacnejšia. Týmito slovami zhrnul dnes predseda vlády SR Robert Fico rokovania na summite EÚ v Bruseli, zamerané na obrannú a bezpečnostnú politiku Európy.

Reklama
Slovenský premiér Robert Fico (vľavo) a belgický premiér Elio Di Rupo (vpravo) počas druhého dňa summitu Európskej únie v Bruseli 20. decembra 2013

Premiér na otázku TASR poznamenal, že závery rokovaní lídrov sa dajú chápať v tom zmysle, že treba zmeniť stav, keď v EÚ sa vynakladajú pomerne veľké prostriedky na obranu, a prijať opatrenia na spájanie výrobných činností, technického vybavenia, ale aj vedy a výskumu v tomto rezorte, aby to bolo pre krajiny únie v konečnom dôsledku lacnejšie.

Fico pripomenul slová predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, ktorý na summite uviedol, že kým v Európe máme 15 rôznych typov tankov, čo si vyžaduje náročný logistický prístup a vyššie náklady na údržbu, v USA majú nižší počet typov týchto zbraní a vychádza ich to lacnejšie.

Reklama

“Zisťujeme všetci, že výroba zbraní je jednou z významných častí hospodárskeho rastu, a preto aj predstavitelia Európskej rady uviedli, že ak produkcia zbraní má a musí pokračovať, tak nech sa sústreďuje v európskom priestore,” uviedol Fico.

Podľa jeho slov sa Európania musia viac sústrediť na projekty, ktoré dnes nevyvíjajú, ako je projekt bezpilotného lietadla, ktorý by mal byť realizovaný v období rokov 2020-25.

Tento a aj ďalšie projekty musí Európa presadzovať, lebo je to cesta, ako si udržať konkurencieschopnosť, a cesta, ako zadať výskumným a vedeckým pracoviskám úlohy a následne prácu firmám, ktoré to budú vykonávať, upozornil Fico na odporúčania lídrov EÚ, podľa ktorých je nevyhnutné využiť zbrojársku výrobu na podporu hospodárskeho rastu.

“Zbrojársku výrobu treba viac sústrediť v Európe, spolupracovať v rámci NATO s USA, ale už sa nespoliehať na to, že garantom bezpečnosti musia byť iba Spojené štáty, ale že to musí byť Európa ako taká,” zdôraznil slovenský premiér.

Fico skonštatoval, že slovenský zbrojný priemysel už zrejme nikdy nedosiahne výsledky, aké mal na prelome 80. a 90. rokov v rámci Československa. Zároveň však zopakoval dávnejšiu myšlienku, že sa v spolupráci s predstaviteľmi českej vlády na zahraničných trhoch bude pokúšať o oživenie značky “Made in Czechoslovakia”, ktorá mala v strojárskej, ale najmä v zbrojárskej brandži vysoký cveng a bola zárukou kvality.

Reklama

Premiér v tejto súvislosti spomenul možnú spoločnú česko-slovenskú misiu do Mongolska a skonštatoval, že ak sa iným krajinám podarí ponúknuť spoločnú produkciu českých a slovenských firiem, určite to bude predstavovať aj niektoré elementy zbrojárskej výroby.

Šéf slovenskej vlády v tejto súvislosti spomenul, že niektoré členské krajiny EÚ si dokážu plniť záväzky voči členstvu v NATO, keď vyčlenia dve percentá HDP na obranu. Slovenská ekonomika si to podľa jeho slov dovoliť nemôže; výdavky SR sú okolo jedného percenta, aj preto máme záujem o zdieľanie nákladov so susednými krajinami, napríklad pri spoločnej obrane vzdušného priestoru. V tomto smere Slovensko podľa neho urobilo ďalší krok smerom k Českej republike a vláda bude podporovať hľadanie spôsobov na efektívnejšie míňanie prostriedkov na obranu.

“Ak máme niektoré elementy zbrojného priemyslu, je našou povinnosťou nepozerať sa na rôzne moralistické reči, ale ponúkať ich tak, ako to robia aj iné štáty,” opísal Fico možnosti zbrojárskej výroby na Slovensku.

jf

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:04

Peking odmietol a odsúdil tvrdenia Spojených štátov, že Čína podporuje vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine tým, že Moskve poskytuje veľké množstvo strojov, mikroelektroniky či technológií do dronov a riadených striel, vďaka čomu Rusko môže navyšovať svoju zbrojnú výrobu.

12:00

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad podozrieva ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. 

11:58

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič po zasadnutí predsedníctva a národného výboru svojej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) vyjadril spokojnosť s výsledkami parlamentných volieb zo 17. apríla. Uviedol, že jeho strana zostaví vládnu koalíciu.

11:57

Pri pokuse dostať sa z Francúzska do Británie zahynulo v Lamanšskom prielive najmenej päť ilegálnych migrantov. Medzi obeťami je aj štvorročné dieťa.

11:13

Francúzsky súd vydal rozsudok, ktorým podmienečne odsúdil 61-ročného muža pôvodom z Iránu na desať mesiacov vo väzení za to, že minulý týždeň vstúpil na iránskeho konzulát v Paríži s napodobeninami granátov.

11:11

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

11:10

Rada Európy a Organizácia spojených národov vyzvali Britániu, aby prehodnotila plány na deportácie žiadateľov o azyl do Rwandy, ktoré sa po schválení britským parlamentom pretavia do zákona. Rwanda schválenie naopak privítala.

11:05

Čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, ktorý je známy svojimi blízkymi vzťahmi s Kremľom, údajne diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu – nekrózu pankreasu. S odvolaním sa na ruský exilový denník Novaja gazeta Európa o tom  informovala agentúra DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali