Premiér: Pôjdem radšej do impeachmentu proti Slovensku, ako by som súhlasil s kvótami

Bratislava 22. septembra 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Premiér vyhlásil, že pokiaľ bude predsedom vlády, povinné kvóty nebudú realizované na území Slovenska

Premiér Robert Fico (Smer-SD) pôjde radšej do infringementu proti Slovensku, ako by súhlasil s diktátom Bruselu. Reagoval tak na dnešné hlasovanie ministrov vnútra Európskej únie, ktorí odsúhlasili v Bruseli návrh na prerozdelenie 120.000 žiadateľov o azyl medzi jednotlivé krajiny EÚ.

Reklama
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico

Fico vyhlásil, že pokiaľ bude predsedom vlády, povinné kvóty nebudú realizované na území Slovenska. “Som presvedčený, že nebudeme prinútení za každú cenu tu držať nejaký počet ľudí, ktorí tu nechcú byť,” vyhlásil.

Dnešné hlasovanie označil za bezprecedentné v histórii EÚ. Ešte sa podľa neho nikdy nestalo, aby názor, na ktorý majú krajiny racionálne argumenty, bol prevalcovaný väčšinou len preto, že sa nedospelo ku konsenzu na úrovni EÚ.

Reklama

“Je to veľmi zlé rozhodnutie, z telefonátov s viacerými premiérmi, ktoré som absolvoval cez víkend, vyplývalo, že to nechcú urobiť. Pravdepodobne vnútropolitická situácia v niektorých veľkých krajinách prinútila niektoré štáty ísť do tohto diktátu,” poznamenal.

Spor s Európskou úniou Slovensko podľa Fica začne tým, že jej najskôr oznámi svoj postoj k rozhodnutiu na prerozdelenie migrantov. “Potom prebehne štandardný infringement a ďalšie procedúry, ktoré sú momentálne k dispozícii, ale musíme do tohto konfliktu ísť, lebo si stojíme za svojím názorom, že kvóty sú nezmyslené,” vysvetlil.

Privítal, že tri krajiny Vyšehradskej štvorky (SR, Česká republika a Maďarsko) držali svoju pozíciu. Rovnako sa zachovalo Rumunsko. Fínsko sa hlasovania zdržalo. Zmenu názoru Poľska, ktoré nakoniec súhlasilo s kvótami, nechcel komentovať. “Sú tam viaceré faktory, ale je to škoda, lebo V4 držala pohromade. Myslím si, že to nebude mať nejaký veľký vplyv na fungovanie Vyšehradskej štvorky,” reagoval na otázku TASR, ako to ovplyvní ďalšiu spoluprácu zoskupenia.

Fico bude konzultovať spoločné právne kroky s Českou republikou.  SR v riešení migračnej krízy podľa neho ponúka peniaze, personál a v prípade nevyhnutnosti aj vojenskú prítomnosť, ako i pomoc pri ochrane vonkajších hraníc.

Ako dnes vyhlásil na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti, toto rozhodnutie ministrov vnútra významne ovplyvní konanie stredajšieho summitu EÚ. “Bude prudká výmena názorov na to, čo sa udialo,” podčiarkol s tým, že povinné rozdelenie sa skončí blamážou.

Reklama

Infringement je procedúra, aby Súdny dvor v Luxemburgu preskúmal možné porušenie pravidiel EÚ. Podáva ho buď členský štát, alebo Európska komisia.

 

Kaliňák: Rozhodnutie ministrov vnútra  neprinúti Slovensko prijímať ďalších utečencov

Okrem premiéra vyjadril sklamanie aj Robert Kaliňák a jeho český rezortný kolega Milan Chovanec na spoločnej tlačovej besede po skončení ministerských rokovaní Kaliňák uviedol, že došlo k “prevalcovaniu” racionálnych argumentov, pričom nezaznel žiaden protiargument, ktorý by vyvracal postoje predkladané Slovenskom, Českom a ďalšími krajinami.

