Pred sto rokmi sa dekrétom Vavra Šrobára začalo oživotvorenie Matice slovenskej

Pred sto rokmi sa dekrétom Vavra Šrobára začalo oživotvorenie Matice slovenskej

Martin 1. januára 2019 (HSP/Foto: TASR- Pavol Ďurčo)

 

Obnovenie činnosti Matice slovenskej sa začalo 1. januára 1919 vydaním dekrétu Vavra Šrobára. Ustanovizeň si tak v roku 2019 pripomína 100. výročie svojho oživotvorenia v prvom Česko-Slovensku po násilnom zatvorení bývalou uhorskou vládou v roku 1875

Budova Matice slovenskej v Martine

Vavro Šrobár ako minister s plnou mocou pre správu Slovenska so sídlom v Žiline zrušil platnosť nariadení bývalého uhorského ministerstva vnútra z roku 1875, ktorým bola rozpustená Matica slovenská a zhabaný jej majetok.

Reklama

Dekrétom č. 1 z roku 1919 vyhlásil všetky práva Matice slovenskej za neporušené, čo znamenalo, že nezanikli ani počas jej nezákonnej likvidácie.Dekrétom č. 2 daroval Matici slovenskej 10-tisíc Kčs. Zároveň oficiálne poveril predsedu Slovenskej národnej rady Matúša Dulu, aby spravoval matičný majetok.

Dula stál pri zrode Matice v roku 1863, vzniku prvého Česko-Slovenska a stal sa aj jej predsedom. Slávnostné oživotvorenie ustanovizne sa uskutočnilo 5. augusta 1919 na valnom zhromaždení v Turčianskom Svätom Martine. Matica tým vstúpila do svojho zlatého obdobia.

Reklama

“V obnovenej Matici slovenskej boli v roku 1919 zakladané prvé miestne odbory. Pri príležitosti storočnice oživotvorenia sme sa rozhodli zriadiť knižnú edíciu Dejiny miestnych odborov Matice slovenskej. Cieľom tohto projektu je systematické vedecké spracovanie dejín jednotlivých matičných miestnych odborov od ich vzniku v roku 1919 až do ich zrušenia v roku 1951, respektíve do roku ukončenia činnosti z iných príčin. Členská základňa bola opätovne obnovená na krátky čas v roku 1968 a znova až po roku 1989,” uviedol predseda MS Marián Gešper.

Historicky prvý miestny odbor vznikol 1. novembra 1919 v sídle Matice slovenskej v Turčianskom Svätom Martine. Po ňom nasledovali Liptovský Svätý Mikuláš a Ružomberok (9. novembra), Košice (10. novembra), Trenčín (16. novembra), Zvolen a Brezno (22. novembra), Banská Bystrica (30. novembra) a posledným bol Užhorod (23. decembra).

Okrem aktivít na tému oživotvorenia chystajú matičiari aj podujatia k 100. výročiu obsadzovania Slovenska česko-slovenskými jednotkami a správou, 100. výročiu tragickej smrti velikána slovenského národa generála M. R. Štefánika či 80. výročiu vyvrcholenia Malej vojny.

“Plánujeme slávnostný Kongres slovanských a slovenských Matíc práve pri príležitosti storočnice oživotvorenia MS. Nezabudneme ani na výročia národných osobností, čo však nebude iba samoúčelným spomínaním, ale budeme tým posilňovať kolektívne národné vedomie a dejinnú pamäť slovenského národa v tejto stále komplikovanejšej dobe. Táto storočnica je pre nás aj príležitosťou vysvetliť verejnosti aktuálne poslanie a zmysel existencie ustanovizne pre slovenský národ, Slovenskú republiku i celú spoločnosť,” vysvetlil predseda MS s tým, že v súčasnosti Matica slovenská ako jediná masovo udržiava a reálne rozvíja národno-duchovný pilier štátu.

Inštitúcia sa zároveň viac zameria na prestavbu matičnej vedy, ako aj na obnovu a zakladanie nových miestnych odborov MS v tých regiónoch, kde o to ľudia prejavili záujem najmä po matičných aktivitách v minulom roku.

Reklama

Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali