Navštívili bratislavský Slavín, Nitriansky hrad, Misijný dom Matky Božej v meste pod Zoborom. V Dolnej Krúpe otvorili prvú filiálku Nočných vlkov na Slovensku. V Nitre a Dolnej Krúpe sme sa porozprávali s predsedom Federácie motocyklového turizmu Ruska Jevgenijom Strogovom, ktorý vedie kolónu motorkárov na európskych cestách.
Pripomenul, že séria motocyklových a automobilových jázd „Slovanský svet“ sa koná už vyše 10 rokov a je zameraná na zjednotenie slovanských národov, rozvoj verejnej diplomacie, popularizovanie slovanskej kultúry, propagáciu kresťanských a univerzálnych hodnôt slovanského sveta a rozvoj dobrých susedských vzťahov medzi obyvateľmi Európy.
Tieto motocyklové a automobilové púte a jazdy sa konajú už dlhšie obdobie a preto nás zaujímalo, ako sa celý tento projekt rozvíjal, aké skúsenosti získali organizátori a účastníci a aké zmeny nastali za to obdobie. Jevgenij Strogov poukázal na to, že v priebehu rokov sa „bežné motorkárske jazdy“ zmenili na významné slovanské hnutie, na aktivitách a podujatiach ktorého sa zúčastňujú nielen motocyklisti, ale aj obyčajní ľudia, predstavitelia občianskych organizácií, samosprávy, historici, novinári, kňazi Ruskej pravoslávnej a Srbskej pravoslávnej cirkvi a iných kresťanských konfesií slovanských krajín.
Nočných vlkov a Ruských motocyklistov vítajú v rôznych krajinách, sú veľmi populárni, do ich akcií sa zapája čoraz viac motorkárov a tak povediac „nemotorizovaných“. Avšak určite sa stretávajú aj s negatívnym prijatím. Kde, napríklad?
„Samozrejme, sa to stáva. Väčšinou na hraniciach niektorých štátov. Obyčajní ľudia nás majú radi. Vlády niektorých krajín a média nás, povedzme, „majú radi“ akosi pomenej. Preto nám na niektorých hraniciach robia problémy. Napríklad, aj teraz, keď sme prechádzali bielorusko-poľskú hranicu, vstupovali do Európskej únie, poľskí „kompetentní“ pre nás pripravili riadny cirkus. Veľa rokov prechádzame cez tieto hraničné prechody, poznajú nás, ale stále robia problémy. Tento raz nás poľskí „priatelia“ držali na hranici 19 hodín. Viete si to predstaviť? Prehľadávali nás prísnejšie, ako teroristov, všetko nám prehrabali, vliezli do každej diery. Našich motocyklistov na nejaké obdobie umiestnili do „ciel“, ako nejakých kriminálnikov.
A nakoniec nás nepustili! Našli predsa zámienku: nemali sme dostatok hotovosti. Podľa zákonov Európskej únie, musíme mať dostatok peňazí. To sme aj mali: máme peniaze na kartách, aby bolo jednoduchšie tankovať, nakupovať v obchodoch, netreba meniť peniaze. Tak nás otočili. Vrátili sme sa do bieloruského Brestu, vytiahli sme z bankomatov peniaze a zasa prišli na hraničný prechod. Čo si myslíte, že nás hneď pustili? Zasa nás prehľadávali 6 hodín! A tak nás poľskí „priatelia“ dokopy terorizovali fakticky vyše jedného dňa. Podobné prípady sa stávajú aj na iných hraniciach, ale poľská hranica je to takpovediac „špeciál“, podčiarkol Jevgenij Strogov.
Zdôraznil, že väčšina obyčajných ľudí vo všetkých európskych krajinách má veľmi dobrý vzťah voči Nočným vlkom a Ruským motocyklistom, ale vlády týchto krajín, média a rôzni „experti“ je to už iné kafé. Nachádzajú tie najneuveriteľnejšie zámienky, aby robili problémy a prekážky ruským motorkárom a ich európskym kolegom.
„Určite viete, že o nás šíria totálne lži. Napríklad, že sme nejakí poslovia Putina, že niekomu niekde v Európe dopravujeme jeho odkazy, inštrukcie a bohvie čo ešte. Teraz v marci zasa sa zdvihla nová vlna tejto kampane. Normálni ľudia nás všade stretávajú dobre. Nikde s nimi nemáme problémy. Všade nás vítajú srdečne a máme tie najlepšie zážitky. Každý vie, že proti nám je v Európe zorganizovaná klamárska informačná kampaň. Do toho sú zapojení politici, „experti“ a média. Mnohým „odborníkom“ za túto kampaň štedro platia. To všetci vieme. Ale aj tak dobrých kamarátov máme v celej Európe, vo všetkých krajinách, nielen v slovanských,“ podotkol Jevgenij Strogov.
Zaujímali nás tiež jeho „dojmy” zo Slovenska, našich ľudí. Nasledovalo menšie, ale určite príjemné prekvapenie…
„Moje osobné pocity? Pre mňa je Slovensko tá najslovanskejšia krajina v Európskej únii. Keď si spomenieme krajiny mimo bývalého ZSSR, tak v Európe je to ešte bezpochyby aj Srbsko. Tieto dve krajiny sú v Európe tie najslovanskejšie. Som taký človek, ktorý sa snaží žiť srdcom. A práve na Slovensku moje srdce spieva. Cítim tu veľkú dobroprajnosť, priateľstvo, slovanské bratstvo. Slovanský svet je náš spoločný domov a na Slovensku je moja duša doma. Na Slovensku nám rozumejú najlepšie. Teraz nemyslím iba na to, že sa tu dohovoríme aj po rusky. Rozumejú našim ideálom, našim myšlienkam, chápu, čo chceme dosiahnuť a majú rovnaké zmýšľanie. Cítime sa tu ako doma a úprimne si želáme, aby aj všetci Slováci, ktorí prídu navštíviť Rusko, sa tam tiež cítili ako doma. Sme rovnaká krv, rovnaká duša,“ dodal.
Pripomenuli sme mu aj ďalšie chýry, ktoré sa šíria o motorkároch: že sú chuligáni, pijú alkohol, používajú drogy a pod. Čo na to predseda Federácie motocyklového turizmu Ruska?
„My sme predsa organizácia, klub, federácia. Je jasné, že u nás platia prísne pravidla. Žiadne drogy, to ani náhodou! V klube, ako aj počas jázd, panuje prísna a presná disciplína, žiadne výtržnosti, žiadne somariny. Alkohol vyslovene nezakazujeme – ale konzumácia je možná v obmedzenom množstve, povedzme, večer, keď sme sa ubytovali. Žiadne popíjanie v priebehu jazdy, ani počas zástaviek cez deň. Ak by sme zbadali, že niektorý náš motorkár, povedzme, nie je celkom vo forme, vezmeme mu kľúče od motorky a nech si robí čo chce, ale na motorku v ten deň už nenasadne a na trať spolu s nami nevyrazí,“ zdôraznil Strogov.
Keďže v Dolnej Krúpe otvorili prvé na Slovensku stredisko /filiálku/ Nočných vlkov, opýtali sme sa, koľko oddelení je v Európe v jednotlivých krajinách.
„Filiálky – oddelenia Nočných vlkov existujú v Srbsku, Macedónsku, Chorvátsku, dokonca vo Švédsku, v Nemecku. Na Slovensku je to prvé, ale hneď veľké stredisko Nočných vlkov. Našimi členmi je vyše 5 tisíc motorkárov a máme stovky tisíc sympatizantov. Hľadáme predovšetkým nových priateľov, nadväzujeme dobré vzťahy medzi obyčajnými ľuďmi a medzi slovanskými krajinami,“ povedal Jevgenij Strogov.
Aby sme príliš nestrašili slniečkarov /a ľudí, ktorí tejto problematike nerozumejú/ s tým slovanstvom, opýtali sme sa, či sa tým slovanstvom všetko nekončí. Veď, ako vieme, členmi klubu Noční vlci a Ruskí motocyklisti vôbec nie sú iba sami Rusi či Slovania, ale obyvatelia mnohých štátov a ľudia viacerých, často neslovanských národností. Dokonca aj v Moskve, v hlavnom „brlohu“ Nočných vlkov sme stretli motorkárov v dresoch tejto „svorky“, ktorí mali na hlavách tradičné moslimské „čapičky“. Určite to neboli ani Rusi, ani Slovania…
„Nerobíme rozdiely. Každý, kto sa chce zúčastniť jazdy Slovanský svet na motocykle alebo aj na aute, môže sa k nám pripojiť, kde chce a kedy chce. Správne ste povedali, že nejde iba o Rusov alebo iba o Slovanov. Nerobíme rozdiely v národnosti, štátnej príslušnosti, náboženstve a pod. Našim členom a kamarátom môže byť každý dobrý človek. Každý normálny triezvo mysliaci človek má dobrý vzťah k ľuďom rôznych národností, krajín, náboženstiev. Našimi členmi sú ľudia mnohých národnosti, sú to pravoslávni, katolíci, moslimovia, ateisti – nerobíme žiadne rozdiely. Taká perlička: našimi členmi sú dokonca skutoční šamani – Jakuti. Máme veľké množstvo programov a slovanstvu sú venované vlastne iba dva programy – Slovanský svet a Balkánska cesta“, vysvetlil Jevgenij Strogov.
Poznamenal, že v súčasnosti je slovanský svet, bohužiaľ, rozdrobený, rozdelený, rozbitý. Práve preto Noční vlci a Ruskí motocyklisti sa snažia spájať ľudí všetkých krajín, nadviazať a fakticky odznova vybudovať dobré vzťahy medzi všetkými slovanskými štátmi a, samozrejme, nielen slovanskými.
„Keďže mnohí politici, „experti“ a média nemajú dostatok želania, síl a predovšetkým rozumu na to, aby budovali spoločný, svetlý a útulný domov pre všetkých ľudí dobrej vôle, túto úlohu sa snažia plniť motorkári – prirodzene za spolupráci s ostatnými dobrými ľuďmi,“ zdôraznil v závere predseda Federácie motocyklového turizmu Ruska Jevgenij Strogov.
Eugen Rusnák