Na úvod pripomenieme, že encefalitída má vírusový pôvod a jej prenášačom je istý typ kliešťov. Nelichotivú štatistiku odhalila Európska pracovná skupina pre kliešťovú encefalitídu. Ide o 712 prípadov ochorenia, čo je najväčší počet od roku 2011.
Ak sa pozrieme na minulé roky, zistíme, že oproti roku 2015 sa počet chorých zvýšil takmer o 100 percent (351 prípadov v roku 2015). Rok 2017 zaznamenal razantný nárast oproti roku 2016: 687 prípadov v porovnaní s 564. Napriek tomu, že očkovanie proti kliešťovej encefalitíde je bežne dostupné, nárast nakazených sa neustále zvyšuje.
Príčiny šírenia encefalitídy
Ruská odborníčka Koževnikova tvrdia, že tento fenomén je spôsobený tromi vecami: územím, teplotami a spôsobom ošetrenia endemických oblastí (územia, kde sa nakazené kliešte vyskytujú).
“Po prvé je v Českej republike dosť veľký počet lesných plôch (v púšťach a stepiach kliešte nežijú). Po druhé hrá úlohu teplotný režim. Ak zima alebo predchádzajúca jeseň boli nezvyčajne teplé a jar začala skoro, kliešte sa skôr aktivujú. Navyše ľudia začínajú skôr grilovaciu a výletnú sezónu do lesov. Inými slovami narásť prípadov chorých súvisí s určitými podmienkami,” vysvetľuje expertka.
Podľa vedúcej katedry epidemiológie je tiež potrebné brať do úvahy aj celkový počet obyvateľstva krajiny v porovnaní s počtom chorých. Najmä v Rusku sa tento vírus vyskytuje v západnej a východnej Sibíri, na severovýchode Ruska. Počet ľudí je preto veľký. Ak vezmeme do úvahy európske územie, obzvlášť Česko, jedná sa podľa Koževnikovej o región, ktorý disponuje prírodnými podmienkami pre toto ochorenie.
Neposlednú úlohu podľa expertky vo výskyte nakazených kliešťov hrá aj globálna zmena podnebia. “Kliešte sú nebezpečné v období ich najväčšej pohlavnej aktivity. Pre rozmnožovanie potrebujú teplokrvné živočíchy, najmä ľudí. Keď sú dlhodobá horúčavy, sú schopné sa rozmnožovať dvakrát ročne. Napríklad skôr proces prebiehal od polovice mája do začiatku júna, teraz sa toto obdobie posunulo na koniec apríla – začiatok mája. Aj v Rusku, aj v Česku je už popísaný prípad, keď na konci augusta – začiatkom septembra začínajú kliešte byť znovu aktívne. S tým rastie aj počet chorých,” vysvetlila odborníčka. Je potrebné poznamenať, že územia, ktoré obývajú kliešte, sa preto rozširujú v súvislosti so zmenou podnebia a prírodných podmienok.
Najväčšie nebezpečenstvo nakazenia majú…
O kliešťovej encefalitíde koluje mnoho mýtov. Medzi nimi je napríklad preferencia istých skupín obyvateľstva, najmä žien, krvných skupín a dokonca aj odpor proti opitým. Sputnik si overil, či je to preukázateľná pravda.
Podľa Koževnikovej napriek existencii rôznych štúdií jednoznačné preferencie kliešte nemajú. “Existujú rôzne štúdie o súvislosti preferencií kliešťov a krvnej skupiny či pohlavia osoby. Tieto štúdie preukazujú väčšiu alebo menšiu súvislosť. Avšak ide o mýtus,” vyhlásila odborníčka.
K týmto tvrdeniam je podľa nej potrebné pristupovať kriticky a skúmať hlbšie súvislosti. “Ak prieskum tvrdí, že častejšie encefalitídou ochorejú chlapi, je potrebné sa pozrieť, o akú skupinu mužov sa jedná: rybári, lovci alebo pracovníci v lesníctve. Z hľadiska percent prípadov je táto skupina častejšie vystavená tomuto ochoreniu. Avšak pre kliešte pohlavie a krvná skupina vôbec nehrajú rolu,” vysvetlila Koževnikova.
