EÚ

NAŽIVO

Tropická búrka Flossie, ktorá sa nachádza v blízkosti juhozápadného tichomorského pobrežia Mexika, v pondelok zosilnela na hurikán prvej kategórie. Sprevádza ju vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami. Informovala podľa správy agentúry AP.

10:07

Americký prezident Donald Trump v pondelok podpísal memorandum, ktorým sprísnil politiku Spojených štátov voči Kube, a zrušil opatrenia zavedené svojím predchodcom Joeom Bidenom, uviedol Biely dom. Informovali o tom správy agentúr AP a Reuters.

09:13

Salvádorská vláda v pondelok oznámila zadržanie desiatok stredoškolákov pre údajnú snahu vytvoriť zločinecký gang. Informovala o tom správa agentúry AFP.

Je to prvýkrát od marca 2022, čo úrady oznámili pokus o vznik novej zločineckej skupiny.

09:05

Sedemdesiatročný muž zahynul v pondelok na severozápade Talianska počas prívalových povodní vyvolaných silnými lejakmi. K tomuto úmrtiu došlo horskej obci Bardonecchia v regióne Piemont, pričom predseda tamojšej regionálnej vlády Alberto Cirio v súvislosti s ním poukázal na čoraz častejšie extrémnejšie výkyvy počasia. Informovala o tom agentúra AFP.

09:03

Viac ako 14 miliónov najzraniteľnejších ľudí na svete, z ktorých tretinu tvoria malé deti, by mohlo zomrieť v dôsledku škrtov administratívy Donalda Trumpa. Uvádza to výskum zverejnený v utorok, informovala o tom správa agentúry AFP.

Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) zabezpečovala viac než 40 percent celosvetového humanitárneho financovania, kým sa Donald Trump v januári vrátil do Bieleho domu.

08:33

Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí v pondelok večer vylúčil, že by rokovania o jadrovom programe so Spojenými štátmi mohli byť obnovené v krátkom čase. Podľa jeho slov Teherán najprv potrebuje záruky, že nebude opäť napadnutý, uvádza správa agentúry AFP.

Iránsky minister zahraničných vecí priletel do Bejrútu
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí / TASR/AP-Hassan Ammar
08:25

Turecká prokuratúra v pondelok vydala zatykač na štyroch zamestnancov satirického časopisu Leman pre karikatúru proroka Mohameda. Na ilustrácii si najvýznamnejší prorok islamu podáva ruku s Mojžišom na oblohe nad mestom, ktoré je bombardované. Informovala o tom agentúra AFP.

08:10

Americký prezident Donald Trump nasledujúci pondelok privíta izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na rokovaniach v Bielom dome. Informoval o tom predstaviteľ americkej administratívy pod podmienkou anonymity, informovali o tom správy svetových agentúr.

„Myslíme si, že do týždňa dosiahneme prímerie v Gaze,“ vyhlásil v piatok americký prezident bez ďalších podrobností.

07:35

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu v pondelok oznámil, že koncom minulého týždňa čelil „kybernetickému bezpečnostnému incidentu“. Podľa agentúry AFP ide už o druhý kyberútok na túto inštitúciu za uplynulé dva roky.

07:21

Izraelský minister obrany Jisrael Kac v pondelok vyhlásil, že koniec vojny v Pásme Gazy je blízko. Pripomenul však, že cieľom Izraela je prepustenie všetkých rukojemníkov a porážka palestínskeho militantného hnutia Hamas. Informovala o tom správa agentúry DPA.

06:55

Najmenej 36 ľudí zahynulo pri výbuchu v chemickej továrni pri meste Hajdarábad, ktoré je metropolou indického štátu Telangána. Ďalších 36 osôb utrpelo zranenia, pričom viacerí z nich sú v kritickom stave. Oznámili to v pondelok tamojšie úrady, informovali agentúry DPA a Reuters.

06:46

Trump dnes podpíše dekrét o zrušení sankcií proti Sýrii s cieľom podporiť „mier a stabilitu“ v krajine, oznámila na brífingu tlačová tajomníčka Bieleho domu Caroline Levittová.

Uviedla, že sa to netýka bývalého prezidenta krajiny Asada a jeho okolia.