“Aj zdržanie sa Fínska svedčí o tom, že tento návrh nie je dobrý. Nebude fungovať. Slovensko si nedá nanútiť žiadne pevné kvóty,” zdôraznil Kaliňák. Podľa jeho slov EÚ nesmie byť prekvapená, keď sa o niekoľko mesiacov ukáže, že dnešné opatrenie nepomohlo zmierniť utečeneckú krízu.

Reklama

Chovanec pripomenul, že “zdravý rozum dnes prehral” a EÚ stratila dva mesiace debatami o kvótach, ktoré nič neriešia, namiesto toho, aby sa rozhodovalo o návratovej politike, ochrane vonkajších hraníc EÚ a pomoci pre krajiny pôvodu migrantov. Vyjadril obavy, že dnes prijaté opatrenie môže byť “pozvánkou” pre prevádzačov ľudí a ďalšie masy nelegálnych migrantov. S tým súhlasí aj Kaliňák, ktorý spresnil, že prevádzači dobre vedia, že v EÚ nefunguje návratová a readmisná politika, aj preto denne na územie únie vstupujú tisíce nových utečencov.

Podľa jeho slov SR a ČR požiadali Európsku komisiu o reakciu na desať otázok, v rámci ktorých chcú jasnú odpoveď na to, či ide o legislatívne alebo iba mimoriadne opatrenia. Ak je to legislatívne opatrenie, Praha aj Bratislava zvážia žalobu na Súdny dvor EÚ. V tejto súvislosti sa obe krajiny rozhodnú už v najbližších dňoch, po získaní odpovede zo strany exekutívy EÚ.

Chovanec na otázku, či dnešné hlasovanie Poľska v prospech prerozdeľovania utečencov naštrbilo jednotu krajín Vyšehradskej štvorky (V4), uviedol, že “postoj Poľska znamená krátkodobý koniec Vyšehradu”. Dodal, že Poľsko, ktoré donedávna vystupovalo po boku ostatných krajín V4, si dnes vyžiadalo takmer hodinovú pauzu na “zmiernenie” niektorých opatrení vo svoj prospech a nakoniec sa rozhodlo hlasovať pre systém prerozdelenia.

“Toto je najväčší problém. Že nezaznelo konkrétne, akým spôsobom by sa prerozdeľovanie malo realizovať. Nebude to fungovať, lebo nie sú žiadne priame pravidlá ako dosiahnuť zamedzenie slobodného pohybu migrantov,” konštatoval Kaliňák. A dodal, že doterajší vývoj udalostí potvrdil, že migranti si cielene vyberajú krajiny, v ktorých chcú skončiť, a nežiadajú o azyl v prvej krajine EÚ, ktorú dosiahnu.

Kaliňák zároveň pripomenul, že ministri vnútra v rámci debát o posilnení vonkajších hraníc únie vôbec nehovorili o zodpovednosti Grécka za ochranu vonkajších hraníc únie.

“Neboli sme vypočutí, že je to výsostne politická téma. Bol to akýsi únik k zbabranej dohode, z môjho uhla pohľadu,” opísal situáciu Chovanec, podľa ktorého o tejto téme mali rozhodovať iba premiéri a prezidenti krajín EÚ. Dodal, že SR aj ČR mohli byť “politicky korektné”, ale rozhodli sa hovoriť veci tak, ako ich vidia a cítia.

Chovanec upozornil, že 120.000 utečencov, o ktorých sa dnes rozhodovalo, nemusí byť konečný počet, pretože milióny ďalších čakajú na presun do EÚ a na budúcu jar táto kríza môže vypuknúť s novou intenzitou.

Kaliňák v odkaze na prejavy európskej solidarity pripomenul, že SR už predstavila tri projekty. Ide o zvýšenie počtu ľudí v rámci nášho presídľovacieho programu, rozhodnutie prijať ďalšie rodiny zo Sýrie, prevažne s kresťanskými koreňmi, a dočasne pomôcť Rakúsku s kapacitami pre 500 utečencov v rámci azylových procedúr.