Väčšiemu riziku však môžu čeliť ľudia, ktorí sa nachádzajú v bezprostrednom a častom kontakte s prírodou. K rizikovej skupine podľa špecialistky patria napríklad mamičky alebo babičky s deťmi, ktoré celú sezónu bývajú na vidieku a často chodia do lesa alebo do parku. Avšak konkrétna riziková skupina neexistuje.
Prevencia
Vzorným príkladom pre Českú republiku v boji proti kliešťovej encefalitíde by mohlo slúžiť Rakúsko, ktoré má v EÚ najnižší počet nakazených touto infekciou. Hovoria o tom čísla, ktoré uvádza odborný portál. V roku 2017 oproti 687 chorých českým občanom bolo iba 116 nakazených Rakúšanov. Jedným z dôvodov podobného úspechu môže byť pravidelná celoštátna osveta a kampane o nebezpečenstve kliešťovej encefalitídy a dôležitosti očkovania.
Ak ľudia vyrazia za prírodou, alebo do lesa počas obdobia výskytu kliešťov, uhryznutiu nakazeným kliešťom možno predísť pomocou vhodného oblečenia, najlepšie v jednej svetlej farbe s dlhými rukávmi. Golier a manžety by mali dôkladne priliehať k telu, nohavice je potreba poctivo zastrčiť do ponožiek do topánok s pevnou gumou. Oblečenie je nutné ošetriť repelentom. Súdobé repelenty poskytujú dostatočne vysokú mieru ochrany, aj keď negarantujú 100 percentnú prevenciu.
Počas pobytu v lese je potrebné sa vyhnúť ležaniu na tráve. Nocľah a stanovanie je potreba organizovať výhradne na miestach bez trávnika alebo na piesočnatej pôde. Tiež sa neodporúča nosiť z lesa domov čerstvo natrhané kvety, oblečenie alebo iné predmety, na ktorých sa môžu vyskytovať kliešte. Ak ste so sebou mali svojich domácich miláčikov, je vhodné ich po prechádzke dôkladne prezrieť. Čiapka alebo šatka na hlavu sa tiež bude hodiť. Počas pobytu v lese sa odporúča každých niekoľko hodín prezerať vlastné oblečenie.
V prípade nájdenia kliešťa na tele je nutné ho čo najskôr odstrániť, aby sa znížilo riziko nakazenia encefalitídou, a vydať sa na najbližšiu pohotovosť alebo do lekárskeho zariadenia. Odobraté kliešte je potrebné zaslať do výskumného laboratória počas 24 hodín. V prípade, že nemáte možnosť sa na lekára obrátiť, natiahnite si sterilné gumené rukavice a ošetrite miesto uhryznutia slnečnicovým olejom. Olej upchá miesto, cez ktoré kliešť dýcha a potom vylezie (vypadne) sám. Odstraňovanie kliešťov z domácich miláčikov, obzvlášť ak máte porezané alebo popraskané ruky, sa neodporúča.
Poznámka: Je potrebné rozlišovať kliešťovú encefalitídu a boreliózu. Prvá je vírus a ochorenie nervovej sústavy. Borelióza je spôsobená baktériou, preto prebieha ako akútne respiračné ochorenie: zvýšená teplota, intoxikácia, miesto uhryznutie kliešťa je začervenané. Choroba je nepríjemná tým, že môže mať chronickú formu a nie je proti nej očkovanie. Liečia sa pomocou antibiotík. Prevažná väčšina ľudí sa uzdravuje po najhoršej fáze ochorenia. U encefalitídy sú častejšie smrteľné následky, kdežto u chorých boreliózou je oveľa menší počet úmrtí.