Včera 20:19

Talianska vláda sa bude snažiť presadiť, aby bola do obranných výdavkov zaradená aj plánovaná výstavba mosta z pevniny na ostrov Sicília. Náklady na stavbu by sa tak mohli zarátať do záväzku minúť na obranné výdavky ročne päť percent HDP.

Včera 19:40

Scott Bessent povedal, že obchodným partnerom USA stále hrozia po 9. júli výrazne vyššie dovozné clá napriek tomu, že rokujú s USA v dobrej viere.

Včera 19:37
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

„Blokujú“ sankcie, no podpisujú miliardy: O čom vláda mlčí po samite v Bruseli

Kým vláda Roberta Fica doma pózuje ako obranca suverenity a hrdinsky „blokuje sankcie“, v Bruseli potichu podpisuje záväzky, ktoré Slovensko zaväzujú k miliardovým výdavkom, spoločnej vojenskej politike a odovzdávaniu rozhodovania do rúk EÚ. Čo sa skutočne prijalo na samite Európskej rady 26. júna 2025. A akú cenu za to zaplatia slovenskí daňoví poplatníci

EÚ
Ilustračné foto / Foto: AI
❚❚
.

Nezmenený postoj k vojne, selektívne chápanie bezpečnosti

Záverom samitu Európskej rady z 26. júna 2025 chýba akýkoľvek posun v hodnotení vojenského konfliktu na Ukrajine. Lídri EÚ opäť deklarovali podporu Kyjevu „tak dlho, ako to bude potrebné“ a potvrdili územnú celistvosť Ukrajiny.

Súčasné znenie s dôrazom na bezpodmienečné prímerie, politickú vôľu a ocenenie diplomatického úsilia Spojených štátov, môže naznačovať zjemnenie rétoriky, ktoré vytvára do budúcna priestor na možné rokovania alebo kompromisné riešenie konfliktu. Aj keď EÚ žiadnu iniciatívu na rokovania s Ruskom zdá sa v krátkom čase nepodnikne.

Za určitý posun možno považovať, že závery Európskej rady z 26. júna 2025 už explicitne nepoužívajú výrazy ako „nevyprovokovaná agresia“ či „Rusko ako agresor“, ktoré boli bežné v skorších fázach konfliktu. Napriek tomu však vyzývajú na zriadenie špeciálneho tribunálu pre trestný čin agresie a na vyvodenie zodpovednosti vrátane „najvyššieho vedenia Ruska“, čím de facto potvrdzujú, koho EÚ považuje za pôvodcu vojny, akurát volia opatrnejší a právnicky štylizovaný jazyk.

Európska rada však naďalej ignoruje bezpečnostné obavy Ruska spojené s postupným rozširovaním NATO k jeho hraniciam. V kontraste s tým priznáva Izraelu právo na vojenské operácie v iných štátoch, ak to považuje za obranu svojej bezpečnosti. Chýba odsúdenie za hrubé porušenie medzinárodného práva, či volanie po zavedení sankcií. Táto dvojitá optika len potvrdzuje, že definícia „legitímnych bezpečnostných záujmov“ je v únii selektívna a často politicky podmienená.

Pre Slovensko sú však kľúčové najmä záväzky, ku ktorým sa hlási v rámci EÚ obrannej politiky. Práve tieto finančné a politické záväzky majú konkrétne dopady na štátny rozpočet a daňových poplatníkov a preto stoja za pozornosť.

.

 

Slovensko v záväzkoch: Brusel určuje, kto, koľko a kam

Z pohľadu občanov Slovenska patrí medzi najvýznamnejšie časti záverov samitu súhlas Róberta Fica s tzv. obrannou dimenziou Únie, ktorá sa čoraz viac podobá na paralelnú štruktúru popri NATO. Európska rada totiž potvrdila vznik novej legislatívy. Napríklad Európskeho obranného priemyselného programu (EDIP) a Defence Readiness Omnibus, ktoré majú byť financované z verejných zdrojov, vrátane spolufinancovania členskými štátmi, takže buď na dlh alebo z daní občanov. Slovensko ako menší členský štát nemá reálnu silu meniť pravidlá, no bude musieť plniť rozpočtové povinnosti v rámci spoločných fondov, ktorých presné objemy Európska komisia ešte len určí.

Pre daňového poplatníka SR to znamená, že okrem záväzku v NATO postupne do roku 2035 vynakladať 5 % HDP na obranu, ktorý sa po samite v Haagu stal novým štandardom organizácie, bude musieť financovať aj nové európske obranné programy, ktoré sa často do tejto sumy nezapočítavajú. Týka sa to najmä príspevkov do spoločných európskych fondov, ako je SAFE. Ešte v máji 2025 Rada schválila navýšenie prostriedkov v tomto fonde o 150 miliárd EUR na spoločné obstarávanie v oblasti európskej bezpečnosti a obrany. Záťaž pre daňového poplatníka bude predstavovať aj podiel SR na plánovaných spoločných pôžičkách EÚ, z ktorých sa budú platiť zbrojárske zákazky a infraštruktúra.

A hoci sa to všetko bude volať „obranné výdavky“, pokiaľ ich Slovensko nevykáže ako svoje národné výdavky, teda zo štátneho rozpočtu Ministerstva obrany, NATO tieto položky neuzná. Rovnako dôležité je, že ani nákup akcií fondov, pôžičky do Bruselu či eurodlhopisy sa nerátajú do tej časti rozpočtu, ktorú NATO označuje ako „investície“, teda nákup konkrétneho vybavenia, technológií alebo výstavbu vojenskej infraštruktúry.

V praxi teda Slovensko môže míňať miliardy, no NATO to nebude považovať za naplnenie záväzkov, pretože peniaze išli „do systému“, nie priamo na výzbroj. A čo je ešte dôležitejšie, tieto peniaze môžu byť použité na nákupy v západnej Európe, bez návratnosti pre náš obranný priemysel alebo obranné kapacity a teda nebudú nijakým príspevkom zlepšenia našej vlastnej obranyschopnosti, neprinesú Slovensku viac pracovných príležitostí. Z týchto peňazí môže profitovať zbrojársky priemysel iných krajín, zatiaľ čo slovenská ekonomika a pracovný trh ostanú bokom, čo môže u časti verejnosti posilniť pocit, že Slovensko sa stáva ekonomickým nástrojom v rukách silnejších členov EÚ.

.
Výdavky na obranu – čo NATO ráta a čo nie?
Výdavky na obranu – čo NATO ráta a čo nie? / Foto: Screenshot

Kto zaplatí za obranu Európy? Daňový poplatník, ale bez diskusie

Závery samitu hovoria o potrebe „mobilizovať všetky dostupné nástroje“, vrátane súkromných investícií a Európskej investičnej banky, no zároveň nevynechávajú ani úpravu pravidiel Paktu stability a rastu, aby obranné výdavky neboli sankcionované ako deficitné. To znamená jediné. Výdavky na obranu sa majú zvýšiť, aj keby išlo o ďalšie zadlžovanie štátov. V prípade Slovenska, ktoré sa už teraz borí s rekordným deficitom (predošlými vládami rozvrátené verejné financie konsolidujeme ostošesť) a spomalením čerpania eurofondov, ide o ďalšie možné zaťaženie verejných financií bez akéhokoľvek mandátu od občanov.

Slovenskí zástupcovia (vrátane premiéra Roberta Fica) v Bruseli nepoukázali na potrebu politickej diskusie v NR SR, ani nevzniesli požiadavku na národné výnimky či kompenzácie. Pre bežného občana to znamená, že v neprehľadných kapitolách sa budú výdavky zvyšovať, zatiaľ čo výdavky na zdravotníctvo, školstvo či sociálne programy zostávajú napnuté, prípadne sa budú škrtať.

Keď k tomu pripočítame pokračujúci, dokonca zvyšujúci sa podiel Slovenska na humanitárnej a vojenskej pomoci Ukrajine, ktorú EÚ plánuje v ďalšom balíku až do roku 2027, náklady na „európsku bezpečnosť“ sa stanú jednou z hlavných skrytých položiek štátneho rozpočtu.

Lenže to nie je to najhoršie, čo z týchto prijatých záväzkov pre Slovensko vyplýva.

 

.

Tiché prenášanie kompetencií: Brusel vytvára vlastné obranné štruktúry, Slovensko bude platiť dvakrát

Zatiaľ čo slovenská verejnosť sleduje diskusiu o tom, či máme napĺňať záväzok vynakladania 5 % HDP na obranu podľa NATO, čo sú síce enormné náklady, ale aspoň určené na domácu obranu, či infraštruktúru, v Bruseli sa v tichosti rozbieha nový model, ktorý môže znamenať „dvojitú povinnosť“. Európska rada totiž poverila Komisiu vypracovať legislatívu pre tri nové obranné nástroje: European Defence Industry Programme, Defence Readiness Omnibus a SAFE – Security Action for Europe, ktoré nebudú len o peniazoch. A čo sa týka výdavkov, tie nebudú smerovať do slovenskej ekonomiky, nebudú posilňovať národné obranné spôsobilosti.

Vzhľadom na to, že väčšina týchto programov bude riadená z Bruselu a orientovaná na veľké zbrojárske podniky v západnej Európe, je reálne riziko, že Slovensko sa stane len platcom bez prístupu k zákazkám alebo priemyselným benefitom. Aj v oblasti „vojenskej mobility“ hrozí, že prostriedky budú sústredené na veľké dopravné projekty v centrálnych koridoroch, nie na perifériu, ktorou je aj Slovensko.

Bez politickej diskusie, bez mandátu od parlamentu a bez vyčíslenia dopadov ide o nebezpečný precedens: zverujeme Bruselu nielen strategické rozhodnutia o bezpečnosti, ale aj peňaženku daňových poplatníkov.

 

Kto rozhoduje o našej bezpečnosti – a za koľko?

Zdanlivo technokratické rozhodnutia prijaté na samite Európskej rady majú pre Slovensko konkrétne a dlhodobé dôsledky. Finančné záväzky v rámci novej vojenskej obrannej architektúry EÚ môžu presiahnuť desiatky až stovky miliónov eur ročne a to mimo rámec výdavkov, ktoré si už vyžaduje NATO. Bez toho, aby sa o tom viedla vecná diskusia v Národnej rade, bez zapojenia odbornej verejnosti. A bez toho, aby občania poznali, čo vlastne za svoje peniaze dostanú.

Ak má Slovensko zostať suverénnou krajinou, musí kontrolovať nielen svoj rozpočet, ale aj rozhodovanie o tom, čo je obrana a čo je geopolitická agenda, za ktorú platíme inde. Skutočná debata o obrane nezačína v Bruseli ani vo Washingtone, ale doma, v rozpočtovom výbore, v kontrolnej komisii a napokon pri voľbách.

 

Otázky, ktoré by mala položiť Národná rada SR alebo Najvyšší kontrolný úrad

Aký bude celkový finančný dopad účasti SR na programoch EDIP, Defence Omnibus a SAFE?

Kto rozhoduje o použití prostriedkov, ktoré Slovensko prispieva do spoločných fondov?

Aký podiel z týchto výdavkov sa vráti slovenským firmám alebo infraštruktúre?

.

Bude možné tieto výdavky započítať do obranných cieľov podľa NATO?

Ak nie, prečo ich štát prezentuje ako „obranu“?

Boli tieto záväzky schválené Národnou radou, alebo ich vláda prevzala bez mandátu?

Zaznamenáva Ministerstvo financií tieto záväzky v strednodobých rozpočtových výhľadoch?

Kto bude splácať potenciálne európske obranné dlhopisy, ak sa použijú spoločné pôžičky?

.

 

Ako sa obchádza národná suverenita bez zmeny zmlúv

EÚ dlhodobo naráža na limity Lisabonskej zmluvy, ktorá obranu ponecháva v kompetencii členských štátov. No Brusel čoraz častejšie využíva právne „bypassy“. Namiesto legislatívy schvaľovanej jednomyseľne sa zavádzajú fondy, ktoré riadi Komisia alebo EDA (Európska obranná agentúra). Obrana sa prepája s priemyselnou politikou, čím sa stáva „hospodárskou otázkou“, na ktorú už EÚ kompetencie má. A v krízových režimoch (napr. podpora Ukrajine, hybridné hrozby) sa uplatňuje článok 122 Základných zmlúv EÚ.

Článok 122 nevyžaduje schválenie národnými parlamentmi a je schvaľovaný kvalifikovanou väčšinou v Rade EÚ. To znamená, že ak je Slovensko prehlasované, nemá možnosť veta, čo v praxi obchádza princíp jednomyseľnosti v oblastiach, ktoré boli tradične pod výhradnou kontrolou národných štátov.