“Tým to pre nás končí. Nič ďalej v tejto chvíli robiť nebudeme. Žiaden ďalší tlak na nás nebude môcť byť vyvíjaný a ani nebudeme takýto tlak akceptovať,” zdôraznil Kaliňák v závere.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:20

Preverovanie potenciálne škodlivých zahraničných investícií v EÚ má nedostatky, ktoré ohrozujú účinnosť a efektívnosť pri identifikácii, posudzovaní a zmierňovaní rizík v oblasti bezpečnosti a verejného poriadku v celej EÚ. Uvádza sa to v stredajšej správe Európskeho dvora audítorov (EDA).

Včera 20:17

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Antonio Guterres onedlho očakáva úplne zrútenie verejného poriadku v Pásme Gazy. “Takému výsledku sa musíme za každú cenu vyhnúť,” uvádza Guterres a odvoláva sa na článok 99 Charty OSN. Podľa neho “Generálny tajomník môže upozorniť Bezpečnostnú radu na každú vec, ktorá by podľa jeho mienky mohla ohroziť zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.”

Včera 20:16

Vodca bosniackych Srbov Milorad Dodik sa v stredu postavil pred súd na základe obžaloby z nerešpektovania rozhodnutí medzinárodného vyslanca Christiana Schmidta. Dodik na súde v Sarajeve požiadal o presunutie pojednávania do mesta Banja Luka v Republike srbskej. Proces bol odročený a čaká sa na rozhodnutie o mieste pojednávaní.

Včera 20:13

Poslanec Európskeho parlamentu (EP) Nacho Sánchez Amor dostal príležitosť navštíviť v tureckom väzení odsúdeného aktivistu za ľudské práva Osmana Kavalu. Europarlament vníma tento krok ako možné “oteplenie” vzťahov medzi EÚ a Tureckom.

Včera 19:58

Opozičné strany PS, KDH a SaS na štvrtok o 18.00 h zvolali pred úrad vlády protest proti rušeniu špeciálnej prokuratúry. “Odmietame túto deštrukciu právneho štátu,“ vyhlásil predseda PS Michal Šimečka.

protest
Opozičné strany zvolali protest

Včera 19:45

Od začiatku vojny dorazilo z USA viac než 10.000 ton vojenského materiálu, uvádzajú údaje izraelského ministerstva obrany. Dodaný materiál zahŕňa obrnené vozidlá, muníciu, osobné ochranné prostriedky a zdravotnícky materiál. Washington je najdôležitejším spojencom Izraela a dlhodobo ho podporuje. Washington opakovane uistil svojho spojenca o jeho práve na sebaobranu, narastajúci počet civilných obetí v Pásme Gazy spôsobil, že Washington začína byť vo svojich vyjadreniach rezervovanejší a vyzýva Izrael na zabezpečenie efektívnejšej ochrany civilistov počas bojov proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas.

Včera 19:45

Spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak dostane srbský pas, oznámil v stredu srbský prezident Aleksandar Vučič.

Včera 19:41

Izraelské úrady schválili výstavbu viac než nových 1700 domov v rámci rozširovania okupovaného východného Jeruzalema, oznámila v stredu izraelská mimovládna organizácia Mier teraz (Šalom achšav/Peace Now).

Včera 19:05

Za predsedníčku Výboru Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport zvolili poslanci v stredajšom hlasovaní Paulu Puškárovú (Hlas-SD).  Výsledok oznámil v pléne predseda NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD). Zo 130 poslancov za ňu hlasovalo 118.

Včera 19:04

Bývalý predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Kevin McCarthy v stredu oznámil, že ku koncu roka sa vzdá mandátu v Snemovni reprezentantov.

Včera 19:04

Ozbrojené konflikty sú čoraz intenzívnejšie, dlhšie trvajú a je ťažšie ich vyriešiť. Vyplýva to z analýzy Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS) so sídlom v Londýne, zverejnenej v stredu.

Včera 19:02

Krajský súd v Dubline uvalil vyšetrovaciu väzbu na dvojicu maďarských mužov podozrivých z pašovania heroínu v hodnote 8,1 milióna eur. Uviedol to v stredu server blikk.hu s odvolaním sa na internetové vydanie írskeho denníka The Journal.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke Sv. Mikuláš spoločne s anjelmi a čertami zavítal do centra Trenčína

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Radovan Hrádek

Gustáv Murín

Milan Šupa

Gustáv Murín

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali