Samotný Soini zároveň zdôraznil, že Fínsko, ktoré dva roky bude predsedať Rade Európy, prijme všetky možné opatrenia na vyriešenie problému s platbou ruských členských príspevkov.
“Keď je štát členom organizácie, musí platiť príspevky. To sa týka všetkých. Ak štát neplatí, nemôže využívať privilégiá členstva,” poznamenal minister.
Na začiatku novembra ruský minister zahraničia Sergej Lavrov telefonicky rokoval s Thorbjørnom Jaglandom a prerokoval s ním krízovú situáciu v organizácii.
Šéf ruskej diplomacie oznámil, že Moskva chce zostať v Rade Európy a vystúpi len v takom prípade, ak ostatné členské štáty prijmú opatrenia na jeho vylúčenie.
Situácia v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy
V roku 2014 bolo Rusko kvôli situácii na Kryme a Ukrajine zbavené hlasovacieho práva v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. V nasledujúcom roku sa v zhromaždení dvakrát diskutovalo o obnove právomocí ruskej delegácie, sankcie však boli naďalej sprísňované. Následne sa Rusko rozhodlo ukončiť prácu v takýchto podmienkach a v rokoch 2016-2018 neodosielalo prihlášku na potvrdenie právomocí delegácie.
Na konci júna minulého roka bolo zverejnené, že Moskva zastavuje vyplácanie príspevkov Rade Európy kvôli neúčasti ruskej delegácie na činnosti Parlamentného zhromaždenia. V roku 2018 Rusko tiež neplatilo. V októbri Jagland oznámil, že v prípade dvojročného neplatenie príspevkov môže byť neplatiaci štát vylúčený zo zloženia organizácie. Pre Rusko to znamená termín jún 2019.
Rusko bolo v roku 1996 jedným z hlavných platiteľov do rozpočtu Rady Európy. Do pozastavenia platieb v roku 2017 jeho výška predstavovala vyše 33 miliónov eur ročne.