Tento článok sa stal obľúbeným nástrojom „krízovej integrácie“, t. j. posilňovania kompetencií EÚ cez výnimočné situácie, bez zmeny zmlúv. Európska komisia využila tento článok napr. na to, aby mohla poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine.

EÚ si takto s požehnaním Európskej rady pripravuje pôdu na prevzatie kompetencií členským štátom v otázkach obrany bez toho aby musela meniť Zmluvu o EÚ a Zmluvu o fungovaní EÚ (ZFEÚ). Tým de facto mení rovnováhu moci medzi členskými štátmi a Bruselom. Pre Slovensko to znamená, že môže byť viazané politickými a finančnými záväzkami, o ktorých nerozhodovali jeho občania, ale úradníci a diplomati v mene „európskej solidarity“. keď komisiou pripravenú legislatívu po tomto politickom súhlase Európskej rady schváli väčšina v Európskom parlamente, ktorá systematicky podporuje vojenskú integráciu Únie, darmo budeme nadávať na Brusel.

.

 

Zahraničnopolitický marketing verzus realita: Slovensko ako hrdina na titulke, ako poslušný partner v zákulisí

Kým slovenské médiá a politickí komentátori zamestnávajú verejnosť tým, že Slovensko „blokuje“ 18. sankčný balík voči Rusku, podporuje integračné úsilie Ukrajiny do EÚ a vystupuje v Bruseli ako suverénny hráč, pritom je jedno či za to vládu jedni hania, iní velebia, v skutočnosti Róbert Fico na samite Európskej rady 26. júna 2025 servilne súhlasil so záväzkami, ktoré sú z dlhodobého hľadiska omnoho dôležitejšie než akýkoľvek sankčný balík. A vláda ich prijíma bez diskusie, bez mandátu a potichu.

brusel
Čo Slovensko v Bruseli prijalo / Foto: Screenshot

V mene európskej solidarity Slovensko pristupuje na legislatívne, finančné a vojenské záväzky, ktoré reálne menia charakter EÚ a prerozdeľujú rozhodovanie o obrane mimo dosahu národného štátu. Medzitým sa doma vytvára ilúzia „hrdinskej suverenity“ postavená na jednej vete zo záverov o dočasnom nesúhlase so sankciami.

 

Pýtať sa musíme my – pretože parlament sa nepýta

V čase, keď sa slovenská vláda mediálne profiluje ako „ochranca suverenity“, skutočné odovzdávanie kompetencií prebieha v oblastiach, kde sa verejnosť nedostane k faktom a parlament mlčí. Tým viac je potrebné, aby tieto otázky padli verejne:

Kto rozhoduje o tom, voči komu sa má Slovensko brániť, keď podľa vlastných dokumentov Rusko hrozbou nie je?

Prečo sa zvyšujú výdavky na obranu cez Brusel, keď doma zlyháva základné financovanie verejných služieb?

.

A ako sa má občan brániť voči rozpočtovým dôsledkom politiky, na ktorú nedal súhlas ani v referende, ani vo voľbách?

Fico

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Matej Michalička

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

Milan Šupa

Viktor Pondělík

.
.
.

Demokrati opäť komediálne: Naď vyplakáva, Šeliga konšpiruje

Jaro Naď sa nám vrátil z Kanady. Keďže ho tu všetci túžobne očakávali (vrátane OČTK), rozhodol sa zaujať verejné stanovisko…

01. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Amatéri, ktorí pripravili Slovensko o 300 miliónov eur

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Richard Takáč informuje cez sociálnu sieť ako Matovič, Heger a Ódor obrali agrorezort o milióny…

01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

EÚ a Ukrajina uzavreli „menej ambicióznu“, ale „realistickú“ obchodnú dohodu

Európska komisia oznámila dosiahnutie revidovanej verzie obchodnej dohody s Ukrajinou, ktorá nahradí dočasný povojnový rámec dlhodobou, ale o čosi skromnejšou…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Blokujú“ sankcie, no podpisujú miliardy: O čom vláda mlčí po samite v Bruseli

Kým vláda Roberta Fica doma pózuje ako obranca suverenity a hrdinsky „blokuje sankcie“, v Bruseli potichu podpisuje záväzky, ktoré Slovensko…

01. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Komentáre | 10 min. čítania | 0 komentárov

Vzťahy medzi Ruskom a Azerbajdžanom sa stávajú výbušnými

Pokračuje škandál medzi Ruskom a Azerbajdžanom. Vyvolali ho, pripomeňme, tvrdé hromadné zatýkania členov azerbajdžanskej diaspory v Jekaterinburgu, pri ktorých zahynuli…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovenskí daňovníci financujú ultraliberálne maďarské spravodajské portály

Slovenské krajne liberálne spravodajské portály, na čele s Denníkom N, vyjadrili na jar tohto roku nesmierne pobúrenie nad tým, že…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Godeal24 prináša neuveriteľné zľavy na originálny operačný systém a balík Office! Vylepšite svoj počítač za 13,55 €! Limitovaná zľava!

Prednedávnom spustila spoločnosť Godeal24 veľký letný výpredaj softvéru „Summer Big Sale“. Využite skvelé zľavy a osviežte sa v letných horúčavách!…

01. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Progresívna hanba

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár v nedeľňajšej diskusii „O 5 minút 12“ zopakoval názor,  že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom nemá vojenské…

01. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Európski politici si uvedomili „neznesiteľné dôsledky“ pokračovania bojov na Ukrajine

Európski politici si uvedomili „neznesiteľné dôsledky“ pokračovania bojov na Ukrajine, povedal turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan v televízii A-haber

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Europoslanec o ďalšom zdražovaní, o konsolidácii a zvyšovaní poplatkov

Europoslanec Milan Uhrík, z hnutia Republika, vo svojom najnovšom príspevku informuje, že najviac ho štve, že „pod zámienkou nejakého navyšovania…

01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Keď sa Ivan Korčok pomýli, povie aj to, čo nechce

 „… V dnešnej dobe sú výdavky na zbrojenie dôležitejšie než zdravotníctvo….,“ vyjadril sa člen strany Progresívne Slovensko Ivan Korčok. Tento…

01. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Čína demonštruje svoju námornú silu – priamo pod nosom NATO

Čínska vojenská loď preplávala cez Gibraltársky prieliv a teraz smeruje do Atlantického oceánu. Tým sa ocitla priamo vo vodách NATO,…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

„Vyhladzovanie na Blízkom východe už dosiahlo úrovne šialenstva“

Bývalý minister Juraj Draxler informuje na sociálnej sieti o tom ako „časť kaviarenských intelektuálov“ doteraz obhajuje vyhladzovanie na Blízkom východe.…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Európa zvyšuje nákupy ruského plynu prostredníctvom plynovodu Turkish Stream

Európa zvyšuje nákupy ruského plynu prostredníctvom plynovodu Turkish Stream. Informoval o tom denník Vedomosti s odvolaním sa na údaje Európskej…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Aktualizované 01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg kritizoval vyjadrenia hovorcu Kremľa Peskova

Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu Kellogg kritizoval vyjadrenia hovorcu Kremľa Peskova, že pokrok mierových rokovaní závisí od USA a Ukrajiny

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Trump hrozí, že ak sa Mamdani „nebude správať slušne“, zastaví financovanie New Yorku

Demokratický kandidát na starostu popiera Trumpovo obvinenie, že je komunista, a zároveň potvrdzuje snahu o zdanenie bohatých, informuje The Guardian

01. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump Muskovi opäť pohrozil, že stiahne vládnu podporu pre jeho spoločnosť

„Bez týchto dotácií by musel podnik zavrieť a vrátiť sa do Južnej Afriky.“ Trump Muskovi opäť pohrozil, že stiahne vládnu…

01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Junípero Serra

Svätý Junípero Serra je uctievaný ako zakladateľ kalifornských misií a pre svoje neúnavné evanjelizačné úsilie. Serrov odkaz, známy svojou hlbokou…

01. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
01. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Takmer dve tretiny Čechov nechcú Ukrajinu v EÚ, ukázal prieskum

Až 61 % Čechov nesúhlasí s tým, že Európska únia udelila Ukrajine status kandidátskej krajiny pre vstup do bloku, čo…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Exminister obrany Naď pôjde o niekoľko dní vypovedať. Jeden dôvod pre trestné stíhanie mu napadol

Exministra obrany Jaroslava Naďa čaká vo štvrtok 3. júla výsluch. Ako uviedol, teší sa a nemá z neho strach, pretože…

30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Riziko „katastrofálnej porážky“ a obsadenia Odesy

Niektorí západní lídri sa obávajú, že situácia na fronte na Ukrajine sa môže do jesene „vážne zhoršiť“ pre ukrajinské ozbrojené…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Predseda vlády telefonoval s nemeckým spolkovým kancelárom o ruskom plyne a sankciách

Predseda vlády Robert Fico dnes telefonoval s nemeckým spolkovým kancelárom Friedrichom Merzom. Riešil s ním dopady návrhu Európskej komisie zastaviť…

30. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sabotáž? Vybuchol ďalší ropný tanker, ktorý navštívil ruský prístav

Pri pobreží Líbye explodoval ďalší ropný tanker, ktorý predtým zakotvil v ruských prístavoch, informuje agentúra Bloomberg

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Matovič sa na tlačovke opäť predviedol. Vyzval farmárov, aby vzali vidly a hodili ministra Takáča do Dunaja

Poslanec Igor Matovič sa dnes opäť predviedol a znova šíril nenávisť a vnášal do spoločnosti násilie. Na tlačovej konferencii vyzval…

30. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Reuters: 13 ruských divízií, posilnených severokórejskými vojakmi, začnú útok v troch smeroch

Juhokórejská rozviedka aktívne pracuje v zóne ŠVO, sumarizuje Konstantin Olšanskij na stránkach denníka Svobodnaja Pressa

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vláda sa mlčky prizerá, ako nám manipulujú deti

Kontroverzný „antihoaxer” David Púchovskýa jeho tím „vyškolí” aj vaše deti. Kto im dal na to mandát?

30. 06. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kadyrovov syn – hodinky za milióny a streľba z auta

17-ročný syn čečenského vodcu Adam Kadyrov sa na svojej svadbe objavil s hodinkami za niekoľko miliónov dolárov a strieľal z…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ekonomika pod tlakom. Prognóza rezortu financií načrtla, čo čaká Slovákov

Ministerstvo financií SR zverejnilo najnovšiu makroekonomickú prognózu, ktorá predpovedá vývoj slovenskej ekonomiky do roku 2027. Podľa ministerstva by mal rast…

30. 06. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Tropická búrka Flossie, ktorá sa nachádza v blízkosti juhozápadného tichomorského pobrežia Mexika, v pondelok zosilnela na hurikán prvej kategórie. Sprevádza ju vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu, uviedlo americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami. Informovala podľa správy agentúry AP.

10:07

.

Do Európy prichádzajú vlny horúčav a tu je 5 spôsobov, ako môžu extrémne horúčavy ovplyvniť zdravie

Extrémne teploty ovplyvňujú telo rôznymi spôsobmi. Tu je niekoľko hlavných zdravotných problémov spôsobených vlnami horúčav, informuje Euronews

30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Polícia zasahuje pri akcii zameranej na organizovaný zločin na východe. Nasadila viac ako 400 policajtov

Protizločinecká jednotka Úradu boja proti organizovanej kriminalite od skorého rána zasahuje na celom Slovensku pri akcii s krycím názvom FUNERAL.…

30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Odpusťme Rusku všetko, čo sa stalo. Blanár vyzýva Západ k spolupráci s Moskvou, Ukrajina reaguje

Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár vyhlásil, že vojnu na Ukrajine možno ukončiť iba diplomaticky a prostredníctvom spolupráce s Ruskom.…

30. 06. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hlavolam: Iba legendy dokážu vyriešiť túto matematickú hádanku do 5 sekúnd!

Hlavolam: Iba legendy dokážu vyriešiť túto matematickú hádanku do 5 sekúnd: Hlavolamy sú jedným z

01. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Aktualizované 30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Hygiena v ohrození: Keď kuchári zabudli na rukavice aj zdravý rozum

Hygiena v ohrození: Keď kuchári zabudli na rukavice aj zdravý rozum. Povedzme si úprimne - nie je nad dobré jedlo…

01. 07. 2025 | 0 komentárov

Najnovšie šokujúce rozhodnutie Ukrajiny môže strašiť celé generácie

Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét o oficiálnom odstúpení Ukrajiny od Ottawského dohovoru o nášľapných mínach. Tento krok sa zhodoval s vystúpením…

30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 06. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Matej Michalička

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Tibor Danáč

Milan Šupa

Viktor Pondělík

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov